כאבי גב – מגפה עולמית

כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי גב – מגפה עולמית! כאבי גב היא תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה ללא הרף. מעל 80% מבני האדם ברחבי העולם יסבלו מכאבי גב בשלב זה או אחר בחייהם. אצל רוב האנמשים מדובר באפיזודות של כאב אך אצל חלק ניכר מאותם אנשים כאבי גב הם כרוניים ונמשכים לאורך כל חייהם. כאבים בגב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה לשנה יותר ויותר אנשים ברחבי העולם המערבי סובלים מכאבי גב כרוניים. עוגמת הנפש אדירה והעלויות שוברות שיאים ופתרון אין.

  כאבי גב בין אם בגלל פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה, נקיעת חוליות או שחיקת סחוסים ועוד, נחשבים לכאבים השכיחים ביותר בקרב בני אדם. למעשה כמעט כולם סובלים או יסבלו מכאבי גב במהלך חייהם. לא תמיד ברור באופן חד משמעי מה הגורם לכאבי הגב אך יש להתנחם בעובדה שרק ב1% מהמקרים כאבי הגב נגרמים בגלל בעיה רצינית כגון דלקת זיהומים או סרטן. במחקר שנערך בארצות הברית נמצא שהשכיחות של כאבי גב כרוניים לא זו בלבד שאינה נבלמת אלא גדלה.

  כאבי גב – מגפה עולמית: רקע

  על פי נתונים ממקורות שונים מעל 80% מבני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב במהלך החיים שלהם. כאבי גב הם הסיבה השנייה לפנייה לקבלת שירותים רפואיים והם הסיבה הראשונה לכך שאנשים נשארים בבית ולא הולכים לעבודה. העלויות הכרוכות בכאבי גב נאמדות בארצות הברית ביותר מ- 100 ביליוני דולרים לשנה. יש הנוקבים בסכום גבוה אף יותר. בעשרות השנים האחרונות שכיחות כאבי הגב נמצאת במגמת עלייה. למה זה קורה? יש לזכור שהאנטומיה האנושית נותרה במהלך השנים הללו ללא שינוי כלומר יש למצוא את האשם של השכיחות העולה באורח החיים המודרני.

  אורח החיים המודרני הכרוך בישיבה אין סופית ובחוסר בפעילות גופנית, פוגע בעוצמה רבה בחלקי הגוף השונים ובעיקר בעמוד השדרה והופך את כאבי הגב לאחת מהבעיות הכאובות והיקרות ביותר למין האנושי. חוקרים רבים נוטים להאשים את אורח החיים היושבני כמקור לכול בעיות הגב. ואכן אין חולק על כך שאורח חיים זה הכרוך לרוב גם בעודף משקל והשמנה גורם לתחלואים רבים כולל בין היתר לתהליכי ניוון מואצים בעמוד השדרה וברקמות התומכות ופועלות עליו. עוד חשוב לציין שגורמים פסיכו סוסיאליים משחקים תפקיד גם כן.

  כאבי גב עלויות כלכליות

  מאוד קשה להעריך את העלות האמיתית של מגפת כאבי הגב. ארגוני מחקר גדולים לא מצליחים להגיע להסכמה לגבי הסכום המדויק שהמגפה הזאת עולה לנו. יותר מידי משתנים וסעיפים נקשרים לבעיה הזאת. העלות האמיתית צריכה לכלול את ההוצאות הישירות של החולה ומשפחתו וגם את ההשפעות של כאבים אלו על עבודתו של החולה ועל המעביד של החולה. כאבי גב מהווים העומסים העצומים המוטלים על משקי הבית ועל הכלכלות הלאומיות הופכות את כאבי הגב למגפה יקרה. הערכות לגבי העלות השנתית של כאבי גב בארצות הברית נעות בין 50 ביליוני דולרים לשנה (American Chiropractic Association) לסכום של 86 ביליוני דולרים לשנה (WebMD) ועד לסכום של 200 ביליוני דולרים לשנה (American Academy of Orthopaedic Surgeons).  העלות השנתית של כאבי גב באנגליה נאמדה בשנת 1988 לבדה ב- 1632 מיליון פאונד.

  כ – 35% מההוצאה הזאת נגרמה מתשלומים לסקטור הפרטי שכולל רופאים, כירופרקטים, פזיותרפיסטים ויתר ספקי שירותים הקשורים בכאבי גב. עם זאת ההוצאה העיקרית נובעת מהפסדים הנגרמים בגלל אובדן פריון בעבודה, אובדן ימי עבודה, תשלומי פיצויים, אישפוזים ועוד. ללא קשר לסכום המדויק שעולה לנו המגפה הזאת מדובר יקרה באופן חריג המשפיע על הכיס של כולנו. כך למשל נמצא על פי מחקר שנערך בארצות הברית העלויות של כול בוגר עם כאבי גב תחתון נאנדות ב- 6,096$ כול שנה. לעומת זאת חשוב לציין שהעלויות הבריאותיות של כל בוגר שאינו סובל מכאבי גב נאמדות ב- 3,516$. אז כיצד מונעים את כאבי הגב?

  כירופרקטיקה למניעת כאבי גב

  בממוצע קרוב ל- 22 מיליון אמריקאים מגיעים מידי יום לכירופרקט כדי לטפל בכאבי הגב שלהם. הנתון הזה הופך את הכירופרקטיקה לאחד מסוגי הטיפולים השמרניים בכאבים בגב הנפוצים ביותר בארצות הברית. הנתונים הללו דומים למדי גם ברחבי העולם המערבי. הכירופרקט מאבחן את הגורם לכאבי גב מטפל בהם או מפנה את החולה לטיפול מתאים יותר. האבחון של הגורם לכאבי גב מתבסס על הממצאים המופקים מלמידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית של אופן התפתחות הסימנים והתסמינים, ממצאים המופקים מהבדיקה הגופנית וממצאים המופקים מבדיקות הדמיה ומעבדה.

  הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב עשוי לכלול שימוש במגוון אמצעים חשמליים מתקדמים שמטרתם ריפוי הדלקת והפחת הכאבים יחד עם טכניקות טיפול ידניות. מטרתן של טכניקות הטיפול הידניות הללו שחלקן נמצאות בשימוש האנושות כבר שנים רבות הוא שיפור טווחי התנועה, החזרת האיזון השרירי ועוד. החולה יופנה לאורטופד או ניוכירורג במקרה שבו הטיפול השמרני כשל. סיבה נוספת להפנות ללא דיחוי את החולה לטיפול רפואי כירורגי היא במידה ומתפתח חסר נוירולוגי פרוגרסיבי או אובדן שליטה על הסוגרים.

  פעילות גופנית למניעת כאבי גב

  גם לפעילות גופנית הנעשית נכון ובהדרגה יש תפקיד במניעת כאבי גב. פעילות גופנית כזאת מחזקת את שרירי הליבה ואת שאר הרקמות בגוף, משפר את השליטה המוטורית של מערכת העצבים על השרירים ובכך מצמצמת את הסיכון להתפחות כאבי גב. כול פעילות גופנית יכולה לתרום משהו לעניין הזה ובכלל זה שחייה, אימוני כוח, אימונים אירוביים וגם יוגה הנעשית בזהירות ותוך הקשה לגוף.

  הטיפול הרפואי בכאבי גב

  כל שנה אנשים רבים עם כאבי גב עוברים בדיקות כגון צילומי רנטגן, MRI, CT, EMG ועוד ומקבלים טיפולים רפואיים הכוללים ניתוחים זריקות תרופות נוגדות דלקת ועוד. הבדיקות והטיפולים הללו הם ברוב המקרים מיותרים ובחלק מהמקרים אפילו מזיקים. חלק מהבדיקות כמו MRI יקרות, חלק אחר מהבדיקות כמו CT או צילומי רנטגן כרוכים בקרינה. הפרוצדורות הרפואיות האחרות ובכלל זה זריקות קורטיקוסטרואידים, טיפולים תרופתיים נוגדי דלקת, ניתוחים כאלה ואחרים כרוכים בתופעות לוואי ובהרבה פעמים לא הוכחו כיעילים יותר מטיפול שמרני כמו כירופרקטיקה. עוד נציין את מגפת השימוש בתרופות נגד כאב על בסיס אופיאדים הניתנות תדיר בגלל כאבי גב וגורמים נזקים עצומים למשתמש ולמדינה.

  למסקנות הללו הגיע מחקר ענק שפורסם בשלושה חלקים על ידי הירחון הרפואי הנחשב לנסט (Lancet medical journal). לטענת החוקרים עדיף להפנות את החולים הללו לטיפולים שמרניים ולהחזירם בהקדם האפשרי למקום העבודה ולחיים השגרתיים.

   המחקר

  כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה
  כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  כמות האוכלוסייה בעולם המערבי הסובלת מכאבי גב כרוניים שולשה מאז 1992 כאשר אין לשכוח שגם עלויות הטיפול בכאבי הגב מטפסים גם הם. מה זה אומר על עתיד האנושות? ומה לגבי ההתנהגות שלנו? מטרת המחקר הייתה האם ישנם שינויים בשנים האחרונות בכול הנוגע לשכיחות כאבי הגב, האם ישנם שינויים בכול הנוגע לתפוצה של כאבי גב מבחינה דמוגרפית והאם יש שינויים בכול הנוגע לאופן הטיפול בכאבי גב. לצורך המחקר ערכו החוקרים סקר טלפוני נרחב בשנת 1992 שכלל 4437 בעלי בתים ובשנת 2006 שכלל 5357 בעלי בתים. כול הנסקרים גרו בביתם, והיו מעל גיל 21. כול הנסקרים סבלו מכאבי גב או כאבי צוואר שהגבילו את היכולות היום יומיות שלהם ונמשכו מעל 3 חודשים.

  ממצאי המחקר

  השכיחות של כאבי הגב עלתה באופן דרמטי במהלך 14 השנים שעברו בין סקר אחד למשנהו משכיחות של 3.9% בשנת 1992 לשכיחות של 10.2% בשנת 2006. שכיחות מוגברת נראתה בקרב כול הגילאים, בקרב נשים וגברים ובקרב שחורים ולבנים. חומרת התסמינים ומצב הבריאות הכללי היה דומה בשני הסקרים. על פי הסקר שנערך בשנת 2006 84% מהחולים שסבלו מכאבי גב  או כאבי צוואר נעזרו בשירותים רפואיים בעוד שעל פי הסקר שנערך בשנת 1992 רק 73.1 מהחולים שסבלו מכאבי גב או כאבי צוואר נעזרו בשירותים רפואיים. מספר הביקורים הכללי אצל נותני השירותים הרפואיים לכאבי הגב או כאבי הצוואר נותר דומה בשני הסקרים.

  מסקנות המחקר

  השכיחות של כאבי הגב עלתה משמעותית עם המגבלות התנועתיות והשימוש בעזרה רפואית. העלייה המשמעותית בעשרים השנים האחרונות בהוצאות הטיפול בכאבי גב נובעת מהעלייה שנמצאה בשכיחות.

  Arch Intern Med. 2009;169(3):251-258

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב