לחץ נפשי ודיכאון סכנה ללב

לחץ נפשי ודיכאון מסכנים את הלב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

לחץ נפשי ודיכאון סכנה ללב! לחץ נפשי ברמה מסוימת הוא דבר חיובי. הוא שומר אותנו חדים, וחדורי מטרה. לחצים נפשיים מתונים יגרמו לנו להשיג את המטרות שהצבנו ולעשות זאת בצורה טובה. עם זאת יותר מידי לחץ נפשי עלול לפגוע בשגרת החיים והגדיל את הסיכון להתפתחות מחלות ואפילו גורם להזדקנות מהירה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אחת הסיבות לכך שלחץ נפשי מהווה בעיה היא העובדה שהוא עלול להוביל בקרב אנשים מסוימים להתפתחות דיכאון. לחץ נפשי ודיכאון הם צמד קטלני. בעידן המודרני רווי הלחצים יותר אנשים סובלים מדיכאון. נציין שמחקרים מוצאים שאפילו הגלישה ברשתות חברתיות מקוונות עלולה להוביל להתפתחות דיכאון. כולנו משלמים מחיר בריאותי כבד על לחץ נפשי ודיכאון אך חולי לב עלולים לשלם מחיר בריאותי כבד יותר.

  חולי לב נמצאים בסיכון גבוה, במיוחד בתקופה הראשונית שלאחר פרוץ מחלתם לאוטם חוזר בשריר הלב ואפילו למוות. לחץ נפשי ודיכאון עלולים להיות בעלי השפעה גדולה במיוחד על חולי לב במהלך התקופה הראשונית שלאחר תחילת המחלה ועלולים לגרום להתקפי לב חוזרים ואפילו למוות. החוקרים מכנים את השילוב של דיכאון ומתחים נפשיים: "הסערה הנפשית המושלמת" (Psychosocial perfect storm). דיכאון בלבד או מתחים נפשיים בלבד לא מגבירים את הסיכון להתקפי לב ומוות מוקדם. רק השילוב של שני המצבים הללו גורם לו להיות קטלני.לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  {loadposition inside-page}

  לחץ נפשי ודיכאון סכנה ללב – רקע

  מחקרים שנעשים בשנים האחרונות מדגימים באופן עקבי כיצד לחץ נפשי ודיכאון יחד עם מחלות לב הם צוות שהולך יחדיו וחמור מכך נוכחות של האחד מעלה את הסיכון להגעת השני. עוד נזכיר שדיכאון הוא גורם מוביל למגבלות תפקודיות ברחבי העולם ומחלות לב הם גורם מוביל למוות בארצות מערביות. השילוב של שתי הבעיות הללו מצמית. למה לחץ נפשי מוביל להתפתחות דיכאון? אחת התאוריות מדברת על גורמים פזיולוגיים. לחצים נפשיים גורמים להפרשה של ההורמון קורטיזול – הורמון הלחץ נפשי ומאידך גורמים להפחתה של סרוטונין ומוליכים עצביים נוספים במוח כולל דופמין. ירידה ברמה של סרוטונין ודופמין במוח עלולה להוביל בקרב אנשים עם נטיה לכך להתפתחות דיכאון. כאשר הכימיקלים הללו פועלים כראוי הם מנהלים מגוון הליכים אצל האדם ובכלל זה שינה, רעב, כעס, דחף מיני, מצבי רוח נורמליים ורגשות.

  לחץ נפשי ודיכאון מסכנים את הלב
  לחץ נפשי ודיכאון מסכנים את הלב

  לחץ נפשי כרוני ודיכאון מהווים כול אחד לחוד ויחדיו גורמי סיכון בריאותיים. במחקר שנערך בארצות הברית על 1,551 אנשים ללא כול מחלת לב, שסבלו מדיכאון נמצא שהסיכוי שלהם לסבול מאוטם שרירי הלב במהלך 14 השנים הבאות לחייהם היה גבוה פי 4 בהשוואה לאנשים ללא דיכאון. בקנדה מצאו חוקרים שחולי לב שסבלו מדיכאון היו בסיכון גבוה פי 4 למות בשישה חודשים הבאים לעומת חולי לב שלא סבלו מדיכאון. בין ההסברים האפשריים שהועלו לגבי הקשר בין דיכאון ומחלות לב נמנה טיפול תרופתי לא סדיר בגלל הדיכאון, רמה גבוהה של הורמוני לחץ נפשי כולל קורטיזול ואדרנלין שמשפיעים על בריאות לב ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   החוקרים בדקו לאורך מספר שנים את ההשפעות שיש ללחץ נפשי ודיכאון על 4,487 חולי לב בגילאים 45 ומעלה. החולים עברו ראיון בביתם ונשאלו שאלות שנתנו אינדיקציה לגבי מצבי הרוח שלהם וכיצד הם מנהלים את חייהם. במהלך 6 שנים של המעקב מתו או סבלו מהתקף לב חוזר 1,337 מחברי הקבוצה.

   ממצאי המחקר

   חולי לב שסבלו מלחץ נפשי גבוה ומדיכאון נמצאו בסיכון גבוה יותר ב- 48% להתפתחות התקף לב נוסף או מוות בשנתיים וחצי שלאחר פרוץ מחלתם לעומת חולי לב שסבלו מרמה נמוכה של לחץ נפשי ודיכאון. חולי לב שסבלו ממתחים נפשיים גבוהים ותסמיני דיכאון היו בעלי סיכוי גדול יותר להתקפי בכי וקושי להתמודד עם קשיים אישיים ובעיות.

   מסקנות החוקרים

   טיפולים התנהגותיים ופעילות גופנית עשויים להפחית את השפעות המתחים הנפשיים והדיכאון ועקב כך להפחית את הסיכון להתקפי לב חוזרים ומוות בתקופה הפגיעה שלאחר התפתחות מחלת הלב.

   March 10, 2015, Circulation, online

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה