בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול

בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף – אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע כאבים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. בורסיטיס בכתף מהווה מקור שכיח להתפתחות כאבים בכתף וסימנים ותסמינים נוספים. מהי בורסיטיס? הרופא שלכם אבחן דלקת בבורסה, אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה לניירות ערך. דלקת בבורסה (בורסיטיס) היא דלקת בשק קטן המצוי בין היתר גם בכתף. הבורסה (בעברית: אמתחת) היא שק קטן המורכב מרקמה סינוביאלית שמייצרת נוזל סינוביאלי. אמתחת זאת ממוקמת באזורי הגוף שבהם נדרשת הפרדת רקמות למניעת חיכוך.

דלקת בבורסה בכתף היא הפרעה בריאותית שכיחה ביותר. הפרעה זאת נגרמת לרוב בגלל נזקים לשק הבורסה על רקע ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. אנשים שעיסוקם מחייב ביצוע תנועות כתף מרובות מעל גובה הראש חשופים במיוחד להפרעה זאת. דלקת בשק הבורסה בכתף יכולה להתפתח גם בגלל נזקי חבלה או מחלות שונות. במצב של בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול מהירים עשויים לצמצם את הפגיעה התפקודית של המפרק. טיפול בגלי הלם בתסמונת זאת – בורסיטיס בכתף מוגדר כטיפול מחליף ניתוח. היעילות של גלי הלם גבוהה במיוחד כאשר מדובר בבורסיטיס מסויד (Calcific Shoulder Bursitis).

בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול – רקע

כאבים בכתף הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רק כאבי גב תחתון וכאבי ברכיים שכיחים יותר. אחד הגורמים לכאבים בכתף הוא דלקת בבורסה או בורסיטיס (Shoulder Bursitis). בגופנו מצויים מאות שקי בורסה הממלאים את תפקידם המבודד והמגונן מבלי שנדע על קיומם. רק מספר קטן מהם נחשף באופן קבוע לעומס יתר גדולים ועל כן פגיע יותר לדלקות. בין שקי הבורסה החשופים לעומסים ודלקות נמנה את הבורסות:

 • בכתף
 • במרפק
 • במפרק הירך
 • בברכיים
 • בעקב של כף הרגל ועוד

דלקת ברקמת הבורסה היא תופעה שכיחה שיכולה להתרחש אצל כל אחד מאתנו. פגיעה בבורסה עלולה לגרום לדלקת וכאבים חריפים. לרוב, טיפול שמרני מספיק כדי לרפא דלקת בבורסה.

במפרק הכתף קיימים מספר שקי בורסה כאשר הבורסה המצויה מתחת לאקרומיון או בעברית תת-שיא הכתף (Subacromial) היא החשופה מכולן לפציעות והתפתחות בורסיטיס בכתף. פציעה של הבורסה הזאת מתחת לאקרומיון היא אחת הסיבות להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף. פציעות של הבורסה מתחת לשריר הדלתא (subdeltoid bursa) פחות שכיחות. ישנם מקרים שבהם הבורסה הדלוקה בכתף עוברת תהליך של הסתיידות. מקרים אלו מתרחשים לרוב בגלל עיכוב בתהליך הריפוי והניהול של המקרה.

גורמים עיקריים להתפתחות דלקת בבורסה במפרק הכתף

עומס יתר ועומס מתמשך

אנשים שבמסגרת עבודתם, בשגרת יומם או במהלך הפעילות הגופנית שלהם נחשפים לעומס יתר על הכתף חשופים לנזק מצטבר בבורסה. עומס יתר מתמשך וחוזרני על הבורסה בכתף נגרם בגלל פעילות חוזרנית הכרוכה בביצוע תנועות מעל הראש או תנועות המערבות את הכתף. דוגמאות לכך כוללות:

 • עבודה על פסי ייצור
 • צבעי המחזיק את ידו מורמת לצביעת התקרה
 • עבודת גינון
 • בישול
 • עבודת ניקוי
 • מסירת כדורים מעל גובה הכתף בכדור עף או כדורסל
 • הרמת חפצים כבדים מעל גובה הראש ועוד

גם עומס חד פעמי קיצוני על מפרק הכתף עלול להוביל להתפתחות בורסיטיס בכתף. כמו בעת הרמת סל עם מצרכים או חפץ כבד אחר כדי להכניס לרכב או להניח על מדף גבוה.

טראומה

טראומה או לחץ פתאומי חזק על הבורסה בכתף יכול להוביל לפציעתה ולהתפתחות בורסיטיס בכתף.

התבגרות והליכים ניווניים

הליכים ניווניים בגין גיל או עומס יתר מצטבר יכולים לגרום לניוון והחלשות של שק הבורסה בכתף. במצב זה פגיעות הבורסה לפציעה גדלה.

מחלות ראומטיות ומטבוליות

מגוון של דלקות פרקים על רקע ראומטי או מטבולי עלולים להיות כרוכים גם בדלקת ברקמת הבורסה המצויה בסמיכות למפרק החולה.

מחלות זיהומיות

דלקת זיהומית באמתחת הבורסה עלולה להיות הגורם להתפתחות דלקתית וכאבים.

סימנים ותסמינים אופייניים

התסמינים העיקריים המופיעים בגלל בורסיטיס בכתף יכללו:

 • התפתחות הדרגתית של כאבים בחלק החיצוני של הכתף. הכאבים יחמירו בהדרגה ועלולים להיות חריפים מאוד.
 • הכאבים עלולים להשליך במורד הזרוע, האמה ועד לשורש כף היד.
 • מגבלות תנועה ונוקשות. קושי לסרק את השיער, קושי לרכוס חזייה מאחר, קושי להתלבש או לקחת חפץ ממדף גבוה ועוד
 • הרמת היד מעל גובה הראש בין 60 – 90 מעלות (Painful arc) ושכיבה על הצד המעורב מחמירים את הכאבים.
 • לחיצה או מישוש של אזור הבורסה יניב כאבים חריפים
 • חוסר תנועה או מנוחה ממושכת עלולים דווקא להחריף את התסמינים בכתף
 • בשלב החריף של הדלקת חולים הסובלים מהתפתחות בורסיטיס בכתף מתקשים להירדם בלילה. אלה מתוכם המצליחים להירדם מתעוררים עם כל סיבוב.
 • תיתכן גם נפיחות ואדמומיות מקומית.
 • העור מעל הבורסה הדלוקה יכול להיות חם למגע.

אבחון בורסיטיס במפרק הכתף

בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול
בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול

אבחון בורסיטיס בכתף מתבצע לאחר למידה דקדקנית של התפתחות הסימנים והתסמינים בכתף, בדיקה גופנית רלוונטית ובמידת הצורך שימוש באמצעי הדמיה או מעבדה. הדמיה ובדיקות מעבדה נבצע רק אם קיים ספק לגבי האבחנה או כדי לשלול פתולוגיות אחרות. במהלך הבדיקה כדי לשלול פגיעות אחרות שעלולות ליצור תמונה קלינית דומה נבצע גם תהליך של אבחנה מבדלת. כך למשל דלקת בבורסה באזור הכתף יכולה לייצר סימנים וסימפטומים דומים לאלו של פגיעה באחד הגידים של השרוול המסובב בכתף.

הרבה פעמים בורסיטיס בכתף מתפתחת יחד עם פגיעה בגידים הללו בכתף. צריך להיות ער לעובדה הזאת. בכל מקרה של בורסיטיס בכתף צריך לשלול את האפשרות שקיימת דלקת זיהומית של שק הבורסה. דלקת זיהומית כזאת מחייבת טיפול אנטי בקטריאלי, טיפול שונה במהותו מהטיפול בבורסיטיס שאינו זיהומי. אמצעי ההדמיה היעילים ביותר לאבחון בורסיטיס בכתף הם אולטרסאונד וסריקת MRI.

טיפול בבורסיטיס בכתף

הטיפול הראשוני בבורסיטיס בכתף הוא פשוט, מבטיח הצלחה מהירה ויכול להתבצע בבית. הטיפול בבית בשלבים הראשונים של הבעיה צריך להתבסס בעיקר על הימנעות מתנועות, מאמצים ושהייה במנחים כואבים (גם לא בשינה!) זהו! כלל פשוט זה יכול לפתור את רוב הבעיות של שק הבורסה בראשיתן.

לצערי רוב האנשים אינם עומדים בצעדים פשוטים אלו וגורמים לנזקים חוזרים ונשנים לשק הבורסה הדלוק על ידי תנועות לא זהירות. אם הכאבים אינם חולפים תוך שבוע מומלץ להגיע למרפאה על מנת לאבחן ולטפל בבעיה. הטיפול במרפאה יכלול שימוש באמצעים אנטי דלקתיים כמו לייזר רך ואולטרה סאונד וחשוב מזה הנעה מבוקרת של הפרק על מנת למנוע החלשות שרירים ומגבלות תנועה חריפות (כגון: כתף קפואה).

מניעת בורסיטיס בכתף

הימנעות מגורמי הסיכון להתפתחות בורסיטיס בכתף תצמצם את הסיכון להתפתחות דלקת ברקמת הבורסה. בין הגורמים שצריך לתת עליהם את הדעת נמנה:

 • שיפור היציבה
 • איזון שרירים בגפה העליונה
 • ייצוב של מפרק הכתף
 • חיזוק שרירי השרוול המסובב ועוד

עם זאת חשוב לבצע פעילות גופנית סדירה מבלי להגיע למצב של עומס יתר על המפרקים תשמור על שקי הבורסה (ועל יתר רקמות הגוף) גמישים, חזקים ועמידים יותר לנזקים ודלקות. הימנעו ככל האפשר מפעילות שחוזרת על עצמה ובעיקר מפעולות המתבצעות מעל גובה הראש. קיימו מנוחות בין מטלות והקפידו לגוון אותן.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

איך לחיות עם מתח נפשי כרוני

לחיות עם מתח נפשי כרוני

לחיות עם מתח נפשי אינו דבר פשוט. המצב נעשה קשה יותר כאשר המתח הנפשי הוא כרוני. תחושות חזקות כמו פחד, עצבות, ודיכאון הם נורמליים כול עוד הם זמניים ואינם משבשים את אורח החיים שלכם. כאשר התחושות הללו נותרות לאורך זמן וגורמות לבעיות אחרות ישנה בעיה.

פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

גלי הלם טיפול יעיל בדלקות

גלי הלם טיפול יעיל בדלקות

גלי הלם? טיפול באמצעות גלי הלם הוא אחד הטיפולים היעילים בדלקות גידים כרוניות ועקשניות שאינן מגיבות לטיפולים תרופתיים או טיפולים אחרים. גלי הלם המוטחים על מוקד הדלקתי יוצרים שינויים מקומיים וגורמים לגיוס מוגבר של מערכות הגוף לצורך ריפוי הנזק.

כאבי פרקים בגלל השמנה

כאבי פרקים בגלל השמנה

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.