כאבים במרפק בגלל הטלפון החכם

כאבים במרפק בגלל טלפון חכם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים במרפק בגלל הטלפון החכם! "מרפק טלפון סלולרי" היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול להוות גורם לכאב במרפק.

"מרפק טלפון סלולרי" היא תסמונת חדשה הכוללת כאבים במרפק הנגרמים בגלל אחיזת טלפון ממושכת עם מרפק כפוף. במנח זה נגרם לחץ ונזק לעצב הגומד (ulnar) במיקומו בתעלה במרפק. הסימפטומים: כאבים במורד האמה והזרת, נימול והירדמות של אותו אזור אנטומי, חולשה של שרירים המעוצבבים על ידי עצב הגומד. על הקלינאי שבפניו מוצגת הבעיה, מוטלת האחריות לאבחן את הגורם המדויק להתפתחות כאבים במרפק מבין מגוון רחב של גורמים אפשריים. אבחון מדויק של הבעיה והבנת המנגנון שבאמצעותו נוצרה יאפשר טיפול ושיקום יעילים וימנע מכאבי המרפק להפוך לכרוניים.

כאבים במרפק בגלל הטלפון החכם – רקע

שימוש ממושך בטלפון סלולרי עם מרפק כפוף עלול לגרום ללכידה של עצב הגומד במרפק ולתופעה רפואית הקרויה תסמונת התעלה הקוביטלית. תסמונת לכידה פריפרית של עצב הגומד נחשבת לתסמונת הלכידה השכיחה ביותר בגפה העליונה לאחר תסמונת הלכידה של עצב התווך בשורש כף היד במה שמוכר כתסמונת התעלה הקרפלית.

גורמים

תופעה זאת המכונה גם "מרפק טלפון סלולרי" (cell phone elbow) נגרמת בגלל גירוי חוזרני של עצב הגומד במיקומו בתעלה הקוביטלית במרפק. הגירוי הזה של העצב הוא תוצאה של כפיפת מרפק ממושכת המותחת את עצב הגומד בתעלה שלו, מצירה את התעלה וגורמת ללחץ גבוה פי 7 – 20 על העצב. הלחץ הזה עלול לגרום לירידה באספקת הדם לעצב, גירוי דלקתי, בצקת ושאר סימנים ותסמינים.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בגין תסמונת התעלה הקוביטלית או מרפק טלפון סלולרי כוללים כאבים במרפק, תחושת שריפה, והירדמות בחלק הפנימי של האמה, כף היד האצבע הקטנה ומחצית מאצבע הטבעת. הנימול וההירדמות בחלק הגבי של כף היד והאצבעות הללו יכול להועיל לנו בביצוע אבחנה מבדלת בין תסמונת התעלה הקוביטלית לבין תסמונת התעלה על שם גויון (Guyon’s canal syndrome). לחץ מתמשך על העצב עלול להוביל להתפתחות עייפות וחולשה של חלקי גוף אלו המעוצבבים על ידי עצב הגומד ולעיוות באצבעות כולל אצבעות טופר (clawing of the ring and small fingers).

כאבים במרפק בגלל הטלפון החכם – אבחון

כאבים במרפק בגלל טלפון חכם
כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

האבחון של כאבים במרפק מתבצע במרפאה ויכלול בין היתר למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה הגופנית, בדיקה נירולוגית ולעתים גם בדיקות מעבדה והדמיה. במהלך המעקב אחר ההיסטוריה הרפואית נלמד בין היתר מתי החלו כאבים במרפק ושאר הסימנים והתסמינים ומה גורם להקלה או החמרה שלהם. במהלך הבדיקה גופנית והבדיקה הנירולוגית נאתר את השינויים התחושתיים והמוטוריים האופייניים לבעיה זאת. יש לבצע אבחנה מבדלת ולשלול את האפשרות שגירוי עצבי זה אינו מתרחש במקום אחר ביד (שורש כף היד), או בעמוד השדרה הצווארי. בדיקות אחרות כגון בדיקת הולכה חשמלית של העצב לא תראה דבר בשלבים הראשונים של הבעיה אלא רק כאשר הנזק נעשה חמור יותר.

טיפול

הטיפול בהתפתחות כאבים במרפק ובתסמונת המדוברת חייב להתחיל במהירות האפשרית. הטיפול הראשוני כרוך במנוחה מפני תנוחות ומאמצים הגורמים להגברת הלחץ על העצב. כך למשל רצוי במהלך שיחת הטלפון להחליף ידיים ולאחוז בטלפון באמצעות היד הלא מעורבת, להימנע מלהישען על המרפק, הימנעות מכפיפה ממושכת של המרפק במהלך שיחת טלפון, הקלדה או כול עבודה אחרת ועוד.

במידה ואתם נוהגים לכופף את המרפק בהלך שנת הלילה רצוי למנוע זאת על ידי תומך מתאים. במקרים קשים יותר יש צורך לטפל בעצב הדלוק על ידי מגוון אמצעים ייעודיים כולל בין היתר לייזר רך וטכניקות טיפול אחרות. במקרים  שבהם הסימנים והתסמינים אינם מניחים וכול אמצעי הריפוי כשלו יש לשקול התערבות כירורגית לשחרור העצב מהתעלה.

Cleveland Clinic Journal of Medicine. 2009 May;76(5):306-308

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור