שינה בחיק הטבע טובה יותר
שינה בחיק הטבע איכותית יותר

שינה בחיק הטבע טובה יותר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שינה בחיק הטבע טובה יותר! כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי מתברר שדרך אחת להגיע לזה היא על ידי שינה בחיק הטבע. המשמעות של שינה בחיק הטבע היא גם לחיות קרוב לאזורי טבע כגון פרקים ו/או חופים. מה הקשר בין קרבה לטבע לשינה?

מחקרים רבים שבים ומדגישים את החשיבות העצומה שיש לשינה רציפה ואיכותית על הבריאות שלנו. אנשים שישנים טוב נהנים בבריאות גופנית ונפשית טובה יותר. סיבות אפשריות לקשר הזה שבין קרבה לטבע והיכולת להשיג שינה טובה יותר היא הפעילות הגופנית הכרוכה בשהייה בטבע וכמות ההפרעות הפחותה בהשוואה לחיים העירוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשינה בחיק הטבע טובה יותר – רק

אם קמתם הבוקר ואתם מרגישים מותשים כאילו לא ישנתם בכלל ,אתם לא לבד. על פי הערכות מעל שליש  מהאנשים סובלים משינה שאינה מספקת או אינה איכותית מספיק.ציפצופים של מכוניות, סירנות של מכוניות משטרה ואמבולנסים, מסיבות רועשות אצל השכנים, תאורת רחוב החודרת אל חדר השינה מהרווחים בין השלבים, כול אלה ועוד מפריעים לנו לישון ופוגעים בבריאות שלנו. חוסר בשעות שינה או שינה לקויה כרוכה בנזקים נפשיים וגופניים. חוסר שינה נקשר למגוון עצום של מחלות שחלקן קטלניות כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם, סרטן ועוד. גם המערכת החיסונית נפגעת בגין חוסר שינה כרוני והתוצאה היא בין היתר הצטננויות ועוד.

שינה בחיק הטבע איכותית יותר
שינה בחיק הטבע איכותית יותר

האם צמצום הרעשים והאורות והפעילות הכרוכה בשהייה בטבע מהווים את ההסבר היחיד לשיפור המושג באיכות השינה ואורך השינה? הסבר אפשרי נוסף לשיפור באיכות השינה מתייחס לאיפוס וכיוונון השעון הביולוגי למצבו הטבעי. לפי מחקרים מסוימים השעון הבילוגי שלנו בחיים המוודרניים מאחר בשעתיים לעומת מצבו בטבע בלי זיהומי רעש או אור. חוקרים טוענים שלאחר שבוע של חשיפה לאור וחושך טבעיים השעון הביולוגי מסתגל ומתאפס. יש להמשיך בכך גם כאשר אנו מחוץ לטבע.

המחקר

סקר שנערך בקרב 255,000 מבוגרים ברחבי ארצות הברית בדק נתונים אודות איכות השינה שלהם במהלך החודש הקודם.

ממצאי המחקר

רוב האנשים טענו שישנו רע פחות מ7 לילות במהלך החודש הקודם אך אלו שטענו שישנו רע בין 21 – 29 לילות במהלך החודש הקודם היו ברובם ללא גישה לאתרי טבע כגון פרקים ו/או חופים. הקשר שבין גישה לאזורי טבע ואיכות שינה היה מובהק יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים. הממצא המובהק היה: שינה בחיק הטבע איכותית יותר.

מסקנות והמלצות החוקרים

מסקנות החוקרים: שינה בחיק הטבע איכותית יותר. מגורים ליד פארקים ו/או חופי ים מעלים את הסיכוי לפעילות גופנית. פעילות גופנית היא אחד הגורמים לשינה טובה יותר. מומלץ למבוגרים מעל גיל 65 לבלות יותר זמן בפארקים זה עשוי לשפר את איכות השינה שלהם. כמן כן ממליצים החוקרים לשלטונות להשקיע ביצירת מקומות ירוקים עם מתקנים שמעודדים פעילות גופנית.

Journal of Preventive Medicine. September 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • מסרונים במקום לישון

  מסרונים במקום שינה? הילדים שלכם עלולים לשלם מחיר בריאותי על כך. גורמים רבים, בעידן הנוכחי, עלולים לגזול שינה מילדכם. בין…

 • התקררות בגלל חוסר שינה

  חוסר שינה והתקררות? האם יש קשר ביניהם? על פי מחקרים שונים השינה של חלקים נרחבים מהאוכלוסייה המודרנית אינה איכותית ואינה…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים…

 • נדודי שינה בגלל אכילה לילית

  אכילה לילית ובעיות שינה מהוות צמד חמד שהרבה אנשים לא מודעים להם. חלק גדול מאתנו סובלים מהפרעות שינה ומצוי בסיכון גבוה…

 • אל תתנו לעבודה לגזול שעות שינה

  עבודה גוזלת שעות שינה. חשיבות השינה לאיזון הנפשי ולבריאות הגופנית היא עובדה שאין חולק עליה. על מנת למקסם את היתרונות…

 • שינה מרובה או קצרה מידי

  פחות מידי או יותר מידי שינה? בשני המקרים אתם גורמים לנזק. אנו מרבים לדבר אודות היתרונות של שינה איכותית וכמה…

 • סובל מהשמנה אתה חשוף ליותר קרינה

  שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה…

 • חוסר שינה מעלה את הסיכון לתאונות

  חוסר שינה והסיכון לתאונות? ובכן מתברר שיש קשר בין השניים. חוסר בשעות שינה גורם בין היתר גם למעורבות גדולה יותר…

 • ללעוס יותר כדי לאכול פחות

  לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים…