עבודה בעמידה עלולה להזיק

עמידה ממושכת עלולה להזיק

עבודה בעמידה עלולה להזיק. אכן זה נכון, עבודה בישיבה גורמת לנזקים בריאותיים קשים. ישיבה יומית ממושכת מעלה את הסיכון לחלות במחלות קטלניות ולמות למוות מוקדם. בין המחלות שנקשרו לאורח חיים יושבני נציין:

 • השמנה
 • מחלות לב ועוד

לאור זאת ישנם מחקרים וחוקרים רבים הקוראים להפסיק לשבת ולהתחיל לעבוד בעמידה. ישנם חוקרים שאפילו ממליצים על שולחנות עמידה לילדים בבתי הספר. האמנם? האם כדאי לבדוק את הנושא בצורה יסודית כדי לא ליפול מן הפח אל הפחת.

אבל הגוף שלנו נועד לנוע וגם עמידה ממושכת מזיקה. ולכן אי אפשר להחליף עבודה בישיבה ממושכת עם עבודה בעמידה ממושכת. עמידה של יותר מ- 5 שעות ביום משמעותה סיכון גבוה למגוון בעיות בריאותיות כולל בין היתר עייפות קשה בשרירי הרגליים (שורפים 20% יותר אנרגיה מישיבה), התכווצויות שרירים בלתי רצוניות ולהתפתחות כאבי גב תחתון ובעיות אחרות במערכות עצב שריר ושלד.

עבודה בעמידה עלולה להזיק – רקע

עבודה יושבנית אינה טובה לבריאות שלנו ועל כך אין חולק. חוקרים בעולם מגדירים את הישיבה כעישון החדש ומסמנים אותה כאויב שיש להילחם בו עד חורמה. אחת הדרכים להילחם בנזקי הישיבה הוא המעבר לעבודה בעמידה. ואכן על פי הערכות ממקורות שונים נראה שישנה תנועה לכיוון העבודה בעמידה.

סקרים בכמה ממדינות האיחוד האירופי (EU) העלו כי ישנה מגמה לעלייה בתנוחות עבודה סטטיות ועמידה וישיבה ממושכת בעבודה. לפי הסטטיסטיקה האירופית, אחד מכל חמישה עובדים באיחוד האירופי (20%) מבלה את רוב זמן עבודתו בעמידה.  בין העבודות המתבצעות בעמידה נמנה:

 • זבנים
 • קופאים
 • מוכרנים
 • עובדים על קו הייצור
 • מאבטחים
 • ספרים ומעצבי שיער
 • טכנאי מעבדות ועוד
 • עוד נציין את קבוצת האנשים שהומלץ להם לעבוד בעמידה כדי לפתור את בעיותיהם הבריאותיות

עם זאת, אין הדבר מבשר בהכרח טובות עבור העובד. המעבר מעבודה בישיבה ממושכת ומזיקה לעבודה בעמידה ממושכת ומזיקה אינה סבירה. לקבלת תוצאת הבריאות והבטיחות הטובה ביותר, עובדים צריכים להיות מסוגלים לאמץ מגוון תנוחות גוף: רצוי שהעובדים יהיו מסוגלים לגוון בין ישיבה, עמידה ותנועה.

מחלות מערכתיות בגלל עבודה בעמידה

מחקרים שונים מראים שעמידה בת שעתיים היא בתחום הסביר מבחינת הגוף האנושי. רוב בני האדם לא יינזקו מעמידה שנמשכת עד שעתיים מידי יום. בטווח הארוך עמידה ממושכת קשורה להשפעות בריאותיות משמעותיות יותר. ידוע כי עמידה ממושכת של יותר מ-8 שעות על בסיס קבוע קשורה קשר חזק:

 • פגיעה במסתמי הוורידים ברגליים והתפתחות דליוּת (Varicose veins)
 • מחלות לב וכלי דם כולל התפתחות טרשת עורקים
 • היצרות בעורק התרדמני (carotid Artery) המוביל דם לראש
 • לידה מוקדמת והפלות ספונטניות
 • לחץ דם נמוך

הפרעות במערכת שריר ושלד בגלל עמידה

עמידה ממושכת ועל בסיס קבוע עלולה לגרום למגוון רחב של הפרעות שרירים ושלד (MSDs). בטווח הקצר העובד או התלמיד שמבצעים את פעילותם בעמידה ממושכת עלולים לחוש:

 • אי נוחות ועייפות במיוחד בשרירי הגפיים התחתונות (רגליים וירכיים), הגב התחתון וכפות הרגליים.

עם זאת, שהייה ממושכת ויום יומית בעמידה עלולה לגרום להפרעות שרירים ושלד משמעותיות יותר. הפחתת זרימת הדם והחומרים התזונתיים לשרירים ולמפרקים בגלל עמידה ממושכת עלולה לגרום להפרעות כגון:

 • רגליים עייפות ונטייה מוגברת ליפול על ידי החלקה ומעידה
 • סיכון גבוה יותר לפתח כאבי גב תחתון
 • אי נוחות / עייפות וכאבים בצוואר ובכתפיים
 • כאבים, דליות ונפיחות ברגליים
 • אי נוחות עייפות וכאבים בקרסול/כף הרגל
 • חוסר תנועה של המפרקים עלול להוביל לנזק ניווני בעמוד השדרה, מפרקי הירך, ברכיים וכפות הרגליים
 • גם מפרקים נוקשים ונוקשות בצוואר ובכתפיים עלולים להתפתח בגלל חוסר התנועה
 • בטווח הארוך חוסר התנועה יכול להוביל  למחלות ראומטיות עקב נזק ניווני לגידים ולרצועות.
 • נזקים למפרקים נושאי משקל עקב עומס מתמשך ללא תנועה ולכן בלי סיכוך סינוביאלי במפרקים
 • נזקים אלה יכולים לגרום כאב ומגבלות תנועה והליכה
 • על ציר הזמן יחולו גם ליקוי יציבה

עוד חשוב לציין שאם לעובד יש בעיה בריאותית קיימת, כגון סיאטיקה הקשורה לבעיית גב או מפרקים כואבים עקב שיגרון, עמידה ממושכת עלולה לעורר את הכאב הנלווה ולהחמיר את המצב. יש לקחת בחשבון שעמידה ממושכת מזיקה במיוחד כאשר העובד אינו זז כלל ונשאר עומד על אותו נקודה ברציפות. כאשר העובד מסוגל לנוע, בתוך מעגל ברדיוס של עד מטר אחד, העבודה מתבצעת בצורה הרבה יותר דינמית ובכך בריאה יותר.

המחקר

במסגרת המחקר עקבו Garcia ועמיתיו אחר 14 גברים ו- 12 נשים שמחציתם בגילים 18 – 30 והמחצית השנייה בגילים שבין 50 – 65. לאף אחד מחברי הקבוצה הנבדקת לא היה רקע של בעיות במערכות עצב שריר ושלד או בעיות נוירולוגיות. כול חברי הקבוצה התבקשו להימנע ממאמצים קיצוניים במהלך המחקר. הקבוצה התבקשה לעמוד במשך 5 שעות עם הפסקות של 5 דקות תוך ביצוע מטלות קלות. שרירי הרגליים של הקבוצה נוטרו במהלך הניסוי וחברי הקבוצה התבקשו לדווח על תחושות חריגות.

ממצאי המחקר

כול חברי הקבוצה דיווחו על תחושה של עייפות קיצונית בשרירי הרגליים. הסימנים של עייפות השרירים הקיצונית נמשכו חצי שעה לאחר תום פרק הזמן של העמידה.

עמידה ממושכת עלולה להזיק
עמידה ממושכת עלולה להזיק

המלצות החוקרים

עמידה ממושכת עלולה להזיק! הגוף אינו מותאם לעומסים סטאטיים אלא לעומסים משתנים. הקפידו לשנות את תנוחת העבודה לסירוגין על מנת למנוע את עייפות השרירים הקיצונית ברגליים ולאפשר זרימת דם טובה יותר. כמו ערכו הפסקות של 5 דקות כול 30 דקות לשם הליכה.

איך עושים זאת נכון

ישיבה רציפה היא רעה וכך גם עמידה ממושכת. הגוף שלנו נועד לנוע. ובכול זאת כיצד ניתן לעבוד עם מינימום של נזקים? יש להקפיד לשנות את התנוחות שלנו ואת המצב של הגוף כל מספר דקות. לקום מישיבה לאחר 20 דקות ולשבת לאחר עמידה של 10 דקות. שולחן עבודה אופטימלי יאפשר מספר גבהים וכיסא עבודה אופטימאלי יאפשר שינוי בגובה שלו כך שתתאפשר עבודה בישיבה קלסית ולאחר מספר דקות ניתן להרים את השולחן ולעבוד עם כיסא מורם (בגובה של כיסא בר) ולאחר מספר דקות לעלות את השולחן עד לגובה עבודה בעמידה מלאה וחוזר חלילה.

בכל אחד מהגבהים הללו עמדת העבודה צריכה להיות מותאמת על לפרט האחרון כולל בין היתר מסך בגובה הנכון, מקלדת בגובה הנכון ועוד. גם גורמים שאינם קשורים ישירות לשולחן העבודה ולכיסא עשויים להיות חשובים ולאפשר עבודה במגוון גבהים ומנחים. בין הגורמים הללו נמנה נעליים שחשוב שיהיו רכות, עשויות גומי ובעלות תמיכה בקשת כף הרגל וכן שטיח רך שעשוי להוסיף לשיכוך העומס הנגרם מעמידה.

References:

Garcia MG, Läubli T, Martin BJ. Long-Term Muscle Fatigue After Standing Work. Hum Factors. 2015 Nov;57(7):1162-73. doi: 10.1177/0018720815590293. Epub 2015 Jun 5. PMID: 26048874.

EU-OSHA – European Agency for Safety and Health at Work, "Work-related musculoskeletal disorders in the EU – Facts and figures," 2010. Available at: https://osha.europa.eu/en/publications/osh-figures-work-related-musculoskeletal-disorders-eu-facts-and-figures/view

Eurostat (2019) Sit at work? You are one of 39%. Retrieved 13 March 2020, from: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20190305-1

Waters TR, Dick RB. Evidence of health risks associated with prolonged standing at work and intervention effectiveness. Rehabil Nurs. 2015 May-Jun;40(3):148-65.

Workers Health & Safety Centre (n.d.). Prolonged Standing: taking the load off. Retrieved 13 March 2020, From: http://www.whsc.on.ca/Files/Resources/Hazard-Resource-Lines/Prolonged-Standing-WHSC-Resource-Line

Halim, Isa & Omar, Abdul. (2011). A review on health effects associated with prolonged standing in the industrial workplaces. Int J Res Rev Appl Sci. 8.

O’Neil, R. ‘Standing Problem’, "Hazards magazine", Vol. 91, Sheffield, 2005. Available at: http://www.hazards.org/standing/

Jo H, Lim OB, Ahn YS, Chang SJ, Koh SB. Negative Impacts of Prolonged Standing at Work on Musculoskeletal Symptoms and Physical Fatigue: The Fifth Korean Working Conditions Survey. Yonsei Med J. 2021 Jun;62(6):510-519.

Paddock, C. (2015). Prolonged standing at work can cause health problems too. Retrieved 13 March 2020, from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/296769.php)

Waters, Thomas R.;Dick, Robert B. Evidence of Health Risks Associated with Prolonged Standing at Work and Intervention Effectiveness. May-Jun 2015; Rehabil Nurs. 40(3):148-165.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

איך לשחרר גב תפוס

איך לשחרר גב תחתון תפוס

איך לשחרר גב תפוס? נוקשות של הגב התחתון או של החלקים אחרים בגב נגרמת לרוב בגלל התכווצות שרירים, מתיחת שרירים או דלקת מפרקים ניוונית בחוליות המותן. אבחון מדויק של מקור הבעיה יאפשר להעניק טיפול יעיל ולשפר את תחושת הנוקשות בגב.

אימון יתר עלול לפגוע בפוריות

אימון יתר עלול לפגוע בפוריות

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

יותר חלבון מהחי למניעת שבץ

חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי

יותר חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי! המאבק בין צמחונים לקרניבורים כבר מזמן הפסיק להיות צמחוני והתעצם לדרגה של מלחמת דת. מחקרים מכול צד משמשים תחמושת במאבק להוכחת הצדק של כול אחד מהצדדים וחשוב יותר הוכחת אי הצדק של הקבוצה היריבה. 

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים זה מסוכן

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם.