עמידה ממושכת עלולה להזיק

עמידה ממושכת עלולה להזיק
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


עמידה ממושכת עלולה להזיק! אכן זה נכון, עבודה בישיבה גורמת לנזקים בריאותיים קשים ואף מעלה את הסיכון לחלות במחלות קטלניות ולמות למוות מוקדם. לאור זאת ישנם מחקרים וחוקרים רבים הקוראים להחליף את תנוחת הישיבה בעבודה ולעבוד בעמידה. ישנם חוקרים שממליצים על שולחנות עמידה לילדים בבתי הספר. האמנם? האם לא כדאי לבדוק את הנושא בצורה יסודית יותר כדי לא ליפול מן הפח אל הפחת.

אבל הגוף שלנו נועד לנוע וגם עמידה ממושכת מזיקה. ולכן אי אפשר להחליף עבודה בישיבה ממושכת עם עבודה בעמידה ממושכת. עמידה של יותר מ- 5 שעות ביום משמעותה סיכון גבוה למגוון בעיות בריאותיות כולל בין היתר עייפות קשה בשרירי הרגליים (שורפים 20% יותר אנרגיה מישיבה), התכווצויות שרירים בלתי רצוניות ולהתפתחות כאבי גב תחתון ובעיות אחרות במערכות עצב שריר ושלד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןעמידה ממושכת עלולה להזיק – רקע

עבודה יושבנית אינה טובה לבריאות שלנו ועל כך אין חולק. חוקרים רבים בעולם מגדירים את הישיבה כעישון החדש ומסמנים אותה כאויב הבא שיש להילחם בו עד חורמה. אחד הדרכים המוצעות במסגרת מלחמה זאת היא מעבר לעבודה בעמידה. ואכן על פי הערכות ממקורות שונים נראה שישנה תנועה לכיוון העבודה בעמידה. מחקרים שנערכו באירופה דיווחו שעד מחצית מהעובדים מבלים מחצית מיום עבודתם (4 שעות) בעמידה או בהליכה. הבעיה היא שגם מנח זה על ציר הזמן יגרום לנו לשלם מחיר בריאותי. אלה לא חדשות טובות עבור המוני בני אדם העובדים בעמידה בגלל שמשרתם דורשת את זה כמו זבנים, קופאים, מוכרנים, עובדים על קו הייצור, מאבטחים, ספרים, טכנאי מעבדות ועוד או בין אם אנשים אלה עברו לעבוד בעמידה בגלל שהסבירו להם שבכך הם יפתרו את בעיותיהם הבריאותיות.

מחקרים שונים מראים שעמידה בת שעתיים היא בתחום הסביר מבחינת הגוף האנושי ורוב בני האדם לא יינזקו ממנה. עמידה ממושכת יותר כבר תתחיל לגרום לנזקים. בין הנזקים שנמצאו בעקבות עמידה ממושכת נציין ליקוי יציבה, פגיעה במסתמי הוורידים ברגליים והתפתחות דליוּת (Varicose veins), מחלות לב וכלי דם כולל התפתחות טרשת עורקים, היצרות בעורק התרדמני (carotid Artery) המוביל דם לראש, נזקים למפרקים נושאי משקל עקב עומס מתמשך ללא תנועה ולכן בלי סיכוך סינוביאלי במפרקים, עייפות שרירים, לידה מוקדמת ולידה של תינוק במשקל נמוך ועוד.

המחקר

במסגרת המחקר עקבו אחר 14 גברים ו- 12 נשים שמחציתם בגילאים 18 – 30 והמחצית השנייה בגילאים שבין 50 – 65. לאף אחד מחברי הקבוצה הנבדקת לא היה רקע של בעיות במערכות עצב שריר ושלד או בעיות נוירולוגיות. כול חברי הקבוצה התבקשו להימנע ממאמצים קיצוניים במהלך המחקר. הקבוצה התבקשה לעמוד במשך 5 שעות עם הפסקות של 5 דקות תוך ביצוע מטלות קלות. שרירי הרגליים של הקבוצה נוטרו במהלך הניסוי וחברי הקבוצה התבקשו לדווח על תחושות חריגות.

ממצאי המחקר

כול חברי הקבוצה דיווחו על תחושה של עייפות קיצונית בשרירי הרגליים. הסימנים של עייפות השרירים הקיצונית נמשכו חצי שעה לאחר תום פרק הזמן של העמידה.

עמידה ממושכת עלולה להזיק
עמידה ממושכת עלולה להזיק

המלצות החוקרים

עמידה ממושכת עלולה להזיק! הגוף אינו מותאם לעומסים סטאטיים אלא לעומסים משתנים. הקפידו לשנות את תנוחת העבודה לסירוגין על מנת למנוע את עייפות השרירים הקיצונית ברגליים ולאפשר זרימת דם טובה יותר. כמו ערכו הפסקות של 5 דקות כול 30 דקות לשם הליכה.

איך עושים זאת נכון

ישיבה רציפה היא רעה וכך גם עמידה ממושכת. הגוף שלנו נועד לנוע. ובכול זאת כיצד ניתן לעבוד עם מינימום של נזקים? יש להקפיד לשנות את התנוחות שלנו ואת המצב של הגוף כול מספר דקות. לקום מישיבה לאחר 20 דקות ולשבת לאחר עמידה של 10 דקות. שולחן עבודה אופטימלי יאפשר מספר גבהים וכיסא עבודה אופטימאלי יאפשר שינוי בגובה שלו כך שתתאפשר עבודה בישיבה קלסית ולאחר מספר דקות ניתן להרים את השולחן ולעבוד עם כיסא מורם (בגובה של כיסא בר) ולאחר מספר דקות לעלות את השולחן עד לגובה עבודה בעמידה מלאה וחוזר חלילה.

בכול אחד מהגבהים הללו עמדת העבודה צריכה להיות מותאמת על לפרט האחרון כולל בין היתר מסך בגובה הנכון, מקלדת בגובה הנכון ועוד. גם גורמים שאינם קשורים ישירות לשולחן העבודה ולכיסא עשויים להיות חשובים ולאפשר עבודה במגוון גבהים ומנחים. בין הגורמים הללו נמנה נעליים שחשוב שיהיו רכות, עשויות גומי ובעלות תמיכה בקשת כף הרגל וכן שטיח רך שעשוי להוסיף לשיכוך העומס הנגרם מעמידה.

Journal of Human Factors, June 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים