מולטי ויטמינים? בזבוז כסף
מולטי ויטמינים? בזבוז כסף

מולטי ויטמינים? בזבוז כסף

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מולטי ויטמינים? בזבוז כסף! מספר מחקרים שבדקו את התרומה של מולטי וויטמינים ומינרלים ותוספי מזון לבריאות שלנו קבעו: לאדם הממוצע מדובר בבזבוז כסף. הצריכה היומית של כלל התוספים הללו אינה מתגמלת את הצרכן הממוצע בבריאות טובה יותר.

במגוון מחקרים השוואתיים שנערכו בנושא לא נמצא הבדל בין ההשפעות שהיו לתוספים אלו לעומת ההשפעות שנבעו מתוספי סרק (פלסבו). מדאיגה יותר הטענה ששבה ועולה מהמחקרים שעוסקים בתחום שטוענים שצריכה גבוהה מידי של תוספים אלו עלולה אפילו לגרום לנזקים בריאותיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמולטי ויטמינים? בזבוז כסף – רקע

למרות שאין הוכחות ליעילות של מולטי וויטמינים, מינרלים ותוספי מזון שונים הציבור נוטה להתעלם מכך ולרכוש חומרים אלה במיטב כספו בתקווה לשפר את הבריאות שלו ולשפר את הזיכרון שלו. נכון להיום קרוב למחצית מהאמריקאים צורכים את הכימיקלים הללו והמגמה היא של עלייה בצריכה. ישנה ירידה יחסים בכול הנוגע לרכישה של בטא קרוטן וויטמין E לאחר הפרסומים והאזהרות לגבי השפעת חומרים אלה על התפתחות סרטן הריאות ועל מוות מוקדם. אך לגבי כול יתר הכימיקלים הציבור קונה ללא חשש. בשנת 2006 הוציא הציבור האמריקאי 28 ביליון דולרים על חומרים אלה. הצריכה של חומרים אלה עלתה מאז באופן חד ועל כן גם הסכומים שהוצאו גדלו מאז. תנועת קונים ערה של חומרים אלה קיימת גם באירופה וגם בישראל.

ויטמינים, מינרלים ותוספי תזונה לא מונעים חולי

על הכותרת הזאת חתומים חוקרים רבים. מאמר המערכת של הירחון הנחשב לרפואה פנימית (Annals of Internal Medicine) קבע באון חד וחלק: השימוש במולטי ויטמינים ותוספי מזון למניעת מחלות כרוניות הוא בזבוז של כסף. אחד המחקרים המקיפים והמשמעותיים נערך בארצות הברית בהזמנת המלצת כוח המשימה האמריקאי לרפואה מונעת.

מחקרים בנושא

מחקר (Ann Intern Med, 2013;159;824-34) זה בדק את היעילות של וויטמינים למניעת מחלות בקרב בוגרים ללא חסרים תזונתיים. לאחר לנתחו מסקנות של מחקרים רבים שהקיפו מאות אלפי בני אדם הגיעו החוקרים למסקנה שאין הוכחה ברורה להשפעה חיובית של הוויטמינים הללו על התפתחות תחלואה כולל מחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן וכמובן על מניעת מוות מוקדם. מחקר נוסף (Ann Intern Med, 2013;159;806-14) ששם לו למטרה לבחון את ההשפעות של מולטי ויטמינים על מניעת התדרדרות קוגניטיבית בקרב קרוב ל6,000 בני אדם בגיל 65 ויותר הגיע לאחר 12 שנות מחקר למסקנה המצערת שבקרב מבוגרים הניזונים היטב אין השפעה משמעותית כלשהי לצריכה של מולטי ויטמינים. 

מולטי ויטמינים? בזבוז של כסףבמחקר אחר (Ann Intern Med, 2013;159;797-804) נבדקה ההשפעה של מולטי ויטמינים במינון גבוה על קרוב ל- 2,000 נשים וגברים שחלו בעברם באוטם שריר הלב. מטרת המחקר הייתה לבדוק האם אנשים אלו ייהנו מהגנה מסוימת מפני אוטם חוזר בשריר הלב. ממצאי המחקר שללו את העניין הזה באופן ברור. מחקרים רבים נוספים בנושא הגיעו למסקנות ברורות וחד משמעיות ויטמינים, מינרלים ותוספי מזון שונים אינם תורמים דבר כאשר האדם ניזון באופן סביר.

האם וויטמינים עלולים להזיק?

עם זאת היו מספר מחקרים בנושא שהעלו ממצאים מטרידים. על פי מחקרים אלו, לא זו בלבד שוויטמינים אינם מועילים הם לעתים עלולים לגרום לנו נזקים בריאותיים קשים. כך למשל מחקר (Ann Intern Med, 2005;142;37-46) שהתבסס על עשרות אלפי בני אדם הגיע למסקנה aבטא-קרוטן (β-Carotene), ויטמין E ובסבירות גם ויטמין A מעלים את הסיכון למוות בעוד שנוגדי חמצון אחרים, חומצה פולית (Folic acid) וויטמין B הם חסרי תועלת. המסר של המחקר המוזכר כאן ושל מחקרים אחרים הוא ברור: לגבי אנשים שניזונים באופן סביר ואינם סובלים מחוסר תזונתי כלשהו, צריכה של תוספים, ויטמינים ומינרלים אינם מונעים חולי או מוות והשימוש בהם אינו מוצדק. יתכן וחלק מהכימיקלים כמו בטא קרוטן, וויטמין E וויטמין A עלול אפילו להזיק לבריאות.

2013, 12, Annals of Internal Medicine

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן