ספורט זה מעיין הנעורים

ספורט זה מעיין הנעורים

ספורט זה מעיין הנעורים? כולנו רוצים להיות חזקים וצעירים לנצח. החיפוש הזה אחר מעיין הנעורים צריך להסתיים מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים. כדי לעצור או לעכב את נזקי הזיקנה ממליצים לנו לצרוך תוספי תזונה ולהזריק הורמונים ועוד. ספורט כבר ניסיתם?

מתברר שספורט הוא הדרך המוכחת להאט את הזיקנה. ובכן מתברר שלא צריך זריקות הורמונים ולא צריך תוספי מזון יקרים כול שצריך כדי להשאיר את השרירים וסביר להניח שגם את חלקי הגוף אחרים צעירים הוא להפעיל אותם כנגד עומסים.

החוקרים קבעו:

 • שרירי אנשים מבוגרים שעסקו בעברם בספורט היו צעירים בהרבה משריריהם של מבוגרים שלא עסקו בספורט

לפי החוקרים חדר הכושר הוא המפתח להשאיר את תאי השרירים שלנו צעירים. פעילות גופנית מונעת את הבלאי הצפוי לנו עם התבגרותנו בעיקר לאחר שעברנו את גיל 60. גם לנשים בהריון מומלץ לא להפסיק להיות פעיליפ גופנית.

ספורט זה מעיין הנעורים – רקע

מעיין הנעורים
מעיין הנעורים

בין שאנו רוצים או לא אנו הולכים ומזדקנים. בתהליך ההזדקנות אנו מתנווים ומתבלים באופן הדרגתי. למעשה תהליך הנוון מתחיל כבר בתחילת שנות העשרים ולעתים קרובות אפילו יותר מוקדם. למרות שאנו לא יכולים לעצור את התהליך הזה אנו יכולים להאט אותו. הדבר המוזר הוא שכדי לעשות זאת אנו לא צריכים אמצעים יקרים או טריקים מיוחדים. כול שנדרש הוא אורח חיים מאוזן.

אכילה מאוזנת הכוללת הימנעות מאכילת "מזון זבל" ואכילה של:

 • פירות וירקות
 • אבות המזון
 • מינרלים וויטמינים
 • מים איכותיים ועוד

אנו צריכים להפחית את הלחצים הנפשיים וכפי שהמחקר הזה מוצא לבצע פעילות גופנית על בסיס קבוע. במידה ואתם רוצים לשמור על הבריאות ועל תוחלת חיים ארוכה אתם חייבים להקפיד לנוע.

על ציר השנים וככל שאנו מתבגרים ומזדקנים אנו צפויים לשינויים הבאים:

אובדן מסת שריר

אובדן מסת שריר מתחילה כבר בגיל 20. עד גיל 80 אנו צפויים לאבד כ- 50% ממסת השריר. על פי מחקרים שונים עד גיל 45 אנו אובדן מסת השריר נאמדת ב5% בכל עשור. לאחר גיל 45 האובדן של מסת השריר מואץ ל- 10% בכל עשור. כמובן שהאובדן הזה אינו אחיד ותלוי בין היתר בגנטיקה, סוג הספורט ועוד. אימוני כוח משמרים חלק ניכר מאותה מסת השריר ומצמצמת את אובדנה.

סיבולת לב ריאה

במצב שבו הסיבולת לב ריאה שלכם תקינה תוכלו לפעול עם השרירים באופן גם במאמצים משמעותיים. סיבולת לב ריאה טובה מתאפשרת כאשר אנו מצליחים:

 • לספק לשרירים המתאמצים את החמצן והגלוקוז
 • ולסלק את הפסולת המטבולית הנוצרת בהם

גם במישור הזה חלה על ציר השנים התדרדרות. אימונים אירוביים יצמצמו את האובדן הזה של סיבולת לב ריאה. בין האימונים האירוביים נציין:

 • ריצה, רכיבת אופניים, שחייה ועוד

המחקר

החוקרים נתחו את מצב השרירים של מבוגרים בני 80 שהיו בעברם אתלטים ברמה עולמית. מצב השרירים של אותם מבוגרים הושוו למצב השרירים של מבוגרים בני 80 שלא עסקו בספורט.

ממצאי המחקר

בהשוואה למבוגרים שלא התאמנו שרירים המבוגרים שהיו בעברם אתלטים:

 • היו חזקים יותר ב- 25%
 • והיו בעלי מסת שריר גדולה יותר ב14%

כמו כן השרירים של קבוצת האתלטים הכילה:

 • 33% יותר יחידות תנועתית (Motor units)

יחידת תנועה או יחידה מוטורית היא למעשה סיב עצבי תנועתי אחד וכל סיבי השריר אותם הוא מעצבב. המשמעות היא שאותו סיב עצב לאחר שהופעל גורם להתכווצות של כל סיבי השריר ביחידה שלו. האתלטים הבוגרים נהנו מיותר יחידות תנועה ולכן גם ממסת שריר גדולה יותר ומשרירים חזקים יותר.

מסקנות החוקרים

החוקרים אינם יכולים לקבוע באופן חד משמעי מהו הגורם העיקרי ליכולת השרירית הטובה יותר של האתלטים המבוגרים. האם מדובר:

 • בגורמים גנטיים
 • אימונים
 • או שילוב של השניים

בכול מקרה ממליצים החוקרים על אימוני כוח במהלך החיים כדי ליהנות ממסת שריר טובה יותר על כול המשתמע מכך בגיל המבוגר.

Journal of Applied Physiology, March 2016

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

מאמץ גופני לאחר גיל 40

מאמץ גופני גם לאחר גיל 40

מאמץ גופני לאחר גיל 40 מחייב מוטיבציה גבוהה. לפעילות גופנית, גם אם התחלתם לאחר גיל 40, יש יכולת למנוע מחלות כולל כאבי גב, מחלות מסכנות חיים כמו סוכרת, מחלות לב וסוגי סרטן מסוימים, להפחית לחצים נפשיים, למנוע דיכאון, לשפר מסת עצם ומסת השריר ועוד.

האם ויטמינים ותוספים הם בזבוז כסף

ויטמינים ותוספי מזון בזבוז של כסף

מולטי ויטמינים? בזבוז כסף! מספר מחקרים שבדקו את התרומה של מולטי וויטמינים ומינרלים ותוספי מזון לבריאות שלנו קבעו: לאדם הממוצע מדובר בבזבוז כסף. הצריכה היומית של כלל התוספים הללו אינה מתגמלת את הצרכן הממוצע בבריאות טובה יותר.