למה לנשים כואב יותר

למה נשים סובלות יותר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

למה לנשים כואב יותר? כאבים ובעיקר כאבים כרוניים מהווים בעיה שכיחה הגורמת לפגיעה קשה באיכות החיים של מיליוני בני אדם ברחבי העולם. חוקרי בריאות מנסים לענות על השאלה מדוע כאבים הנגרמים בגלל מחלות והפרעות בריאותיות מסוימות באות לידי ביטוי באופן שונה אצל גברים ונשים. האם זה קשור לגורמי סיכון מסוימים? מחקרים רבים עוסקים בחיפוש אחר גורמי הסיכון להתפתחות כאבים אלו. בין יתר גורמי הסיכון להתפתחות כאבים כרוניים מציינים החוקרים שינויים מבניים במוח, שינויים פיזיולוגיים במסלולי הכאב, תפיסות תרבויות, גורמים פסיכולוגיים כגון דיכאון וחרדות, תפקיד חברתי, מגדר נשי ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בניגוד למה שמקובל לחשוב, כוח הסבל ויכולת העמידה של נשים בכאב נמוכה יותר מאלו של הגבר. כך למשל נמצא שפי 3 נשים סובלות מכאבי ראש ומיגרנות מאשר גברים, פיברומיאלגיה היא מחלה כואבת שפוגעת בעיקר בנשים ועוד. את השוני בין גברים לנשים בתחום הזה מסבירים החוקרים בין היתר בהבדלים הפיזיולוגיים, בהבדלים ביוכימיים ובהבדלים תרבותיים. כתוצאה מהשוני הזה יותר ויותר חוקרים סבורים שגם אופן הטיפול בכאב בקרב נשים צריך להיות שונה מהטיפול בכאב גברים. למה לנשים כואב יותר?

  {loadposition inside-page}

  למה לנשים כואב יותר? – רקע

  היכולת לחוש כאב היא קריטית לקיום שלנו. בזכות תחושה זאת אנו יודעים להיזהר ולהימנע מהתנהגות המסכנת את חיינו את שלמות גופנו. אנשים שנולדו ללא יכולת לחוש כאב נפצעים ללא הרף, סובלים מתחלואה קשה יותר ובסופו של דבר תוחלת חייהם מתקצרת. על פניו לא אמורים להיות הבדלים באופן שגברים ונשים חשים כאב. החשיבות של תחושה זאת היא אוניברסלית. אז למה בכל זאת ישנם הבדלים? מחקרים שונים מצביעים באופן עקבי על הבדלים מהותיים בשכיחות הכאב בין המגדרים. נשים סובלות יותר מכאבים והן גם מדברות על זה יותר מגברים. האם ההבדל הזה נובע מכך שנשים סובלות יותר מגברים מהפרעות בריאותיות הגורמות בין יתר לכאבים או שאולי ישנה סיבה אחרת.כך למשל:

  • 12% מהנשים בארצות הברית סובלות מסרטן השד לעומת 1% מהגברים (לגברים סיכון גבוה יותר ב30% מהסיכון אצל נשים לסבול משבץ מוחי).
  • נשים וגברים סובלים מסרטן ריאות ומחלת סוכרת אך לגברים סיכוי גדול יותר למות מסרטן ריאות ולנשים יותר סיכוי למות מסוכרת.
  • יותר נשים סובלות ממחלת דלדול העצם אך יותר גברים מתים כתוצאה מנפילה ושבר באגן או בירך הנגרמים בגלל ממחלה זאת.
  • יותר נשים סובלות ממחלות אוטואימוניות כמו לממשל דלקת פרקים שגרונית
  • יותר נשים סובלות מדלקת פרקים ניוונית
  • יותר נשים סובלות מהפרעות אכילה
  • יותר נשים סובלות מאלצהיימר
  • יותר גברים סובלים ממפרצת או התרחבות של אב העורקים בבטן (Abdominal aortic aneurysms) ומאוטיזם (Autism)
  • יותר נשים סובלות מפיברומיאלגיה
  • יותר נשים סובלות מכאבים בפנים
  • יותר נשים סובלות מכאבים והפרעה תפקודית במערכת הלעיסה
  • יותר נשים סובלות מתסמונת התעלה הקרפלית ועוד
  • יותר נשים סובלות  מתחלואה נפשית כגון דיכאון וחרדות.
  • נשים סובלות כאב בהריונות ובלידות
  • נשים סובלות מהפרעות בריאותיות נשיות כגון תסמונת קדם וסתית, סרטן הרחם, סרטן השחלות ועוד

  בסיכומו של דבר זה נראה כך: נשים סובלות מכאבים יותר מגברים ומדברות על כך יותר מגברים. נשים גם סובלות מיותר מחלות והפרעות בריאותיות הגורמות לכאב, אך עדיין מצליחות, בעיקר במדינות המפותחות לחיות יותר מגברים.

  למה לנשים כואב יותר
  למה לנשים כואב יותר

  נשים גברים וכאב

  המטרה של מאמר זה אינה לסקור את כלל ההבדלים הבריאותיים בין גברים לנשים אלא להתמקד באופן שבו נשים וגברים מתנהלים אם כאב באופן כללי ועם דלקת פרקים ניוונית הכרוכה לעיתים קרובות בכאב. נשים סובלות מכאבים יותר מגברים והן גם מתלוננות יותר על כאב. כול ויכוח שעוסק בשאלה למי יש יכולת גבוהה יותר לסבול כאב? לגבר או לאישה נגמר בזה שהאישה שולפת את הקלף המנצח של הלידה. ואכן נכון נשים יולדות תוך סבל רב אך מחקרים מעידים שנשים מתלוננות במהלך החיים על כאבים יותר מגברים וכמו כן נמצא שסף הכאב וכוח הסבל של האישה נמוכים יותר מאשר אצל גברים. המסקנה המתבקשת היא נשים סובלות מכאבים יותר מגברים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   אז מי סובל יותר?

   נשים סובלות מכאבים יותר מגברים וביותר חלקי גוף לעומת גברים. כך למשל במחקר מסוים שעקב אחר התקדמות הטיפול בכאבים כרוניים מכול סיבה שהיא בקרב נשים וגברים נמצא שנשים לא חשו כול הקלה בכאב וזאת לעומת גברים שדיווחו על הקלה מתמשכת בכאב. במחקר אחר מתנדבים התבקשו להניח את היד שלהם בתוך מי קרח. סף הכאב (השלב שבו חשים כאב) אצל גברים היה גבוה יותר והם יכלו להשאיר את היד במי הקרח לזמן ממושך יותר. גם היכולת לסבול כאב (השלב שבו הכאב חזק מידי) הייתה טובה יותר אצל גברים.

   למה לנשים כואב יותר – ממה נובעים ההבדלים?

   – הבדלים פיזיולוגיים

   התאוריה המקובלת על מסלולי הכאב בגוף מתארת כיצד הכאב מועבר מנקודת הפציעה אל המוח באמצעות מערכת העצבים ותאים של המערכת החיסונית הקרויים תאי מיקרוגליה (Microglia cells). על פי אותה תיאוריה תאי מיקרוגליה מהווים גם מעין כפתור ווליום לגבי עוצמת הכאב. בשנת 2015 בדקו חוקרים קנדיים (Nature Neuroscience 18, 1081–1083) את התאוריה הזאת על עכברים משני המינים ואכן מצאו שהיא נכונה לגבי עכברים ממין זכר אך למרבה הפתעה אינה נכונה לגבי עכברים ממין נקבה. אצל עכברים ממין נקבה התאים ממערכת החיסונית שהיו מעורבים בהעברת הכאב היו מסוג שקרוי תאי טי (T cells).

   – הבדלים הורמונליים?

   למה נשים סובלות מכאבים יותר מגברים? האם זה קשור להורמונים? את ההבדלים בין נשים לבין גברים, בכול הנוגע לסף כאב ולכוח הסבל, ניתן להסביר בשינויים הגנטיים ובשינויים הביוכימיים שקיימים בין שני המינים. גם במקרה הזה תולים מומחים את האשם בהבדלים ההורמונליים וכן באופן שבו הורמוני המין של האישה (אסטרוגן, פרוגסטרון) משפיעים על המוליכים העצביים במוח (סרוטונין). בהשוואה לגברים לנשים יש תנודות הורמונליות גדולות יותר. מסיבה זאת נשים חשות כאב כתוצאה מהפרעות בריאותיות שונות ובכלל זה כאבי גב, כאבי לסתות ועודן התואמת בעוצמות שלה את המחזור החודשי ואת הרמות המשתנות של ההורמון אסטרוגן. כך גם נשים בהריון במצב של רמת אסטרוגן גבוהה בדם יכולים לעמוד בכאבים של הלידה. ההורמון טסטוסטרון משפיע באופן דומה על גברים.

   – הבדלים תרבותיים?

   גורמים נוספים מצויים בהבדלים התרבותיים, חברתיים ופסיכולוגיים שבין נשים לגברים. נשים מתמקדות בצד הרגשי של הכאב. התחושות השליליות הנלוות לכאב הם שמעצבים את חוויית הכאב של האישה. גברים לעומת זאת נוטים להתמקד בכאב עצמו ובכך ניתן להסביר את סף הכאב ואת כוח הסבל שלהם. למרות זאת, סף הכאב וכוח הסבל של הנשים לא עלה גם לאחר שהן התבקשו להתרכז בכאב עצמו ולא בצד הרגשי שלו. עוד הבדל תרבותי הוא בנטייה הקיימת בקרב גברים בחברה שלנו שלא להביע ולדווח פחות על כאב לעומת נשים.

   מסקנות

   השאלה שנשאלת כעת היא אם לנוכח ההבדלים בכול הנוגע לתחושות הכאב בין גברים לבין נשים והאם צריך לטפל בכאב של נשים וגברים באופן שונה. האם יתכן שבגלל ההבדלים הפיזיולוגיים, הביוכימיים והתרבותיים שבין האישה לגבר צריך לפתח תרופות שונות לגברים ולנשים?

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם