האם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף
האם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף

האם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


האם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף? על פי המחקרים המסוקרים כאן התשובה היא כן, זה בזבוז כסף! מספר מחקרים שבדקו את התרומה של מולטי וויטמינים ומינרלים ותוספי מזון לבריאות שלנו קבעו: לאדם הממוצע מדובר בבזבוז כסף. הצריכה היומית של כלל התוספים הללו אינה מתגמלת את הצרכן הממוצע בבריאות טובה יותר.

במגוון מחקרים השוואתיים שנערכו בנושא לא נמצא הבדל בין ההשפעות שהיו לתוספים אלו לעומת ההשפעות שנבעו מתוספי סרק (פלסבו). מדאיגה יותר הטענה ששבה ועולה מהמחקרים שעוסקים בתחום שטוענים שצריכה גבוהה מידי של תוספים אלו עלולה אפילו לגרום לנזקים בריאותיים. האם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף? המשיכו לקרוא.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהאם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף – רקע

למרות שאין הוכחות ליעילות של מולטי וויטמינים, מינרלים ותוספי מזון שונים הציבור נוטה להתעלם מכך ולרכוש חומרים אלה במיטב כספו בתקווה לשפר את הבריאות שלו ולשפר את הזיכרון שלו. נכון להיום קרוב למחצית מהאמריקאים צורכים את הכימיקלים הללו והמגמה היא של עלייה בצריכה. ישנה ירידה יחסים בכול הנוגע לרכישה של בטא קרוטן וויטמין E לאחר הפרסומים והאזהרות לגבי השפעת חומרים אלה על התפתחות סרטן הריאות ועל מוות מוקדם. אך לגבי כול יתר הכימיקלים הציבור קונה ללא חשש. בשנת 2006 הוציא הציבור האמריקאי 28 ביליון דולרים על חומרים אלה. הצריכה של חומרים אלה עלתה מאז באופן חד ועל כן גם הסכומים שהוצאו גדלו מאז. תנועת קונים ערה של חומרים אלה קיימת גם באירופה וגם בישראל.

ויטמינים, מינרלים ותוספי תזונה לא מונעים חולי

על הכותרת הזאת חתומים חוקרים רבים. מאמר המערכת של הירחון הנחשב לרפואה פנימית (Annals of Internal Medicine) קבע באופן חד וחלק: השימוש במולטי ויטמינים ותוספי מזון למניעת מחלות כרוניות הוא בזבוז של כסף. אחד המחקרים המקיפים והמשמעותיים נערך בארצות הברית בהזמנת המלצת כוח המשימה האמריקאי לרפואה מונעת.

האם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף – מחקרים בנושא

מחקר (Ann Intern Med, 2013;159;824-34) זה בדק את היעילות של וויטמינים למניעת מחלות בקרב בוגרים ללא חסרים תזונתיים. לאחר לנתחו מסקנות של מחקרים רבים שהקיפו מאות אלפי בני אדם הגיעו החוקרים למסקנה שאין הוכחה ברורה להשפעה חיובית של הוויטמינים הללו על התפתחות תחלואה כולל מחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן וכמובן על מניעת מוות מוקדם. מחקר נוסף (Ann Intern Med, 2013;159;806-14) ששם לו למטרה לבחון את ההשפעות של מולטי ויטמינים על מניעת התדרדרות קוגניטיבית בקרב קרוב ל- 6,000 בני אדם בגיל 65 ויותר הגיע לאחר 12 שנות מחקר למסקנה המצערת שבקרב מבוגרים הניזונים היטב אין השפעה משמעותית כלשהי לצריכה של מולטי ויטמינים.

האם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף
האם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף

במחקר אחר (Ann Intern Med, 2013;159;797-804) נבדקה ההשפעה של מולטי ויטמינים במינון גבוה על קרוב ל- 2,000 נשים וגברים שחלו בעברם באוטם שריר הלב. מטרת המחקר הייתה לבדוק האם אנשים אלו ייהנו מהגנה מסוימת מפני אוטם חוזר בשריר הלב. ממצאי המחקר שללו את העניין הזה באופן ברור. מחקרים רבים נוספים בנושא הגיעו למסקנות ברורות וחד משמעיות ויטמינים, מינרלים ותוספי מזון שונים אינם תורמים דבר כאשר האדם ניזון באופן סביר.

האם וויטמינים עלולים להזיק?

עם זאת היו מספר מחקרים בנושא שהעלו ממצאים מטרידים. על פי מחקרים אלו, לא זו בלבד שוויטמינים אינם מועילים הם לעתים עלולים לגרום לנו נזקים בריאותיים קשים. כך למשל מחקר (Ann Intern Med, 2005;142;37-46) שהתבסס על עשרות אלפי בני אדם הגיע למסקנה aבטא-קרוטן (β-Carotene), ויטמין E ובסבירות גם ויטמין A מעלים את הסיכון למוות בעוד שנוגדי חמצון אחרים, חומצה פולית (Folic acid) וויטמין B הם חסרי תועלת. המסר של המחקר המוזכר כאן ושל מחקרים אחרים הוא ברור: לגבי אנשים שניזונים באופן סביר ואינם סובלים מחוסר תזונתי כלשהו, צריכה של תוספים, ויטמינים ומינרלים אינם מונעים חולי או מוות והשימוש בהם אינו מוצדק. יתכן וחלק מהכימיקלים כמו בטא קרוטן, וויטמין E וויטמין A עלול אפילו להזיק לבריאות.

האם תוספי מזון עלולים להזיק?

במחקר גדול שערך בארה”ב הירחון הנחשב לרפואה פנימית (Ann Intern Med. 2019) נבדקה ההשפעה של נטילת תוספי מזון שונים ובכלל זה ויטמין D וסידן על הבריאות. המחקר שהתבסס על עשרות מחקרים איכותיים שנערכו בנושא הגיע למסקנה שצריכה יומית של תוספי המזון מהסוג ויטמין D וסידן עלולה להעלות את הסיכון להתפתחות חסימת עורקים ושבץ מוחי. מאידך נמצא שצריכה נמוכה של מלח יחד עם אומגה 3 עשויים לתרום להגנה מפני מחלות לב ועוד נמצא  שנטילה של חומצה פולית מפחיתה מעט את הסיכון להתפתחות שבץ מוחי.

2013, 12, Annals of Internal Medicine

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • האם הגיע דואר אלקטרוני עבורי

  הדואר האלקטרוני הגיע? המשפט הזה נושא אחריו מתח נפשי תמידי שעל ציר הזמן עלול לגבות מאיתנו מחיר בריאותי. לחצים נפשיים…

 • האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

  האם השימוש במחשב פוגע בבריאות? סקר שנערך באתרנו ושאל את השאלה הזאת העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש…

 • האם הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה

  הליכה לצמצום נזקי הישיבה היא רעיון נחמד אבל לא מספק. רוב האנשים בעידן המודרני עובדים בישיבה. על פי מחקרים שונים…

 • האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

  רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה.…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן