כאבי אמה מאחור מה גורם להם

כאבי אמה מאחור מה גורם להם

כאבי אמה מאחור מה גורם להם? כאבי אמה יכולים להתפתח בגלל פגיעה והתפתחות דלקת ברקמה מקומית. ברוב המקרים הפגיעה תתמקד בשרירים או בגידים הפועלים באמה. גם רקמות אחרות עלולות להיפגע כולל עצבים ועצמות ולגרום כאב באזור הזה. עומס יתר חוזרני או טראומה הם הגורמים העיקרים לנזקים וכאבים באמה.

עומסי יתר חוזרניים נוצרים על האמה במהלך ספורט כזה או אחר ומטלות דוגמת הקלדה. נזקי חבלה באמה עלולים להיגרם בגלל בין היתר נפילה על יד מושטת לפנים. כאבי אמה יכולים להופיע גם בגלל נזקים באזורים מרוחקים המשליכים כאב לעבר האמה. בין ההפרעות מהסוג הזה נציין: בעיות לב, נזק עצבי בצוואר ופגיעה במפרקי כף היד והמרפק.

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – פירוט

נזק לעצב פריפרי

סיבי העצבים הבוקעים מעמוד השדרה הצווארי ועושים דרכם אל אצבעות כף היד חשופים לנזקים בגלל:

 • עומסים חוזרניים (הקלדות, לחץ חוזרני על העצב ועוד)
 • פגיעות טראומטיות (נפילה, תאונות ועוד)
 • דלקות ובעיקר דלקת פרקים ניוונית

פגיעה של סיבי העצבים העוברים בסמיכות למרפק ולשורש כף היד עלולים לגרום בין היתר לכאבים באמה.

תסמונת התעלה הקוביטלית

כאבי אמה עלולים להתפתח בגלל תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel Syndrome). בתסמונת זאת ניזוק עצב הגומד (Ulnar) בתוך תעלת הקוביטל הממוקמת בחלק הפנימי אחורי של המרפק. לחץ חוזרני המופעל על התעלה הזאת או חבלה מקומית עלול להוביל להתפתחות התסמונת. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים בין היתר:

 • כאבי אמה
 • שינויים תחושתיים וחולשה באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת

תסמונת פרונטור

כאבי אמה מאחור מה גורם להם
כאבי אמה מאחור מה גורם להם

דוגמה נוספת ללכידה וגירוי של עצב פריפרי הגורם בין היתר לכאבים חדים באמה היא תסמונת פרונטור (Pronator syndrome). תסמונת זאת נגרמת בעקבות לכידתו של עצב התווך (Median) במרפק במהלך עוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). תסמינים אופייניים עלולים לכלול:

 • כאבים חריפים באמה
 • נימול המופיע בחלק הקדמי של האמה ובצד החיצוני של כף היד ובכלל זה באגודל ובשתיים וחצי האצבעות הצמודות לו.

תסמונת התעלה הרדיאלית

כאבי אמה עלולים להופיע בגלל תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). התסמונת מתפתחת בגלל פגיעה בעצב הבין גרמי האחורי (Posterior interosseous nerve). עצב זה שהוא ענף של עצב החישור ממוקם בתעלה הרדיאלית במרפק. הלכידה מתרחשת לרוב בקשת של פרושה (Arcade of Frohse) בתוך שריר הגבן (Musculus supinator). סימנים ותסמינים אופייניים כוללים:

 • כאב בחלק החיצוני של המרפק מעט מתחת למפרק
 • הכאב עלול להשליך מטה במורד האמה
 • חולשה של השרירים הפושטים באמה

תסמונת התעלה הקרפלית

 גם תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) עלולה לגרום להשלכת כאב אל האמה. הפרעה זאת מתפתחת בגלל פגיעה בעצב התווך (Median) בתוך התעלה הקרפלית הממוקמת בשורש כף היד. תסמונת זו אופיינית לאנשים העוסקים במטלות חוזרות כמו:

 • הקלדה
 • כתיבה
 • ציור
 • נגינה
 • עבודת פס יצור ועוד

סימנים ותסמינים אופייניים כוללים:

 • כאב מקומי בשורש כף היד
 • השלכת כאב במעלה האמה
 • נימול ו/או הירדמות בכף היד
 • חולשה של אצבעות בכף היד לעיתים עד כדי אטרופיה של שרירי כף היד

תסמונת מוצא בית החזה

כאבי אמה עלולים להתפתח גם בגלל תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת כוללת מגוון של סימנים ותסמינים המופיעים כאשר נוצר לחץ על סיבי העצבים ועל כלי הדם במהלך מסלולם בין בסיס הצוואר לבית השחי. ישנם מספר מיקומים אנטומיים שבהם לכידה זאת מתאפשרת והתסמינים משתנים בהתאם. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים:

 • כאב באמה
 • כאבי צוואר
 • כאבים לאורך הזרוע
 • חסרים נוירולוגיים
 • שינויים בטמפרטורה ובגוון של העור ועוד

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית

כאבי אמה יכולים להעיד גם על נזקים לצמה הברכיאלית (Brachial Plexus Injury) בעמוד השדרה הצווארי או מחוץ לו. פציעה של הצמה הברכיאלית המוגדרת כפציעה חמורה נגרמת לרוב בגלל תאונת צליפת שוט ועלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים חמורים.

נזק עצבי בעמוד השדרה הצווארי

כאבים באמת היד יכולים להתפתח על רקע נזקים בעמוד השדרה הצווארי והשלכות כאב אל האמה. הדוגמה השכיחה ביותר לכך היא בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק המתפתחים בעמוד השדרה הצווארי ויוצרים לחץ וגירוי של אחד משורשי העצבים בצוואר. גירוי של אחד משורשי העצבים בצוואר יגרום בין היתר לכאבים רדיקולריים שמושלכים לאמה ולסימנים ותסמינים נוספים כולל מגבלות תנועה בעמוד השדרה הצווארי, נימול וחולשה ביד ועוד.

נזק לשרירים וגידים

השרירים והגידים באמה חשופים לעומסי יתר בגלל השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בגפיים העליונות. עומסי יתר אלו כוללים עבודות (הקלדה, פס יצור) ופעילות ספורט (משחקי מחבט) שנדרשת עבורם ביצוע תנועות חוזרניות. נזק לשרירים ולגידים באמה עלול להתפתח גם על רקע של פגיעה טראומטית כגון נפילה או פציעת ספורט.  מתיחה או קרע חלקי של אחד הגידים יוביל להתפתחות דלקת בגיד שעלולה להפוך לכרונית ומגבילה. מתיחה או קרע חלקי של שריר באמה יוביל להתפתחות דלקת בשריר שלרוב אינה נמשכת יותר מימים ספורים. תסמינים אופייניים: כאב מקומי באזור הנזק שמחמיר בפעילות, מגבלות תנועה. במצבים חמורים הכאבים עלולים להטריד את שנתכם.

מרפק טניס

כאבים באמה עלולים להיות השלכה מתופעה הקרויה מרפק טניס (Tennis elbow). מרפק טניס היא למעשה התפתחות דלקת בגיד המשותף של שרירים פושטי האמה: דלקת עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis). הגיד המשותף של השרירי פושטי האמה מתחבר לזיז המצוי בצד החיצוני של המרפק ותפקידו לפשוט את כף היד. מרפק טניס יכול להתפתח גם בגלל עומסים כגון הברגה שאינם קשורים לטניס אך סוגי התנועות והמאמצים החוזרניים במשחק הטניס חושפים את העוסקים בו לפציעה זאת באופן מובהק יותר מסוגי ספורט אחרים.

תסמינים אופייניים: כאבי מרפק שיכול להשליך במורד הגפה ולגרום כאבי אמה. הכאב מחמיר בעת ביצוע מאמצים המאמצים את הגיד הפצוע. יש למרפק טניס נטייה להפוך לבעיה כרונית ומגבילה בגלל התעלמות ממושכת והתנהלות לקויה של החולה.

מרפק גולף

כאבים באמת היד יכולים להיות סימן לכך שאתם סובלים מתופעה הקרויה מרפק גולף (Golfer's Elbow). הפגיעה בדלקת זאת היא בגיד המשותף של השרירים כופפי האמה: דלקת עילית העלי הפנימי (Medial Epicondyle). הגיד המשותף מתחבר לזיז בצד הפנימי של המרפק ותפקידו כפיפת כף היד. מרפק גולף עלול להתרחש גם ללא קשר עם גולף (למשל: הרמת משקולות) אך התנועות החוזרניות (Repetitive Strain Injury) והמאמצים המאפיינים את משחק הגולף הכוללים שימוש אינטנסיבי בשרירים מכופפי האמה וכף היד מעלים את הסיכוי לסבול מהתופעה.

תסמינים אופייניים: כאב שמופיע בצד הפנימי של המרפק. הכאב יכול להשליך במורד האמה ולהחמיר בעת מאמץ של השרירים הפושטים. ברוב המקרים מרפק גולף מתפתח לבעיה כרונית ומגבילה למשך זמן רב וזאת בגלל התעלמות והתנהלות לקויה של החולה.

תסמונת הצביטה במרפק

פציעה זאת של הרקמות הממוקמות בשקע זיז המרפק (Olecranon fossa) נגרמות באמצעות זיז המרפק (Olecranon) על רקע יישור ונעילה חוזרת ונשנית של המרפק.  פציעה זאת שכיחה בקרב ספורטאים מתחום הטניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה. תסמונת הצביטה במרפק (Elbow impingement) הקרויה גם תסמונת הצביטה האחורית במרפק (Posterior Impingement of the Elbow) גורמת בין היתר לכאבים בחלק האחורי של המרפק ומגבלות תנועה.

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – דלקות פרקים

כאבי אמה יכולים להופיע גם בגלל דלקות פרקים שפוגעות במפרקי המרפק ו/או בכפות הידיים. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). דלקת פרקים זאת פוגעת באופן משתנה ברוב האנשים שחוצים גיל 40 ואפילו מוקדם יותר. חומרת הנזקים והסיכוי לחלות עולים ככול שאנו מתבגרים. עיקר הפגיעה של מחלת פרקים זאת היא בשחיקת הסחוס התוך מפרקי. גורמי סיכון לחלות בה:

 • השמנה ומשקל יתר
 • קרובי משפחה החולים בדלקת הזאת
 • רקע של פציעת מפרקים מוקדמת
 • ליקויים מבניים מולדים או נרכשים ועוד

סימפטומים אופייניים לדלקות פרקים כוללים בין היתר:

 • כאבים מקומיים עם יכולת להשליך כאב לאמה
 • כאב מחמיר או פוחת במצב פעיל (תלוי בסוג הדלקת)
 • נוקשות מפרקית
 • מגבלות תנועה ותפקוד ועוד

עוד דלקות פרקים שיש ביכולתן לגרום לכאבים באמה הן: דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), מחלת פרקים מטבולית גאוט (Gout), מחלת רייטר (Reiter's Disease), דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis) ועוד.

פגיעה טראומטית באמה

כאבי אמה עלולים להתפתח גם בגלל פגיעה טראומטית. נזקים טראומטיים שכיחים כוללים שבר באמה (Distal Radius and Ulna Fractures) שבר בשורש כף היד ובכף היד (Hand and Wrist Fractures), פריקה של מפרק המרפק או שורש כף היד (Elbow dislocation), מתיחה או קרע חלקי או מלא ברצועות במרפק, בכף היד או בשורש כף היד (Elbow, Hand and Wrist Ligament Injuries), מתיחה או קרע חלקי או מלא של גידים במרפק, בכף היד או בשורש כף היד (Tendon Injuries of the Hand) ועוד.

מרפק האומנת

כאבי אמה עלולים להתפתח גם בגלל נזק טראומטי שכיח למרפק של ילדים הקרוי "מרפק האומנת" (Nursemaid's elbow) או "מרפק משוך" (Pulled elbow). השם "מרפק משוך" מתאר את מנגנון התרחשות הנזק. ברוב המקרים האבא, האימא או האומנת מושכים בנמרצות את ידו של הילד וגורמים לגלישת ראש עצם הרדיוס (Radial head) אל מחוץ לרצועה הטבעתית (Annular ligament) המקיפה אותו. גורם סיכון מרכזי לפתולוגיה זאת בקרב ילדים הוא הגמישות והרפיון היחסיים של הרצועה הטבעתית שלהם שמקיפה את ראש הרדיוס. התסמינים כוללים לרוב: כאבי מרפק המושלכים לכיוון הזרוע והאמה, תנועות מרפק מעצימות את הכאב וגורמות לילד לסרב להניע אותו.

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – מחלות

אוטם שריר הלב

"התקף לב" או אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) עלול לעתים לגרום לכאבים בזרוע ובאמה. אוטם שריר הלב מתרחש כאשר ישנה חסימה של אחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם ללב. קריש דם הוא האחראי ברוב המקרים לחסימה. אבחון וטיפול מהיר נדרשים כדי למנוע מוות של תאי שריר הלב. תסמינים אופייניים: כאב פתאומי ובעוצמה משמעותית באזור בית החזה והסרעפת. בחלק מהמקרים יקרין הכאב לזרוע שמאל או לצוואר וללסת. עוד תסמינים: חולשה, הזעה, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה, הקאות, דפיקות לב וחרדה. סעו לחדר מיון אם אתם מזהים את התסמינים הללו אצלכם, במיוחד עם ההיסטוריה הרפואית שלכם כוללת גורמי סיכון כמו יתר שומנים בדם, יתר לחץ דם, עישון, משקל יתר ועוד.

מחלות נוספות

עוד מחלות שעלולות לגרום להתפתחות כאבי אמה כוללות טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כגון דלקת בעור (Eczema), סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus), דלקות זיהומיות (Infectious Mononucleosis), גידולים סרטניים שפירים (Benign Bone Tumors) או ממאירים באחת מעצמות היד, שלבקת חוגרת (Shingles) ועוד.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

נקע בקרסול אבחון וטיפול

נקע בקרסול אבחון וטיפול

נקע בקרסול? אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע נקיעות קרסול חוזרניות. מנגנון הפציעה השכיח הוא לרוב סיבוב הקרסול לצד החיצוני כשהוא במצב של כפיפה קלה והתוצאה היא נזק (מתיחה, קרע) לרצועות התומכות בצד החיצוני של הקרסול.

משמעות בחיים שומרת על המוח

משמעות בחיים שומרת על המוח

משמעות בחיים שומרת על המוח! חכמי עבר כמו הרמב"ם (1138-1204) הצביעו על הקשר שבין נפש האדם לבריאותו. מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות מצביעים על קשר בין מחלות גופניות כולל פגיעה פיזית במוח בגלל תחושות שליליות ודיכאון.

כאב ראש צווארי

כאב ראש צווארי

כאב ראש צווארי? גורמים ותסמינים עשויים להעניק לנו רמזים חשובים בדרך לאבחון הבעיה. מיחושים המופעים בראש הם עניין שכיח הנגרם לרוב בגלל פגיעה באחת מהרקמות בצוואר ובכלל זה בשרירי הצוואר, בדיסקים הבין חולייתיים, ברצועות, בגידים, בסחוסים ועוד.