פעילות גופנית לטיפול בכאבים כרוניים

פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פעילות גופנית לטיפול בכאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה גורם ומה משפיע על כאב כרוני? מה מחריף ומה מפחית אותו? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים שפעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים. למעשה טוענים החוקרים פעילות גופנית היא אחד הטיפולים היעילים ביותר בכאב.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פעילות גופנית משפיעה על:

  • עוצמת הכאבים
  • ומרכיבים נוספים באופי הכאב

  השפעות אלה גורמות לפעילות הגופנית להיות אמצעי יעיל שאינו פרמקולוגי לטיפול בכאבים כרוניים ממקורות שונים. חשוב לא להפסיק לפעול מבחינה גופנית. אמנם בטווח הקצר הכאבים עלולים להחמיר קלות אך בטווח הארוך פעילות גופנית מפחיתה כאבים, משפרת ומשמרת טווחי תנועה ומונעת מוגבלויות. יש לתפור תכנית אימונים לחולים אלו המותאמים לכאבים שלהם וליכולות הגופניות שלהם.

  פעילות גופנית לטיפול בכאבים כרוניים – רקע

  כאבים כרוניים מהווים בעיה שכיחה ביותר בעיקר בקרב מבוגרים לאחר גיל 65. בארצות הברית מעל גיל 65 כ-  60% עד 75% סובלת מכאבים כרוניים. שכיחות הכאבים הכרוניים עולה אף יותר בקרב מבוגרים הנמצאים בבתי אבות ובמוסדות רפואיים אחרים. מחקרים שונים מראים כיצד שכיחות הכאבים הכרוניים עולה עד לעשור השביעי ואז היא מתייצבת או פוחתת קמעה.

  כאבי גב תחתון ועוד

  הכאבים הכרוניים השכיחים ביותר הם כאבי גב תחתון, דלקת פרקים ניוונית באחד או יותר מהמפרקים נושאי משקל. בין יתר הדלקות הכרוניות במפרקים נושאי משקל הגורמות לכאבים כרוניים נמנה דלקת בברכיים, דלקת במפרקי הירכיים, דלקת בעמוד השדרה ועוד. כאבים כרוניים נגרמים גם בגלל דלקות עצבים פריפריים לעתים קרובות משניים לסוכרת. חשוב להבין שכאבים כרוניים משמעותם הרבה פעמים גם מגבלות גופניים וקשיים תפקודיים. עוד חשוב לזכור שאנשים אלה סובלים מפגיעה קשה ביותר באיכות החיים.

  כאבים כרוניים – עלויות כלכליות

  משמעות נוספת לשכיחות הגבוהה הזאת של כאבים כרוניים היא העלויות והוצאות הכספיות האדירות הנלוות לה. בארצות הברית נאמדת העלות של הכאבים הכרוניים למשלם המסים בסדר גודל של 560 – 635 מיליארדי דולרים לשנה. נתונים אלו כוללים אשפוזים, פיצויים, טיפולים רפואיים, אובדן הכנסות ועוד. הסיכומים האדירים הללו צפויים לגדול ככול שהאוכלוסייה מתבגרת ויותר מבוגרים בני 65 שנים ויותר מצטרפים לאוכלוסייה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פעילות גופנית לטיפול ולמניעת כאבים כרוניים

   פעילויות גופניות סדירות היא דרך מקובלת להקל על כאבים. פעילות גופנית עשויה גם למנוע התפתחות כאב כרוני בקרב אוכלוסייה מבוגרת. רבים ממשיכים לנהל אורח חיים יושבני למרות שיכולתה של הפעילות גופנית למנוע כאבים כרוניים ידועה. רוב האנשים ממשיכים לא לבצע את מינימום הפעילות הגופנית הנדרשת כדי ליהנות מהיתרונות שלה.

   המאמר

   פעילות גופנית לטיפול בכאבים כרוניים
   פעילות גופנית לטיפול בכאבים כרוניים

   כאבים כרוניים יכולים לנבוע ממקורות שונים אך יחד עם זאת לחולים הסובלים מכאבים כרוניים יש מכנה משותף נרחב בכול הנוגע:

   • לתפקוד גופני מוגבל
   • קשיי תפקוד
   • דיכאון
   • חרדות
   • הפרעות שינה ועוד

   כאבים אלו מטופלים באמצעים פרמקולוגיים ואמצעים שאינם פרמקולוגיים כמו למשל פעילות גופנית ובכלל זה פעילות אירובית, אימוני כוח, וטיפולים בתנועה. פעילות גופנית משפרת את מצב הבריאות הכללי, מפחיתה את הסיכון לחולי ואת ההתדרדרות במצב של חולי במערכת קרדיווסקולרית, סוכרת סוג 2, והשמנה.

   קווים מנחים לפעילות גופנית?

   פעילות גופנית שהנעשית בהתאמה למצב הגופני בכול הנוגע לתדירות, משך הזמן והאינטנסיביות יכולה להפחית משמעותית את הכאבים הכרוניים והסימנים והתסמינים האחרים הנלווים להם. נכון להיום אין קווים מנחים לגבי כמה פעילות גופנית ובאיזו אינטנסיביות ותדירות יש לבחור במצבים שונים ובסוגים שונים של כאבים כרוניים אך בכול מקרה ניתן לומר שפעילות גופנית תמיד תהייה עדיפה על אורח חיים יושבני. במצב אופטימלי החולה יקבל תכנית לביצוע פעילות גופנית הנתפרת אישית עבורו. ההתקדמות חייבת להיות אטית ומתחשבת במגבלות הגופניות, צרכים פסיכולוגיים וחברתיים והאמצעים העומדים לרשות החולים.

   כאבים כרוניים או חריפים?

   הערת עורך האתר: מן הראוי להבדיל בין כאבים כרוניים לכאבים חריפים. בעוד שבמצב בו אתם סובלים מכאבים כרוניים ההמלצה לרוב היא להמשיך ולעסוק בפעילות גופנית למרות מיחושים (עד גבול מסוים), במצב של כאבים חריפים אסור לפעול גופנית עם כאבים. חוסר התייחסות לכאב במצב החריף יהיה כרוך בהחמרת הנזקים.

   Best Practice & Research Clinical Rheumatology Volume 29, Issue 1, February 2015, Pages 120-130

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת