בורסיטיס במרפק אבחון וטיפול

בורסיטיס במרפק אבחון וטיפול

בורסיטיס במרפק – אבחון וטיפול מהירים יאפשרו חזרה מהירה לאורח חיים פעיל. בורסיטיס במרפק היא דלקת באמתחת או שק מלא בנוזל סינוביאלי הקרוי אולקרנון בורסה. הבורסה ממוקמת בחלק האחורי של המפרק בין העצם הבולטת לעור. תפקידה של הבורסה להפריד ולגונן על הבליטה הגרמית במקום. הגורם העיקרי להתפתחות בורסיטיס הוא לרוב חיכוך או לחץ מתמשך על החלק האחורי של המרפק. מסיבה זאת דלקת זאת נקראת גם מרפק סטודנט (Student's Elbow).

לחץ כזה נוצר כאשר אנו משעינים את המרפק על השולחן אן על משענות הידיים. גורמים אפשריים נוספים להתפתחות בורסיטיס במרפק כוללים נזקי חבלה, דלקת זיהומית בבורסה ועוד. הסימנים והתסמינים של בורסיטיס במרפק חולפים לרוב מעצמם גם ללא טיפול. לעיתים נדרשים טיפול וניהול מקצועיים. במאמר "בורסיטיס במרפק אבחון וטיפול" נדון בנושא הזה בהרחבה.

בורסיטיס במרפק אבחון וטיפול – רקע

המרפק הוא מפרק סינוביאלי המחבר בין עצם הזרוע לעצמות האמה. בקצה המקורב של עצם הגומד (Ulna) ישנה בליטה גרמית הקרויה זיז המרפק – אולקרנון (Olecranon). מעל הזיז הזה ממוקמת האמתחת או שק הבורסה של המרפק.

בורסה היא שק נוזלים סינוביאלי קטן המצוי באזורי שונים בגוף ותפקידו להפריד ולמנוע חיכוך בין רקמות. הפרדה זאת מאפשרת לרקמה הרכה לנוע ללא הפרעה בסמיכות לעצם הבולטת.

בגופנו מצויים מאות בורסות הממלאות את תפקידן המגונן במסירות ולאורך השנים בלי שנדע על קיומם. רק מספר קטן של שקי בורסה, בעיקר בגלל מיקומם, פגיעים יותר לדלקות. בין הבורסות הנוטות להיפגע נמנה בורסה בכתף, בברכיים, טרוכנטריק בירך וגם הבורסה במרפק. בורסיטיס במרפק (אולקרנון בורסיטיס) יכול להיגרם בגלל:

 • טראומה, זיהום, מחלות דלקתיות, או לחץ כרוני.
 • כשני שלישים מהמקרים אינם זיהומיים, כלומר הם לא נגרמים על-ידי זיהום.

בורסיטיס זיהומי במרפק יכול להתרחש ב- 20 עד 25% מהמקרים. במיוחד אצל אנשים עם סוכרת, דיכוי חיסוני או שימוש בסמים תוך ורידיים. על פי הערכות שונות השכיחות של בורסיטיס אולקרנון היא:

 • בסביבות 10 לכל 100,000 אנשים.
 • נפוצה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים ואצל אנשים מעל גיל 40.

תסמינים של בורסיטיס במרפק כוללים:

 • כאבים במרפק, מגבלות תנועה, חום מקומי ועוד.

אבחון מהיר המתבסס על ביצוע אבחנה מבדלת עשוי לזהות את הגורם להתפתחות בורסיטיס במרפק ולטפל בהפרעה הזאת באופן יעיל. המתנה עלולה להתגלות כמיותרת ומזיקה.

גורמים לבורסיטיס במרפק

בורסיטיס במרפק נוצר כאשר שק הנוזלים הקרוי אולקרנון בורסה הופך לדלקתי ובצקתי. מה גורם דווקא לבורסה הזאת להיות יותר פגיעה לדלקות בהשוואה לבורסות אחרות בגוף? להלן גורמים אפשריים להתפתחות בורסיטיס במרפק:

חיכוך ולחץ

הגורם העיקרי לפגיעה מצטברת בבורסה המובילה בסופו של דבר להתפתחות בורסיטיס במרפק הוא:

 • לחץ וחיכוך חוזרני של הבורסה. המיקום של הבורסה ממש מתחת לעור ומעל לעצם הבולטת במרפק יחד עם שהנטייה שלנו להשעין את המרפק על משטחים קשיחים מעלה את הסבירות לכך

אנו רואים את התופעה הזאת:

 • בקרב תלמידים המניחים את המרפקים על השולחן
 • וכן בקרב בעלי מקצוע אחרים ובעיקר עובדי מחשבים. הסיכונים לפציעות הכרוכים בעבודה עם מחשב מעלים את השאלה המטרידה האם מחשב הוא ידיד או אויב?

נזקי חבלה

חבטה ישירה בחלק האחורי של המרפק עלולה לגרום לפציעה של הבורסה ולהוביל לייצור מוגבר של נוזל סינוביאלי בתוכה. התוצאה היא התפתחות בורסיטיס במרפק.

דלקת זיהומית

בכל מקרה שבו אנו נפצעים או נפגעים בחלק האחורי של המרפק, אפילו באופן קל, ישנו סיכוי של פגיעה בשלמות העור. פגיעה בשלמות של העור עלולה לאפשר חדירה של חיידקים ולגרום לבורסיטיס במרפק מהסוג הזיהומי. פגיעה בשלמות העור מעל הבורסה עלולה להתפתח בגלל עקיצה של יתוש, נפילה על המרפק שריטה ועוד. הסימנים והתסמינים במקרה הזה יכללו גם חום מקומי עז, אדמומיות, נפיחות וכמובן כאבים. אי טיפול או איחור בקבלת אנטיביוטיקה עלול לגרום לזיהום בנוזל הסינוביאלי.

מחלות והפרעות בריאותיות

בורסיטיס במרפק עלול להתפתח כחלק מנזקי מחלות והפרעות בריאותיות שונות כולל בין היתר דלקת פרקים שגרונית, גאוט (שיגדון) ועוד.

גורמי סיכון להתפתחות דלקת בבורסה במפרק המרפק

ישנם מספר גורמי סיכון המעלים את הסבירות להתפתחות בורסיטיס במרפק. הכרה של גורמים אלו עשויה להועיל לכם למנוע את התפתחות הבעיה. להלן פירוט של גורמי הסיכון להתפתחות הפרעה בריאותית זאת:

גיל

ברוב המקרים בורסיטיס במרפק לא מתרחש בקרב ילדים, בני נוער ואנשים צעירים. נראה שיש רכיב ניווני גם בהתפתחות בעיה זאת.

מקצועות, עיסוקים מסוימים וספורט

מקצועות מסוימים מעלים את הסבירות לכאבים, פציעות והתפתחות בורסיטיס במרפק. אינסטלטורים, אנשי קירור, אנשי מחשבים ועוד נמצאים בקבוצת סיכון כזאת. גם ספורטאים השוהים פרקי זמן ממושכים במנח של פלאנק לחיזוק שרירי הבטן נמצאים בקבוצת סיכון כזאת.

סימנים ותסמינים של דלקת בבורסת המרפק

בורסיטיס במרפק אבחון וטיפול
בורסיטיס במרפק אבחון וטיפול

כאשר הבורסה תקינה אנו לא יכולים לראות אותה או לחוש בה במגע. הכדור הצמיגי שצץ מתחת לחלק האחורי במרפק לא אמור להשאיר ספק לגבי מהות הבעיה. סימנים ותסמינים אפשריים בגלל בורסיטיס במרפק כוללים (תלוי בגורם לבורסיטיס ובחומרת הדלקת):

נפיחות, כאב ומגבלות תנועה

הסימן הראשון לפגיעה בבורסה של המרפק היא נפיחות הנובעת מייצור מוגבר של נוזל סינוביאלי. נפיחות באזור הזה של המרפק נראית לעין במהרה וזאת בגלל שהעור סמוך מאוד לעצם. תסמין נוסף הוא הכאב. ברגע שהבורסה נדלקת, מתנפחת ונמתחת מתחיל גם הכאב. הכאב מחיר כאשר מפעילים לחץ ישיר על הבורסה או כאשר מכופפים את המרפק. כאשר הבורסה מתנפחת לממדים גדולים מספיק נפגע גם טווח התנועה. במצב חמור במיוחד החולה אוחז במרפק בזווית קבועה ולא מניעה אותה.

בורסיטיס זיהומי

אדמומיות חריפה, חום למגע ולעתים גם מוגלה מתפתחים כאשר בורסיטיס במרפק מתפתח בגלל זיהום. במצב זה מהירות הטיפול היא קריטית. בדומה לזיהומים אחרים בגוף עיכוב בטיפול עלול לגרום להתפשטות הזיהום לאזורים אחרים בגוף בין היתר באמצעות זרם הדם.

מקרים קלים של בורסיטיס במרפק

ישנם הרבה מקרים של בורסיטיס שנגרמים בגלל פגיעה מקומית מינורית בבורסה. במקרים אלו הסימנים והתסמינים הם קלים וחולפים תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. הסימפטומים במקרים אלו כוללים:

 • נפיחות מינימלית
 • כאב קל
 • אין מגבלות תנועה

מיותר לציין, בורסיטיס במרפק מהסוג הקל אינו שכיח כאשר גורם לכך:

 • דלקת זיהומית
 • מחלת פרקים ראומטית
 • דלקת פרקים אחרת כגון גאוט
 • או בגלל פציעה קשה

אבחון בורסיטיס במרפק

תהליך האבחון של בורסיטיס במרפק דומה בהרכבו לתהליך האבחון של תסמונות כאב אחרות במערכת שריר ושלד. האבחון התבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקות הגופניות ובמידת הצורך גם מבדיקות מעבדה והדמיה.

צילום רנטגן יעזור לנו לזהות האם ישנה בעיה גרמית כמו אוסטאופיט או האם קיימת חדירה של גוף זר לתוך המרפק. זיז גרמי או אוסטאופיטים נמצאים לעתים קרובות ברב אנשים הסובלים מבורסיטיס חוזרני במפרק.

בדיקה מעבדה של הנוזל בתוך הבורסה יעזור לנו להחליט האם במקרה הזה בורסיטיס במרפק נגרם בגלל גאוט, בגלל זיהום או מסיבה אחרת. יש לשלול גורמי כאב אחרים במרפק ובכלל זה מרפק טניס או מרפק גולף, תסמונת התעלה הקוביטלית ועוד.

טיפול בבורסיטיס במרפק

אולקרנון בורסיטיס קל שאינו זיהומי או משני לדלקת פרקים עשוי להשתפר בעצמו. במקרה של בורסיטיס במרפק שאינו משתפר מומלץ לקבל טיפול מקצועי. הטיפול המועדף משתנה בהתאם לגורם. בבורסיטיס שאינו זיהומי רצוי להתחיל בטיפול שמרני. אפשרויות הטיפול הכירופרקטי כוללות:

 • מנוחה
 • שינוי באופן ההתנהלות כך שהיא אינה גורמת לכאב
 • אמצעים להורדת דלקת כגון לייזר רך

אם הנפיחות אינה פוחתת תוך 6 שבועות יופנה החולה לטיפול רפואי. הטיפולים הרפואיים בתופעה זאת של בורסיטיס במרפק משתנים בהתאם לגורם:

 • בורסיטיס זיהומי במרפק מחייב טיפול באנטיביוטיקה. חשוב לא להתעכב במתן טיפול אנטיביוטי כדי לא לאפשר התפשטות של הזיהום באמצעות זרם הדם.

טיפולים רפואיים אחרים בבורסיטיס במרפק שאינו זיהומי כוללים:

 • שאיבת הנוזל מתוך הבורסה (נוטה להתמלא מחדש), שימוש בתרופות נוגדות דלקת כולל זריקות סטרואידים או ניתוח להסרת הבורסה (מוצא אחרון בלבד).

מניעה

כדי למנוע בורסיטיס במרפק חשוב:

 • לא להשעין את המרפק באופן ממושך משטחים קשיחים (כגון שולחן).
 • בעת עבודה עם מחשב דאגו להשתמש בתומך לאמת היד והמרפק.
 • הימנעות מכפיפות חוזרניות של המרפק
 • והימנעות מהנחת מרפק מעורב על משטחים קשיחים.
 • שימוש בפדים כדי להגן על על הבורסה מפני לחצים ומכות אקראיות
 • צריכים לאפשר זמן התאוששות למפרק בין ההתערבויות

References:

NICE CKS. Olecranon bursitis. https://cks.nice.org.uk/topics/olecranon-bursitis/background-information/prevalence/

Kim JY, Chung SW, Kim JH, et al. Septic olecranon and prepatellar bursitis in Korea: clinical characteristics and treatment outcomes of thirty-five cases. Arch Orthop Trauma Surg. 2016;136(8):1117-1124.

Nchinda NN, Wolf JM. Clinical Management of Olecranon Bursitis: A Review. J Hand Surg Am. 2021;46(8):699-704.

AAFP. Common Superficial Bursitis. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2017/0215/p224.html

OrthoPaedia. Olecranon-bursitis. https://www.orthopaedia.com/olecranon-bursitis/

Baker CL Jr, Plancher KD, Jones GL. Arthroscopic olecranon bursectomy. Arthroscopy. 1997;13(1):27-30.

Batra S, Batra M. Olecranon bursitis: a rare presentation of gout in a patient with chronic kidney disease. BMJ Case Rep. 2013;2013:bcr2013008960.

Chen HW, Wong CY, Liau JJ. Septic arthritis of elbow due to Mycobacterium marinum infection: a case report and review of literature. J Microbiol Immunol Infect. 2009;42(5):439-42.

Dawson WJ, Linscheid RL. Olecranon bursitis caused by Candida species: report of four cases and review of literature. Clin Orthop Relat Res. 1986;(208):221-4.

Garcia-Mata S, Hidalgo-Ovejero A, Martinez-Grande M. Olecranon bursitis: surgical treatment in chronic cases. J Shoulder Elbow Surg. 2002;11(6):637-40.

Gilliland CA, Salazar LD, Borchers JR. Olecranon bursitis in athletes: a systematic review. Clin J Sport Med. 2011;21(4):356-61.

Kachooei AR**, Rivlin M, Shojaei B et al. Elbow problems in dialysis patients: a systematic review. Arch Bone Jt Surg. 2015;3(2):86-92.

Kane SF, Lynch JH, Taylor JC. Evaluation of elbow pain in adults. Am Fam Physician. 2014;89(8):649-57.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

היפר לורדוזיס מותני? טיפול עשוי לצמצם נזקים. מדובר בליקוי במנח חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביומכנית. בליקוי זה יש קער יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי.