פציעות שחייה מה גורם להן
פציעות שחייה מה גורם להן

פציעות שחייה מה גורם להן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות שחייה מה גורם להן? פציעות הנובעות משחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים נוטים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול. פציעות שחייה אינן שכיחות ובהשוואה לכמות הנפגעים מענפי ספורט אחרים מספר הנפגעים משחייה הוא אפילו שולי אך בכול זאת חשוב לזכור שגם שחיינים נפצעים ולא מעט.

פציעות ספורט הנובעות משחייה נגרמות לרוב בגלל עומס מצטבר ותנועות חוזרניות המאפיינות את השחייה. עומסים חוזרניים אלה מובילים בהדרגת להתפתחות הדרגתית של נזקים ברקמות, דלקות וכאבים. במאמר הנוכחי “פציעות שחייה מה גורם להן, נפרט מעט יותר אודות הגורמים האפשריים לפציעות שחייה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות שחייה מה גורם להן – רקע

כאמור, פציעות ודלקות אינן שכיחות בקרב שוחים בין היתר בגלל שלא מדובר בספורט שהמשתתפים בו באים במגע גופני זה עם זה. עם זאת אין לשכוח שמספר לא מבוטל של שחיינים נפצעו פציעות ראש חריפות וקשות בגלל קפיצות ראש לתוך בריכות עם מים רדודים. על פי מקורות אמריקאים בשנת 2007 טופלו בחדרי חירום, בארצות הברית, 172.000 שחיינים עם פציעות חריפות. עם זאת, הרוב המכריע של פציעות בקרב שחיינים נגרמות בגלל התנועות החוזרניות והעומסים החוזרניים שמאפיינים שחייה.

פציעות שחייה מה גורם להן – גורמים אפשריים

הפציעות האופייניות לשוחים הן כאמור פציעות הנובעות מעומס יתר (Overload) ומביצוע תנועות חוזרות (Repetitive motion). בין הפציעות הללו ניתן למנות את “כתף שחיינים” (Swimmer’s shoulder) “ברך שחייני חזה” (Breast-stroke knee) ותסמונת פצטלית בעמוד השדרה (Facet syndrome). הפציעות הללו ופציעות אחרות המאפיינות את העוסקים בספורט הזה נגרמות בגלל האופי הביו מכני של תנועת השחייה המחייב כמות גדולה של תנועות חוזרות מול התנגדות מתמשכת. עם זאת חשוב לציין ששחיינים נמצאים בסיכון לנזקים גופניים גם בגלל הכלור במי הבריכה.

פעילות חוזרנית

השילוב של עומס גדול מידי ללא הכנות מספיקות וללא מנוחה והתאוששות מספקת מסתימת בנזקים, דלקות ופציעות. ניתן להעריך את כמות התנועות כאשר חושבים על ספורטאים מקצועיים שגומעים 200 – 300 בריכות באימון מידי יום לאורך כ שמונה חודשים. המפרקים בידיים שלהם עובדים קשה ועל כן יש לוודא שהאימונים מתנהלים נכון וטכניקת ההתקדמות במים שלהם מצוינת. השילוב של שחייה מרובה עם טכניקה לקויה תגרום לפציעות עומס יתר גם למי ששוחה הרבה פחות.

אימון יתר

שוחה מותש הוא שוחה שיפצע! הנטייה של שוחים תחרותיים והמאמנים שלהם לדחוף את היכולות הפיזיות ולשפר את הביצועים עלולה לגלוש לעבר מצב של אימוני יתר (Overtraining). במקביל להקפדה על נפח אימונים חייב המאמן גם להכיר בחשיבות של מנוחה והתאוששות מספיקים, דיאטה מאוזנת, כושר גופני, מצב נפשי, סגנון חיים, מתחים נפשיים ומחלות. סימנים קלסיים של אימון יתר יהיו: עייפות, כאבי שרירים, שינה מופרעת ובלתי מספקת ודיכאון. מאמן שמזהה מצב של אימון יתר חייב להתייחס לכך באופן מידי על ידי שינוי בתכנית האימונים.

טכניקת שחייה לקויה

מלבד אימון יתר ופעילות חוזרנית גם טכניקת שחייה לקויה עלולה להוביל להתפתחות פציעות שחייה ובעיקר עם מדובר בשחייה למרחקים גדולים. טכניקת שחייה לקויה בשחיית חתירה גורמת לעתים קרובות לפציעות כתפיים.  שימוש לקוי בידיים בשחיית פרפר ובשחיית חזה עלול לגרום להתפתחות פציעות במרפק וביצוע תנועות לקויות עם הברכיים ומפרקי הירך בשחיית חזה עלולה לגרום פציעות גם לאזורים הללו.

מניעת פציעות שחייה בכתפיים

הכוח המניע של הגוף במהלך שחיית חתירה ופרפר וברמה פחותה גם בשחיית חזה מקורו בחלק העליון של הגוף ובכתפיים. הרגליים משמשות בעיקר כמייצבים. הכתפיים שחייבים לעמוד במעמס גדול הנוצר עקב תנועות חוזרות ונשנות חשופות לפציעות וכאבים. אלא שלא כול השוחים באותם תנאים מפתחים פתולוגיות ופציעות בכתפיים. למה חלקם הגדול של השוחים אינו נפצע שוב ושוב בעוד שחלק אחר לא נפצע אף פעם למרות העומסים הזהים וטכניקות שחייה טובות? הסוד טמון ביציבות של מפרק הכתף. יציבות אשר מוקנית לו באמצעות איכותן ומצבן של הרקמות והשרירים העוטפות אותו.

פציעות שחייה מה גורם להן
פציעות שחייה מה גורם להן

שיפור יציבות המפרק

על מנת למנוע פציעות כתפיים בקרב שוחים על מפרק הכתף להיות חזק, גמיש ומאוזן. התנהגות תקינה משמעותה יכולת המפרק לשמור על שלמות המבנה והמיקום התקין של חלקי המפרק השונים במצבים סטטיים ו/או דינמיים ובכך למנוע מצב של עומס יתר נקודתי ונזקים.

הרוב המכריע של הנזקים והכאבים במפרק הכתף שאינם טראומטיים, נובעים מעומס יתר ונזק מצטבר ונגרמים בגין חוסר יציבות, חולשה, חוסר איזון שרירי ו/או שינויים ניווניים מוקדמים של המפרק. מצב לקוי זה של המפרק גורם לפגיעה ביכולת של מפרק הכתף לשמר על התנהגות ביו – מכנית אופטימלית והתוצאה היא תנועה לא אופטימלית תחת מעמס פיזי, נזקים, דלקות וכאבים.

חיזוק שרירי השרוול המסובב

השרירים שעוצמתם נדרשת לשחייה הנם השרירים המקרבים והשרירים המסובבים פנימה של הכתף (subscaplaris, supraspinatus and teres major). כאשר השרירים הללו אינם חזקים מספיק, נדרש פיצוי של שרירים אחרים (השרירים המסובבים החוצה של הכתף) והתנועה שנוצרת אינה נכונה, מעייפת ושוחקת. חיזוק של מכלול השרירים המסובבים של הכתף מספק את היציבות הנדרשת לעבודה חלקה ונכונה של הכתפיים ולמניעת פציעות בקרב שוחים.

מחקרים העוסקים בפציעות ספורט אשרו שאכן חולשה של השרירים המסובבים את מפרק הכתף מנבאים באופן מדויק למדי פציעות כתף במהלך שחייה תחרותית. בנוסף נמצא במחקרים אלו שתרגילים איזו קינטיים להגברת החוזק של שרירים הללו הורידו את תכיפות הפציעות בקרב שחיינים תחרותיים (158-American Journal of Sports Medicine,(1980 ), vol. 8, pp. 151)

חוסר יציבות מפרק הכתף? שלוש סיבות שכיחות:

חוסר יציבות בגלל פגיעה ברקמות הפסיביות.

רקמות אלו כוללות את עצמות המפרק ואת הרצועות שתומכות במפרק. תפקידן של הרקמות הפסיביות הוא לייצב את המפרק או את בסופו של טווח התנועה בלבד ובכך למנוע תנועה לא תקינה ונזקים.

חוסר יציבות בגין פגיעה ברקמות הדינמיות.

רקמות אלו כוללות את השרירים ואת הגידים. תפקידן של הרקמות הדינמיות הוא לייצב את המפרקים או החוליות כאשר אנו מצויים במצבים דינמיים או במצבים נייחים ובכך למנוע תנועות לא תקינות ונזקים.

חוסר יציבות בגין פגיעה במערכת השליטה והפיקוח.

מערכת השליטה והפיקוח כוללים את מערכת העצבים המרכזית ומערכת העצבים הפריפרית. תפקידן של מערכות אלו הוא לפקח על הייצוב של המפרק ובכך למנוע ביצוע תנועות לקויות ונזקים לרקמות השונות.

פציעות שחייה שכיחות

כתף שחיינים

כתף שחיינים נקראת גם דלקת בגיד של השרירים המסובבים (Rotator cuff tendinitis) ותסמונת הצביטה בכתף (Shoulder Impingement) היא כאמור פציעת כתף שכיחה אצל שחיינים ומהווה כ60% מהפציעות שלהם. בפציעה זו כאבים מתרחשים בעת הרמת הכתף 80-120 מעלות. כאבים של הכתף בעת הרמה מול התנגדות עלולים להצביע על נזק לאחד מגידי הכתף. עומס יתר של אחד מארבעת גידי הכתף המסובבים או עומס יתר הנובע מטכניקה לקויה עומדים לרוב אחר הפציעה הזאת.

דלקת פרקים ניוונית של המפרק אקרומיו קלביקולר

מקור נוסף לכאבי כתפיים האופייני לשוחים הוא מפרק האקרומיוקלביקולרי (Acromioclavicular) – מפרק שיא הכתף ועצם הבריח. מפרק זה יכול לפתח שינויים ניווניים (Osteoarthritis) כתוצאה משחייה מרובה, ועומס יתר הנגרם מהתנועות חוזרות. התנועות החוזרות שוחקות את הסחוס בתוך המפרק וגורמות לכאב ומגבלת תנועה. גם בסוג זה של פגיעה יש לבחון את מכלול האימונים של השוחה וזאת משום שגם אימוני משקולות יכולים לגרום לאותה בעיה.

ברך שחיינים

ברך שחיינים (Breast-stroke knee) – תופעה פתולוגית הנגרמת בגין תנועת הברכיים בשחיית חזה ואשר חושפת את רצועת הברך הפנימית (Medial collateral ligament) לעומס ולנזק. ברך שחיינים היא הפציעה השנייה בשכיחותה בקרב שחיינים, אחרי כתף שחיינים. העומס הנגזר על הברך בשחיית חזה הוא גדול ונובע מכך שתנועת הפישוק, הצלפה והרוטציה (whip-kick) של הברכיים אינה טבעית ואינה עושה שימוש נכון בציר הברך. יש לזכור שהעומס על החלק הפנימי של הברך האופייני לשחיית חזה גבוה לאין שיעור בקרב שוחים תחרותיים או לחלופין בקרב שוחים בעלי טכניקה לקויה. הסימפטומים בגין ברך שחיינים הם בעיקר כאבים בברך ובעיקר בחלק הפנימי של הברך ונוקשות בתנועת הברך. תיתכן גם נפיחות.

חוסר יציבות של פיקת הברך

פציעת ברך נוספת היא התפתחות חוסר יציבות של פיקת הברך הגורמת לנטייתה לגלוש החוצה. פתולוגיה זו הנגרמת בגין שחיית חזה מובילה לשחיקת הסחוס מתחת לפיקת הברך, לדלקת וכאבים. ברוב המקרים הסטייה של הפיקה או פריקתה תהיה החוצה כלומר לצד החיצוני של הברך. בהעדר פריקה טראומטית הסיבות לסטיית הפיקה הן בעיקר ניוון וחולשה של השריר הארבע ראשי ובעיקר של הראש הפנימי (vastus medialis), חוסר פעילות גופנית או ביו-מכניקה לקויה של הפרקים ברגליים כמו שבאה לידי ביטוי בשחיית חזה. הסחוס תחת הפיקה חשוף גם לתופעה של ריכוך הסחוס בגיל עשרה (Chondromalasia patella) שחיית חזה אינטנסיבית בגיל הצעיר עלולה על כן להיות בעייתית.

כאבי גב

כאבי גב אינם נדירים בקרב שוחים. למעשה פציעות גב מהוות כ10% מכלל הפציעות בקרב השוחים. שחיית חזה ופרפר יוצרים עומסים גדולים בגין הקעור החוזר ונשנה של הגב. פעולה זאת יוצרת עומס על הפרקים האחוריים של חוליות עמוד השדרה ועל השרירים לגרום לנזקים דלקות וכאבים. לעיתים עלולים גם להתפתח שברי מאמץ בחוליות עמוד השדרה. לאור הנתונים הללו יש השואלים האם שחייה טובה לגב? התשובה היא כן אך עם סייגים.

טיפול בפציעות בקרב שוחים

כירופרקטיקה יכולה לתת מענה הולם לפציעות שוחים. כירופרקט מודרני מצויד בידע ובציוד המתאים לאבחן, לטפל ולשקם פציעות שחייה. הטיפול בפציעות שחייה כמו בפציעות ספורט אחרות חייב לכלול מנוחה, שימוש אמצעים להורדת דלקת ושיקום שיכלול חזרה הדרגתית למים. יש לבחון את הטכניקה של השחייה על מנת לאתר לקויות ולשפר אותן. יש לאתר נקודות חולשה וחוסר איזון במערכת עצב שריר ושלד ולשפר אותן. על השוחה להקפיד על חימום לפני האימון ושמירה על עומס אימונים הדרגתי. הפנייה לטיפולים תרופתיים וניתוחים תעשה רק במידה וכשלו האמצעים השמרניים. חשוב לבדוק גם את מכלול האימונים (חדר כושר, טניס…) או המטלות (מטלות מקצועיות, מטלות בית…) של השחיין על מנת לוודא שמקור פציעתו הוא אכן שחייה.

מניעת פציעות בקרב שחיינים

לפני השחייה התחמם היטב. כאשר גופך קר סיכוייך להיפצע גבוהים יותר. לצורך החימום עשה מספר דקות של פעילות אירובית (הליכה, אופניים) ואז מתח בעדינות את הפרקים והשרירים . את הבריכות הראשונות שחו בקצב אטי ורגוע. הפציעה השכיחה ביותר בקרב שוחים היא פציעת כתף. לצורך מניעת פציעות כתף השקיעו באימוני כוח וייצוב של מפרק הכתף. פציעות רבות בקרב שוחים נובעות מטכניקה לקויה. ללא טכניקת שחייה מדויקת אתם עושים שימוש לא נכון בפרקים ובשרירים, חושפים אותם לעומס יתר ופציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט: לכבוד ד"ר יצחק בכר: מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי כספורטאי התאמנתי בעיקר בכדור מים ובכדורגל (שחקתי בנבחרות ישראל בשני…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש לי כאבי גב, כאבי ברכיים או כאבים אחרים שנובעים מפציעות…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע מלא באטלנטיק סיטי 1997. טיפוליך המקצועיים עזרו לי לעבור את התקופה הקשה…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו יתרונות בריאותיים רבים. מחקרים שונים טוענים שפעילות גופנית מונעת מחלות…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל פעם מחדש והעמדת אותי על הרגליים. במשך 13 שנה שיחקתי כדור…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי.…

 • פציעות יוגה כן יש דבר כזה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו. עקב יעילותה בשיפור היכולות הגופניות היוגה עלולה גם לגרום לפציעות…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה. שיטות רבות מוצעות לצמצום הסיכון וטיפול בפציעות גידים. שיטה שספורטאים…

 • פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

  פציעות שמסיימות קריירה כוללות בין היתר קרע ברצועה הצולבת הקדמית, פציעה של גיד הפיקה או של גיד האכילס. קריירה מקצועית בספורט היא חלומם של רבים המקדישים לכך את חייהם. חשוב…