כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט  – זוהי הקדמה לסדרת מאמרים שהתפרסמה בירחון הרפואי היוקרתי – לנסט (the lancet). חשוב לזכור שהלנסט אינו סתם עוד ירחון רפואי. למעשה מדובר בירחון רפואי ותיק ביותר (הופיע לראשונה בשנת 1823) ונחשב. הסדרה בת שלושת המאמרים פורסמה בחודש מרץ 2018 ועוסקת באחת הבעיות הכאובות ביותר לאדם:

 • כאבים בגב התחתון

כמעט כל אדם סובל או יסבול במהלך חייו מגב תחתון תפוס ו/או כואב. בהתבוננות על המגמה מצטיירת תמונה אכזרית למדי. המגפה הזאת הולכת וגדלה ובאופק אין פתרון. הטיפולים המוצעים לסובלים מהתופעה מבלבלים ומטעים. גרוע מכך, רוב הטיפולים מיותרים או אינם יעילים וגורמים להוצאות כספים מיותרת. בחלק מהמקרים הטיפולים המוצעים עלולים אפילו להחמיר את מצב החולה. שלושת המאמרים שהתפרסמו תחת החסות של הלנסט נכתבו על ידי 31 מומחים בין לאומיים בעלי שם בתחום.

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט – הקדמה לסדרת מאמרים

ישנם מעט מאוד אנשים שחומקים "מהחוויה" הזאת של כאבים בגב התחתון. כאבים אלו שיכולים להתפתח אצל כול אחד ובכול גיל אינם מראים סימני האטה. למעשה השכיחות שלהם רק הולכת וגדלה בעיקר בקרב נשים. מאז 1990 הנכות והמוגבלות שנוצרו עקב כאבי גב עלו ב- 50%. השכיחות של כאבי גב מטפסת בקצב גבוה יותר במדינות בעלות הכנסה ממוצעת או נמוכה בהשוואה למדינות בעלות הכנסה גבוהה. הגורם לכאבי גב תחתון לא תמיד ברור מלבד במקרים שבהם כאבי הגב נובעים:

 • מגידולים סרטניים בעמוד השדרה
 • דפורמציה בעמוד השדרה
 • פציעה של עמוד השדרה

עם זאת ישנם גם מקרים שבהם כאבי הגב מתפתחים ללא נזק בגב. לאורך השנים הטיפולים שניתנים לכאבים הללו בגב התחתון השתנו. בעבר המליצו לחולה עם כאב בגב התחתון לנוח במיטה עד שהכאב יחלוף. נכון להיום ולאור ממצאי המחקרים בנושא מנוחה במיטה נותרה המלצה במדינות בעלות הכנסה נמוכה בלבד. במדינות בעלות הכנסה גבוהה לא ממליצים לחולים הללו לנוח ארוכות במיטה. במקום זאת מוצעים להם "דרכי טיפול נחמדים יותר" כגון ניתוחים וטיפולים בתרופות מסוכנות כמו אופיאידים.

הירחון הרפואי הלנסט פרסם 3 מאמרים על הנושא הזה שנכתבו על ידי 31 מומחים בין לאומיים בראשותה של פרופסור רחל בוכוינדר (Prof. Rachelle Buchbinder) מאוניברסיטת מונאש במלבורן אוסטרליה. המומחים הללו יוצאים בקריאה לעולם להכיר את המגפה הזאת שמכונה "כאבי גב תחתון" ולהסיר מכשולים בצורה של טיפולים כושלים בדרך לריפוי יעיל.

כאב בעמוד השדרה המותני ובאגן – רקע

המאמרים המסוכמים כאן באתר אינם נסמכים רק על האשראי האדיר שיש לירחון הזה אלא גם על קבוצת מומחים בין לאומית שכללה מגוון רחב של מקצועות רלוונטיים. המאמרים הללו מאירים את העובדה שכאב בגב התחתון הוא הגורם הראשון במעלה בעולם:

 • עקב כאבים אלו נגרמת פגיעה באיכות חיים
 • מתפתחת מוגבלות תפקודית
 • בחלק מהמקרים בשל הכאבים והמוגבלות התפקודית נגרמת נכות

מהמאמרים הללו מצטיירת תמונה קשה. המומחים קובעים שנכון להיום קיים שילוב של:

 • טיפולים לא יעילים
 • חוסר תיאום בין המקצועות הרלוונטיים
 • ואי היצמדות להמלצות

כל אלה פוגעים ביכולת להתמודד עם תופעה כואבת זאת ומובילים לתוצאות עלובות במאבק. התוצאה הסופית היא שלא זו בלבד שאין מגמה של קיטון במספר החולים ההיפך הוא הנכון. יותר ויותר חולים הסובלים מכאב בחלק התחתון של הגב מצטרפים למועדון הזה כל שנה.  לסיכום קובעים המומחים:

 • יותר ויותר חולים מצטרפים למעגל הסובלים מכאבי גב תחתון. אריכות החיים היא גורם תורם לכך
 • מצטרפים מדי שנה יותר ויותר נכים הנותרים בבית ומפסיקים לעבוד
 • יותר ויותר כספים ותקציבים מבוזבזים בניסיון לטפל ולרפא את החולים הללו בלי הועיל.

סדרת המאמרים:

מאמר ראשון

כאבי גב תחתון
כאבי גב תחתון

במאמר הראשון בסדרה "מה זה כאבי גב תחתון ולמה אנו צריכים להעניק לזה את תשומת ליבנו" (What low back pain is and why we need to pay attention) מפנים המומחים את תשומת הלב להיקף התופעה ולהשפעה העצומה שיש לה על האנושות. במאמר הזה מתארים המומחים בין היתר:

 • כיצד מושפעים החולים הסובלים מכאב בגבם התחתון
 • כיצד מושפעת החברה האנושית מהפרעה בריאותית זאת
 •  על גורמים התורמים לכך שתופעה זאת ממשיכה להתרחב ביתר שאת

What low back pain is and why we need to pay attention?

Jan Hartvigsen, Mark J Hancock, Alice Kongsted, Quinette Louw, Manuela L Ferreira, Stéphane Genevay, Damian Hoy, Jaro Karppinen, Glenn Pransky, Joachim Sieper, Rob J Smeets, Martin Underwood on behalf of the Lancet Low Back Pain Series Working Group
The LancetVol. 391No. 10137
Published: March 21, 2018

מאמר שני

במאמר השני בסדרה "מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים" (Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions) מפרטים המומחים את דרכי ההתמודדות המומלצים עם בעיה זאת. בין היתר:

 • מפרטים המומחים את ההוכחות העדכניות לגבי הדרכים והשיטות שיש לנקוט כדי למנוע כאבי גב תחתון
 • הוכחות עדכניות לגבי האופן שבו יש לטפל בכאבים הללו בצורה יעילה
 • כאן גם ממליצים המומחים להמשיך ולחקור בנושא טרם יישום בקנה מידה גדול של המלצות הללו

Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions

Nadine E Foster, Johannes R Anema, Dan Cherkin, Roger Chou, Steven P Cohen, Douglas P Gross, Paulo H Ferreira, Julie M Fritz, Bart W Koes, Wilco Peul, Judith A Turner, Chris G Maher on behalf of the Lancet Low Back Pain Series Working Group
The LancetVol. 391No. 10137
Published: March 21, 2018

מאמר שלישי

במאמר השלישי והאחרון בסדרה "כאבי גב תחתון: קריאה לפעולה" (Low back pain: a call for action) מבקשים המומחים הללו לבצע שינויים באופן שבו מתנהלים חולים הסובלים מכאב בגב התחתון. המומחים במאמר זה פונים למגוון ארגונים ובכלל זה ארגוני הבריאות הלאומיים והבין לאומיים כדי לנקוט בצעדים שונים כדי:

 • המלצות כיצד להפחית את העלויות העצומות והגדלות ללא הרף שגורמת המגפה של כאבי הגב התחתון והמגבלות שנלוות לכאבים הללו

יש לציין שאכן סדרת מאמרים זאת תפסה את תשומת הלב של הציבור. מאמרים רבים נכתבו ונכתבים המתארים את הכתוב בהם ואת ההמלצות שצורפו להם.

Low back pain: a call for action

Rachelle Buchbinder, Maurits van Tulder, Birgitta Öberg, Lucíola Menezes Costa, Anthony Woolf, Mark Schoene, Peter Croft on behalf of the Lancet Low Back Pain Series Working Group
The LancetVol. 391No. 10137

Published: March 21, 2018

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ניתן לעכב ואף למנוע סוכרת

ניתן לעכב ואף למנוע סוכרת

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב שתשנו את אורח החיים שלכם. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעכב את הסוכרת לשנים רבות, עד 14 שנים לאחר הפסקת הפעילות.

היצרות תעלת השדרה המותנית

היצרות תעלת השדרה המותנית

היצרות תעלת השדרה המותנית מחייבת אבחון וטיפול כדי למנוע נזקים כרוניים וצורך עתידי בניתוח. סימנים ותסמינים שמקורם עמוד השדרה המותני יכולים להתפתח גם בגלל היצרות תעלת השדרה ולחץ על חוט השדרה. לחץ זה עלול לפגוע בעצבי חוט השדרה ולגרום לדלקות.

רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ

ריצה עשויה לשפר את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.