כאבי אמה מאחור מה גורם להם

כאבי אמה מאחור מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי אמה מאחור מה גורם להם? כאבי אמה יכולים להתפתח בגלל פגיעה מקומית בעקבות עומס יתר או טראומה. ברוב המקרים הפגיעה תתמקד בשרירים או בגידים הפועלים באמה בלבד. גם רקמות אחרות עלולות להיפגע כולל עצבים ועצמות ולגרום כאב באזור הזה. דלקת וכאבים באמה יכולים להתפתח גם בגלל נזקים ברקמות או איברים מרוחקים המשליכים כאב לעבר האמה. בין הפתולוגיות שיש ביכולתן להשליך כאב לעבר האמה נמנה בעיות לב וכלי דם, נזקים עצביים בעמוד השדרה הצווארי ופגיעה במפרקי כף היד והמרפק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי אמה מאחור מה גורם להם – פירוט

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – נזק לעצב פריפרי

סיבי העצבים היוצאים מעמוד השדרה הצווארי ועושים דרכם אל עבר אצבעות כף היד חשופים במהלך מסלולם לעומסים, פגיעות טראומטיות ודלקות. פגיעה של סיבי העצבים העוברים בסמיכות למרפק ולשורש כף היד עלולים לגרום בין היתר לכאבים באמה.

תסמונת התעלה הקוביטלית

אם אתם חשים בכאבים באמה ובשינויים תחושתיים וחולשה באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת יתכן ואתם סובלים מתופעה הקרויה תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel Syndrome). בתסמונת זאת ניזוק עצב הגומד (Ulnar) במיקומו בתוך תעלת הקוביטל הממוקמת בחלק הפנימי אחורי של המרפק. לחץ חוזרני המופעל על התעלה הזאת או חבלה מקומית עלול להוביל להתפתחות התסמונת וסימנים ותסמינים אופייניים.

תסמונת פרונטור

כאבי אמה מאחור מה גורם להם
כאבי אמה מאחור מה גורם להם

דוגמה נוספת ללכידה וגירוי של עצב פריפרי הגורם בין היתר לכאבים חדים באמה היא תסמונת פרונטור (Pronator syndrome). תסמונת זאת נגרמת בעקבות לכידתו של עצב התווך (Median) במרפק במהלך עוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). תסמינים אופייניים כוללים כאבים חריפים ולעתים גם תסמינים נוירולוגיים כגון נימול המופיעים בחלק הקדמי של האמה ובצד החיצוני של כף היד ובכלל זה באגודל ובשתיים וחצי האצבעות הצמודות לו.

תסמונת התעלה הרדיאלית

כאב בחלק החיצוני של המרפק מעט מתחת למפרק עם אפשרות של הקרנה מטה במורד האמה וחולשה של השרירים הפושטים באמה יכול להעיד על קיומה של תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). תסמונת זאת מתפתחת כאשר נוצר לחץ על ענף של עצב החישור ששמו "העצב הבין גרמי האחורי" (Posterior interosseous nerve) במיקומו בתעלה הרדיאלית במרפק. מיקום הלכידה השכיח ביותר הוא בנקודה שבה עובר העצב בקשת של פרושה (Arcade of Frohse) בתוך שריר הגבן (Musculus supinator).

תסמונת התעלה הקרפלית

כאב מקומי בושר כף היד עם אפשרות השלכת כאב במעלה האמה, נימול ו/או הירדמות בכף היד, חולשה של אצבעות בכף היד לעיתים עד כדי אטרופיה של שרירי כף היד עלולים להעיד על קיומה של תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome). תסמונת זאת מתפתחת בגלל לחץ שנוצר על עצב התווך (Median) במהלך עוברו בתוך התעלה הקרפלית הממוקמת בשורש כף היד. תסמונת זו אופיינית לאנשים העוסקים במטלות חוזרות כמו הקלדה, כתיבה, ציור, עבודת פס יצור ועוד.

תסמונת מוצא בית החזה

כאבי צוואר, כאבים לאורך הזרוע והאמה, חסרים נוירולוגיים, שינויים בטמפרטורה ובגוון של העור, כול אלה ועוד עלולים להעיד על תסמונת ששמה תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת כוללת מגוון של סימנים ותסמינים המופיעים כאשר נוצר לחץ על סיבי העצבים ועל כלי הדם במהלך מסלולם בין בסיס הצוואר לבית השחי. ישנם מספר מיקומים אנטומיים שבהם לכידה זאת מתאפשרת והתסמינים משתנים בהתאם.

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית

כאבים באמה יכולים להעיד גם על נזקים לצמה הברכיאלית (Brachial Plexus Injury) בעמוד השדרה הצווארי או מחוץ לו. פציעה של הצמה הברכיאלית המוגדרת כפציעה חמורה נגרמת לרוב בגלל תאונת צליפת שוט ועלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים חמורים.

נזק עצבי בעמוד השדרה הצווארי

כאבים באמת היד יכולים להתפתח על רקע נזקים בעמוד השדרה הצווארי והשלכות כאב אל האמה. הדוגמה השכיחה ביותר לכך היא בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק המתפתחים בעמוד השדרה הצווארי ויוצרים לחץ וגירוי של אחד משורשי העצבים בצוואר. גירוי של אחד משורשי העצבים בצוואר יגרום בין היתר לכאבים רדיקולריים שמושלכים לאמה ולסימנים ותסמינים נוספים כולל מגבלות תנועה בעמוד השדרה הצווארי, נימול וחולשה ביד ועוד.

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – נזק לשרירים וגידים

השרירים והגידים באמה חשופים לעומסי יתר בגלל השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בגפיים העליונות. עומסי יתר אלו כוללים עבודות (הקלדה, פס יצור) ופעילות ספורט (משחקי מחבט) שנדרשת עבורם ביצוע תנועות חוזרניות. נזק לשרירים ולגידים באמה עלול להתפתח גם על רקע של פגיעה טראומטית כגון נפילה או פציעת ספורט.  מתיחה או קרע חלקי של אחד הגידים יוביל להתפתחות דלקת בגיד שעלולה להפוך לכרונית ומגבילה. מתיחה או קרע חלקי של שריר באמה יוביל להתפתחות דלקת בשריר שלרוב אינה נמשכת יותר מימים ספורים. תסמינים אופייניים: כאב מקומי באזור הנזק שמחמיר בפעילות, מגבלות תנועה. במצבים חמורים הכאבים עלולים להטריד את שנתכם.

מרפק טניס

כאבים באמה עלולים להיות השלכה מתופעה הקרויה מרפק טניס (Tennis elbow). מרפק טניס היא למעשה התפתחות דלקת בגיד המשותף של שרירים פושטי האמה: דלקת עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis). הגיד המשותף של השרירי פושטי האמה מתחבר לזיז המצוי בצד החיצוני של המרפק ותפקידו לפשוט את כף היד. מרפק טניס יכול להתפתח גם בגלל עומסים כגון הברגה שאינם קשורים לטניס אך סוגי התנועות והמאמצים החוזרניים במשחק הטניס חושפים את העוסקים בו לפציעה זאת באופן מובהק יותר מסוגי ספורט אחרים.

תסמינים אופייניים: כאבי מרפק שיכול להשליך במורד האמה. הכאב מחמיר בעת ביצוע מאמצים המאמצים את הגיד הפצוע. יש למרפק טניס נטייה להפוך לבעיה כרונית ומגבילה בגלל התעלמות ממושכת והתנהלות לקויה של החולה.

מרפק גולף

כאבים באמת היד יכולים להיות סימן לכך שאתם סובלים מתופעה הקרויה מרפק גולף (Golfer's Elbow). הפגיעה בדלקת זאת היא בגיד המשותף של השרירים כופפי האמה: דלקת עילית העלי הפנימי (Medial Epicondyle). הגיד המשותף מתחבר לזיז בצד הפנימי של המרפק ותפקידו כפיפת כף היד. מרפק גולף עלול להתרחש גם ללא קשר עם גולף (למשל: הרמת משקולות) אך התנועות החוזרניות (Repetitive Strain Injury) והמאמצים המאפיינים את משחק הגולף הכוללים שימוש אינטנסיבי בשרירים מכופפי האמה וכף היד מעלים את הסיכוי לסבול מהתופעה.

תסמינים אופייניים: כאב שמופיע בצד הפנימי של המרפק. הכאב יכול להשליך במורד האמה ולהחמיר בעת מאמץ של השרירים הפושטים. ברוב המקרים מרפק גולף מתפתח לבעיה כרונית ומגבילה למשך זמן רב וזאת בגלל התעלמות והתנהלות לקויה של החולה.

תסמונת הצביטה במרפק

פציעה זאת של הרקמות הממוקמות בשקע זיז המרפק ׁׂ(Olecranon fossa) נגרמות באמצעות זיז המרפק (Olecranon) על רקע יישור ונעילה חוזרת ונשנית של המרפק.  פציעה זאת שכיחה בקרב ספורטאים מתחום הטניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה. תסמונת הצביטה במרפק (Elbow impingement) הקרויה גם תסמונת הצביטה האחורית במרפק (Posterior Impingement of the Elbow) גורמת בין היתר לכאבים בחלק האחורי של המרפק ומגבלות תנועה.

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – דלקות פרקים

כאבים באמה יכולים להופיע גם בגלל דלקות פרקים שפוגעות במפרקי המרפק ו/או בכפות הידיים. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת פרקים  ניוונית (Osteoarthritis). דלקת פרקים  זאת פוגעת באופן משתנה ברוב האנשים שחוצים גיל 40 ואפילו מוקדם יותר. חומרת הנזקים והסיכוי לחלות בה עולים ככול שאנו מתבגרים. עיקר הפגיעה של מחלת פרקים זאת היא בשחיקת הסחוס התוך מפרקי. גורמי סיכון לחלות בה: משקל יתר, קרובי משפחה החולים בדלקת הזאת, רקע של פציעת מפרקים מוקדמת ועוד. תסמינים אופייניים: כאבים מקומיים עם יכולת להשליך כאב לאמה, כאב מחמיר או פוחת במצב פעיל (תלוי בסוג הדלקת), נוקשות מפרקית ומגבלות תנועה. עוד דלקות פרקים שיש ביכולתן לגרום לכאבים באמה הן: דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), מחלת פרקים מטבולית גאוט (Gout), מחלת רייטר (Reiter's Disease), דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis) ועוד.

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – פגיעה טראומטית באמה

כאבים באמת היד עלולים להתפתח גם בגלל פגיעה טראומטית עקב תאונה. נזקים טראומטיים שכיחים כוללים שבר באמה (Distal Radius and Ulna Fractures) שבר בשורש כף היד ובכף היד (Hand and Wrist Fractures), פריקה של מפרק המרפק או שורש כף היד (Elbow dislocation), מתיחה או קרע חלקי או מלא ברצועות במרפק, בכף היד או בשורש כף היד (Elbow, Hand and Wrist Ligament Injuries), מתיחה או קרע חלקי או מלא של גידים במרפק, בכף היד או בשורש כף היד (Tendon Injuries of the Hand) ועוד.

מרפק האומנת

כאבים באמה עלולים להתפתח גם בגלל נזק טראומטי שכיח למרפק של ילדים הקרוי "מרפק האומנת" (Nursemaid's elbow) או "מרפק משוך" (Pulled elbow). השם "מרפק משוך" מתאר את מנגנון התרחשות הנזק. ברוב המקרים האבא, האימא או האומנת מושכים באופן נמרץ את ידו של הילד וכתוצאה מכך ראש עצם הרדיוס (Radial head) גולש אל מחוץ לרצועה הטבעתית (Annular ligament) המקיפה אותו. גורם סיכון מרכזי לפתולוגיה זאת בקרב ילדים הוא הגמישות והרפיון היחסיים של הרצועה הטבעתית שלהם שמקיפה את ראש הרדיוס. התסמינים כוללים לרוב: כאבי מרפק המושלכים לכיוון הזרוע והאמה, תנועות מרפק מעצימות את הכאב וגורמות לילד לסרב להניע אותו.

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – מחלות

אוטם שריר הלב

אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) או "התקף לב" עשוי בחלק מהמקרים לגרום בין היתר לכאבים בזרוע ובאמה. אוטם שריר הלב מתרחש כאשר ישנה חסימה של אחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם ללב. קריש דם הוא האחראי ברוב המקרים לחסימה. אבחון וטיפול מהיר נדרשים כדי למנוע מוות של תאי שריר הלב. תסמינים אופייניים: כאב פתאומי ובעוצמה משמעותית באזור בית החזה והסרעפת. בחלק מהמקרים יקרין הכאב לזרוע שמאל או לצוואר וללסת. עוד תסמינים: חולשה, הזעה, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה, הקאות, דפיקות לב וחרדה. סעו לחדר מיון אם אתם מזהים את התסמינים הללו אצלכם, במיוחד עם ההיסטוריה הרפואית שלכם כוללת גורמי סיכון כמו יתר שומנים בדם, יתר לחץ דם, עישון, משקל יתר ועוד.

מחלות נוספות

עוד מחלות שעלולות לגרום לכאבים באמה כוללות טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כגון דלקת בעור (Eczema), סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus), דלקות זיהומיות (Infectious Mononucleosis), גידולים סרטניים שפירים (Benign Bone Tumors) או ממאירים באחת מעצמות היד, שלבקת חוגרת (Shingles) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור