השינה בחיק הטבע משתפרת

שינה בחיק הטבע איכותית יותר

השינה בחיק הטבע משתפרת! כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית ובאורך המתאים חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי מתברר שדרך אחת להגיע לזה היא על ידי שינה בחיק הטבע. המשמעות של שינה בחיק הטבע היא גם לחיות קרוב לאזורי טבע כגון פרקים ו/או חופים. מה הקשר בין קרבה לטבע לשינה?

מחקרים רבים שבים ומדגישים את החשיבות העצומה שיש לשינה רציפה ואיכותית על הבריאות שלנו. שינה איכותית מאפשרת בריאות גופנית ונפשית משופרים. סיבות אפשריות לקשר הזה שבין קרבה לטבע והיכולת להשיג שינה טובה יותר היא הפעילות הגופנית הכרוכה בשהייה בטבע וכמות ההפרעות הפחותה בהשוואה לחיים העירוניים.

השינה בחיק הטבע משתפרת – רק

אם קמתם הבוקר ואתם מרגישים מותשים כאילו לא ישנתם בכלל, אתם לא לבד. על פי הערכות מעל שליש מהאנשים סובלים משינה שאינה מספקת או אינה איכותית מספיק. בין הגורמים שמפריעים לנו לישון ופוגעים בבריאותנו נציין:

 • צפצופי מכוניות
 • סירנות של מכוניות משטרה ואמבולנסים
 • מסיבות רועשות אצל השכנים
 • תאורת רחוב החודרת אל חדר השינה מהרווחים בין השלבים
 • התבוננות באור הנפלט ממסכים
 • מזרן לא מתאים ועוד

חוסר בשעות שינה או שינה לקויה כרוכה בנזקים נפשיים וגופניים. מחסור בשינה קשור למחלות שחלקן קטלניות. בין המחלות נציין:

 • סוכרת
 • מחלות לב וכלי דם
 • סוגי סרטן מסוימים
 • פגיעה במערכת החיסונית (הצטננויות ועוד)

המחקר

השינה בחיק הטבע משתפרת
השינה בחיק הטבע משתפרת

החוקרים (Journal of Preventive Medicine. September 2015) ערכו סקר בקרב 255,000 מבוגרים ברחבי ארצות הברית. בסקר הזה הם בדק נתונים אודות איכות השינה שלהם במהלך החודש הקודם.

ממצאי המחקר

רוב האנשים טענו שישנו רע פחות מ-7 לילות במהלך החודש הקודם אך אלו שטענו שישנו רע בין 21 – 29 לילות במהלך החודש הקודם היו ברובם ללא גישה לאתרי טבע כגון פרקים ו/או חופים. הקשר שבין גישה לאזורי טבע ואיכות שינה היה מוגבר בקרב גברים לעומת נשים. הממצא המובהק היה: השינה בחיק הטבע משתפרת.

מסקנות והמלצות החוקרים

מסקנות החוקרים:

 • השינה בחיק הטבע משתפרת
 • מגורים ליד פארקים ו/או חופי ים מעלים את הסיכוי לפעילות גופנית
 • פעילות גופנית היא אחד הגורמים לשינה טובה יותר
 • מומלץ למבוגרים מעל גיל 65 לבלות יותר זמן בפארקים זה עשוי לשפר את איכות השינה שלהם
 • כמן כן ממליצים החוקרים לשלטונות להשקיע ביצירת מקומות ירוקים עם מתקנים שמעודדים פעילות גופנית.

האם צמצום הרעשים והאורות והפעילות הכרוכה בשהייה בטבע מהווים את ההסבר היחיד לשיפור המושג באיכות השינה ואורך השינה? הסבר אפשרי נוסף לשיפור באיכות השינה מתייחס לאיפוס וכיוונון השעון הביולוגי למצבו הטבעי.

חוקרים טוענים שהחיים המודרניים הכרוכים בזיהומי רעש ואור גרמו לשעון הביולוגי לאחר בשעתיים. לאחר שבוע של חשיפה לאור וחושך טבעיים השעון הביולוגי מסתגל ומתאפס. יש להמשיך בכך גם כאשר אנו מחוץ לטבע.

כיצד לשפר את איכות השינה?

האם ישנם דרכים נוספות מלבד השינה בחיק הטבע לשפר את השינה? איכות השינה היא היבט חשוב של בריאות ורווחה. איכות שינה ירודה עלולה להשפיע על מצב הרוח, הקוגניציה, מערכת החיסון והסיכון למחלות כרוניות. כדי לשפר את איכות השינה שלכם, אתם יכולים לעקוב אחר כמה עצות מבוססות ראיות שהוכחו כמשפרות את תחילת השינה, משך הזמן והיעילות. הנה כמה הצעות:

לוח זמנים

היצמדו ללוח זמנים קבוע לשינה. ללכת לישון ולהתעורר באותה שעה בכל יום יכול לעזור לגוף שלך לבסס שעון ביולוגי עקבי, שהוא השעון הפנימי המווסת את מחזור השינה והערות שלך. שאפו לישון לפחות שבע שעות בלילה, שכן זו הכמות המומלצת לרוב המבוגרים.

לא למזון ושתייה מעוררים

הימנעו מקפאין, ניקוטין ואלכוהול בערב. חומרים אלה יכולים לעורר את מערכת העצבים ולהפריע ליכולת להירדם או להישאר ישן. קפאין וניקוטין יכולים להיות בעלי השפעה מתמשכת עד שש שעות, אז הימנעו מצריכתם לאחר ארוחת הצהריים. אלכוהול יכול לגרום לכם להרגיש ישנוניים בהתחלה, אולם הוא יכול לשבש את איכות השינה ולגרום להתעוררות במהלך הלילה.

סביבת שיננה

צרו סביבת שינה נוחה ומרגיעה. ודאו שחדר השינה שלכם קריר, חשוך ושקט. ניתן להשתמש בווילונות, תריסים או הצללות כדי לחסום מקורות אור חיצוניים. ניתן גם להשתמש באטמי אוזניים, מאווררים או מכונות רעש לבן כדי להסוות רעשים לא רצויים. ייתכן גם שתרצו להימנע משימוש במכשירים אלקטרוניים כמו טלוויזיות, מחשבים או טלפונים חכמים לפני השינה. המכשירים הללו פולטים אור כחול שיכול לדכא את ייצור המלטונין ולהשאיר אתכם ערים.

פעילות גופנית

שלבו פעילות גופנית בשגרת היומיום. פעילות גופנית יכולה להיות בעלת יתרונות רבים לבריאות הגופנית והנפשית שלך, כמו גם לאיכות השינה שלך. פעילות גופנית יכולה להפחית מתח, לשפר את מצב הרוח ולקדם הרפיה. עם זאת, הימנעו מפעילות גופנית קרוב מדי לשעת השינה, מכיוון שזה יכול להעלות את טמפרטורת הגוף ולהקשות על ההירדמות. שאפו לבצע לפחות 150 דקות של פעילות גופנית בעצימות בינונית בשבוע, רצוי בבוקר או אחר הצהריים.

תרופות טבעיות

נסו כמה תרופות טבעיות או תוספי מזון שיכולים לתמוך בשינה שלכם. צמחי מרפא מסוימים, כמו לבנדר ויסמין, הוכחו כבעלי השפעות מרגיעות שיכולות לעזור לכם להירדם מהר יותר ולישון עמוק יותר. אתם יכולים להשתמש במפזרי ריח ארומתרפיים או תרסיסים כדי לגרום לריח טוב מרגיע בחדר השינה. תוספים מסוימים, כמו מגנזיום, L-תיאנין ומלטונין, יכולים גם לשפר את איכות השינה על-ידי שיפור הרפיה, הפחתת חרדה וויסות השעון הביולוגי.

חשיפה לאור בהיר ביום

הגדילו את החשיפה לאור בהיר במהלך היום. גופכם זקוק לאור שמש טבעי או לאור מלאכותי בהיר כדי לשמור על שעון ביולוגי בריא. זה משפר את האנרגיה והערנות שלך במהלך היום, כמו גם את איכות ומשך השינה בלילה שלך. אצל אנשים עם נדודי שינה, חשיפה לאור בהיר במהלך היום שיפרה את איכות השינה שלהם ואת משך השינה שלהם ב-83%.

הימנעו מחשיפה לאור כחול בלילה

הפחיתו את החשיפה לאור כחול בערב. אור כחול ממכשירים אלקטרוניים כמו טלפונים חכמים ומחשבים יכול לגרום למוח לחשוב שזה עדיין יום. מצב זה מפחית את רמות המלטונין ומקשה להירדם או להישאר ישן. אתם יכולים להשתמש במשקפיים שחוסמים אור כחול או באפליקציות שמסננות אור כחול במכשירים שלכם כדי למזער את ההשפעה הזו.

הרפיה

תרגלו כמה טכניקות הרפיה לפני השינה. פעילויות מרגיעות המפחיתות מתח עשויות לעזור לכם לישון עמוק יותר. תרגילי הרפיה, נשימות עמוקות, יוגה ומדיטציה יכולים באופן טבעי להוריד את החרדה ולשפר את השינה שלכם. אתם יכולים גם לעשות אמבטיה, לקרוא ספר או להאזין למוזיקה מרגיעה לפני השינה כדי להרגיע את הגוף והנפש.

References:

Sleep tips: 6 steps to better sleep – Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/sleep/art-20048379

17 Proven Tips to Sleep Better at Night – Healthline. https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better

How To Determine Poor Sleep Quality – Sleep Foundation

Physical Activity Improves Quality of Life – American Heart Association. https://www.heart.org/en/healthy-living/fitness/fitness-basics/physical-activity-improves-quality-of-life

Top 10 Ways to Improve Your Sleep Quality – Sleepsurge. https://sleepsurge.com/sleep-quality

The 9 Best Sleep Supplements of 2021 – Healthline. https://www.healthline.com/nutrition/sleep-supplements

17 Proven Tips to Sleep Better at Night – Healthline. https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better

How to Get More Deep Sleep | Sleep Foundation

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ישיבה ארוכה חיים קצרים

ישיבה ארוכה חיים קצרים

עמוד, אל תשב? כך על פנים קובע המחקר הנוכחי. הנזקים הנגרמים לגוף מישיבה ממושכת ולקויה סוקרו ומסוקרים בהרחבה באתר. עוד מחקר שיוצא נגד הישיבה ממליץ בכול פה להימנע או לצמצם את הישיבה הממושכת ולעדיף עמידה כדי לשמור על הבריאות.

למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

תסמונת ריינו אבחון וטיפול

תסמונת ריינו אבחון וטיפול

תסמונת ריינו? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים משמעותיים בקצות האצבעות והבהונות. אם אתם מתלוננים על תחושת קור, נימול ומיחושים בקצות האצבעות והבהונות יתכן ואתם סובלים ממחלת ריינו. מחלה זאת נגרמת בגלל כיווץ יתר של כלי הדם הפריפריים בעיקר באצבעות ובבהונות.