לחץ נפשי ודיכאון סכנה ללב

לחץ נפשי ודיכאון מסכנים את הלב

לחץ נפשי ודיכאון סכנה ללב! לחץ נפשי ברמה מסוימת הוא דבר חיובי. הוא שומר אותנו חדים, וחדורי מטרה. לחצים נפשיים מתונים יגרמו לנו להשיג את המטרות שהצבנו ולעשות זאת בצורה טובה. עם זאת יותר מידי לחץ נפשי עלול לפגוע בשגרת החיים והגדיל את הסיכון להתפתחות מחלות ואפילו גורם להזדקנות מהירה.

אחת הסיבות לכך שלחץ נפשי מהווה בעיה היא העובדה שהוא עלול להוביל בקרב אנשים מסוימים להתפתחות דיכאון. לחץ נפשי ודיכאון הם צמד קטלני. נציין שמחקרים מוצאים שאפילו הגלישה ברשתות חברתיות מקוונות עלולה להוביל להתפתחות דיכאון. כולנו משלמים מחיר בריאותי מסוים על לחץ נפשי ודיכאון אך חולי לב משלמים מחיר כבד. חולי לב נמצאים בסיכון גבוה, במיוחד בתקופה הראשונית שלאחר פרוץ מחלתם:

 • לאוטם חוזר בשריר הלב ואפילו למוות

לחץ נפשי ודיכאון הם בעלי השפעה גדולה במיוחד על חולי לב בסמיכות לתחילת מחלתם. תחושות שליליות אלה עלולות לגרום להתקפי לב חוזרים ואפילו למוות. החוקרים מכנים את השילוב של דיכאון ומתחים נפשיים:

 • "הסערה הנפשית המושלמת" (Psychosocial perfect storm)

דיכאון בלבד או מתחים נפשיים בלבד לא מגבירים את הסיכון להתקפי לב ומוות מוקדם. רק השילוב של שני המצבים הללו גורם לו להיות קטלני.

לחץ נפשי ודיכאון סכנה ללב – רקע

מחקרים שנעשים בשנים האחרונות מדגימים בעקביות כיצד לחץ נפשי ודיכאון משפיע על מחלות לב. מדובר בצוות שבו נוכחות של האחד מעלה את הסבירות להגעת השני. עוד נזכיר:

 • דיכאון הוא גורם מוביל למגבלות תפקודיות ברחבי העולם
 • מחלות לב הם גורם מוביל למוות בארצות מערביות

השילוב של שתי הבעיות הללו מצמית. למה לחץ נפשי מוביל להתפתחות דיכאון? אחת התאוריות מדברת על גורמים פיזיולוגיים. לחצים נפשיים גורמים להפרשה מוגברת של:

 • ההורמון קורטיזול – הורמון הלחץ נפשי
 • ולהפחתה של סרוטונין ומוליכים עצביים נוספים במוח כולל דופמין

ירידה ברמה של סרוטונין ודופמין במוח עלולה להוביל בקרב אנשים עם נטייה לכך להתפתחות דיכאון. כאשר הכימיקלים הללו פועלים כראוי הם מנהלים מגוון הליכים אצל האדם ובכלל זה:

 • שינה, רעב, כעס, דחף מיני, מצבי רוח נורמליים ורגשות
לחץ נפשי ודיכאון מסכנים את הלב
לחץ נפשי ודיכאון מסכנים את הלב

לחץ נפשי כרוני ודיכאון מהווים כול אחד לחוד ויחדיו גורמי סיכון בריאותיים. במחקר שנערך בארצות הברית כלל 1,551 אנשים שסבלו מדיכאון אך לא סבלו ממחלת לב. החוקרים מצאו שהסיכוי של אנשים אלה לסבול מאוטם שרירי הלב במהלך 14 השנים הבאות לחייהם:

 • היה גבוה פי 4 בהשוואה לאנשים ללא דיכאון

גם בקנדה מצאו חוקרים שחולי לב שסבלו מדיכאון היו בסיכון:

 • גבוה פי 4 למות בשישה חודשים הבאים לעומת חולי לב שלא סבלו מדיכאון

בין ההסברים האפשריים שהועלו לגבי הקשר בין דיכאון ומחלות לב נמנה:

 • טיפול תרופתי לא סדיר בגלל הדיכאון
 • רמה גבוהה של הורמוני לחץ נפשי כולל קורטיזול ואדרנלין שמשפיעים על בריאות לב ועוד

המחקר

החוקרים בדקו לאורך מספר שנים את ההשפעות שיש ללחץ נפשי ודיכאון על 4,487 חולי לב בגילאים 45 ומעלה. החולים עברו ראיון בביתם ונשאלו שאלות שנתנו אינדיקציה לגבי מצבי הרוח שלהם וכיצד הם מנהלים את חייהם. במהלך 6 שנים של המעקב מתו או סבלו מהתקף לב חוזר 1,337 מחברי הקבוצה.

ממצאי המחקר

בהשוואה לחולי לב שלא סבלו מלחץ נפשי ודיכאון חולים שסבלו מהפרעות אלה נמצאו בסיכון גבוה:

 • ב- 48% להתפתחות התקף לב נוסף או מוות בשנתיים וחצי שלאחר פרוץ מחלתם

עוד נמצא שחולי לב שסבלו ממתחים נפשיים גבוהים ותסמיני דיכאון היו בסיכון גבוה:

 • להתקפי בכי וקושי להתמודד עם קשיים אישיים ובעיות

מסקנות החוקרים

החוקרים ממליצים שבמהלך התקופה הפגיעה שלאחר התפתחות מחלת הלב:

 • לפעול כדי להפחית את המתחים הנפשיים והדיכאון ואת הסיכון להתקפי לב חוזרים ומוות

לטענת החוקרים ניתן לעשות זאת ביעילות יחסית באמצעות:

 • טיפולים התנהגותיים
 • ופעילות גופנית

March 10, 2015, Circulation, online

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס

דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה

מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

צליעה בקרב ילדים מה גורם לה

צליעה בקרב ילדים מה גורם לה

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 – 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

בורסיטיס בירך? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. כאב במפרק הירך עלול להיגרם גם בגלל דלקת באמתחת תל הירך הממוקמת בצד החיצוני של המפרק מעל תל הירך הגדול. הכאב הנובע מבעיה זאת מטופל במגוון אמצעים. הטיפול בגלי הלם הוכח כיעיל.