פציעות שחייה מה גורם להן
פציעות שחייה מה גורם להן

פציעות שחייה מה גורם להן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות שחייה מה גורם להן? פציעות הנובעות משחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול. במאמר הנוכחי “פציעות שחייה מה גורם להן, נפרט את הגורמים האפשריים

פציעות שחייה אינן שכיחות ובהשוואה לכמות הנפגעים מענפי ספורט אחרים מספר הנפגעים משחייה הוא אפילו שולי אך בכול זאת חשוב לזכור שגם שחיינים נפצעים ולא מעט. פציעות ספורט הנובעות משחייה נגרמות לרוב בגלל עומס מצטבר ותנועות חוזרניות המאפיינות את השחייה. עומסים חוזרניים אלה מובילים בהדרגת להתפתחות הדרגתית של נזקים ברקמות, דלקות וכאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות שחייה מה גורם להן – רקע

כאמור, פציעות ודלקות אינן שכיחות בקרב שוחים בין היתר בגלל שלא מדובר בספורט שהמשתתפים בו באים במגע גופני זה עם זה. עם זאת אין לשכוח שמספר לא מבוטל של שחיינים נפצעו פציעות ראש חריפות וקשות בגלל קפיצות ראש לתוך בריכות עם מים רדודים. על פי מקורות אמריקאים בשנת 2007 טופלו בחדרי חירום, בארצות הברית, 172.000 שחיינים עם פציעות חריפות. עם זאת, הרוב המכריע של פציעות בקרב שוחים נגרמות בגלל תנועות חוזרניות ועומסים חוזרניים שנוצרים בעקבות זאת.

פציעות שחייה מה גורם להן – גורמים אפשריים

הפציעות האופייניות לשוחים הן כאמור פציעות הנובעות מעומס יתר (Overload) ומביצוע תנועות חוזרות (Repetitive motion). בין הפציעות הללו ניתן למנות את “כתף שחיינים” (Swimmer’s shoulder) “ברך שחייני חזה” (Breast-stroke knee) ושחיקת פרקי שטחה בעמוד השדרה (Facet syndrome). הפציעות הללו ופציעות אחרות המאפיינות את העוסקים בספורט הזה נגרמות בגלל האופי הביו מכני של תנועת השחייה המחייב כמות גדולה של תנועות חוזרות מול התנגדות מתמשכת.

פעילות חוזרנית

השילוב של עומס גדול מידי ללא הכנות מספיקות וללא מנוחה והתאוששות מספקת מסתימת בנזקים, דלקות ופציעות. ניתן להעריך את כמות התנועות כאשר חושבים על ספורטאים מקצועיים שגומעים 200 – 300 בריכות באימון מידי יום לאורך כ שמונה חודשים. המפרקים בידיים שלהם עובדים קשה ועל כן יש לוודא שהאימונים מתנהלים נכון וטכניקת ההתקדמות במים שלהם מצוינת. השילוב של שחייה מרובה עם טכניקה לקויה תגרום לפציעות עומס יתר גם למי ששוחה הרבה פחות.

אימון יתר

שוחה מותש הוא שוחה שיפצע! הנטייה של שוחים תחרותיים והמאמנים שלהם לדחוף את היכולות הפיזיות ולשפר את הביצועים עלולה לגלוש לעבר מצב של אימוני יתר (Overtraining). במקביל להקפדה על נפח אימונים חייב המאמן גם להכיר בחשיבות של מנוחה והתאוששות מספיקים, דיאטה מאוזנת, כושר גופני, מצב נפשי, סגנון חיים, מתחים נפשיים ומחלות. סימנים קלסיים של אימון יתר יהיו: עייפות, כאבי שרירים, שינה מופרעת ובלתי מספקת ודיכאון. מאמן שמזהה מצב של אימון יתר חייב להתייחס לכך באופן מידי על ידי שינוי בתכנית האימונים.

טכניקת שחייה לקויה

מלבד אימון יתר ופעילות חוזרנית גם טכניקת שחייה לקויה עלולה להוביל להתפתחות פציעות שחייה ובעיקר עם מדובר בשחייה למרחקים גדולים. טכניקת שחייה לקויה בשחיית חתירה גורמת לעתים קרובות לפציעות כתפיים.  שימוש לקוי בידיים בשחיית פרפר ובשחיית חזה עלול לגרום להתפתחות פציעות במרפק וביצוע תנועות לקויות עם הברכיים ומפרקי הירך בשחיית חזה עלולה לגרום פציעות גם לאזורים הללו.

מניעת פציעות שחייה בכתפיים

הכוח המניע של הגוף במהלך שחיית חתירה ופרפר וברמה פחותה גם בשחיית חזה מקורו בחלק העליון של הגוף ובכתפיים. הרגליים משמשות בעיקר כמייצבים. הכתפיים שחייבים לעמוד במעמס גדול הנוצר עקב תנועות חוזרות ונשנות חשופות לפציעות וכאבים. אלא שלא כול השוחים באותם תנאים מפתחים פתולוגיות ופציעות בכתפיים. למה חלקם הגדול של השוחים אינו נפצע שוב ושוב בעוד שחלק אחר לא נפצע אף פעם למרות העומסים הזהים וטכניקות שחייה טובות? הסוד טמון ביציבות של מפרק הכתף. יציבות אשר מוקנית לו באמצעות איכותן ומצבן של הרקמות והשרירים העוטפות אותו.

פציעות שחייה מה גורם להן
פציעות שחייה מה גורם להן

שיפור יציבות המפרק

על מנת למנוע פציעות כתפיים בקרב שוחים על מפרק הכתף להיות חזק, גמיש ומאוזן. התנהגות תקינה משמעותה יכולת המפרק לשמור על שלמות המבנה והמיקום התקין של חלקי המפרק השונים במצבים סטטיים ו/או דינמיים ובכך למנוע מצב של עומס יתר נקודתי ונזקים.

הרוב המכריע של הנזקים והכאבים במפרק הכתף שאינם טראומטיים, נובעים מעומס יתר ונזק מצטבר ונגרמים בגין חוסר יציבות, חולשה, חוסר איזון שרירי ו/או שינויים ניווניים מוקדמים של המפרק. מצב לקוי זה של המפרק גורם לפגיעה ביכולת של מפרק הכתף לשמר על התנהגות ביו – מכנית אופטימלית והתוצאה היא תנועה לא אופטימלית תחת מעמס פיזי, נזקים, דלקות וכאבים.

חיזוק שרירי השרוול המסובב

השרירים שעוצמתם נדרשת לשחייה הנם השרירים המקרבים והשרירים המסובבים פנימה של הכתף (subscaplaris, supraspinatus and teres major). כאשר השרירים הללו אינם חזקים מספיק, נדרש פיצוי של שרירים אחרים (השרירים המסובבים החוצה של הכתף) והתנועה שנוצרת אינה נכונה, מעייפת ושוחקת. חיזוק של מכלול השרירים המסובבים של הכתף מספק את היציבות הנדרשת לעבודה חלקה ונכונה של הכתפיים ולמניעת פציעות בקרב שוחים.

מחקרים העוסקים בפציעות ספורט אשרו שאכן חולשה של השרירים המסובבים את מפרק הכתף מנבאים באופן מדויק למדי פציעות כתף במהלך שחייה תחרותית. בנוסף נמצא במחקרים אלו שתרגילים איזו קינטיים להגברת החוזק של שרירים הללו הורידו את תכיפות הפציעות בקרב שחיינים תחרותיים (158-American Journal of Sports Medicine,(1980 ), vol. 8, pp. 151)

חוסר יציבות מפרק הכתף? שלוש סיבות שכיחות:

חוסר יציבות בגלל פגיעה ברקמות הפסיביות.

רקמות אלו כוללות את עצמות המפרק ואת הרצועות שתומכות במפרק. תפקידן של הרקמות הפסיביות הוא לייצב את המפרק או את בסופו של טווח התנועה בלבד ובכך למנוע תנועה לא תקינה ונזקים.

חוסר יציבות בגין פגיעה ברקמות הדינמיות.

רקמות אלו כוללות את השרירים ואת הגידים. תפקידן של הרקמות הדינמיות הוא לייצב את המפרקים או החוליות כאשר אנו מצויים במצבים דינמיים או במצבים נייחים ובכך למנוע תנועות לא תקינות ונזקים.

חוסר יציבות בגין פגיעה במערכת השליטה והפיקוח.

מערכת השליטה והפיקוח כוללים את מערכת העצבים המרכזית ומערכת העצבים הפריפרית. תפקידן של מערכות אלו הוא לפקח על הייצוב של המפרק ובכך למנוע ביצוע תנועות לקויות ונזקים לרקמות השונות.

פציעות שחייה שכיחות

כתף שחיינים

כתף שחיינים נקראת גם דלקת בגיד השרירים המסובבים (Rotator cuff tendinitis) ותסמונת תפס הכתף (Shoulder Impingement) הינה כאמור פציעת כתף שכיחה אצל שחיינים ומהווה כ60% מהפציעות שלהם. בפציעה זו כאבים מתרחשים בעת הרמת הכתף 80-120 מעלות. כאבים של הכתף בעת הרמה מול התנגדות עלולים להצביע על נזק לאחד מגידי הכתף. עומס יתר של אחד מארבעת גידי הכתף המסובבים או עומס יתר הנובע מטכניקה לקויה עומדים לרוב אחר הפציעה הזאת.

דלקת פרקים ניוונית של המפרק אקרומיו קלביקולר

מקור נוסף לכאבי כתפיים האופייני לשוחים הוא מפרק האקרומיוקלביקולרי (Acromioclavicular) – מפרק שיא הכתף ועצם הבריח. מפרק זה יכול לפתח שינויים ניווניים (Osteoarthritis) כתוצאה משחייה מרובה, ועומס יתר הנגרם מהתנועות חוזרות. התנועות החוזרות שוחקות את הסחוס בתוך המפרק וגורמות לכאב ומגבלת תנועה. גם בסוג זה של פגיעה יש לבחון את מכלול האימונים של השוחה וזאת משום שגם אימוני משקולות יכולים לגרום לאותה בעיה.

ברך שחיינים

ברך שחיינים (Breast-stroke knee) – תופעה פתולוגית הנגרמת בגין תנועת הברכיים בשחיית חזה ואשר חושפת את רצועת הברך הפנימית (Medial collateral ligament) לעומס ולנזק. ברך שחיינים היא הפציעה השנייה בשכיחותה בקרב שחיינים, אחרי כתף שחיינים. העומס הנגזר על הברך בשחיית חזה הוא גדול ונובע מכך שתנועת הפישוק, הצלפה והרוטציה (whip-kick) של הברכיים אינה טבעית ואינה עושה שימוש נכון בציר הברך. יש לזכור שהעומס על החלק הפנימי של הברך האופייני לשחיית חזה גבוה לאין שיעור בקרב שוחים תחרותיים או לחילופין בקרב שוחים בעלי טכניקה לקויה. הסימפטומים בגין ברך שחיינים הם בעיקר כאבים בברך ובעיקר בחלק הפנימי של הברך ונוקשות בתנועת הברך. תיתכן גם נפיחות.

חוסר יציבות של פיקת הברך

פציעת ברך נוספת היא התפתחות חוסר יציבות של פיקת הברך הגורמת לנטייתה לגלוש החוצה. פתולוגיה זו הנגרמת בגין שחיית חזה מובילה לשחיקת הסחוס מתחת לפיקת הברך, לדלקת וכאבים. ברוב המקרים הסטייה של הפיקה או פריקתה תהיה החוצה כלומר לצד החיצוני של הברך. בהעדר פריקה טראומטית הסיבות לסטיית הפיקה הן בעיקר ניוון וחולשה של השריר הארבע ראשי ובעיקר של הראש הפנימי (vastus medialis), חוסר פעילות גופנית או ביו-מכניקה לקויה של הפרקים ברגליים כמו שבאה לידי ביטוי בשחיית חזה. הסחוס תחת הפיקה חשוף גם לתופעה של ריכוך הסחוס בגיל עשרה (Chondromalasia patella) שחיית חזה אינטנסיבית בגיל הצעיר עלולה על כן להיות בעייתית.

כאבי גב

כאבי גב אינם נדירים בקרב שוחים. למעשה פציעות גב מהוות כ10% מכלל הפציעות בקרב השוחים. שחיית חזה ופרפר יוצרים עומסים גדולים בגין הקעור החוזר ונשנה של הגב. פעולה זאת יוצרת עומס על הפרקים האחוריים של חוליות עמוד השדרה ועל השרירים לגרום לנזקים דלקות וכאבים. לעיתים עלולים גם להתפתח שברי מאמץ בחוליות עמוד השדרה. לאור הנתונים הללו יש השואלים האם שחייה טובה לגב? התשובה היא כן אך עם סייגים.

טיפול בפציעות בקרב שוחים

כירופרקטיקה יכולה לתת מענה הולם לפציעות שוחים. כירופרקט מודרני מצויד בידע ובציוד המתאים לאבחן, לטפל ולשקם פציעות שחייה. הטיפול בפציעות שחייה כמו בפציעות ספורט אחרות חייב לכלול מנוחה, שימוש אמצעים להורדת דלקת ושיקום שיכלול חזרה הדרגתית למים. יש לבחון את הטכניקה של השחייה על מנת לאתר לקויות ולשפר אותן. יש לאתר נקודות חולשה וחוסר איזון במערכת עצב שריר ושלד ולשפר אותן. על השוחה להקפיד על חימום לפני האימון ושמירה על עומס אימונים הדרגתי. הפנייה לטיפולים תרופתיים וניתוחים תעשה רק במידה וכשלו האמצעים השמרניים. חשוב לבדוק גם את מכלול האימונים (חדר כושר, טניס…) או המטלות (מטלות מקצועיות, מטלות בית…) של השחיין על מנת לוודא שמקור פציעתו הוא אכן שחייה.

מניעת פציעות בקרב שוחים

לפני השחייה התחמם היטב. כאשר גופך קר סיכוייך להיפצע גבוהים יותר. לצורך החימום עשה מספר דקות של פעילות אירובית (הליכה, אופניים) ואז מתח בעדינות את הפרקים והשרירים . את הבריכות הראשונות שחו בקצב אטי ורגוע. הפציעה השכיחה ביותר בקרב שוחים היא פציעת כתף. לצורך מניעת פציעות כתף השקיעו באימוני כוח וייצוב של מפרק הכתף. פציעות רבות בקרב שוחים נובעות מטכניקה לקויה. ללא טכניקת שחייה מדויקת אתם עושים שימוש לא נכון בפרקים ובשרירים, חושפים אותם לעומס יתר ופציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

  פציעות שמסיימות קריירה כוללות בין היתר קרע ברצועה הצולבת הקדמית, פציעה של גיד הפיקה או של גיד האכילס. קריירה מקצועית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן