מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה

מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה הם תחומי ידע קריטיים שעליהם נסמך הקלינאי בשעת הצורך. לצורך אבחון מקור הכאבים ושאר הסימנים והתסמינים המתפתחים ברגל חייב הקלינאי להכיר את המבנה האנטומי של הרגל ואת מאפייני התנועה שלה. אבחנה מבדלת שמתבססת בין היתר על תחומי הידע הללו יעזרו לקבוע מה הטיפול היעיל ביותר בבעיה.

  הרגל תומכת בגוף במצב של עמידה ומאפשרת לנו ללכת, לרוץ, לקפוץ ולבצע מגוון תנועות נוספות. כאבים בגפה התחתונה מהווים בעיה שכיחה ביותר. כאבים בברכיים, כאבים בכפות רגליים, כאבים במפרקי הירך או כאבים בשוקיים, כמעט כולנו מתלוננים לעתים על כאבים בחלק זה או אחר לאורך הגפה התחתונה. ברוב המקרים כאבים אלו הם תוצאה של נזק קל ברקמה רכה כזו או אחרת והם צפויים לחלוף תוך ימים אחדים. עם זאת אין לשכוח שלעתים, רחוקות אמנם, סימנים ותסמינים בגפה התחתונה מעידים על נזק משמעותי ברגל או באזור אחר המשליך כאב לרגל. לרוב כאבי הרגליים יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה – רקע

   כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לכאב בגפה התחתונה. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים ברגל שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו מכני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. השלב הטיפולי והשיקומי יחל רק לאחר הליך מסודר הכולל: תשאול והיסטוריה רפואית, בדיקות גופניות הכוללות בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות, ניתוח התפקוד הביו מכני במצבים שונים של הרגליים ובמידת הצורך גם בדיקות מעבדה ודימות. זכרו התנהגות נכונה כאשר הרגל מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב.

   כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. האבחון של הכאב ברגליים והטיפול המוצלח בהם מתבסס בין היתר על ההכרה המעמיקה של מבנה הרגל מבחינה אנטומית וידיעת הביומכניקה של הרגל על רקמותיה השונות. בלי ידע בתחומים אלה האבחון והטיפול זקוקים ליותר מידי מזל כדי להצליח.

   מבנה הרגל – אנטומיה של הגפה התחתונה

   מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה
   מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה

   מבנה הרגל כולל חמישה חלקים מוגדרים: רגל עליונה, ברך, רגל תחתונה, מפרק קרסול וכף רגל. להלן פירוט הרכיבים האנטומיים בגפה התחתונה:

   עצמות ומפרקים ברגל

   מבנה הרגל הגרמי כולל בחלקו העליון את עצם הירך (Femur) ובחלקו התחתון את עצם השוק (Tibia) ואת עצם השוקית (Fibula). עצם השוק ועצם השוקית יוצרים יחד עם עצמות כף הרגל את מפרק הקרסול. עצם הירך ועצם השוק יוצרים את מפרק הברך המרכזי (מפרק ירך-שוק) ואילו עצם הירך ופיקת הברך יוצרים את מפרק הברך המשני המפרק הפטלו פמורלי (מפרק ירך-פיקה). בחלקה העליון יוצרת עצם הירך יחד עם שקע ייעודי באגן את מפרק הירך.

   רקמות רכות

   המפרקים הללו שהם מפרקים סינוביאליים נתמכים על ידי רצועות (Ligaments). קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בשכבת סחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה ולעזור בספיגת הזעזועים. השרירים אחוזים לעצמות באמצעות גידים ותפקידם להניע את הרגל על כל חלקיה. קבוצות שרירים חשובות בתנועת הרגל כוללות מאחור את שרירי העכוז (Gluteal), שרירי ירך אחוריים – שרירי המיתר (Hamstrings) ומתחת לברך – שריר הסובך – התאומים (Gastrocnemius).

   לפנים נימצא השריר הארבע ראשי (Quadriceps), ומתחת לברך השרירים שאחראים לתפקוד הקרסול. שרירים נוספים הם השרירים הקטנים של כף הרגל. לשרירים אלו תפקיד חשוב בעיקר בייצוב מגוון הפרקים בכף הרגל אך גם איזון עבודת הרגל בכלל.

   כלי דם ועצבוב

   שני קבוצות של כלי דם פועלים ברגל. העורקים מובילים דם עשיר בחמצן מהלב בעוד שהוורידים אוספים את הדם מהרגל הרווי בפחמן דו-חמצני וחומרי פסולת מטבולית ומובילים אותו אל הלב. עורקים שהתפצלו מאב העורקים אחראים על אספקת הדם לרגליים. עצבים מחוט השדרה מעבירים מידע מהמוח אל הרגל לצורך ביצוע תנועות. הם גם מחזירים מידע תחושתי למוח הכולל כאב, מגע קל, לחץ, טמפרטורה, ומיקום. העיצבוב לרגליים מקורו בעצב הסיאטי (עצב השת) שיורד במורד הרגל, מתפצל באזור הברך ושולח את ענפיו אל כף הרגל.

   ביומכניקה של הגפה התחתונה

   מבנה הרגל לבדו אינו קובע את גורל הרגל. כאשר אנו רוצים להעריך את סיכויי הפגיעה ברגל אנו צריכים גם לבחון את הביומכניקה שלה. ביומכניקה של הגפה התחתונה מתייחס ליחסי הגומלין ולהשפעות הקיימות בין המפרקים, השרירים והעצבים השונים בגפה התחתונה. כך למשל לאופן שבו כף הרגל נוגעת ונעה על הקרקע ישנה השפעה אדירה על מפרקי הגפה התחתונה כולל על מפרקי הירך, על הברכיים ועל כפות הרגליים. יתרה מזאת לאופן שבו אנו דורכים ישנה השפעה אפילו על האגן, על הגב התחתון ועל אזורים גבוהים יותר. פעולה ביו מכנית תקינה של הגפיים התחתונות תצמצם את הסיכון לבלאי של המפרקים בגפה ושל אזורים אחרים בגוף. מאידך ליקוי תנועתי באחד או יותר מהמפרקים בגפה התחתונה יובילו בהכרח לעומסים מוגברים וסיכוי גדול יותר לפציעות. לצורך הבחינה

   בחינה של ביומכניקה

   לצורך בחינה של תקינות הביומכניקה של האדם נתבונן באדם הניצב מולנו ונחפש חוסר סימטריה או עיוותים של מבנה הרגל שעלולים לשבש את התנועה התקינה של הרגליים. בין היתר נתבונן בזוויות של מפרקי הירך, של הברכיים ושל כפות הרגליים. נבצע מספר בדיקות ובכלל זה מדידה של אורכי הרגליים, מדידה של טווחי התנועה של המפרקים ומדדיה של האיזון השרירי.

   נבחן את ההליכה. התבוננות באדם הולך תגלה שההליכה נושאת אופי מחזורי. הליכה תקינה היא אחד המדדים לתנועה נכונה ובריאות של הגפה התחתונה. במהלך הבדיקה של החולה נתבונן באופן הליכתו ונחפש ליקויים כולל חוסר סימטריה, שינויים בתבנית ההליכה, יתר פרונציה או תת פרונציה של כפות הרגליים ועוד. במידה ונאתר ליקויים באופן ההליכה ננסה להבין למה הם נגרמים. האם הגורם הוא ליקויים מבניים וביו מכניים בכפות הרגליים, ברכיים ומפרקי ירך, האם מדובר בחולשה של קבוצות שרירים מסוימות, האם כאבים הם אלה שגורמים לשינוי בהליכה ועוד.

   מעגל ההליכה

   מעגל הליכה תקין כולל את שלב העמידה (Stance) ולאחריו את שלב התנועה (swing) וחוזר חלילה. שלב העמידה כולל את המגע הראשוני עם הקרקע ומתבצע עם הצד החיצוני של העקב (Heel Strike) כאשר מנח כף הרגל מצוי בסופינציה ולאחריו מתבצע גלגול כף הרגל לפנים עד למגע מלא עם הקרקע ( Foot Flat). הלחצים מהמפגש עם הקרקע בקטע הזה ינועו מהעקב אל כרית כף הרגל.

   ברגע שכף הרגל נוגעת בקרקע הגוף מבצע נחיתה מבוקרת. הברך והקרסול מתכופפים קמעה וכף הרגל מבצעת גלגול פנימה (פרונציה) כדי לספוג את כוח הפגיעה. יתר פרונציה או תת פרונציה פוגמים ביכולת בלימת הזעזועים ומעלים את הסיכון לפציעות כולל להתפתחות שברי מאמץ. במהלך ספיגת הכוחות מהקרקע השרירים והגידים אוגרים אנרגיה אלסטית כדי להשתמש בזה בשלב היציאה לתנועה.

   ממצב של מגע עם הקרקע נעבור לשלב תמיכה אמצעי (Mid Stance) שבו כף רגל נמצאת במגע מלא עם הקרקע והרגל השנייה נמצאת בסמוך אליה. בשלב הזה משקל הגוף נמצא מעל מפרקי הירך, המפרקים נמצאים בעומס מקסימלי ונתונים כאן לסיכון גבוה יותר לפציעות. לאחר מכן מתרחש ניתוק העקב (Heal off) ולאחריו ניתוק הבהונות (Toe off) בשלב הזה הגידים והשרירים משחררים את האנרגיה שהצטברה בהם לצורך תנועה קדימה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.