קפאין משבש את השעון הביולוגי

קפאין משפיע על השעון הביולוגי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קפאין משבש את השעון הביולוגי. קפאין משפיע על השעון הביולוגי וכתוצאה מכך עלול לגרום לתחושה של ג'טלג. השפעה זאת מצטרפת להשפעות אחרות שיש לקפאין על הגוף, חלקן טובות וחלקן פחות טובות. הגוף שלנו מצויד בשעון ביולוגי שעוזר לנו לנהל את התהליכים בגופנו ההמתרחשים באופן מחזורי כולל בין היתר קובע מתי אנו הולכים לישון ומתי מתעוררים. קפאין יכול לשנות זאת. המחקר הנוכחי מסביר מהו המנגנון שבאמצעותו קפה שנלגם סמוך מידי לכניסה למיטה מפריע לנו לישון.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  על פי המחקר הזה השפעת הקפאין על השינה טמונה בהשפעה הישירה שיש לו על השעון הביולוגי שלנו. מתברר שהקפאין מזיז את מחוגי השעון הביולוגי המתבסס על המקצב הצירקדי (בלטינית: בערך יום) וגורם לכך שנרצה לישון בשעה מאוחרת יותר. המקצב הצירקדי הפועל בהשפעתה של השמש במחזוריות של 24 שעות מתנהל אחרת לאחר שתיית קפה. קפאין משפיע על השעון הביולוגי!

  {loadposition inside-page}

  קפאין משבש את השעון הביולוגי – רקע

  בין יתר ההשפעות של קפה יש למנות שיפור במצב הרוח, שיפור בערנות, דיכוי תסמיני הרעד של פרקינסון, הפחתה בסיכון לחלות במחלות קשות כולל סוכרת וסרטן ואפילו העלאה של תוחלת החיים. המחקר הנוכחי מצא גם השפעה של קפאין על השעון הביולוגי בגוף ועל רמת המלטונין – ההורמון של השעון הביולוגי.

  השעון הביולוגי הוא מנגנון  שמאפשר לנו להיות ערניים ואנרגטיים לקראת יום העבודה ומכין אותנו למצב שינה עם ערב. כול שנדרש הוא לעבוד בתיאום לשעון הזה כדי למקסם את היכולות שלנו. השעון הביולוגי מתבסס על המקצב הצירקדי שפועל בסנכרון עם השמש במחזוריות של 24 שעות ומושפע משינויים בכמות האור או החושך סביבנו.

  קפאין משפיע על השעון הביולוגי
  קפאין משפיע על השעון הביולוגי

  בעבר טרם המצאת התאורה האדם נהנה מתיאום טוב יותר בין השעון הביולוגי שלו לבין כמות האור המשתנה סביבו. כאשר השמש מתחילה לשקוע רמת המלטונין מתחילה לעלות ואנו מתחילים לחוש תחילה של עייפות. בשעות הערב המאוחרות, עם החשיכה רמת ההורמון נמצאת ברמה גבוהה ואנו אמורים להרגיש ישנוניים ולהירדם בקלות. עם זריחת השמש חל תהליך הפוך והמלטונין מתחיל להתפרק. בשעות האור רמת המלטונין נמוכה ביותר ואנו עירניים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   במהלך המחקר נבדקו במשך 49 ימים חמישה מתנדבים. חמשת המתנדבים הללו התבקשו לשתות קפה או קפה דמה השווה לכמות של אספרסו כפול כשלוש שעות לפני שתכננו להיכנס למיטה לשנת לילה. המתנדבים נחשפו גם לאורות בהירים שידועים ביכולתם לאפס את השעון הביולוגי ולגרום לאנשים לרצות לדחות את שנתם.

   ממצאי המחקר

   השעון הביולוגי של הנבדקים ששתו קפה אמיתי "זז" אחורה ב- 40 דקות. כמחצית מהתזוזה לאחור של השעון יוחסה לאור הבהיר שהוקרן על הנבדקים.

   מסקנות והמלצות החוקרים

   מסקנות המחקר: קפאין משבש את השעון הביולוגי! המלצות החוקרים: הימנעו מקפה לפני השינה. עם זאת שימוש מושכל וזהיר בקפאין עשוי להועיל כמו למשל כאשר מתעורר הצורך לאזן את השעון הביולוגי במצבים של ג'טלג או במצבים אחרים.

   Sept. Science Translational Medicine

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם