כאב רע אבחון וטיפול

כאב רע אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב רע – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע את הפיכתו לכרוני. חשוב לזהות את המקור הכאב שהחל בגוף לאחר אימון כוח או ריצה, לאחר נפילה או פעילות שגרתית. האם הופיע בעקבות נפילה סביר שהכאב רע אם הופיע לאחר מאמץ סביר להניח שזה כאב טוב.

כאב טוב הוא כאב שקיומו מבשר לך על התפתחות גופנית ושיפור היכולות. כאב רע הוא כאב שנובע מנזק ופציעה. על כול אחד מאיתנו מוטלת האחריות להבדיל בין שני סוגי הכאב הללו ולזהות מתי כאב הוא סימן רע. היכולת לזהות מתי אתם עומדים לגלוש במהלך ביצוע פעילות גופנית לעומסי יתר שעלולים להוביל אתכם מכאב טוב לכאב רע ולגרום לפציעת ספורט נקראת מודעות גופנית. מודעות גופנית תאפשר לכם ליהנות מהיתרונות של הספורט מבלי להיפצע.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב רע אבחון וטיפול – רקע

במידה ולמרות כול אמצעי הזהירות נפצעתם. חשוב לעצור, לנוח מספר ימים ואז לחזור באופן זהיר לפעילות הגופנית. אל תתפתו להמשיך לבצע פעילות גופנית שמכאיבה לכם. המשך פעילות גופנית עם כאב ופציעה מעלה את הסיכון להתפתחות כאב רע ונזקים כרוניים ומסכנת את היכולת שלכם להמשיך לעסוק בספורט. אנו במרפאה נאבחן את מקור הכאב באמצעות לקיחה מוקפדת של היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית מקיפה.

– היסטוריה של הפציעה

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית נשאל אודות הקיום והחומרה של הסימנים והתסמינים המאפיינים פגיעה במערכת שריר ושלד ונלמד מה היה מנגנון הפציעה. בין היתר נברר מתי החל הכאב, מה גרם לכאב, מה סוג הכאב, מיקום הכאב, חומרת הכאב, גורמים מקלים וגורמים שמחמירים כאב רע, האם הכאב הזה מופיע עכשיו בפעם הראשונה, מה היה המיקום המדויק של החלק הפגוע, מה היה כיוון הכוח שפעל על החלק הפגוע ועוד.

כאב רע אבחון וטיפול
כאב רע אבחון וטיפול

נברר גם על נוקשות במפרק, מגבלות תנועה, נפיחות, עייפות, חולשה, נימול ועוד אך לא נשכח לשאול גם אודות סימנים ותסמינים שעלולים להצביע על נזקים מערכתיים כגון חום, צמרמורות, אובדן משקל ועוד. נלמד גם על פציעות קודמות, ליקויים מבניים מולדים, רקע בריאותי, מחלות ילדות ועוד.

– בדיקה גופנית

מטרת הבדיקה הגופנית כוללת בין היתר שחזור של כאב רע – הכאב שעליו מתלונן החולה. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן על חלקי הגוף השונים של החולה כולל אלו שנפגעו במצב סטטי ובמצבים דינמיים ונחפש סימן לחוסר סימטריה, פגיעה כולל פציעת עור, נפיחות ועיוות של המפרק, שינוי צבע, צלקות, ליקוי תפקודי עוד. נמשש את חלקי הגוף השונים. נתחיל עם העצמות כדי לשלול שברים ונמשיך עם הרקמות הרכות תוך חיפוש של אזורים רגישים למגע, שוני בטמפרטורת העור, בצקת, עיוותים ובליטות כאלה ואחרות ועוד. נמשיך עם בדיקה דינמית של מפרקי הגוף של החולה ובעיקר את של המפרקים הפגועים. נבחן את טווחי התנועה של המפרקים באופן אקטיבי ובאופן פסיבי. נבחן את חוזק השרירים מול התנגדות.

– בדיקות מיוחדות

נערוך בדיקות מיוחדות שנועדו לבדוק את תקינות המפרקים השונים ועמוד השדרה. באמצעות הבדיקות המיוחדות ניתן לזהות חוסר יציבות של מפרק (קרסול לא יציב לאחר נקיעה), האם הרקמות בתוך המפרק שלמות (קרע מיניסקוס בברך), האם קיים לחץ על רקמה עצבית (דלקת בשורש עצב בצוואר), גירוי דלקתי במפרקים (דלקת במפרקי העצה והכסל או הירך), גירוי דלקתי בגיד (מרפק טניס) ועוד. נבצע בדיקה נוירולוגית שתבחן את החישה, את כוח מוטורי, את החזרי הגידים ואת תפקוד העצבים הפריפריים.

– בדיקות מתקדמות

במידת הצורך ניעזר בבדיקות מתקדמות על מנת לאשר את האבחנה או לשלול קיומה של פתולוגיה אחרת. בין הבדיקות שניתן להיעזר בהן נכלול בדיקות מעבדה כולל מהירות שקיעת דם (ESR) כאשר מהירות שקיעה גבוהה מעידה גם על תהליך דלקתי ורמת האנזים קריאטין קינאז (Creatine kinase) כאשר רמת אנזים גבוהה משמעותה נזק שרירי.

בדיקת הולכה עצבית (EMG) יועיל בזיהוי נזק עצבי, צילום רנטגן (x-ray) יועיל בזיהוי נזקים גרמיים כגון שברים וכך בצורה חדה וברורה יותר גם (CT), צילום רנטגן עם חומר ניגודי (Arthrography) עשוי לעזור לנו לזהות רצועות קרועות ונזקים סחוסיים במפרק וכך גם בצורה חדה ומפורטת יותר (MRI), כאלטרנטיבה זולה ל- MRI בדיקת אולטרה סאונד אבחוני הנערכת ביד מאומנת עשויה להועיל בזיהוי דלקות וקרעים של רקמות רכות, מיפוי עצמות עשוי להועיל בזיהוי פתולוגיות בעצמות כמו למשל שברי מאמץ או שברים. במקרים קשים לאבחון במיוחד ניתן גם להיעזר ארתרוסקופיה (Arthroscopy) ככלי אבחוני לזיהוי פגיעות תוך מפרקית.

טיפול בכאב הרע

כאב רע זקוק ראשית כול למנוחה מהפעילות הפוצעת. אורכו של פרק הזמן הזה תלוי בחומרת הפציעה ועוצמת הכאב. הרעיון המרכזי הוא הימנעות מכול פעולה או מנח המעוררים את הכאב ומאידך להרבות בתנועות ופעולות שאינן מעוררות את הכאב. תנועות ופעולות שאינן כואבות משמרות את טווחי התנועה מחד ומאיצות את ההחלמה מאידך. לספורטאי ובעיקר ספורטאי תחרותי חשוב לשמור על מרכיבי הכושר הגופני למיניהן עד שהפציעה תחלים.

כאב רע אבחון וטיפול
כאב רע אבחון וטיפול

לכן חשוב לבחור פעילות חלופית שבאמצעותה נשמר עד כמה שניתן את הכושר הגופני שלנו מבלי להחמיר את הפציעה. כך למשל ספורטאי שנפצע בברכו בגלל ריצה עשוי למצוא שרכיבת אופניים או שחייה אינם מציקים לפציעה שלו ומאפשרים לו לשמור על סיבולת לב ריאה. פציעת כתף הנובעת משחייה אינה מאפשרת להמשיך לשחות (לפחות לא באותו סגנון שחייה) אך מאפשרת עבודת כוח זהירה בחדר הכושר וכן הלאה.

בעבר הומלץ גם להשתמש בקומפרסים של קרח כחלק מפרוטוקול הטיפול בפציעה. לאור מחקרים שונים כותב מאמר זה אינו נמנה יותר על הממליצים להשתמש בקומפרסים של קרח.

כאב רע – טיפול ושיקום במרפאה

במרפאתנו אנו עושים שימוש במכשור מתקדם כגון לייזר רך שמאיץ את הילך הריפוי. הטיפול יכלול גם טכניקות ריפוי ידניות כולל הנעה מבוקרת פסיבית ואקטיבית של האזור הפצוע על מנת למנוע החלשות שרירים ואובדן טווחי תנועה. התהליך השיקומי יכלול החזרת האיזון השרירי, שיפור טווחי תנועה שיפור בתחושת המיקום העצמי ושיפור שיווי המשקל. נתייחס גם למפרקים האחרים בשרשרת הקינטית ובעיקר לאלה שיש להם קשר תפקודי עם המפרק הפצוע. על מנת להפחית עומסים מיותרים נשפר את היציבה ואת הארגונומיה של המטופל.

ברוב המקרים די בצעדים אלו על מנת לרפא את הרוב המכריע של הפציעות. במיעוט המקרים יתכן ויהיה צורך בטיפול כירורגי ו/או תרופתי. מקרים אלו יופנו למומחים הרלוונטיים.

מניעת כאב רע

על מנת למנוע כאב רע ופציעות יש להקפיד על הכללים למניעת פציעות ספורט. בין יתר הכללים נמנה ביצוע חימום דינמי, הקפדה על סרגל מאמצים הגיוני וזמני מנוחה והתאוששות, במידת הצורך שימוש בציוד מגן והקפדה על ביצוע פעילות על מגרש או מסלול חף ממכשולים ומהמורות. והכי חשוב, אל תתעלמו מכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים