עבודה בעמידה עלולה להזיק

עמידה ממושכת עלולה להזיק

עבודה בעמידה עלולה להזיק. אכן זה נכון, עבודה בישיבה גורמת לנזקים בריאותיים קשים. ישיבה יומית ממושכת מעלה את הסיכון לחלות במחלות קטלניות ולמות למוות מוקדם. בין המחלות שנקשרו לאורח חיים יושבני נציין:

 • השמנה
 • מחלות לב ועוד

לאור זאת ישנם מחקרים וחוקרים רבים הקוראים להפסיק לשבת ולהתחיל לעבוד בעמידה. ישנם חוקרים שאפילו ממליצים על שולחנות עמידה לילדים בבתי הספר. האמנם? האם כדאי לבדוק את הנושא בצורה יסודית כדי לא ליפול מן הפח אל הפחת.

אבל הגוף שלנו נועד לנוע וגם עמידה ממושכת מזיקה. ולכן אי אפשר להחליף עבודה בישיבה ממושכת עם עבודה בעמידה ממושכת. עמידה של יותר מ- 5 שעות ביום משמעותה סיכון גבוה למגוון בעיות בריאותיות כולל בין היתר עייפות קשה בשרירי הרגליים (שורפים 20% יותר אנרגיה מישיבה), התכווצויות שרירים בלתי רצוניות ולהתפתחות כאבי גב תחתון ובעיות אחרות במערכות עצב שריר ושלד.

עבודה בעמידה עלולה להזיק – רקע

עבודה יושבנית אינה טובה לבריאות שלנו ועל כך אין חולק. חוקרים בעולם מגדירים את הישיבה כעישון החדש ומסמנים אותה כאויב שיש להילחם בו עד חורמה. אחת הדרכים להילחם בנזקי הישיבה הוא המעבר לעבודה בעמידה. ואכן על פי הערכות ממקורות שונים נראה שישנה תנועה לכיוון העבודה בעמידה. מחקרים באירופה מוצאים שעד מחצית מהעובדים מבלים מחצית מיום עבודתם (4 שעות) בעמידה או בהליכה. הבעיה היא שגם עבודה בעמידה גורמת על ציר הזמן לנזק בריאותי. אלה לא חדשות טובות עבור המוני בני אדם העובדים בעמידה כיוון שמקצועם דורש זאת. בין העבודות המתבצעות בעמידה נמנה:

 • זבנים
 • קופאים
 • מוכרנים
 • עובדים על קו הייצור
 • מאבטחים
 • ספרים ומעצבי שיער
 • טכנאי מעבדות ועוד
 • עוד נציין את קבוצת האנשים שהומלץ להם לעבוד בעמידה כדי לפתור את בעיותיהם הבריאותיות

מחקרים שונים מראים שעמידה בת שעתיים היא בתחום הסביר מבחינת הגוף האנושי. רוב בני האדם לא יינזקו מעמידה שנמשכת עד שעתיים מידי יום. עמידה ממושכת יותר כבר תתחיל לגרום לנזקים. בין הנזקים שנמצאו בעקבות עמידה ממושכת נציין:

 • ליקוי יציבה
 • פגיעה במסתמי הוורידים ברגליים והתפתחות דליוּת (Varicose veins)
 • מחלות לב וכלי דם כולל התפתחות טרשת עורקים
 • היצרות בעורק התרדמני (carotid Artery) המוביל דם לראש
 • נזקים למפרקים נושאי משקל עקב עומס מתמשך ללא תנועה ולכן בלי סיכוך סינוביאלי במפרקים
 • עייפות שרירים
 • לידה מוקדמת ולידה של תינוק במשקל נמוך ועוד

המחקר

במסגרת המחקר עקבו אחר 14 גברים ו- 12 נשים שמחציתם בגילים 18 – 30 והמחצית השנייה בגילים שבין 50 – 65. לאף אחד מחברי הקבוצה הנבדקת לא היה רקע של בעיות במערכות עצב שריר ושלד או בעיות נוירולוגיות. כול חברי הקבוצה התבקשו להימנע ממאמצים קיצוניים במהלך המחקר. הקבוצה התבקשה לעמוד במשך 5 שעות עם הפסקות של 5 דקות תוך ביצוע מטלות קלות. שרירי הרגליים של הקבוצה נוטרו במהלך הניסוי וחברי הקבוצה התבקשו לדווח על תחושות חריגות.

ממצאי המחקר

כול חברי הקבוצה דיווחו על תחושה של עייפות קיצונית בשרירי הרגליים. הסימנים של עייפות השרירים הקיצונית נמשכו חצי שעה לאחר תום פרק הזמן של העמידה.

עמידה ממושכת עלולה להזיק
עמידה ממושכת עלולה להזיק

המלצות החוקרים

עמידה ממושכת עלולה להזיק! הגוף אינו מותאם לעומסים סטאטיים אלא לעומסים משתנים. הקפידו לשנות את תנוחת העבודה לסירוגין על מנת למנוע את עייפות השרירים הקיצונית ברגליים ולאפשר זרימת דם טובה יותר. כמו ערכו הפסקות של 5 דקות כול 30 דקות לשם הליכה.

איך עושים זאת נכון

ישיבה רציפה היא רעה וכך גם עמידה ממושכת. הגוף שלנו נועד לנוע. ובכול זאת כיצד ניתן לעבוד עם מינימום של נזקים? יש להקפיד לשנות את התנוחות שלנו ואת המצב של הגוף כל מספר דקות. לקום מישיבה לאחר 20 דקות ולשבת לאחר עמידה של 10 דקות. שולחן עבודה אופטימלי יאפשר מספר גבהים וכיסא עבודה אופטימאלי יאפשר שינוי בגובה שלו כך שתתאפשר עבודה בישיבה קלסית ולאחר מספר דקות ניתן להרים את השולחן ולעבוד עם כיסא מורם (בגובה של כיסא בר) ולאחר מספר דקות לעלות את השולחן עד לגובה עבודה בעמידה מלאה וחוזר חלילה.

בכל אחד מהגבהים הללו עמדת העבודה צריכה להיות מותאמת על לפרט האחרון כולל בין היתר מסך בגובה הנכון, מקלדת בגובה הנכון ועוד. גם גורמים שאינם קשורים ישירות לשולחן העבודה ולכיסא עשויים להיות חשובים ולאפשר עבודה במגוון גבהים ומנחים. בין הגורמים הללו נמנה נעליים שחשוב שיהיו רכות, עשויות גומי ובעלות תמיכה בקשת כף הרגל וכן שטיח רך שעשוי להוסיף לשיכוך העומס הנגרם מעמידה.

Journal of Human Factors, June 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הכאב מהירך או מהגב

הכאבים מהירך או מהגב התחתון

הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי לזהות בוודאות את מקור הכאבים של החולים שלנו לא נוכל להעניק להם את הטיפול הנדרש לפתרון הבעיה ובסבירות גבוהה נחמיר את מצבם. 

פריקת כתף טפלו בזה מהר

פריקת כתף טפלו בזה מהר

פריקת כתף? טפלו בזה מהר! חשיבות הטיפול המהיר בפריקת כתף הוכחה מעבר לכול ספק. פריקת כתף היא פריקת מפרק הכי שכיחה בגוף ואחד הגורמים לכאבים בכתף. פציעה זאת עלולה לגרום לנזקים משניים לאחת או יותר מהרקמות התומכות בכתף כולל שרירים, רצועות, כלי דם ועצבים. 

כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

דלקת במרפק

דלקת במרפק

דלקת במרפק שכוללת בין היתר מיחושים, מגבלות תנועה וקשיי תפקוד הם עניין שכיח בכלל ובקרב שחקני טניס ושחקני גולף בפרט. חשוב להיות מודע לגורמים ולגורמי הסיכון לפגיעה במפרק הזה כדי להתנהל נכון ולמנוע התפתחות סימנים ותסמינים כרונים.