טיפול בפציעה של שריר הירך האחורי
טיפול בפציעה של שריר הירך האחורי

טיפול בפציעה של שריר הירך האחורי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


טיפול בפציעה של שריר הירך האחורי  הנעשה באופן מהיר ויעיל ימנע תסמינים כרוניים ופציעות חוזרניות. פציעה של שריר הירך האחורי בגלל מתיחה או קרע באחד משרירי מיתר הברך שכיחה בקרב ספורטאים בענפי ספורט שיש בהם עומס על החלק האחורי של הירך כמו כדורגל, טניס, כדורסל ועוד.

המונח שרירי הירך האחוריים מתייחס למעשה לשרירי מיתר הברך (Hamstring muscles). שרירי מיתר הברך כוללים שלושה שרירים  – שריר הירך הדו ראשי (Biceps femoris), השריר החצי קרומי (Semimembranosus) והשריר החצי גידי (Semitendinosus) שמכסים את הירך האחורית וחוצים את מפרק הברך ומפרק הירך. מיקום אנטומי זה מאפשר לשרירי מיתר הברך לפעול על שני המפרקים כולל כיפוף של מפרק הברך ויישור של מפרק הירך. עם ברך כפופה יכולים שרירי המיתר גם לסובב את השוק לשני הכיוונים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןטיפול בפציעה של שריר הירך האחורי – רקע

מתיחה או קרע של שרירי מיתר הברך נחשבים לפציעה שכיחה במיוחד בקרב ספורטאים. המכנה המשותף של ענפי הספורט בעלי הפוטנציאל להזיק לשריר הירך האחורי כולל את הצורך לצאת במהירות מהמקום, הצורך לצאת לריצות ספרינט מהירות, הצורך בשינויי כיוון מהירים, הצורך לבלום באחת ולשנות כיוונים ועוד. ברוב המקרים הנזקים לשריר הירך האחורי הם מינוריים וצפויים לחלוף מעצמם תוך ימים אחדים. בחלק מהמקרים הבעיה מורכבת יותר ומחייבת אבחון וניהול מקצועיים. התמדה בביצוע פעילות גופנית תוך שמירה על כללי האימון הנכונים מפחיתה את הסיכון לפציעה זאת.

התחושה בעת מתיחה או קרע בשריר הירך האחורי עלולה להיות של פגיעה מקליע וכאבים חדים אך יכולה להיות גם של כאב קל וטורדני בחלק האחורי של הירך. ההבדלים נעוצים בעיקר בחומרת הנזק. במקרים קלים ניתן לטפל ולשקם בבעיה באופן עצמי באמצעות מנוחה בעיקר ולאחר שוך הכאב על ידי ביצוע הדרגתי של תרגילי חיזוק וגמישות. במקרים הקשים יותר יש צורך לאבחן מהי חומרת הנזק ולשקם באופן מקצועי את שרירי הירך האחורי. רק לעתים רחוקות כאשר הקרע הוא גדול במיוחד עלול להיווצר הצורך בטיפול כירורגי לתיקון הקרע בשרירי המיתר או בגידים של שרירי המיתר.

אבחון פציעה של שריר הירך האחורי

טיפול בפציעה של שריר הירך האחורי
טיפול בפציעה של שריר הירך האחורי

אבחון המתיחה בשריר המיתר יתחיל כמו כול בעיה רפואית אחרת עם לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. שאלות כמו איפה חשים את הכאב (כאבים בירך, איפה בדיוק בירך, לפנים מאחור….) מה גרם לכאב, מתי החל הכאב (כאב חד בירך האחורית תוך כדי משחק או ריצה…), האם חשתם קול קריעה בירך, מה אופי הכאב, אלו תנועות מחמירות את הכאב ואלו מנחים או תנועות מפחיתות אותו וכיוצא בזה יאפשרו להבין את מהות הפציעה.

בבדיקה הגופנית נתבונן ברגל, נמשש אותה ונאתגר אותה על ידי סדרת בדיקות. התבוננות עשויה לגלות צליעה מסוימת כמובן שזה תלוי בחומרת הפציעה. מישוש של מקום הנזק יחשוף אזור רגיש למגע. הנעה של הרגל ומתיחה של שרירי המיתר עלולים לעורר את הכאב שעליו מתלונן החולה. צילום רנטגן עשוי להועיל כאשר יש חשש לשבר תלישה (Avulsion fracture) באגן עקב קרע של גיד המיתר. MRI ואולטרה סאונד עשויים להועיל בהערכת חומרת הנזק לשריר.

טיפול בפציעה של שריר הירך האחורי – עקרונות

הטיפול המידי במתיחה של שריר המיתר כולל בעיקר מנוחה או במילים אחרות מנוחה מכאב. הימנעות מכול פעולה הגורמת להחמרה בכאב כולל מתיחות, עיסוי, לחיצות וכיוצא בזה. במידה ושימוש בקביים מאפשרים הימנעות מכאב רצוי להשתמש בהם זמנית. אין כותב שורות אלו סבור שנכון לעשות שימוש בקומפרסים קרים ולכן איני מזכיר זאת. כאשר מדובר במתיחה קלה בלבד סביר להניח שתוך 2-4 שבועות תוכלו לחזור לפעילות באופן הדרגתי. חשוב להבין מה גרם למתיחה בשריר (חוסר איזון שרירי, חוסר בחימום…) כדי שתוכלו לנסות למנוע את הישנותה.

במצב של קרע חלקי המנוחה הנדרשת ארוכה יותר ועלולה להגיע אף לחודשיים. בפרק הזמן הזה ניתן באמצעות מכשור מתקדם (כמו לייזר רך), טכניקות טיפול ידניות ותרגילי שיקום להאיץ את תהליך האיחוי, לשקם את השריר ולהכינו לעמידה בעומסים. קרע מלא של השריר עלול להזדקק לפתרון כירורגי. חשוב לזכור שחזרה מוקדמת למגרשים משמעותה בהרבה מקרים קרע שריר חוזר. אתם יכולים לחזור למגרשי הספורט רק לאחר שהכאב נעלם, טווחי התנועה הושבו, הכוח הוחזר, המהירות, יכולת הניתור, שינויי הכיוון המהירים ועוד נמצאים במצבם טרם פציעה.

מניעה

מניעת מתיחה או קרע בשריר המיתר מחייב שמירה על כללים שהם נכונים כללית למניעת פציעות ספורט. בין יתר הכללים נמנה חימום כללי של הגוף, חימום ספציפי של חלקי הגוף המעורבים ותרגול הדרגתי של טכניקות ויכולות העשייה הנדרשת. כך למשל חשוב לשחקני כדורסל לעשות חימום כללי (ריצה קלה) חימום ספציפי של שרירים ומפרקים מעורבים (מתיחות קלות, תנועות מפרקים), תרגול הדרגתי של יכולות ועשייה נדרשת (זריקות לסל, תרגילי זריזות, ספרינטים, ניתורים ועוד).

כמו כן יש חשיבות לשמירה על כושר וסבולת לב ריאה. כושר טוב משמעותו הגעה מאוחרת יותר לנקודת העייפות ולכן סיכון קטן יותר לפציעה. שמירה על איזון יכולות של השרירים הפועלים על מפרק הירך כולל בין היתר שמירה על היחס של הכוח והגמישות בין שרירי המיתר לבין השריר הארבע ראשי. איזון שרירי יאפשר תנועה מאוזנת ויקטין הסיכון לפציעה. עלייה הדרגתית בעומסי האימונים. שמירה על זמני התאוששות. הקפדה על ציוד מגן ועל אימונים ומשחקים במגרשים ללא מכשולים. אימונים מספקים כדי לוודא שאתם מגיעים מוכנים למגרש. שתייה מספקת. קירור לאחר הפעילות (הליכה). הכי חשוב, הקשבה לגוף! תחושת כאב משמעותה עצירת הפעילות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים