מבוגרים רוצו כול עוד אתם יכולים
למבוגרים עדיף לרוץ

מבוגרים רוצו כול עוד אתם יכולים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מבוגרים רוצו כול עוד אתם יכולים! ההזדקנות כרוכה בשינויים רבים ברמה של הרקמות השונות בגוף שפוגעים בהכרח בביצועים שלהם כרצים. אז יתכן מאוד ורצים מבוגרים צריכים לרוץ לאט יותר, יתכן מאוד שרצים מבוגרים צריכים לרוץ ריצות קצרות יותר או לרוץ פחות פעמים בשבוע. אבל אסור למבוגרים להמשיך לרוץ. למעשה אין לאף אדם את הזכות לא לרוץ אלא אם כן יש לו מגבלות בריאותיות.

על היתרונות של ריצה (ןגם החסרונות ובעיקר הפציעות) אנו מרבים לכתוב. בין יתר היתרונות נמנה: שיפור ביכולות השכליות, שיפור במצב הרוח, הפחתה בסיכון לחלות בסרטן, הפחתה בסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם וכפי שהמחקר הזה מוכיח גם שיפור או שימור צורת ההליכה של האדם המבוגר. האופן שבו מבוגרים צועדים מהווה אינדיקציה טובה לניבוי חולי בקרבם. מבוגרים העוסקים בפעילות גופנית המתבססת על ריצה שומרים על היעילות אנרגטית של ההליכה שלהם יותר ממבוגרים העוסקים בספורט הכולל צעידה בלבד. ההמלצה היוצאת מהמחקר הזה: מבוגרים תמשיכו לרוץ כול עוד אתם מסוגלים לכך!

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמבוגרים רוצו כול עוד אתם יכולים – רקע

צורת ההליכה שלנו מתדרדרת עם התבגרותנו יחד עם כישורים גופניים אחרים ורקמות אחרות. זיהו של שינוי כזה באופן ההליכה מנבא תחלואה בקרב מבוגרים. כך למשל הליכה בזבזנית מבחינת הקלוריות שהיא שורפת היא אחת הצורות שלובשת הליכה משובשת של אדם מבוגר. בין הגורמים לשינויים הללו בהליכתו של האדם מונים חוקרים את הניוון של השרירים והירידה בכוח הרגליים וכן את החוסר תיאום בין השרירים האגוניסטים והאנטגוניסים ברגל הגורמים לשריפת קלוריות מיותרת במהלך ההליכה. מחקרים שונים כולל המחקר הנוכחי מראים כיציד מבוגרים הנוהגים לרוץ מצליחים לצמצם את ההתדרדרות של ההליכה שלהם.

ובכן, מתברר שגם עבור המבוגרים ריצה היא דבר חשוב. ריצה גורמת לנו להיות מאושרים יותר (Medicine & Science in Sports & Exercise, May 2013), ריצה עוזרת לשמירה על המשקל, ריצה עוזרת לנו לשמור חוזקם של המפרקים והרקמות בגוף ובכלל זה על צפיפות עצמות גבוהה, שימור ושיפור של יכולות מנטליות, הפחתה של הסיכוי לחלות במחלות קטלניות כגון מחלות לב וכלי דם וסרטן ובקצרה מאריך את חיי הרצים. חשוב לא פחות גם לרוץ נכון. ריצה נכונה תפחית את הסיכוי של מבוגרים הללו להיפצע ותותיר את היתרונות הבריאותיים של הריצה ובכלל זה שיפור ההליכה.

מבוגרים רוצו כול עוד אתם יכולים
מבוגרים רוצו כול עוד אתם יכולים

להלן מספר עקרונות לריצה נכונה: הקפידו על נעליי ריצה מתאימות, שמרו על הדרגתיות בכול הנוגע למרחקים ומהירות, הקפידו לרוץ על תוואי שטח נוחים או לחילופין כאלה שהרגלתם את גופכם לרוץ עליהם, הימנעו מריצה עם גוף כפוף או רופס, הימנעו מכיווצי שרירים מיותרים, נשמו באופן קצוב ואחיד, נחתו נכון – נחיתה על הכרית של כף הרגל ולא על העקבים, רוץ רך עם צעדים קצרים כאשר הברכיים כפופות מעט, רוץ באופן סימטרי.

המחקר

החוקרים במחקר הזה בדקו האם יש הבדל ביעילות האנרגטית של ההליכה בקרב מבוגרים שרצים באופן סדיר לעומת מבוגרים שרק הולכים באופן סדיר. כול הנבדקים חצו את גיל 65. חלק מאותם מבוגרים בחרו בפעילות גופנית שהתבססה על הליכה וחלק אחר מאותה קבוצת מבוגרים רצו שלוש פעמים בשבוע ריצה שאורכה 30 דקות.

ממצאי המחקר

הצביעו בבירור שההליכה של אותם מבוגרים שעסקו בריצה הייתה טובה יותר ויעילה יותר מההליכה של המבוגרים שהספורט שלהם התבסס על הליכה בלבד.

מסקנות המחקר

מבוגרים רוצו כול עוד אתם יכולים! רצים מבוגרים נהנו מיעילות אנרגטית גבוהה יותר ב 7% – 10% לעומת מבוגרים שעסקו בהליכה בלבד. כאשר הדבר ניתן ואין מגבלות כמו פציעות קודמות או מחלות לב ולכלי דם המונעות את הדבר מומלץ גם למבוגרים לרוץ.

PLoS One, 11/2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון