כלור מזיק לריאות של שחיינים
כלור מזיק לריאות של שחיינים

כלור מזיק לריאות של שחיינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כלור מזיק לריאות של שחיינים! ידוע ששחיינים חשופים למגוון פציעות מתנועות חוזרניות וכאבים כולל בין היתר כאבים בכתפיים (כתף שחיינים), כאבי גב תחתון, כאבי צוואר ועוד. מתברר שגם הכלור בבריכות עלול לגרום לנזק ריאתי בקרב שחייני עלית.

ריאותיהם של השחיינים שנחשפו לכלור הראו פי שש יותר תאים של המערכת החיסונית הקשורים לאסתמה ולאלרגיה. כמו כן נמצאו בריאותיהם של שחיינים אלו עדויות לרקמה צלקתית וזאת כמובן בהשוואה לאדם הנורמלי. למעשה הנזק שנגרם לריאות של השחיינים הללו בגלל חשיפה לכלור דומה לנזק בריאות הקיים אצל חולי אסתמה קלים.

כלור מזיק לריאות של שחיינים – רקע

כבר יותר ממאה שנים משמש הכלור כחומר חיטוי יעיל וזול. הכלור הורג ביעילות מרובה חיידקים, פטריות ועוד. העלויות הנמוכות והזמניות היחסית של החומר הזה הפכו אותו לחומר החיטוי הנבחר למי בריכות. יש להניח שהשימוש בכלור חסך הרבה מאוד צרות בריאותיות מאנשים ברחבי העולם אך לא מדובר בחומר ללא פגמים. מלבד העובדה שכלור אינו כול יכול וישנם טפילים שאינם מושפעים מנוכחותו ישנה בעיה נוספת, חשיפה ממושכת של השוהה במים לאדי הכלור ולתרכובות הכימיות שהוא יוצר במים עלולה להזיק לריאות ולדרכי הנשימה.

ישנם מחקרים הטוענים שחשיפה זאת עלולה אף לגרום לדלקות עור, נזקים לחומר התורשתי ועלייה בסיכון להתפתחות סרטן ועוד. הדרך לצמצם את השפעת הכלור על הבריאות של השוהים במים כוללת מעקב אחר כמות הכלור במים בין אם על ידי בירור עם המציל או עם איש ההחזקה ובין עם היעזרות בחוש הריח. ריח חריף של כלור ביחס לפעמים הקודמות שביקרת בבריכה מעיד לרוב על רמה גבוה מידי של החומר הזה במים. שטיפה יסודית של הגוף לפני הכניסה למי הבריכה עשויים להפחית את האינטראקציה הכימית בין הכלור לחומרים הנמצאים על הגוף כמו זיעה, בשמים, דאודורנט קרם הגנה ועוד.

התגובה בין הכלור לבין החומרים האורגניים המצויים במים שחלקם מהשחיין עצמו, יוצרת במים תוצרי לוואי המכונים (Disinfection By Products – DBP’s). חומרים אלו עלולים להיות רעילים ומסרטנים. יש להעדיף שחייה בבריכה פתוחה ששם ריכוז האדים יהיה נמוך יותר. כמובן יש להעדיף בריכות שעושות שימוש בטכנולוגיה אחרת לחיטוי כגון אוזון. אוזון שהוא חומר חיטוי חזק ויעיל הוכרז כבטוח וידידותי לסביבה על ידי המשרד לאיכות הסביבה וה- FDA האמריקאי.

המחקר

כלור מזיק לריאות של שחיינים
כלור מזיק לריאות של שחיינים

מחלות והפרעות בריאותיות בדרכי הנשימה מהווים עניין שכיח בקרב מבקרים קבועים בבריכה ובמיוחד בקרב שחיינים תחרותיים. עדיין לא ברור מה מידת ההשפעה של השהייה בבריכה שעברה חיטוי באמצעות כלור על הריאות של שחיינים המתאמנים באופן אינטנסיבי.

מטרה המחקר הייתה לאמוד את מצב הריאות של שחייני עלית ובכלל זה את רמת הדלקתיות בריאות ובדרכי הנשימה ואת השינויים המבניים שנוצרו עקב כך. לצורך המחקר נבדקו במהלך הפגרה 23 שחייני עלית קנדיים בגיל ממוצע של 21 שנים. הבדיקות כללו ניטור הגז חנקן חמצני באוויר הנשוף, תגר מטכולין, תגר CO2, בדיקת אלרגיה של העור ובדיקת ברונכוסקופיה עם לקיחת דגימות רקמה (ביופסיה) ודגימות כיח דרך הצינורית. הממצאים של השחיינים הללו הושוו  ל- 10 דגימות של חולים אסתמטיים קלים ו10 דגימות של מתנדבים בריאים ללא אלרגיות.

ממצאי המחקר

ביחס לקבוצות הביקורת נתגלה בקרב השחיינים פי 6 יותר תאי חיסון הנקשרים עם אסתמה ואלרגיות וכן הוכחות לרקמה צלקתית בריאות בדומה לצלקות הנראות בריאות של חולי אסתמה.

בין היתר נמצאו בריאות ובדרכי הנשימה של השחיינים הללו: ריכוז של תאי פיטום (mast cell) ואאוזינופילים (Eosinophils ) ברירית של דרכי הנשימה, היפרפלזיה של תאי גובלט (Goblet Cell Hyperplasia) ורמה גבוהה של מוצין (mucin) שהוא גליקופרוטאין שמהווה את המרכיב העיקרי של ריר. חשוב לציין שלמרות הממצאים השחיינים לא סבלו מסימנים ותסמינים של אסתמה או אלרגיה כמו שיעול, קושי לנשום ועוד.

מסקנות המחקר

כלור מזיק לריאות של שחיינים! שחייני עלית עם משטר אימונים אינטנסיבי המתאמנים בבריכות סגורות שמחוטאות באמצעות כלור מעלים את הסיכון להתפתחות הפרעות בדרכי הנשימה הדומים לאלה הנראים בקרב חולי אסתמה קלים אבל אם הפרשות ריריות גדולות יותר. יש להמשיך ולחקור את ההשפעות ארוכות הטווח של השינויים הללו.

Journal of Allergy and Clinical Immunology , Volume 129 , Issue 2 , 351 – 358.e1

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • דיאטת יו יו

  דיאטת יו יו משמעותה עלייה וירידה חוזרנית של המשקל שלנו. כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהאתגר האמתי מגיע…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • מוות מנפילה מסולם

  מוות מנפילה מסולם מתרחש לעתים קרובות מידי. אלפי בני אדם נהרגים ונפצעים מידי שנה, ברחבי העולם, בגלל תאונות עבודה ותאונות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן