כאבים במרפק בגלל הטלפון החכם

כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

כאבים במרפק בגלל הטלפון החכם! "מרפק טלפון סלולרי" היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול להוות גורם לכאב במרפק.

"מרפק טלפון סלולרי" היא תסמונת כאב מודרנית. תסמונת זאת נגרמת בגלל אחיזת טלפון ממושכת עם מרפק כפוף. במנח זה נגרם לחץ ונזק לעצב הגומד (ulnar) במיקומו בתעלה במרפק. בין יתר הסימפטומים של ההפרעה הזאת נציין:

 • כאבים במרפק הנגרמים
 • כאב במורד האמה והזרת
 • נימול והירדמות של אותו אזור אנטומי
 • חולשה של שרירים המעוצבבים על ידי עצב הגומד

על הקלינאי שבפניו מוצגת הבעיה, מוטלת האחריות לאבחן את הגורם המדויק לכאבים במרפק. האבחון עשוי להיות מאתגר וזאת בגלל מגוון ההפרעות האחרות שעלולות לגרום לסימפטומים דומים. אבחון מדויק והבנת מנגנון התפחות ההפרעה יאפשרו טיפול ושיקום יעילים וימנעו כאבי מרפק כרוניים.

כאבים במרפק בגלל הטלפון החכם – רקע

שימוש ממושך בטלפון סלולרי עם מרפק כפוף עלול לגרום נזק לעצב הגומד במרפק. הפרעה זאת קרויה תסמונת התעלה הקוביטלית. מדובר בפגיעה בעצב הגומד שמהווה את תסמונת הלכידה העצבית השנייה בשכיחותה בגפה העליונה. תסמונת הלכידה העצבית השכיחה ביותר בגפה העליונה היא תסמונת לכידת עצב התווך בשורש כף היד. הפרעה זאת נקראת תסמונת התעלה הקרפלית או תסמונת מנהרת שורש כף היד.

גורמים

תסמונת "מרפק טלפון סלולרי" (cell phone elbow) נובעת מפגיעה חוזרנית בעצב הגומד במיקומו בתעלה הקוביטלית. התעלה הקוביטלית ממוקמת בחלק הפנימי התחתון של המרפק. הפגיעה בעצב הגומד נובעת לרוב משהייה ממושכת עם מרפק כפוף. כפיפת מרפק ממושכת:

 • מותחת את עצב הגומד בתעלה הקוביטלית
 • מצרה את התעלה הקוביטלית
 • וגורמת ללחץ גבוה פי 7 – 20 על העצב

הלחץ הזה עלול לגרום לירידה באספקת הדם לעצב, גירוי דלקתי, בצקת ושאר סימנים ותסמינים.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בגין תסמונת התעלה הקוביטלית או מרפק טלפון סלולרי כוללים:

 • כאבים במרפק
 • תחושת שריפה
 • והירדמות בחלק הפנימי של האמה, כף היד האצבע הקטנה ומחצית מאצבע הטבעת

הנימול וההירדמות בחלק הגבי של כף היד והאצבעות הללו יכול להועיל לנו באבחון. בין היתר נוכל להבדיל בין:

 • תסמונת התעלה הקוביטלית
 • לבין תסמונת התעלה על שם גויון (Guyon’s canal syndrome)

לחץ מתמשך על העצב עלול להוביל להתפתחות עייפות וחולשה של חלקי גוף אלו המעוצבבים על ידי עצב הגומד ולעיוות באצבעות כולל אצבעות טופר (clawing of the ring and small fingers).

כאבים במרפק בגלל הטלפון החכם – אבחון

כאבים במרפק בגלל טלפון חכם
כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

האבחון של כאבים במרפק מתבצע במרפאה ויכלול בין היתר למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה הגופנית, בדיקה נירולוגית ולעתים גם בדיקות מעבדה והדמיה. במהלך המעקב אחר ההיסטוריה הרפואית נלמד בין היתר מתי החלו כאבים במרפק ושאר הסימנים והתסמינים ומה גורם להקלה או החמרה שלהם. במהלך הבדיקה גופנית והבדיקה הנירולוגית נאתר את השינויים התחושתיים והמוטוריים האופייניים לבעיה זאת. יש לבצע אבחנה מבדלת ולשלול את האפשרות שגירוי עצבי זה אינו מתרחש במקום אחר ביד (שורש כף היד), או בעמוד השדרה הצווארי. בדיקות אחרות כגון בדיקת הולכה חשמלית של העצב לא תראה דבר בשלבים הראשונים של הבעיה אלא רק כאשר הנזק נעשה חמור יותר.

טיפול

הטיפול בהתפתחות כאבים במרפק ובתסמונת המדוברת חייב להתחיל במהירות האפשרית. הטיפול הראשוני כרוך במנוחה מפני תנוחות ומאמצים הגורמים להגברת הלחץ על העצב. כך למשל רצוי במהלך שיחת הטלפון להחליף ידיים ולאחוז בטלפון באמצעות היד הלא מעורבת, להימנע מלהישען על המרפק, הימנעות מכפיפה ממושכת של המרפק במהלך שיחת טלפון, הקלדה או כול עבודה אחרת ועוד.

במידה ואתם נוהגים לכופף את המרפק בהלך שנת הלילה רצוי למנוע זאת על ידי תומך מתאים. במקרים קשים יותר יש צורך לטפל בעצב הדלוק על ידי מגוון אמצעים ייעודיים כולל בין היתר לייזר רך וטכניקות טיפול אחרות. במקרים  שבהם הסימנים והתסמינים אינם מניחים וכול אמצעי הריפוי כשלו יש לשקול התערבות כירורגית לשחרור העצב מהתעלה.

Cleveland Clinic Journal of Medicine. 2009 May;76(5):306-308

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

טריגר פינגר מה גורם לזה

טריגר פינגר מה גורם לזה

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

סקר בנושא פציעות ספורט

סקר בנושא פציעות ספורט

סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו יתרונות בריאותיים רבים. מחקרים שונים טוענים שפעילות גופנית מונעת מחלות שבחלקן מוגדרות כקטלניות ועל כן מדובר ברכיב מרכזי בחיים שאין לוותר עליו. 

לחיים ארוכים שבו פחות ונועו יותר

לחיים ארוכים שבו פחות ותנועו

שבו פחות, נועו יותר! זה העיקרון שצריך להנחות אותנו. הנזקים מישיבה ובעיקר מישיבה לא נכונה ו/או ישיבה ממושכת כוללים כאבי גב, לחץ דם גבוה, השמנה, מחלות לב וכלי דם ואפילו מוות. לא נראה שפעילות גופנית יכולה לנטרל לחלוטין את הנזקים הללו.

כאבי סימפיזיס פוביס אבחון וטיפול

כאבי סימפיזיס פוביס אבחון וטיפול

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או הריון.