למה נשים סובלות מכאבים יותר מגברים
למה נשים סובלות יותר

למה נשים סובלות מכאבים יותר מגברים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


למה נשים סובלות מכאבים יותר מגברים? חלק מהמחלות ומההפרעות הבריאותיות באות לידי ביטוי באופן דומה אצל גברים ונשים וחלק אחר באופן שונה. בניגוד למה שמקובל לחשוב, כוח הסבל ויכולת העמידה של נשים בכאב נמוכה יותר מאלו של הגבר.

כך למשל נמצא שפי 3 נשים סובלות מכאבי ראש ומיגרנות מאשר גברים, פיברומיאלגיה היא מחלה כואבת שפוגעת בעיקר בנשים ועוד. את השוני בין גברים לנשים בתחום הזה מסבירים החוקרים בין היתר בהבדלים הפיזיולוגיים, בהבדלים ביוכימיים ובהבדלים תרבותיים. כתוצאה מהשוני הזה יותר ויותר חוקרים סבורים שגם אופן הטיפול בכאב בקרב נשים צריך להיות שונה מהטיפול בכאב גברים. למה נשים סובלות מכאבים יותר מגברים?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלמה נשים סובלות מכאבים יותר מגברים? – רקע

12% מהנשים בארצות הברית סובלות מסרטן השד לעומת 1% בלבד בקרב הגברים מאידך לגברים סיכון גבוה יותר ב30% מהסיכון אצל נשים לסבול משבץ מוחי. נשים וגברים סובלים מסרטן ריאות ומסוכרת אך לגברים סיכוי גדול יותר למות מסרטן ריאות ולנשים יותר סיכוי למות מסוכרת. יותר נשים סובלות ממחלת דלדול העצם אך יותר גברים מתים כתוצאה מנפילה ושבר באגן או בירך הנגרמים בגלל ממחלה זאת.

יותר נשים סובלות ממחלות אוטואימוניות, הפרעות אכילה ואלצהיימר אך יותר גברים סובלים ממפרצת או התרחבות של אב העורקים בבטן (Abdominal aortic aneurysms) ומאוטיזם (Autism). בסיכומו של דבר זה נראה כך: נשים סובלות מכאבים יותר מגברים הן גם סובלות מיותר מחלות והפרעות שחלקן קשות ביותר, אך עדיין מצליחות, בעיקר במדינות המפותחות לחיות יותר מגברים.

נשים גברים וכאב

למה נשים סובלות יותר
למה נשים סובלות יותר

המטרה של מאמר זה אינה לסקור את כלל ההבדלים הבריאותיים בין גברים לנשים אלא להתמקד באופן שבו נשים וגברים מתנהלים אם כאב באופן כללי ועם דלקת פרקים ניוונית הכרוכה לעיתים קרובות בכאב. נשים סובלות מכאבים יותר מגברים והן גם מתלוננות יותר על כאב. כול ויכוח שעוסק בשאלה למי יש יכולת גבוהה יותר לסבול כאב? לגבר או לאישה נגמר בזה שהאישה שולפת את הקלף המנצח של הלידה. ואכן נכון נשים יולדות תוך סבל רב אך מחקרים מעידים שנשים מתלוננות במהלך החיים על כאבים יותר מגברים וכמו כן נמצא שסף הכאב וכוח הסבל של האישה נמוכים יותר מאשר אצל גברים. המסקנה המתבקשת היא נשים סובלות מכאבים יותר מגברים.

אז מי סובל יותר?

נשים סובלות מכאבים יותר מגברים וביותר חלקי גוף לעומת גברים. כך למשל במחקר מסוים שעקב אחר התקדמות הטיפול בכאבים כרוניים מכול סיבה שהיא בקרב נשים וגברים נמצא שנשים לא חשו כול הקלה בכאב וזאת לעומת גברים שדיווחו על הקלה מתמשכת בכאב. במחקר אחר מתנדבים התבקשו להניח את היד שלהם בתוך מי קרח. סף הכאב (השלב שבו חשים כאב) אצל גברים היה גבוה יותר והם יכלו להשאיר את היד במי הקרח לזמן ממושך יותר. גם היכולת לסבול כאב (השלב שבו הכאב חזק מידי) הייתה טובה יותר אצל גברים.

למה נשים סובלות מכאבים יותר מגברים – ממה נובעים ההבדלים?

– הבדלים פיזיולוגיים

התאוריה המקובלת על מסלולי הכאב בגוף מתארת כיצד הכאב מועבר מנקודת הפציעה אל המוח באמצעות מערכת העצבים ותאים של המערכת החיסונית הקרויים תאי מיקרוגליה (Microglia cells). על פי אותה תיאוריה תאי מיקרוגליה מהווים גם מעין כפתור ווליום לגבי עוצמת הכאב. בשנת 2015 בדקו חוקרים קנדיים (Nature Neuroscience 18, 1081–1083) את התאוריה הזאת על עכברים משני המינים ואכן מצאו שהיא נכונה לגבי עכברים ממין זכר אך למרבה הפתעה אינה נכונה לגבי עכברים ממין נקבה. אצל עכברים ממין נקבה התאים ממערכת החיסונית שהיו מעורבים בהעברת הכאב היו מסוג שקרוי תאי טי (T cells).

– הבדלים הורמונליים?

למה נשים סובלות מכאבים יותר מגברים? האם זה קשור להורמונים? את ההבדלים בין נשים לבין גברים, בכול הנוגע לסף כאב ולכוח הסבל, ניתן להסביר בשינויים הגנטיים ובשינויים הביוכימיים שקיימים בין שני המינים. גם במקרה הזה תולים מומחים את האשם בהבדלים ההורמונליים וכן באופן שבו הורמוני המין של האישה (אסטרוגן, פרוגסטרון) משפיעים על המוליכים העצביים במוח (סרוטונין). בהשוואה לגברים לנשים יש תנודות הורמונליות גדולות יותר.

למה נשים סובלות מכאבים יותר מגברים
למה נשים סובלות מכאבים יותר מגברים

מסיבה זאת לנשים יש תפיסת כאב שונה התואמת את המחזור החודשי שלה ואת הרמות המשתנות של ההורמון אסטרוגן. כך גם נשים בהריון במצב של רמת אסטרוגן גבוהה בדם יכולים לעמוד בכאבים של הלידה. ההורמון טסטוסטרון משפיע באופן דומה על גברים.

– הבדלים תרבותיים?

גורמים נוספים מצויים בהבדלים התרבותיים, חברתיים ופסיכולוגיים שבין נשים לגברים. נשים מתמקדות בצד הרגשי של הכאב. התחושות השליליות הנלוות לכאב הם שמעצבים את חוויית הכאב של האישה. גברים לעומת זאת נוטים להתמקד בכאב עצמו ובכך ניתן להסביר את סף הכאב ואת כוח הסבל שלהם. למרות זאת, סף הכאב וכוח הסבל של הנשים לא עלה גם לאחר שהן התבקשו להתרכז בכאב עצמו ולא בצד הרגשי שלו. עוד הבדל תרבותי הוא בנטייה הקיימת בקרב גברים בחברה שלנו שלא להביע ולדווח פחות על כאב לעומת נשים.

מסקנות

השאלה שנשאלת כעת היא אם לנוכח ההבדלים בכול הנוגע לתחושות הכאב בין גברים לבין נשים והאם צריך לטפל בכאב של נשים וגברים באופן שונה. האם יתכן שבגלל ההבדלים הפיזיולוגיים, הביוכימיים והתרבותיים שבין האישה לגבר צריך לפתח תרופות שונות לגברים ולנשים?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

  כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים…

 • נשים וגברים רואים אחרת

  נשים וגברים רואים אחרת! המוח של שני המינים אינו מעבד את המידע הוויזואלי המגיע אליו ממערכת הראייה באופן שווה. גברים…

 • סובל מהשמנה אתה חשוף ליותר קרינה

  שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה…

 • ללעוס יותר כדי לאכול פחות

  לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים…

 • לדווש ללב בריא יותר

  דיווש ללב בריא היא דרך נפלאה לגוף בריא. רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת…

 • שינה בחיק הטבע איכותית יותר

  לינה בחיק הטבע טובה יותר! כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי…

 • תשבו פחות תחיו יותר

  תשבו פחות תחיו יותר! הישיבה הממושכת המאפיינת את סדר היום של רובנו גורמת לנזקים בריאותיים קשים ולמחלות קטלניות בחלקן ומעלה…

 • שינה מרובה או קצרה מידי

  פחות מידי או יותר מידי שינה? בשני המקרים אתם גורמים לנזק. אנו מרבים לדבר אודות היתרונות של שינה איכותית וכמה…

 • רוצו לחיים ארוכים יותר

  רוצו לחיים ארוכים יותר! על פי משרד הבריאות האמריקאי מומלץ לכול אדם לבצע אימוני כושר של לפחות 75 דקות מידי…