מעי רגיז? דיאטת פודמאפ

מעי רגיז דיאטת פודמאפ
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מעי רגיז? דיאטת פודמאפ היא שיטת טיפול מדעית ומוכחת המטפלת בתסמונת המעי הרגיז (IBS-Irritable bowel syndrome). המודעות לקשר שבין תזונה לבריאות גורמת לאנשים רבים לברור בקפידה את סוגי המזון שהם צורכים. אלא שלא תמיד מזון בריא ובכלל זה סוגים שונים של ירקות ופירות מתאימים לכול אחד. הדברים הללו נכונים בין היתר לגבי אנשים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז. תסמונת זאת הכוללת סימנים ותסמינים שונים הנובעים מתפקוד לקוי של מערכת העיכול מהווה מטרד קשה ופגיעה באיכות החיים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בין 10 – 20% מהאוכלוסייה סובלים מתסמונת המעי הרגיז עם רוב נשי מובהק. הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת כוללים בין היתר כאבי בטן, שלשולים ועצירות לסירוגין, נפיחות, גזים ועוד. במצבים קשים יסבול החולה גם מתופעות קיצוניות יותר כגון הקאות, בחילות, כאבי ראש ועוד. עד לפני שנים לא רבות סברה הרפואה שאין קשר בין התסמונת הזאת לבין מזון. מחקר מקיף שנערך באוניברסיטת מונאש מצא שדיאטה דלת סוכרים מסוג FODMAPs מפחיתה באופן יעיל את הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת אצל רוב החולים המתנסים בה (75%).

  {loadposition inside-page}

  מעי רגיז? דיאטת פודמאפ – רקע

  שורה ארוכה של רכיבי מזון שאנו צורכים באופן סדיר כוללים סוכרים קצרי שרשרת ובכללם החד סוכרים פרוקטוז וגלקטוז, דו סוכר לקטוז, ומולקולות סוכרים אלכוהוליות סורביטול, מנטיטול, קסליטול ומלטיטול שאינם מתפרקים במידה מספקת כדי להיספג במעי הדק. סוכרים אלה ממשיכים את דרכם במורד מערכת העיכול ומגיעים למעי הגס ושם הן מתפרקים באמצעות פעילות חיידקית והתססה מסיביים. ההתפרקות הזאת במעי הגס היא שגורמת לסימנים ותסמינים המאוגדים תחת הכותרת תסמונת המעי הרגיז. בין הסימנים והתסמינים הנכללים בתסמונת זאת נכלול גזים, נפיחות של הבטן, כאבי בטן, שלשולים ו/או עצירויות ועוד.

  בין המזונות העשירים בסוכרים קצרי השרשרת הללו נמצא (רשימה חלקית בלבד) חלב מבעלי חיים (מלבד חלב דל לקטוז), פירות: תפוח, אגס, אבטיח, אפרסק, מנגו, פפאיה, אפרסמון, שזיף, משמש, ירקות: בצל, בצל ירוק, שום, כרובית, פטריות, ארטישוק, אספרגוס, כרוב, דגנים: חיטה, כוסמין, שיפון, שעורה, קטניות: חומוס, שעועית, עדשים, אגוזים וזרעים: פיסטוקים, קשיו. ממתיקים: דבש, אגבה, סירופ תירס, סורביטול ועוד.

  אוניברסיטת מונאש

  בעיר מלבורן אוסטרליה, באוניברסיטת מונאש שבה לאחר מחקר יסודי וארוך טווח נמצא הקשר בין המזונות המכילים את הסוכרים הללו לבין הסימנים ותסמינים של תסמונת המעי הרגיז ומחלות מעי אחרות, פיתחו דיאטה שנקראת דיאטת פודמאפ (fodmap). בשנת 2014 פרסמו החוקרים ממונאש מחקר מקיף נוסף בירחון מדעי נחשב (Gastroenterology. 2014;146(1):67–75.e5) שבו נמצא שדיאטה זאת הקלה באופן דרמטי את התסמינים בקרב 75% מהמטופלים בה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   "פודמאפ" מייצג ראשי תיבות של הסוכרים המדוברים ובכלל זה אוליגו-סכרידים (Oligo-saccharides) כולל דגנים, קטניות שום ובצל, די-סכרידים (Di-saccharides) ובעיקר לקטוז הנמצא בחלב ומוצרי חלב רכים, המכילים לקטוז, מונו-סכרידים (Mono-saccharides) כולל תפוח, דבש, אפונה ועוד, ופוליאולים (Polyols) סוכרים אלכוהוליים הכוללים ממתקים מלאכותיים אך גם מזונות אחרים כגון כרובית פטריות, ופירות כמו שזיף ואפרסק.

   מעי רגיז? דיאטת פודמאפ – המחקר

   על פי מחקרים קודמים נראה שדיאטת (FODMAPs) שהיא דיאטה המתבססת על הימנעות או צמצום מזונות עם תכולה גבוהה של סוכרים קצרי שרשרת המצויים במגוון רחב של פרטי מזון שחלקם מפורטים מעלה, עשויה להועיל לחולים עם תסמונת המעי הרגיז. במחקר הנוכחי השוו את ההשפעות שיש לדיאטת פודמאפ ולדיאטה שכללה עצות תזונה כלליות על חולים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז עם שלשולים.

   שיטה

   מעי רגיז? דיאטת פודמאפ
   מעי רגיז? דיאטת פודמאפ

   המחקר נערך על 110 חולים שסבלו באופן דומה מסימנים ותסמינים של תסמונת המעי הרגיז שכללו שלשולים. 110 החולים הללו חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות (randomized controlled trial) כאשר הקבוצה הראשונה – קבוצת פודמאפ שמרה על עקרונות דיאטת הפודמאפ ואילו הקבוצה השנייה שמרה על עקרונות התזונה הנכונה שהתבססו על הידע העדכני בנושא. הדיאטה של שתי הקבוצות נמשכה 6 שבועות וזאת לאחר תקופה של 10 ימים שבהם נערכה הסקירה. החולים נבדקו לפני ואחרי וממצאי הבדיקות נרשמו באופן אחיד.

   תוצאות

   מתוך 110 החולים 101 התנהלו על פי ההנחיות שנתנו להם. לאחר 6 שבועות שתי הקבוצות הראו שיפור בסימנים ובתסמינים של תסמונת המעי הרגיז כולל הפחתה בחומרת כאבי הבטן הפחתה בתחושת הנפיחות, ותכיפות השלשולים אך הקבוצה שהקפידה לא לאכול מזון עשיר בסוכרים קצרי שרשרת (FODMAP diet) שיפרה את מצבה באופן משמעותי יותר מהקבוצה שהתנהלה על פי הנחיות לתזונה נכונה בלבד.

   מסקנות

   לאחר 6 שבועות של הקפדה על עקרונות אכילה נכונה והקפדה על דיאטת פודמאפ שפרו את מצבם של חולים בתסמונת המעי הרגיז עם שלשולים. יחד עם זאת דיאטת פודמאפ הייתה משמעותית יותר יעילה בכך. חשוב לציין שבגלל היקף המזון המכיל את הסוכרים הללו, היצמדות לדיאטה הזאת עלולה להוביל לחסרים תזונתיים.

   ועל כן מדובר בדיאטה בעלת מספר שלבים כאשר בשלב הראשון הנמשך עד 6 שבועות נמנעים לחלוטין ממזונות המכילים את הסוכרים הללו, בשלב השני מתחילים לשלב בהדרגה מזונות בעלי תכולה של הסוכרים הללו תוך הקשבה לרחשי הבטן כדי לזהות אילו מזונות גורמים לסימנים ותסמינים.

   Journal of Gastroenterology and Hepatology, 33: 1192–1199

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה