בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול

בורסיטיס בכתף

הימנעות כזאת מחייבתבורסיטיס בכתף – אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע כאבים בכתף ופגיעה באיכות החיים. מהי בורסיטיס? הרופא שלכם אבחן דלקת בבורסה, אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה לניירות ערך. דלקת בבורסה (בורסיטיס) היא דלקת בשק קטן המצוי בין היתר גם במפרק הכתף. הבורסה (בעברית: אמתחת) היא שק קטן המורכב מרקמה סינוביאלית שמייצרת נוזל סינוביאלי. אמתחת זאת ממוקמת באזורי הגוף שבהם נדרשת הפרדת רקמות למניעת חיכוך.

בורסיטיס בכתף היא הפרעה בריאותית שכיחה. דלקת זאת נגרמת לרוב בגלל ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. תנועות כתף מרובות מעל גובה הראש מעלות את הסיכון להפרעה זאת. דלקת בשק הבורסה בכתף יכולה להתפתח גם בגלל נזקי חבלה או מחלות שונות. במצב של בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול מהירים עשויים לצמצם את הפגיעה התפקודית של המפרק. טיפול בגלי הלם בתסמונת זאת – בורסיטיס בכתף מוגדר כטיפול מחליף ניתוח.

בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול – רקע

כאבים בכתף הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רק כאבי גב תחתון וכאבי ברכיים שכיחים יותר. אחד הגורמים לכאבים בכתף הוא דלקת בבורסה או בורסיטיס (Shoulder Bursitis). בגופנו מצויים מאות שקי בורסה הממלאים את תפקידם המבודד והמגונן מבלי שנדע על קיומם. רק מספר קטן מהם נחשף באופן קבוע לעומס יתר גדולים ועל כן פגיע יותר לדלקות. בין שקי הבורסה החשופים לעומסים ודלקות נמנה בורסות כגון:

 • בכתף
 • במרפק
 • במפרק הירך
 • בברכיים
 • בעקב של כף הרגל ועוד

דלקת ברקמת הבורסה היא תופעה שכיחה שיכולה להתרחש אצל כל אחד מאתנו. פגיעה בבורסה עלולה לגרום לדלקת וכאבים חריפים. לרוב, טיפול שמרני מספיק כדי לרפא דלקת בבורסה.

במפרק הכתף קיימים מספר שקי בורסה כאשר הבורסה המצויה מתחת לאקרומיון או בעברית תת-שיא הכתף (Subacromial) היא החשופה מכולן לפציעות והתפתחות בורסיטיס בכתף. פציעה של הבורסה הזאת מתחת לאקרומיון היא אחת הסיבות להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף. פציעות של הבורסה מתחת לשריר הדלתא (subdeltoid bursa) פחות שכיחות. ישנם מקרים שבהם הבורסה הדלוקה בכתף עוברת תהליך של הסתיידות. מקרים אלו מתרחשים לרוב בגלל עיכוב בתהליך הריפוי והניהול של המקרה.

גורמים עיקריים להתפתחות דלקת בבורסה במפרק הכתף

עומס יתר ועומס מתמשך

אנשים שבמסגרת עבודתם, בשגרת יומם או במהלך הפעילות הגופנית שלהם נחשפים לעומס יתר על הכתף חשופים לנזק מצטבר בבורסה. עומס יתר מתמשך וחוזרני על הבורסה בכתף נגרם בגלל פעילות חוזרנית הכרוכה בביצוע תנועות מעל הראש או תנועות המערבות את הכתף. דוגמאות לכך כוללות:

 • עבודה על פסי ייצור
 • צבעי המחזיק את ידו מורמת לצביעת התקרה
 • עבודת גינון
 • בישול
 • עבודת ניקוי
 • מסירת כדורים מעל גובה הכתף בכדור עף או כדורסל
 • הרמת חפצים כבדים מעל גובה הראש ועוד

גם עומס חד פעמי קיצוני על מפרק הכתף עלול להוביל להתפתחות בורסיטיס בכתף. כמו בעת הרמת סל עם מצרכים או חפץ כבד אחר כדי להכניס לרכב או להניח על מדף גבוה.

טראומה

טראומה או לחץ פתאומי חזק על הבורסה בכתף יכול להוביל לפציעתה ולהתפתחות בורסיטיס בכתף.

התבגרות והליכים ניווניים

הליכים ניווניים בגין גיל או עומס יתר מצטבר יכולים לגרום לניוון והחלשות של שק הבורסה בכתף. במצב זה פגיעות הבורסה לפציעה גדלה.

מחלות ראומטיות ומטבוליות

מגוון של דלקות פרקים על רקע ראומטי או מטבולי עלולים להיות כרוכים גם בדלקת ברקמת הבורסה המצויה בסמיכות למפרק החולה.

מחלות זיהומיות

דלקת זיהומית באמתחת הבורסה עלולה להיות הגורם להתפתחות דלקתית וכאבים.

סימנים ותסמינים אופייניים

התסמינים העיקריים המופיעים בגלל בורסיטיס בכתף יכללו:

 • התפתחות הדרגתית של כאבים בחלק החיצוני של הכתף. הכאבים יחמירו בהדרגה ועלולים להיות חריפים מאוד.
 • הכאבים עלולים להשליך במורד הזרוע, האמה ועד לשורש כף היד.
 • מגבלות תנועה ונוקשות. קושי לסרק את השיער, קושי לרכוס חזייה מאחר, קושי להתלבש או לקחת חפץ ממדף גבוה ועוד
 • הרמת היד מעל גובה הראש בין 60 – 90 מעלות (Painful arc) ושכיבה על הצד המעורב מחמירים את הכאבים.
 • לחיצה או מישוש של אזור הבורסה יניב כאבים חריפים
 • חוסר תנועה או מנוחה ממושכת עלולים דווקא להחריף את התסמינים בכתף
 • בשלב החריף של הדלקת חולים הסובלים מהתפתחות בורסיטיס בכתף מתקשים להירדם בלילה. אלה מתוכם המצליחים להירדם מתעוררים עם כל סיבוב.
 • תיתכן גם נפיחות ואדמומיות מקומית.
 • העור מעל הבורסה הדלוקה יכול להיות חם למגע.

אבחון בורסיטיס במפרק הכתף

בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול
בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול

אבחון בורסיטיס בכתף מתבצע לאחר למידה דקדקנית של התפתחות הסימנים והתסמינים בכתף, בדיקה גופנית רלוונטית ובמידת הצורך שימוש באמצעי הדמיה או מעבדה. הדמיה ובדיקות מעבדה נבצע רק אם קיים ספק לגבי האבחנה או כדי לשלול פתולוגיות אחרות. במהלך הבדיקה כדי לשלול פגיעות אחרות שעלולות ליצור תמונה קלינית דומה נבצע גם תהליך של אבחנה מבדלת. כך למשל דלקת בבורסה באזור הכתף יכולה לייצר סימנים וסימפטומים דומים לאלו של פגיעה באחד הגידים של השרוול המסובב בכתף.

הרבה פעמים בורסיטיס בכתף מתפתחת יחד עם פגיעה בגידים הללו בכתף. צריך להיות ער לעובדה הזאת. בכל מקרה של בורסיטיס בכתף צריך לשלול את האפשרות שקיימת דלקת זיהומית של שק הבורסה. דלקת זיהומית כזאת מחייבת טיפול אנטי בקטריאלי, טיפול שונה במהותו מהטיפול בבורסיטיס שאינו זיהומי. אמצעי ההדמיה היעילים ביותר לאבחון בורסיטיס בכתף הם אולטרסאונד וסריקת MRI.

טיפול בבורסיטיס בכתף

הטיפול הראשוני בבורסיטיס בכתף הוא פשוט, מבטיח הצלחה מהירה ויכול להתבצע בבית. הטיפול בבית בשלבים הראשונים של הבעיה צריך להתבסס בעיקר על הימנעות מתנועות, מאמצים ושהייה במנחים כואבים (גם לא בשינה!) זהו! כלל פשוט זה יכול לפתור את רוב הבעיות של שק הבורסה בראשיתן.

לצערי רוב האנשים אינם עומדים בצעדים פשוטים אלו וגורמים לנזקים חוזרים ונשנים לשק הבורסה הדלוק על ידי תנועות לא זהירות. אם הכאבים אינם חולפים תוך שבוע מומלץ להגיע למרפאה על מנת לאבחן ולטפל בבעיה. הטיפול במרפאה יכלול שימוש באמצעים אנטי דלקתיים כמו לייזר רך ואולטרה סאונד וחשוב מזה הנעה מבוקרת של הפרק על מנת למנוע החלשות שרירים ומגבלות תנועה חריפות (כגון: כתף קפואה).

מניעת בורסיטיס בכתף

הימנעות מגורמי הסיכון להתפתחות בורסיטיס בכתף תצמצם את הסיכון להתפתחות דלקת ברקמת הבורסה. בין היתר נמנה גורמי סיכון כגון:

 • שיפור היציבה
 • איזון שרירים בגפה העליונה
 • ייצוב של מפרק הכתף
 • חיזוק שרירי השרוול המסובב ועוד

עם זאת חשוב לבצע פעילות גופנית סדירה מבלי להגיע למצב של עומס יתר על המפרקים. פעילות כזאת כרוכה ביתרונות כגון שמירה על שקי הבורסה ויתר רקמות הגוף גמישים, חזקים ועמידים יותר לנזקים ודלקות. הימנעו ככל האפשר מפעילות שחוזרת על עצמה ובעיקר מפעולות המתבצעות מעל גובה הראש. קיימו מנוחות בין מטלות והקפידו לגוון אותן.

References:

Alqunaee M, Galvin R, Fahey T. Diagnostic accuracy of clinical tests for subacromial impingement syndrome: a systematic review and meta-analysis. Arch Phys Med Rehabil. 2012 Feb;93(2):229-36.

Bhatia S, Piasecki DP, Nho SJ, Romeo AA. Management of rotator cuff tears in the elderly. J Am Acad Orthop Surg. 2012 Jan;20(1):25-34.

Cacchio A, et al. Reliability and validity of three pain provocation tests used for the diagnosis of chronic proximal hamstring tendinopathy. Br J Sports Med. 2012 Sep;46(12):883-7.

Dinnes J, Loveman E, McIntyre L, Waugh N. The effectiveness of diagnostic tests for the assessment of shoulder pain due to soft tissue disorders: a systematic review. Health Technol Assess. 2003;7(29):iii, 1-166.

Gaujoux-Viala C, Dougados M, Gossec L. Efficacy and safety of steroid injections for shoulder and elbow tendonitis: a meta-analysis of randomised controlled trials. Ann Rheum Dis. 2009 Dec;68(12):1843-9.

Hsu JE, Anakwenze OA, Warrender WJ, Abboud JA. Current review of adhesive capsulitis. J Shoulder Elbow Surg. 2011 Apr;20(3):502-14.

Klauser AS, et al. Can sonoelastography help evaluate tendons in patients with rotator cuff tears? Radiology. 2010 Jun;255(3):991-8.

Luime JJ, et al. Prevalence and incidence of shoulder pain in the general population; a systematic review. Scand J Rheumatol. 2004;33(2):73-81.

Michener LA, Walsworth MK, Burnet EN. Effectiveness of rehabilitation for patients with subacromial impingement syndrome: a systematic review. J Hand Ther. 2004 Apr-Jun;17(2):152-64.

Neer CS 2nd. Impingement lesions. Clin Orthop Relat Res.1983 Mar;(173):70-7.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שבר מאמץ בכף הרגל

שבר מאמץ בכף הרגל

שבר מאמץ בכף הרגל? אבחון וטיפול נדרשים כדי למנוע התפתחות שבר מלא ותסמינים כרוניים. שבר מאמץ הוא למעשה סדק זעיר בעצם שרוחבו לא עולה על רוחבה של שערה שיכול להתפתח בכול אחת מהעצמות בגופנו הנתונה לעומסים חריגים. 

תסמונת פרונטור אבחון וטיפול

תסמונת פרונטור אבחון וטיפול

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד. 

מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים.