כאבי אמה מאחור מה גורם להם
כאבי אמה מאחור מה גורם להם

כאבי אמה מאחור מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי אמה מאחור מה גורם להם? כאבי אמה יכולים להתפתח בגלל פגיעה מקומית בעקבות עומס יתר או טראומה. ברוב המקרים הפגיעה תתמקד בשרירים או בגידים הפועלים באמה בלבד. גם רקמות אחרות עלולות להיפגע כולל עצבים ועצמות ולגרום כאב באזור הזה. כאבים באמה יכולים להתפתח גם בגלל נזקים ברקמות או איברים מרוחקים המשליכים כאב לעבר האמה. בין הפתולוגיות שיש ביכולתן להשליך כאב לעבר האמה נמנה בעיות לב וכלי דם, נזקים עצביים בעמוד השדרה הצווארי ופגיעה במפרקי כף היד והמרפק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי אמה מאחור מה גורם להם – גורמים אפשריים

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – נזקים לסיבי עצב פריפריים

סיבי העצבים היוצאים מעמוד השדרה הצווארי ועושים דרכם אל עבר אצבעות כף היד חשופים במהלך מסלולם לעומסים, פגיעות טראומטיות ודלקות. פגיעה של סיבי העצבים העוברים בסמיכות למרפק ולשורש כף היד עלולים לגרום בין היתר לכאבים באמה.

תסמונת התעלה הקוביטלית

אם אתם חשים בכאבים באמה ובשינויים תחושתיים וחולשה באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת יתכן ואתם סובלים מתופעה הקרויה תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel Syndrome). בתסמונת זאת ניזוק עצב האולנר (Ulnar) בעודו חוצה את תעלת קוביטל הממוקמת בחלק הפנימי אחורי של המרפק. לחץ חוזרני המופעל על אזור התעלה או חבלה מקומית על מיקום העצב בתעלה עלול להוביל להתפתחות התסמונת.

תסמונת פרונטור

כאבי אמה מאחור מה גורם להם
כאבי אמה מאחור מה גורם להם

דוגמא נוספת ללכידה וגירוי של עצב פריפרי הגורם בין היתר לכאבים חדים באמה היא תסמונת פרונטור (Pronator syndrome). תסמונת זאת נגרמת בעקבות לכידתו של עצב המדיאן (Median) במרפק במהלך עוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). תסמינים אופייניים כוללים כאבים חריפים ולעיתים גם תסמינים נוירולוגיים כגון נימול המופיעים בחלק הקדמי של האמה ובצד החיצוני של כף היד ובכלל זה באגודל ובשתיים וחצי האצבעות הצמודות לו.

תסמונת התעלה הרדיאלית

כאב בחלק החיצוני של המרפק מעט מתחת למפרק עם אפשרות של הקרנה מטה במורד האמה וחולשה של השרירים הפושטים באמה יכול להעיד על קיומה של תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). תסמונת זאת מתפתחת כאשר נוצר לחץ על ענף של עצב הרדיאל ששמו “העצב הבין גרמי האחורי” (Posterior interosseous nerve) בעודו עובר בתעלה הרדיאלית במרפק. מיקום הלכידה השכיח ביותר הוא מעבר העצב בקשת של פרושה (Arcade of Frohse) בתוך שריר הגבן (Musculus supinator).

תסמונת התעלה הקרפלית

כאב מקומי בושר כף היד עם אפשרות השלכת כאב במעלה האמה, נימול ו/או הירדמות בכף היד, חולשה של אצבעות בכף היד לעיתים עד כדי אטרופיה של שרירי כף היד עלולים להעיד על קיומה של תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome). תסמונת זאת מתפתחת בגלל לחץ שנוצר על עצב המדיאן (Median) במהלך עוברו בתוך התעלה הקרפלית הממוקמת בשורש כף היד. תסמונת זו אופיינית לאנשים העוסקים במטלות חוזרות כמו הקלדה, כתיבה, ציור, עבודת פס יצור ועוד.

תסמונת מוצא בית החזה

כאבי צוואר, כאבים לאורך הזרוע והאמה, חסרים נוירולוגיים, שינויים בטמפרטורה ובגוון של העור, כול אלה ועוד עלולים להעיד על תסמונת ששמה תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת כוללת מגוון של סימנים ותסמינים המופיעים כאשר נוצר לחץ על סיבי העצבים ועל כלי הדם במהלך מסלולם בין בסיס הצוואר לבית השחי. ישנם מספר מיקומים אנטומיים שבהם לכידה זאת מתאפשרת והתסמינים משתנים בהתאם.

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית

כאבים באמה יכולים להעיד גם על נזקים לצמה הברכיאלית (Brachial Plexus Injury) בעמוד השדרה הצווארי או מחוץ לו. פציעה של הצמה הברכיאלית המוגדרת כפציעה חמורה נגרמת לרוב בגלל תאונת צליפת שוט ועלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים חמורים.

נזק עצבי בעמוד השדרה הצווארי

כאבים באמת היד יכולים להתפתח על רקע נזקים בעמוד השדרה הצווארי והשלכות כאב אל האמה. הדוגמא השכיחה ביותר לכך היא בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק המתפתחים בעמוד השדרה הצווארי ויוצרים לחץ וגירוי של אחד משורשי העצבים בצוואר. גירוי של אחד משורשי העצבים בצוואר יגרום בין היתר לכאבים רדיקולאריים שמושלכים לאמה ולסימנים ותסמינים נוספים כולל מגבלות תנועה בעמוד השדרה הצווארי, נימול וחולשה ביד ועוד.

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – פגיעות שרירים וגידים

השרירים והגידים באמה חשופים לעומסי יתר בגלל השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בגפיים העליונות. עומסי יתר אלו כוללים עבודות (הקלדה, פס יצור) ופעילות ספורט (משחקי מחבט) שנדרשת עבורם ביצוע תנועות חוזרניות. נזק לשרירים ולגידים באמה עלול להתפתח גם על רקע של פגיעה טראומטית כגון נפילה או פציעת ספורט.  מתיחה או קרע חלקי של אחד הגידים יוביל להתפתחות דלקת בגיד שעלולה להפוך לכרונית ומגבילה. מתיחה או קרע חלקי של שריר באמה יוביל להתפתחות דלקת בשריר שלרוב אינה נמשכת יותר מימים ספורים. תסמינים אופייניים: כאב מקומי באזור הנזק שמחמיר בפעילות, מגבלות תנועה. במצבים חמורים הכאבים עלולים להטריד את שנתכם.

מרפק טניס

כאבים באמה עלולים להיות השלכה מתופעה הקרויה מרפק טניס (Tennis elbow). מרפק טניס היא למעשה התפתחות דלקת בגיד המשותף של שרירים פושטי האמה: דלקת עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis). הגיד המשותף של השרירי פושטי האמה מתחבר לזיז המצוי בצד החיצוני של המרפק ותפקידו לפשוט את כף היד. מרפק טניס יכול להתפתח גם בגלל עומסים כגון הברגה שאינם קשורים לטניס אך סוגי התנועות והמאמצים החוזרניים במשחק הטניס חושפים את העוסקים בו לפציעה זאת באופן מובהק יותר מסוגי ספורט אחרים.

תסמינים אופייניים: כאבי מרפק שיכול להשליך במורד האמה. הכאב מחמיר בעת ביצוע מאמצים המאמצים את הגיד הפצוע. יש למרפק טניס נטייה להפוך לבעיה כרונית ומגבילה בגלל התעלמות ממושכת והתנהלות לקויה של החולה.

מרפק גולף

כאבים באמת היד יכולים להיות סימן לכך שאתם סובלים מתופעה הקרויה מרפק גולף (Golfer’s Elbow). הפגיעה בדלקת זאת היא בגיד המשותף של השרירים כופפי האמה: דלקת עילית העלי הפנימי (Medial Epicondyle). הגיד המשותף מתחבר לזיז בצד הפנימי של המרפק ותפקידו כפיפת כף היד. מרפק גולף עלול להתרחש גם ללא קשר עם גולף (למשל: הרמת משקולות) אך התנועות החוזרניות (Repetitive Strain Injury) והמאמצים המאפייניים את משחק הגולף הכוללים שימוש אינטנסיבי בשרירים מכופפי האמה וכף היד מעלים את הסיכוי לסבול מהתופעה.

תסמינים אופייניים: כאב שמופיע בצד הפנימי של המרפק. הכאב יכול להשליך במורד האמה ולהחמיר בעת מאמץ של השרירים הפושטים. ברוב המקרים מרפק גולף מתפתח לבעיה כרונית ומגבילה למשך זמן רב וזאת בגלל התעלמות והתנהלות לקויה של החולה.

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – דלקות פרקים

כאבים באמה יכולים להופיע גם בגלל דלקות פרקים שפוגעות במפרקי המרפק ו/או בכפות הידיים. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת פרקים  ניוונית (Osteoarthritis). דלקת פרקים  זאת פוגעת באופן משתנה ברוב האנשים שחוצים גיל 40 ואפילו מוקדם יותר. חומרת הנזקים והסיכוי לחלות בה עולים ככול שאנו מתבגרים. עיקר הפגיעה של מחלת פרקים זאת היא בשחיקת הסחוס התוך מפרקי. גורמי סיכון לחלות בה: משקל יתר, קרובי משפחה החולים בדלקת הזאת, רקע של פציעת מפרקים מוקדמת ועוד. תסמינים אופייניים: כאבים מקומיים עם יכולת להשליך כאב לאמה, כאב מחמיר או פוחת במצב פעיל (תלוי בסוג הדלקת), נוקשות מפרקית ומגבלות תנועה. עוד דלקות פרקים שיש ביכולתן לגרום לכאבים באמה הן: דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), מחלת פרקים מטבולית גאוט (Gout), מחלת רייטר (Reiter’s Disease), דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis) ועוד.

כאבי אמה מאחור מה גורם להם – פגיעה טראומטית באמה

כאבים באמת היד עלולים להתפתח גם בגלל פגיעה טראומטית עקב תאונה. נזקים טראומטיים שכיחים כוללים שבר באמה (Distal Radius and Ulna Fractures) שבר בשורש כף היד ובכף היד (Hand and Wrist Fractures), פריקה של מפרק המרפק או שורש כף היד (Elbow dislocation), מתיחה או קרע חלקי או מלא ברצועות במרפק, בכף היד או בשורש כף היד (Elbow, Hand and Wrist Ligament Injuries), מתיחה או קרע חלקי או מלא של גידים במרפק, בכף היד או בשורש כף היד (Tendon Injuries of the Hand) ועוד.

מרפק האומנת

כאבים באמה עלולים להתפתח גם בגלל נזק טראומטי שכיח למרפק של ילדים הקרוי “מרפק האומנת” (Nursemaid’s elbow) או “מרפק משוך” (Pulled elbow). השם “מרפק משוך” מתאר את מנגנון התרחשות הנזק. ברוב המקרים האבא, האימא או האומנת מושכים באופן נמרץ את ידו של הילד וכתוצאה מכך ראש עצם הרדיוס (Radial head) גולש אל מחוץ לרצועה הטבעתית (Annular ligament) המקיפה אותו. גורם סיכון מרכזי לפתולוגיה זאת בקרב ילדים הוא הגמישות והרפיון היחסיים של הרצועה הטבעתית שלהם שמקיפה את ראש הרדיוס. התסמינים כוללים לרוב: כאבי מרפק המושלכים לכיוון הזרוע והאמה, תנועות מרפק מעצימות את הכאב וגורמות לילד לסרב להניע אותו.

תסמונת הצביטה במרפק

פציעה זאת של הרקמות הממוקמות בשקע זיז המרפק ׁׂ(Olecranon fossa) נגרמות באמצעות זיז המרפק (Olecranon) על רקע יישור ונעילה חוזרת ונשנית של המרפק.  פציעה זאת שכיחה בקרב ספורטאים מתחום הטניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה. תסמונת הצביטה במרפק (Elbow impingement) הקרויה גם תסמונת הצביטה האחורית במרפק (Posterior Impingement of the Elbow) גורמת בין היתר לכאבים בחלק האחורי של המרפק ומגבלות תנועה.

אוטם שריר הלב

אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) או “התקף לב” עשוי בחלק מהמקרים לגרום בין היתר לכאבים בזרוע ובאמה. אוטם שריר הלב מתרחש כאשר ישנה חסימה של אחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם ללב. קריש דם הוא האחראי ברוב המקרים לחסימה. אבחון וטיפול מהיר נדרשים כדי למנוע מוות של תאי שריר הלב. תסמינים אופייניים: כאב פתאומי ובעוצמה משמעותית באזור בית החזה והסרעפת. בחלק מהמקרים יקרין הכאב לזרוע שמאל או לצוואר וללסת. עוד תסמינים: חולשה, הזעה, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה, הקאות, דפיקות לב וחרדה. סעו לחדר מיון אם אתם מזהים את התסמינים הללו אצלכם, במיוחד עם ההיסטוריה הרפואית שלכם כוללת גורמי סיכון כמו יתר שומנים בדם, יתר לחץ דם, עישון, משקל יתר ועוד.

גורמים נוספים לכאבי אמה

עוד גורמים שעלולים לגרום לכאבים באמה כוללים טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כגון דלקת בעור (Eczema), סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד, דלקות זיהומיות (Infectious Mononucleosis), גידולים סרטניים שפיריים (Benign Bone Tumors) או ממאירים באחת מעצמות היד, שלבקת חוגרת (Shingles) ועוד.

המשיכו לקרוא אודות גורמי סיכון נוספים לכאבים בידיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן