כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט  – זוהי הקדמה לסדרת מאמרים שהתפרסמה בירחון הרפואי היוקרתי – לנסט (the lancet). חשוב לזכור שהלנסט אינו סתם עוד ירחון רפואי. למעשה מדובר בירחון רפואי ותיק ביותר (הופיע לראשונה בשנת 1823) ומכובד ביותר. הסדרה בת שלושת המאמרים פורסמה בחודש מרץ 2018 ועוסקת באחת הבעיות הכאובות ביותר לאדם:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • כאבים בגב התחתון

  כמעט כול אדם סובל או יסבול מכאבי גב תחתון במהלך חייו. בהתבוננות על המגמה מצטיירת תמונה אכזרית למדי. המגפה הזאת הולכת וגדלה ובאופק אין פתרון. הטיפולים המוצעים לסובלים מהתופעה מבלבלים ומטעים. גרוע מכך, רוב הטיפולים מיותרים או אינם יעילים וגורמים להוצאות כספים מיותרת. בחלק מהמקרים הטיפולים המוצעים עלולים אפילו להחמיר את מצב החולה. שלושת המאמרים שהתפרסמו תחת החסות של הלנסט נכתבו על ידי 31 מומחים בין לאומיים בעלי שם בתחום.

  כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט – הקדמה לסדרת מאמרים

  ישנם מעט מאוד אנשים שחומקים "מהחוויה" הזאת של כאבים בגב התחתון. כאבים אלו שיכולים להתפתח אצל כול אחד ובכול גיל אינם מראים סימני האטה. למעשה השכיחות שלהם רק הולכת וגדלה. מאז 1990 הנכות והמוגבלות שנוצרו עקב כאבי גב עלו ב- 50%. השכיחות של כאבי גב מטפסת בקצב גבוה יותר במדינות בעלות הכנסה ממוצעת או נמוכה בהשוואה למדינות בעלות הכנסה גבוהה. הגורם לכאבי גב תחתון לא תמיד ברור מלבד במקרים הקלסים של כאבי גב על רקע גידולים סרטניים בעמוד השדרה, דפורמציה בעמוד השדרה או פציעה של עמוד השדרה. לאורך השנים הטיפולים שניתנים לכאבים הללו בגב התחתון השתנו.

  בעבר היה נהוג להמליץ לחולה הסובל מכאב בחלה התחתון של גבו להיכנס למיטה ולהישאר שם עד שהכאב יחלוף. נכון להיום ולאור ממצאי המחקרים בנושא מנוחה במיטה נותרה המלצה במדינות בעלות הכנסה נמוכה בלבד. חולים עם כאבי גב תחתון במדינות בעלות הכנסה גבוהה אינם נדרשים יותר לנוח ארוכות במיטה. במקום זאת מוצעים להם "דרכי טיפול נחמדים יותר" כגון ניתוחים וטיפולים בתרופות מסוכנות כמו אופיאטים. הירחון הרפואי הלנסט פרסם 3 מאמרים על הנושא הזה שנכתבו על ידי 31 מומחים בין לאומיים בראשותה של פרופסור רחל בוכוינדר (Prof. Rachelle Buchbinder) מאוניברסיטת מונאש במלבורן אוסטרליה. המומחים הללו יוצאים בקריאה לעולם להכיר את המגפה הזאת שמכונה "כאבי גב תחתון" ולהסיר מכשולים בצורה של טיפולים כושלים בדרך לריפוי יעיל .

  כאב בעמוד השדרה המותני ובאגן – רקע

  המאמרים המסוכמים כאן באתר אינם נסמכים רק על האשראי האדיר שיש לירחון הזה אלא גם על קבוצת מומחים בין לאומית שכללה מגוון רחב של מקצועות רלוונטיים. המאמרים הללו מאירים את העובדה שכאב בגב התחתון הוא הגורם הראשון במעלה בעולם:

  • עקב כאבים אלו נגרמת פגיעה באיכות חיים
  • כתוצאה מכאבים אלו מתפתחת מוגבלות תפקודית
  • בחלק מהמקרים בשל הכאבים והמוגבלות התפקודית נגרמת נכות

  מהמאמרים הללו מצטיירת תמונה קשה. המומחים קובעים שנכון להיום קיים שילוב של:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • טיפולים לא יעילים
   • חוסר תיאום בין המקצועות הרלוונטיים
   • ואי היצמדות להמלצות

   כל אלה פוגעים ביכולת להתמודד עם תופעה כואבת זאת ומובילים לתוצאות עלובות במאבק. התוצאה הסופית היא שלא זו בלבד שאין מגמה של קיטון במספר החולים ההיפך הוא הנכון. יותר ויותר חולים הסובלים מכאב בחלק התחתון של הגב מצטרפים למועדון הזה כל שנה.  לסיכום קובעים המומחים:

   • יותר ויותר חולים מצטרפים למעגל הסובלים מכאבי גב תחתון. אריכות החיים היא גורם תורם לכך
   • מצטרפים מדי שנה יותר ויותר נכים הנותרים בבית ומפסיקים לעבוד
   • יותר ויותר כספים ותקציבים מבוזבזים בנסיון לטפל ולרפא את החולים הללו מבלי הועיל.

   סדרת המאמרים:

   מאמר ראשון

   כאבי גב תחתון
   כאבי גב תחתון

   במאמר הראשון בסדרה "מה זה כאבי גב תחתון ולמה אנו צריכים להעניק לזה את תשומת ליבנו" (What low back pain is and why we need to pay attention) מפנים המומחים את תשומת הלב להיקף התופעה ולהשפעה העצומה שיש לה על האנושות. במאמר הזה מתארים המומחים בין היתר:

   • כיצד מושפעים החולים הסובלים מכאב בגבם התחתון
   • כיצד מושפעת החברה האנושית מהפרעה בריאותית זאת
   •  על גורמים התורמים לכך שתופעה זאת ממשיכה להתרחב ביתר שאת

   What low back pain is and why we need to pay attention

   Jan Hartvigsen, Mark J Hancock, Alice Kongsted, Quinette Louw, Manuela L Ferreira, Stéphane Genevay, Damian Hoy, Jaro Karppinen, Glenn Pransky, Joachim Sieper, Rob J Smeets, Martin Underwood on behalf of the Lancet Low Back Pain Series Working Group
   The LancetVol. 391No. 10137
   Published: March 21, 2018

   מאמר שני

   במאמר השני בסדרה "מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים" (Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions) מפרטים המומחים את דרכי ההתמודדות המומלצים עם בעיה זאת. בין היתר:

   • מפרטים המומחים את ההוכחות העדכניות לגבי הדרכים והשיטות שיש לנקוט כדי למנוע כאבי גב תחתון
   • הוכחות עדכניות לגבי האופן שבו יש לטפל בכאבים הללו בצורה יעילה
   • כאן גם ממליצים המומחים להמשיך ולחקור בנושא טרם יישום בקנה מידה גדול של המלצות הללו

   Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions

   Nadine E Foster, Johannes R Anema, Dan Cherkin, Roger Chou, Steven P Cohen, Douglas P Gross, Paulo H Ferreira, Julie M Fritz, Bart W Koes, Wilco Peul, Judith A Turner, Chris G Maher on behalf of the Lancet Low Back Pain Series Working Group
   The LancetVol. 391No. 10137
   Published: March 21, 2018

   מאמר שלישי

   במאמר השלישי והאחרון בסדרה "כאבי גב תחתון: קריאה לפעולה" (Low back pain: a call for action) מבקשים המומחים הללו לבצע שינויים באופן שבו מתנהלים חולים הסובלים מכאב בגב התחתון. המומחים במאמר זה פונים למגוון ארגונים ובכלל זה ארגוני הבריאות הלאומיים והבין לאומיים כדי לנקוט בצעדים שונים כדי:

   • המלצות כיצד להפחית את העלויות העצומות והגדלות ללא הרף שגורמת המגפה של כאבי הגב התחתון והמגבלות שנלוות לכאבים הללו

   יש לציין שאכן סדרת מאמרים זאת תפסה את תשומת הלב של הציבור. מאמרים רבים נכתבו ונכתבים המתארים את הכתוב בהם ואת ההמלצות שצורפו להם.

   Low back pain: a call for action

   Rachelle Buchbinder, Maurits van Tulder, Birgitta Öberg, Lucíola Menezes Costa, Anthony Woolf, Mark Schoene, Peter Croft on behalf of the Lancet Low Back Pain Series Working Group
   The LancetVol. 391No. 10137

   Published: March 21, 2018

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה