רשתות חברתיות מקוונות מזיקות לנפש

הרשת החברתית עלולה להזיק
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


רשתות חברתיות מקוונות מזיקות לנפש! אני מניח שאף אחד לא נופל עכשיו מהכיסא מגודל ההפתעה כאשר הוא קורא שהרשתות החברתיות מזיקות. ברור לכולנו שהרשתות החברתיות משנות את היסודות הבסיסיים של התנהלות האדם ושל הקשרים שלו עם בני אדם אחרים ואין סיכוי שלא נשלם על כך מחיר כלשהו. החסרונות של אתרי הרשת החברתית כוללים בין היתר פגיעה בפרטיות וסכנת ההתמכרות. על פי המחקר הנוכחי שנערך בארצות הברית שהות ממושכת של בני נוער ברשתות החברתיות נושאת מחיר יקר.

לטענת החוקרים גלישה של יותר משעתיים מידי יום של בני נוער ברשתות החברתיות כמו טוויטר, פייסבוק ואינסטגרם מובילה לנזקים מנטליים. עם זאת החוקרים מסייגים את הממצאים ומודים שיתכן שמראש ילדים עם בעיות מנטליות נשאבים לגלוש זמן ארוך יותר ברשתות החברתיות בהשוואה לילדים בריאים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןרשתות חברתיות מקוונות מזיקות לנפש – רקע

חוקרים מרבים לתקוף את העובדה שאורח החיים המודרני הפך להיות יושבני. אנו יושבים כול היום בעבודה מול המחשב, עוברים לכיסא ברכב ומשם ממהרים לכיסא מול הטלוויזיה. ואכן אורח חיים זה גובה מחיר בריאותי יקר ועל פי מחקרים שונים אף מקצר משמעותית את תוחלת החיים. ומה לגבי מה שאנו נוהגים לעשות במחשב? האם הגלישה בנבכי הרשת החברתית היא בריאה לנו? אין ספק שגלישה במידה והתעדכנות בין חברים הנמצאים לעתים במרחקים עצומים זה מזה מספקת כלי חכם וחיובי. במקרים הללו לא זו בלבד שאין נזק אלא ישנה תועלת רבה. הבעיה היא עם חלק גדול באוכלוסייה שמבלה שעות ארוכות ברשתות הללו.

רשתות חברתיות מקוונות מזיקות לנפש
רשתות חברתיות מקוונות מזיקות לנפש

מחקרים רבים שבים ומזהירים מפני הנזקים הנגרמים בעיקר לילדים (גם לחלק קטן מהמבוגרים) המבלים שעות ארוכות מידי יום ברחבי הרשת החברתית. בין יתר הנזקים שנמצאו כתוצאה משימוש אינטנסיבי ברשתות החברתיות ובעיקר בפייסבוק נמנה התמכרות להתעדכנות הבלתי פוסקת, גרימת עצב, תחושת בדידות, אומללות, השוואה עקבית בין המצב של הגולש לבין המצב של חבריו לרשת וניסיון נואש ודרסטי לתקן כולל את המראה, את המשקל, את המצב הכלכלי, את המצב החברתי ועוד, קינאה, אשליה שכניסה לרשת החברתית תשפר את מצב הרוח ועוד.

המחקר

במטרה לענות על השאלה האם הרשת החברתית עלולה להזיק נתחו החוקרים מידע בריאותי של 750 תלמידים בני 14 בממוצע. תלמידים אלו מלאו שאלונים לגבי מצב בריאותם מחד ולגבי מספר השעות שבהם גולשים ברשתות החברתיות.

ממצאי המחקר

כרבע מחברי הקבוצה דיווחו על גלישה ברשתות החברתיות של יותר משעתיים מידי יום. מעל מחצית מחברי הקבוצה (54%) דיווחו על גלישה ברשתות החברתיות אך לא יותר משעתיים כול יום. כחמישית מחברי הקבוצה דיווחו שמעולם לא גלשו ברשתות החברתיות או גלשו לעיתים נדירות.

2/3 מחברי הקבוצה הגדירו את מצב בריאותם המנטלי כמעולה או טוב מאוד. כ1/5 מחברי הקבוצה הגדירו את מצב בריאותם המנטלי כטוב ואילו 17% מחברי הקבוצה דיווחו שמצב בריאותם המנטלי הוא רע. כ25% מחברי הקבוצה הזאת דיווחו שקיבלו עזרה נפשית ושהצרכים הנפשיים שלהם לא התמלאו בעוד ש13% מחברי הקבוצה הזאת דיווחו על ניסיון או על ניסיונות להתאבד.

מסקנות החוקרים

הרשת החברתית עלולה להזיק! חברי הקבוצה שגלשו ברשתות החברתיות שעתיים או יותר מידי יום היו בעלי סיכון מוגבר לסבול ממצב נפשי לא טוב וסיכוי נמוך לקבלת טיפול מתאים ומילוי הצרכים הנפשיים שלהם. גולשים כרוניים ברשות חברתיות העלו את הסיכון לסבול מלחצים פסיכולוגיים ולחשוב מחשבות אובדניות. למרות הקושי להוכיח את הגורם ממליצים החוקרים לצמצם את הגלישה ברשתות החברתיות עד לפחות משעתיים יומיות.

July 2015, Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים