כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט  – זוהי הקדמה לסדרת מאמרים התפרסמה בירחון הרפואי היוקרתי – לנסט (the lancet). הסדרה בת שלושת המאמרים הללו פורסמה בחודש מרץ 2018 ועוסקת באחת הבעיות הכאובות ביותר לאדם בעידן המודרני כאבי גב תחתון. חשוב לזכור שהלנסט אינו סתם עוד ירחון רפואי. למעשה מדובר בירחון רפואי ותיק ביותר (הופיע לראשונה בשנת 1823) ומכובד ביותר.

כמעט כול אדם סובל או יסבול מכאבי גב תחתון במהלך חייו. בהתבוננות על המגמה מצטיירת תמונה אכזרית למדי. התופעה הזאת הולכת וגדלה ובאופק אין פתרון. הטיפולים המוצעים לסובלים מהתופעה מבלבלים ומטעים וגרוע מכך רוב הטיפולים מיותרים או אינם יעילים וגורמים להוצאות כספים מיותרת. בחלק מהמקרים הטיפולים המוצעים עלולים אפילו להחמיר את מצבו של החולה. שלושת המאמרים שהתפרסמו תחת החסות של הלנסט נכתבו על ידי 31 מומחים בין לאומיים בעלי שם בתחום.

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט – הקדמה לסדרת מאמרים

ישנם מעט מאוד אנשים שחומקים "מהחוויה" הזאת שנקראת כאבי גב תחתון. כאבי גב תחתון יכולים להתפתח אצל כול אחד ובכול גיל וחמור יותר הם רק הולכים ונעשים שכיחים יותר. מאז 1990 הנכות והמוגבלות שנוצרו עקב כאבי גב עלו ב50%. השכיחות של כאבי גב מטפסת בקצב גבוה יותר במדינות בעלות הכנסה ממוצעת או נמוכה בהשוואה למדינות בעלות הכנסה גבוהה. הגורם לכאבי גב תחתון לא תמיד ברור מלבד במקרים הקלסים של כאבי גב על רקע גידולים סרטניים בעמוד השדרה, דפורמציה בעמוד השדרה או פציעה של עמוד השדרה. הטיפולים בכאבים הללו בגב התחתון השתנו לאורך השנים החל ממנוחה במיטה במדינות בעלות הכנסה נמוכה או ממוצעת לניתוחים וטיפולים בתרופות מסוכנות כמו אופיאטים במדינות בעלות הכנסה גבוהה.

הירחון הרפואי הלנסט פרסם 3 מאמרים על הנושא הזה שנכתבו על ידי 31 מומחים בין לאומיים בראשותה של פרופסור רחל בוכוינדר (Prof. Rachelle Buchbinder) מאוניברסיטת מונאש במלבורן אוסטרליה. המומחים הללו יוצאים בקריאה לעולם להכיר את המגפה הזאת שקרויה כאבי גב תחתון ולהסיר מכשולים בצורה של טיפולים כושלים בדרך לריפוי יעיל .

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון – רקע

המאמרים המסוכמים כאן באתר אינם נסמכים רק על האשראי האדיר שיש לירחון הזה אלא גם על קבוצת מומחים בין לאומית שכללה מגוון רחב של מקצועות רלוונטיים. המאמרים הללו מאירים את העובדה שכאבי גב תחתון הוא הגורם הראשון במעלה בעולם לפגיעה באיכות חיים, מוגבלות תפקודית ונכות. מהמאמרים הללו מצטיירת תמונה קשה. שילוב של טיפולים לא יעילים, חוסר תיאום בין המקצועות הרלוונטיים ואי היצמדות להמלצות על האופן שבו יש להתמודד עם תופעה כואבת זאת מובילים לתוצאות עלובות במאבק הזה ולכך שאין מגמה של קיטון במספר החולים. בין היתר בגלל אריכות החיים, יותר ויותר חולים מצטרפים למעגל הסובלים מכאבי גב תחתון, יותר ויותר נכים נותרים בבית ומפסיקים לעבוד, יותר ויותר כספים ותקציבים מבוזבזים בלי הועיל בגלל בעיה זאת.

סדרת המאמרים:

מאמר ראשון

כאבי גב תחתון
כאבי גב תחתון

במאמר הראשון בסדרה "מה זה כאבי גב תחתון ולמה אנו צריכים להעניק לזה את תשומת ליבנו" (What low back pain is and why we need to pay attention) מפנים המומחים את תשומת הלב להיקף התופעה ולמשמעות העצומה שיש לה על האנושות. במאמר הזה מתארים המומחים הללו את ההשפעות העמוקות שיש לכאבי גב תחתון על החולים ועל החברה וכן על גורמים התורמים לכך שתופעה זאת ממשיכה ביתר שאת.

What low back pain is and why we need to pay attention

Jan Hartvigsen, Mark J Hancock, Alice Kongsted, Quinette Louw, Manuela L Ferreira, Stéphane Genevay, Damian Hoy, Jaro Karppinen, Glenn Pransky, Joachim Sieper, Rob J Smeets, Martin Underwood on behalf of the Lancet Low Back Pain Series Working Group
The LancetVol. 391No. 10137
Published: March 21, 2018

מאמר שני

במאמר השני בסדרה "מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים" (Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions) מפרטים המומחים את דרכי ההתמודדות המומלצים עם בעיה זאת. כאן מפרטים המומחים את ההוכחות העדכניות לגבי הדרכים והשיטות שיש לנקוט כדי למנוע כאבי גב תחתון וכדי לטפל בהם ביעילות. כאן ממליצים המומחים להמשיך ולחקור בנושא טרם יישום בקנה מידה גדול של המלצות הללו.

Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions

Nadine E Foster, Johannes R Anema, Dan Cherkin, Roger Chou, Steven P Cohen, Douglas P Gross, Paulo H Ferreira, Julie M Fritz, Bart W Koes, Wilco Peul, Judith A Turner, Chris G Maher on behalf of the Lancet Low Back Pain Series Working Group
The LancetVol. 391No. 10137
Published: March 21, 2018

מאמר שלישי

במאמר האחרון בסדרה "כאבי גב תחתון: קריאה לפעולה" (Low back pain: a call for action) מבקשים המומחים הללו לבצע שינויים במדיניות ההתנהלות עם חולים הסובלים מכאבי גב תחתון. המומחים במאמר זה פונים לארגוני הבריאות השונים כולל הארגונים הלאומיים והבין לאומיים כדי לנקוט בצעדים להפחית את העלויות העצומות והגדלות ללא הרף שגורמת המגפה של כאבי הגב התחתון והמגבלות שנלוות לכאבים הללו. יש לציין שאכן סדרת מאמרים זאת תפסה את תשומת הלב של הציבור. מאמרים רבים נכתבו ונכתבים המתארים את הכתוב בהם ואת ההמלצות שצורפו להם.

Low back pain: a call for action

Rachelle Buchbinder, Maurits van Tulder, Birgitta Öberg, Lucíola Menezes Costa, Anthony Woolf, Mark Schoene, Peter Croft on behalf of the Lancet Low Back Pain Series Working Group
The LancetVol. 391No. 10137

Published: March 21, 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים