כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה
כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה לשנה יותר ויותר אנשים ברחבי העולם המערבי סובלים מכאבי גב כרוניים. עוגמת הנפש אדירה והעלויות שוברות שיאים ופתרון אין.

כאבי גב בין אם בגלל פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה, נקיעת חוליות או שחיקת סחוסים ועוד, נחשבים לכאבים השכיחים ביותר בקרב בני אדם. למעשה כמעט כולם סובלים או יסבלו מכאבי גב במהלך חייהם. במחקר שנערך בארצות הברית נמצא שכאבי גב כרוניים ממשיכים את מגמת העלייה בשכיחות.

כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה – רקע

על פי נתונים ממקורות שונים בין 80% – 90% מבני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב במהלך החיים שלהם. כאבי גב הם הסיבה השנייה לפנייה לקבלת שירותים רפואיים והם הסיבה הראשונה לכך שאנשים נשארים בבית ולא הולכים לעבודה. העלויות הכרוכות בכאבי גב נאמדות בארצות הברית ב- 50 ביליוני דולרים לשנה. בעשרות השנים האחרונות שכיחות כאבי הגב נמצאת במגמת עלייה. למה זה קורה? יש לזכור שהאנטומיה האנושית נותרה במהלך השנים הללו ללא שינוי כלומר יש למצוא את האשם של השכיחות העולה באורח החיים המודרני.

אורח החיים המודרני הכרוך בישיבה אין סופית ובחוסר בפעילות גופנית, פוגע בעוצמה רבה בחלקי הגוף השונים ובעיקר בעמוד השדרה והופך את כאבי הגב לאחת מהבעיות הכאובות והיקרות ביותר למין האנושי. חוקרים רבים נוטים להאשים את אורח החיים היושבני כמקור לכול בעיות הגב. ואכן אין חולק על כך שאורח חיים זה הכרוך לרוב גם בעודף משקל והשמנה גורם לתחלואים רבים כולל בין היתר לתהליכי ניוון מואצים בעמוד השדרה וברקמות התומכות ופועלות עליו.

 המחקר

כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה
כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

כמות האוכלוסייה בעולם המערבי הסובלת מכאבי גב כרוניים שולשה מאז 1992 כאשר אין לשכוח שגם עלויות הטיפול בכאבי הגב מטפסים גם הם. מה זה אומר על עתיד האנושות? ומה לגבי ההתנהגות שלנו? מטרת המחקר הייתה האם ישנם שינויים בשנים האחרונות בכול הנוגע לשכיחות כאבי הגב, האם ישנם שינויים בכול הנוגע לתפוצה של כאבי גב מבחינה דמוגרפית והאם יש שינויים בכול הנוגע לאופן הטיפול בכאבי גב. לצורך המחקר ערכו החוקרים סקר טלפוני נרחב בשנת 1992 שכלל 4437 בעלי בתים ובשנת 2006 שכלל 5357 בעלי בתים. כול הנסקרים גרו בביתם, והיו מעל גיל 21. כול הנסקרים סבלו מכאבי גב או כאבי צוואר שהגבילו את היכולות היום יומיות שלהם ונמשכו מעל 3 חודשים.

ממצאי המחקר

השכיחות של כאבי הגב עלתה באופן דרמטי במהלך 14 השנים שעברו בין סקר אחד למשנהו משכיחות של 3.9% בשנת 1992 לשכיחות של 10.2% בשנת 2006. שכיחות מוגברת נראתה בקרב כול הגילאים, בקרב נשים וגברים ובקרב שחורים ולבנים. חומרת התסמינים ומצב הבריאות הכללי היה דומה בשני הסקרים. על פי הסקר שנערך בשנת 2006 84% מהחולים שסבלו מכאבי גב  או כאבי צוואר נעזרו בשירותים רפואיים בעוד שעל פי הסקר שנערך בשנת 1992 רק 73.1 מהחולים שסבלו מכאבי גב או כאבי צוואר נעזרו בשירותים רפואיים. מספר הביקורים הכללי אצל נותני השירותים הרפואיים לכאבי הגב או כאבי הצוואר נותר דומה בשני הסקרים.

מסקנות המחקר

השכיחות של כאבי הגב עלתה משמעותית עם המגבלות התנועתיות והשימוש בעזרה רפואית. העלייה המשמעותית בעשרים השנים האחרונות בהוצאות הטיפול בכאבי גב נובעת לעלייה שנמצאה בשכיחות.

Arch Intern Med. 2009;169(3):251-258

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן