בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול
בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


בורסיטיס בכתף – אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. בורסיטיס בכתף מהווה מקור שכיח לכאבים בכתף. מהי בורסיטיס? הרופא שלכם אבחן דלקת בבורסה, אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה לניירות ערך. דלקת בשק הבורסה או בורסיטיס היא דלקת בשק קטן המצוי בכתף ובמקומות נוספים בגוף הקרוי בעברית אמתחת או כסת. האמתחת או הבורסה היא שק קטן המכיל רקמה סינוביאלית שמייצרת נוזל סינוביאלי. אמתחת זאת ממוקמת באזורי הגוף שבהם נדרשת הפרדה ומניעת חיכוך ולחץ בין עצם בולטת לבין רקמה רכה כגון גידים, רצועות, שרירים ועוד.

דלקת בבורסה בכתף היא הפרעה בריאותית שכיחה ביותר. הפרעה זאת נגרמת לרוב בגלל נזקים לשק הבורסה על רקע ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. אנשים שעיסוקם מחייב ביצוע תנועות כתף מרובות מעל גובה הראש חשופים במיוחד להתפתחות דלקתית זאת. נזקים לשק הבורסה בכתף יכולים להתפתח גם בגלל נזקי חבלה או בגלל מחלות שונות. בכל מקרה של בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי עשויים למנוע הגבלות תנועה ממושכות וכאבים כרוניים. טיפול בגלי הלם בתסמונת זאת – בורסיטיס בכתף מוגדר כטיפול מחליף ניתוח. במיוחד נכונים הדברים כאשר מדובר בבורסיטיס מסויד (Calcific Shoulder Bursitis).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבורסיטיס בכתף אבחון וטיפול – רקע

כאבים בכתף הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רק כאבי גב וכאבי ברכיים שכיחים יותר. אחד הגורמים לכאבים בכתף הוא דלקת בבורסה או בורסיטיס (Shoulder Bursitis). בגופנו מצויים מעל מאות שקי בורסה הממלאים את תפקידם המבודד והמגונן במסירות ולאורך השנים מבלי שנדע על קיומם. רק מספר קטן מהם נחשף באופן קבוע לעומס יתר גדולים ועל כן פגיע יותר לדלקות. בין שקי הבורסה החשופים לעומסים ודלקות נמנה את הבורסה במפרק הכתף, הבורסה במרפק, הבורסה במפרק הירך, הבורסה במפרק הברך, הבורסה בעקב של כף הרגל ועוד. דלקת ברקמת הבורסה היא תופעה שכיחה שיכולה להתרחש אצל כל אחד מאתנו. פגיעה בבורסה עלולה לגרום לדלקת וכאבים חריפים. לרוב, טיפול שמרני מספיק כדי לרפא דלקת בבורסה.

במפרק הכתף קיימים מספר שקי בורסה כאשר הבורסה המצויה מתחת לאקרומיון או בעברית תת-שיא הכתף (Subacromial) היא החשופה מכולן לפציעות והתפתחות בורסיטיס בכתף. פציעה של הבורסה הזאת מתחת לאקרומיון היא אחת הסיבות להתפתחות תסמונת הצביטה בכתף. פציעות של הבורסה מתחת לשריר הדלתא (subdeltoid bursa) פחות שכיחות. ישנם מקרים שבהם הבורסה הדלוקה בכתף עוברת תהליך של הסתיידות. מקרים אלו מתרחשים לרוב בגלל עיכוב בתהליך הריפוי והניהול של המקרה.

בורסיטיס בכתף – גורמים עיקריים

עומס יתר ועומס מתמשך

אנשים שבמסגרת עבודתם, בשגרת יומם או במהלך הפעילות הגופנית שלהם נחשפים לעומס יתר על הכתף חשופים לנזק מצטבר בבורסה. עומס יתר מתמשך וחוזרני על הבורסה בכתף נגרם בגלל פעילות חוזרנית הכרוכה בביצוע תנועות מעל הראש או תנועות המערבות את הכתף. דוגמאות לכך כוללות עבודה על פסי ייצור, צבע המחזיק את ידו מורמת כדי לצבוע עלולים לגרום לבורסיטיס בכתף, עבודת גינון, עבודת בישול, עבודת ניקוי, מסירת כדורים מעל גובה הכתף בכור עף או כדורסל, הרמת חפצים כבדים מעל גובה הראש ועוד. גם עומס חד פעמי קיצוני על מפרק הכתף עלול להוביל להתפתחות בורסיטיס בכתף. כמו למשל בעת הרמת סל עם מצרכים או חפץ כבד אחר כדי להכניס לרכב או להניח על מדף גבוה.

טראומה

טראומה או לחץ פתאומי חזק על הבורסה בכתף יכול להוביל לפציעתה ולהתפתחות בורסיטיס בכתף.

התבגרות והליכים ניווניים

הליכים ניווניים בגין גיל או עומס יתר מצטבר יכולים לגרום לניוון והחלשות של שק הבורסה בכתף. במצב זה פגיעות הבורסה לפציעה גדלה.

מחלות ראומטיות ומטבוליות

מגוון של דלקות פרקים על רקע ראומטי או מטבולי עלולים להיות כרוכים גם בדלקת ברקמת הבורסה המצויה בסמיכות למפרק החולה.

מחלות זיהומיות

דלקת זיהומית באמתחת הבורסה עלולה להיות הגורם להתפתחות דלקתית וכאבים.

בורסיטיס בכתף – סימנים ותסמינים

התסמינים העיקריים המופיעים בגלל בורסיטיס בכתף יכללו התפתחות הדרגתית של כאבים בכתף, מגבלות תנועה ונוקשות. הכאבים יופיעו בחלק החיצוני של הכתף ובמידה ולא יטופלו ייחמירו בהדרגה. לאחר מספר שבועות או אפילו חודשים הם עלולים להיות חריפים מאוד. הכאבים יכולים גם להקרין במורד הזרוע, האמה ועד לשורש כף היד. הסימנים והתסמינים עם בורסיטיס בכתף יחמירו בגלל שכיבה על הצד המעורב, בגלל הרמת היד מעל גובה הראש בין 60 – 90 מעלות (Painful arc). החולה ידווח גם על מגבלות תפקודיות כולל קושי לסרק את השיער, קושי לרכוס חזיה מאחר, קושי להתלבש או לקחת חפץ ממדף גבוה ועוד. ברמות חומרה קשות הכאבים בכתף יחמירו גם עם תנועות מינימליות אחרות.

לחיצה או מישוש של אזור הבורסה יניב כאבים חריפים. חוסר תנועה או מנוחה ממושכת עלולים דווקא להחריף את התסמינים בכתף. בשלב החריף של הדלקת חולים הסובלים מתסמונת בורסיטיס בכתף מתקשים להירדם בלילה. אלה מתוכם המצליחים להירדם מתעוררים עם כל סיבוב. תיתכן גם נפיחות ואדמומיות מקומית. העור מעל הבורסה הדלוקה יכול להיות חם למגע.

אבחון

בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול
בורסיטיס בכתף אבחון וטיפול

אבחון בורסיטיס בכתף מתבצע לאחר למידה דקדקנית של התפתחות הסימנים והתסמינים בכתף, בדיקה גופנית רלוונטית ובמידת הצורך שימוש באמצעי הדמיה או מעבדה. הדמיה ובדיקות מעבדה נבצע רק במידה וקיים ספק לגבי האבחנה או כדי לשלול פתולוגיות אחרות. במהלך הבדיקה כדי לשלול פגיעות אחרות שעלולות ליצור תמונה קלינית דומה נבצע גם תהליך של אבחנה מבדלת. כך למשל דלקת בבורסה באזור הכתף יכולה לייצר סימנים וסימפטומים דומים לאלו של פגיעה באחד הגידים של השרוול המסובב בכתף.

הרבה פעמים בורסיטיס בכתף מתפתחת יחד עם פגיעה בגידים הללו בכתף. צריך להיות ער לעובדה הזאת. בכל מקרה של בורסיטיס בכתף צריך לשלול את האפשרות שקיימת דלקת זיהומית של שק הבורסה. דלקת זיהומית כזאת מחייבת טיפול אנטי בקטריאלי, טיפול שונה במהותו מהטיפול בבורסיטיס שאינו זיהומי. אמצעי ההדמיה היעילים ביותר לאבחון בורסיטיס בכתף הם אולטרסאונד וסריקת MRI.

טיפול

הטיפול הראשוני בבורסיטיס בכתף הוא פשוט, מבטיח הצלחה מהירה ויכול להתבצע בבית. הטיפול בבית בשלבים הראשונים של הבעיה צריך להתבסס בעיקר על הימנעות מתנועות, מאמצים ושהייה במנחים כואבים (גם לא בשינה!) זהו! כלל פשוט זה יכול לפתור את רוב הבעיות של שק הבורסה בראשיתן.

לצערי רוב האנשים אינם עומדים בצעדים פשוטים אלו וגורמים לנזקים חוזרים ונשנים לשק הבורסה הדלוק על ידי תנועות לא זהירות. במידה והכאבים אינם חולפים תוך שבוע מומלץ להגיע למרפאה על מנת לאבחן ולטפל בבעיה. הטיפול במרפאה יכלול שימוש באמצעים אנטי דלקתיים כמו לייזר רך ואולטרה סאונד וחשוב מזה הנעה מבוקרת של הפרק על מנת למנוע החלשות שרירים ומגבלות תנועה חריפות (כגון: כתף קפואה).

מניעה

הימנעות מגורמי הסיכון להתפתחות בורסיטיס בכתף תצמצם את הסיכון להתפתחות דלקת ברקמת הבורסה. בין הגורמים שצריך לתת עליהם את הדעת נמנה שיפור היציבה, איזון שרירים בגפה העליונה, ייצוב של מפרק הכתף, חיזוק שרירי השרוול המסובב ועוד. עם זאת חשוב לבצע פעילות גופנית סדירה מבלי להגיע למצב של עומס יתר על המפרקים תשמור על שקי הבורסה (ועל יתר רקמות הגוף) גמישים, חזקים ועמידים יותר לנזקים ודלקות. הימנעו ככל האפשר מפעילות שחוזרת על עצמה ובעיקר מפעולות המתבצעות מעל גובה הראש. קיימו מנוחות בין מטלות והקפידו לגוון אותן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

 • בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

  בורסיטיס בירך? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. כאב במפרק הירך עלול להיגרם גם בגלל דלקת באמתחת תל הירך…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן