מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה

מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מפרק הירך – אנטומיה וביומכניקה עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הסימנים והתסמינים במפרק. פגיעה באחת או יותר מהרקמות המניעות או מרכיבות את מפרק הירך עלולה לגרום להתפתחות כאבים בירך. כך למשל דלקת פרקים ניוונית הפוגעת בין היתר בסוסח התוך מפרקי במפרק הזה היא גורם שכיח לכאבים במפרק הירך. עם זאת כאבים במפרקי הירך עלולים להופיע גם בגלל הפרעות בריאותיות בגב התחתון ובאגן. בחלק ניכר מהמקרים שבהם אתם חשים כאבים בירך מקור הבעיה אינו במפרק עצמו אלא נובע מפציעת גב.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כך למשל פריצת דיסק מותני, היוצרת לחץ על עצב מותני גורם לגירוי דלקתי בעצב ותסמינים המושלכים לאזור הירך. גם פגיעה במפרקי העצה והכסל (סקרואילאיטיס) ישנה יכולת להשליך כאב אל הירך ובכך להקשות על מלאכת האבחון. זו אחת הסיבות לחשיבות שיש לעריכת אבחנה מבדלת על מנת לאבחן את מקור הכאבים בירך. אבחון מהיר של מקור הכאב יאפשר טיפול נכון וימנע התפתחות כאבים כרוניים וליקויים תפקודיים. אם זאת, לא תמיד קל לאבחן כאבים בירך וסביב הירך.

  {loadposition inside-page}

  מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה – רקע

  בגלל הקרבה האנטומית בין הירך לבין הגב התחתון קיים קושי לזהות האם הכאבים מקורם במפרק הירך או בגב התחתון. הרבה פעמים מגיעים למרפאתי אנשים עם כאבים בירך ולאחר בדיקה מתברר שהכאבים שלהם נובעים מפריצת דיסק בגב התחתון ולמעשה אין להם כל בעיה בירך. כמובן שגם תופעה הפוכה תיתכן, תלונה על כאבי גב שמתבררת בסופו של תהליך האבחון כבעיה במפרק הירך. בהרבה מקרים נדרשת אבחנה מבדלת על מנת לזהות את הגורם המדויק לכאבים הללו. הכרת האנטומיה והביומכניקה של מפרק הירך מהווה כלי עזר רב חשיבות במלאכת אבחון תלונות של כאבים בירך או מחוצה לו.

  מבנה אנטומי של פרקי ירך

  מפרק הירך הוא מפרק סינוביאלי כדורי בעל יכולת תנועה רחבה הנוצר מהמפגש בין החלק העליון של עצם הירך (Femur) לבין המרחשת באגן (Acetabulum). קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. הסחוס במפרק הירך עבה במיוחד ומגיע ל10-15 מ"מ.

  לברום, מעטפת ורקמה סינוביאלית

  סביב המרחשת באגן קיימת רצועה היקפית הקרויה לברום (Labrum) שתפקידה להעמיק את המרחשת ובכך לשפר את האחיזה בעצם הירך. המשמעות של אחיזה משופרת בראש עצם הירך היא סיכון מופחת לפריקת המפרק. סביב מפרק הירך ישנה קופסית המפרק (Capsule) שתפקידה לייצב ולהגן על המפרק. בחלק הפנימי של הקופסית קיימת רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) שתפקידה לייצר נוזל סינוביאלי ולסוכך את חלקי המפרק. חלקים נוספים כוללים את כריות הבורסה (Bursa) שתפקידן לרפד, לשכך ולהגן מכוחות חיצוניים ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   רצועות

   המפרק מחוזק על ידי רצועות. רצועת הכסל והירך (Iliofemoral), רצועת החיק והירך (Pubofemoral), רצועת השת והירך (Ischiofemoral), רצועת ראש עצם הירך (ligament of femur head) והרצועה החוצה את השקע המרחשתי (Acetabulum transverse). לרצועת ראש עצם הירך יש משמעות קלינית רבה שכן הפגיעה בה עלולה להסתיים בנמק של ראש עצם הירך. הסיבה לכך היא שהעורק שמספק דם לראש עצם הירך עובר דרך הרצועה.

   כלי דם ועצבים

   כלי הדם המזינים את המפרק בדם עשיר בחמצן כוללים את העורק סירקומפלס פנימי (Medial circumflex), את אובטורטור (Obturator), את גלוטיאוס עילי (Superior gluteus) וגלוטיאוס תחתי (Inferior gluteus). הוורידים המקבילים אוספים את הדם הרווי בפחמן דו-חמצני וחומרי פסולת מטבולית ומובילים אותו אל הלב. העצבים המעצבבים את הירך מקורם בעמוד השדרה המותני. הצמה העצבית הנקראת לומבו סקרל פלקסוס (Lumbosacarl plexus) עושה דרכה במורד הרגל, מעצבבת את הרקמות ומאפשרת את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך הרגל. בין העצבים ניתן למצוא ענף של עצב האובטורטור (Obturator) עצב הירך (Femoral) ועצב הסיאטי (Sciatic).

   שרירים ותנועות

   מגוון רחב של שרירים מוציא לפועל את טווחי התנועה המרשימים של מפרק הירך:

   כפיפה ופשיטה של הירך

   שרירים שמבצעים כפיפת ירך כוללים: השריר מותח המחתלה הרחבה ( Tensor fasciae latae), שריר הירך הישר (Rectus femoris) ושריר הכסל והמותניים  (Iliopsoas). שרירים שמבצעים פשיטת ירך כוללים: השריר החצי קרומי (Semimembranosus), השריר החצי גידי (Semitendinosus), שריר העכוז הגדול (Gluteus maximus) ושריר הירך הדו-ראשי (Biceps femoris).

   תנועות סיבוביות של הירך

   השרירים שמבצעים סיבוב פנימה של הירך כוללים את השריר מותח המחתלה הרחבה ואת שרירי העכוז האמצעי והקטן (Gluteus medius and minimus). שרירים שמבצעים סיבוב חיצוני של מפרק הירך כוללים את את השריר הסותם החיצון (Obturator externus), השריר הסותם הפנימי (Obturator internus), שריר התאומים העליון (Gemellus superior), שריר התאומים התחתון ( Gemellus inferior) ושריר הירך המרובע (Quadratus femoris).

   הרחקה וקירוב של הירך

   השרירים המקרבים (Adductor muscles) כוללים את שרירי המתוויך הגדול (Adductor magnus), הארוך (Adductor longus) והקצר (Adductor brevis). השרירים שמבצעים הרחקה (Abductor muscles) כוללים את שרירי העכוז האמצעי והקטן .

   תפקוד ביומכני של פרקי ירך

   מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה
   מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה

   מפרק הירך הוא מפרק מורכב ביותר. החשיבות של מפרק ירך תקין לביצוע המטלות היומיומיות שלנו כולל עמידה, הליכה או ריצה במגרש המשחקים היא קריטית. הבנת היכולות התנועתיות ואופן התנועה התקין של מפרק זה עשויה להועיל לנו בבואנו לאבחן מה השתבש בעבודת המפרק. תפקידיו של מפרק הירך כוללים הענקת יציבות לגוף במצבים של נשיאת משקל כולל הליכה, ריצה וקפיצה, לאפשר תנועה של הרגל במרחב, להעביר כוחות ועומסים מפלג הגוף העליון, מפרקי העצה והכסל והאגן מטה לכיוון הרגל וכף הרגל.

   שינויים מבניים מינוריים או שינויים בזוויות של המפרק ישפיעו באופן דרמטי על העומסים המוטלים במורד השרשרת הקינטית. מסיבה זאת חשוב לבדוק את המיקום של המפרקים השונים, את הזוויות שלהם ואת האיזון או חוסר האיזון שהתפתחו ברקמות התומכות (רצועות, מעטפת מפרק) וברקמות המניעות (שרירים).

   האם שריר הירך הישר (Rectus femoris) ושריר הכסל והמותניים  (Iliopsoas) קצרים מידי? ומה המשמעות של זה בכל הנוגע לשינוי בעומסים. האם צוואר הירך נמצא בזווית גדולה מידי ומה המשמעות של זה בכל הנוגע לעומסים ולפציעות האפשריות?

   זוויות חשובות של פרקי ירך

   זווית צוואר ירך ועצם ראש הירך

   כך למשל הזווית שבין צוואר הירך לעצם ראש הירך (Angle of inclination) . אצל אדם בוגר ובריא ערך הזווית היא בין 120 – 140 מעלות.  מצב שבו הזווית קטנה מ- 115 מעלות מוגדר קוקסה ורה (Coax vara). במצב של קוקסה ורה העומס עובר מראש עצם הירך אל צוואר הירך ובכך נחשף צוואר הירך לעומסים גדולים יותר ושברים פוטנציאלים. במצב של קוקסה ורה מתקצרים גם השרירים הפועלים בין האגן לבין התל הגדול בירך ומשנים את אופן עבודתם.

   מצב שבו הזווית גדולה מ- 140 מעלות מוגדר קוקסה ולגה (Coxa valga). במצב של קוקסה ולגה עובר עיקר העומס מצוואר הירך אל ראש הירך וגורם לשכיחות גבוהה של פגיעות בראש הירך כולל פריקה של ראש עצם הירך מהמרחשת. חשוב לציין שמצב של קוקסה ולגה הוא נורמלי אצל תינוקות ולכן הם פגיעים לפריקות מפרקי ירך. לאחר שהתינוק מתחיל ללכת הזווית נעשית נורמלית בהדרגה.

   זווית הפיתול של ראש צוואר הירך

   זווית חשובה נוספת היא זווית הפיתול (Angle of torsion) של ראש וצוואר הירך ביחס לציר של עלית העלי (Condyles) של עצם הירך. זווית זאת היא בעלת השפעה נכרת על התפקוד של מפרק הירך. באופן תקין אצל אדם בוגר ובריא הזווית הזאת צריכה להיות בין 12-15 מעלות.  מצב שבו אין זווית או הזווית קטנה מידי עצם הירך נמצא במצב של סיבוב אחורי (Femoral Retroversion) ומחייב את האדם לסובב את הרגל החוצה כדי לאפשר מנח ניטרלי של ראש עצם הירך בתוך המרחשת. התוצאה כף רגל פונה החוצה (כפות רגלי יונה).

   מצב שבו הזווית גדולה מידי גורם לסיבוב פנימי של עצם הירך (Femoral anteversion) וגורם לאדם להיות במנח של פיקות ברכיים "מנשקות" כדי לאפשר מנח ניטרלי של ראש ירך מחרשת. אנשים אלו חשים בנוח לשבת בישיבת צפרדע או W כאשר הרגליים מקופלות לאחור. כמובן שגם במקרים הללו העומסים על המפרקים אינם אופטימליים והתוצאה עלולה להיות בלאי מוקדם ופציעות. חשוב לציין שאצל תינוקות ראש וצוואר הירך פונים באופן טבעי פנימה (40 מעלות) והזווית קטנה ל15 מעלות עם התבגרותם.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,