בדיקת מפרקי הירך של תינוקות

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

בדיקת מפרקי הירך של תינוקות שנולדו עשויה למנוע פגיעה קשה באיכות החיים. בדיקה כזאת תזהה ליקויים מולדים במפרקי הירכיים ותמנע התפתחות נזקים, כאבים ומגבלות תפקוד כרוניים. אי ביצוע הבדיקה או בדיקה לקויה מעלה את הסבירות לאי גילוי בעיות מולדות במפרק הירך. בין ההפרעות המולדות של היילוד נציין:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  •  דיספלזיה התפתחותית של מפרק הירך (Developmental Dysplasia of the Hip – DDH). קרוי גם נקע מולד של מפרק הירך

  מעט פרטים על הפרעה זאת:

  • מדובר בהפרעה שכיחה יותר בקרב בנות (1:9)
  • 1 – 6 מכול אלף תינוקות צפויים לסבול מהתופעה
  • ישנם יותר מקרים של נקע מולד בירך שמאל

  הסיכון להיוולד עם נקע מולד במפרק הירך עולה בגלל:

  • גורמים גנטיים
  • היריון עם תאומים
  • לידות עכוז
  • ומומים נוספים

  על ציר השנים נקע מולד של מפרק הירך יגרום שינויים ניווניים במפרק וסימפטומים שונים כולל:

  בסופו של דבר תתפתח במפרק הירך דלקת פרקים ניוונית וצורך בניתוח להחלפת המפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו.

  בדיקת מפרקי הירך של תינוקות – רקע

  מפרק הירך נוצר בין המכתש באגן עם ראש עצם הירך. הפרעה במפרק הירך יכולה לבוא לידי ביטוי באמצעות:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • פריקה או פריקה חלקית של המפרק
   • חוסר יציבות של המפרק ועוד

   גורמי הסיכון להפרעות מסוג זה כוללים בין היתר:

   • גמישות יתר של הרקמות התומכות
   • מכתש שטוח מידי או שקע מפרקי עמוק מידי ועוד

   נקע מולד של מפרק הירך מוביל על הציר של הזמן לליקויים מבניים ותפקודיים של המפרק. אבחון נקע מולד של מפרק הירך אצל תינוקות מאפשר טיפול יעיל ומהיר. טיפול כזה מגדיל את סיכויי הילד ליהנות בבגרותו מתפקוד תקין של מפרק הירך. את הבדיקות של התינוקות הרכים יש לערוך באמצעות:

   • בדיקה גופנית
   • וסריקת אולטרה סאונד

   יש מדינות כגון גרמניה ואוסטריה שבהם נהוג לסרוק באמצעות אולטרה סאונד כול תינוק שנולד. בעוד שבארצות הברית ההנחיות הן לסרוק רק תינוקות שיש חשד לגבי תקינות מפרק הירך שלהם. חשד כזה יכול להתעורר בעקבות:

   • בדיקה גופנית של הילוד
   • בגלל רקע היסטורי משפחתי
   • אופן הלידה (לידת עכוז) ועוד.

   נקע מולד במפרק הירך – סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים הראשוניים של תינוק שנולד עם נקע מולד יכללו בין היתר קפלי ירך לא סימטריים, מנח לקוי של אחת הגפיים, אי שוויון באורך הרגליים ועוד. בבדיקה גופנית נזהה הפרעה בפיסוק של הרגליים, תנועתיות יתר של המפרקים וקליקים באתגור המפרקים. ילד שהבעיה המולדת שלו במפרק הירך לא אובחנה בזמן יסבול ממגוון סימנים ותסמינים הנובעים מהעיוות של המפרק ומהשינויים הביו מכניים באופן עבודת המפרק. הסימנים והתסמינים המופעים בעקבות בעיות מולדות במפרק הירך וחומרתם תלויים בחומרת העיוות המבני שנוצר וחומרת הליקוי התפקודי. כאשר מדובר בעיוות קל הסימנים והתסמינים יכולים להופיע לראשונה בשלב מאוחר יחסית. במצב חמור יותר הסימנים והתסמינים יופיעו בשלבים מוקדמים של הילדות ועלולים לכלול צליעה, חוסר סימטריה בין מפרקי הירך, הבדלים באורך הרגליים, כאבים באזור הירך, מגבלות תנועה, חוסר מוטיבציה ללכת וכמובן דלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

   אבחון נקע מולד של מפרקי הירך

   בדיקת מפרקי הירך של התינוק
   בדיקת מפרקי הירך של התינוק

   מניעה הוא הטיפול הכי טוב בליקויים מולדים במפרקי הירך בקרב תינוקות. את הליקויים המולדים במפרק הירך ניתן לאתר באמצעות בדיקה גופנית ובדיקות דימות. בהתבוננות על הרך הנולד נבחין בקפלי ירך לא סימטריים, מנח לא תקין של אחת הגפיים ולעתים גם אי שוויון באורך הרגליים. בבדיקה גופנית נזהה הפרעה בפיסוק של הרגליים. במהלך הבדיקה הידנית מבצע הקלינאי את מבחן אורטולני (Ortolani test) ואת מבחן ברלו (Barlow maneuver) הכוללים אתגור של מפרקי הירך של הילוד בחיפוש אחר סימנים (קליק, חופש) של חוסר יציבות. על הקלינאי לבדוק אם קיימים מומים נוספים ובכלל זה מומי לב ומומים בכליות ועוד.

   באמצעות אמצעי הדמיה הכוללים בעיקר אולטרה סאונד ורנטגן (רק בגיל 4 – 6 חודשים) ניתן לאשר את החשד לקיום בעיה במפרק הירך או לשלול אותו. כאמור במדינות מסוימות מחייבים סריקה גופנית וסריקה באמצעות אולטרה סאונד של מפרקי הירך של כול היילודים ובמדינות אחרות סריקת אולטרה סאונד תתבצע רק לאחר שבדיקה גופנית הראתה שיש בעיה או בעקבות היסטוריה רפואית בעייתית.

   הטיפול בנקע מולד בירך

   הטיפול בתינוק עם הנקע המולד נעשה באמצעות מחוך ייעודי שעוזר לקבע את המפרק במיקום נכון ומאפשר את החזרתו המפרק לתפקוד תקין. ישנם מספר סוגים של מחוכים. מטרתם של כול המחוכים הללו הוא לקבע את מפרקי הירך בזווית מיטבית ולאפשר התפתחות תקינה של המפרק והרקמות התומכות סביבו. לעיתים רחוקות מחוכים ורתמות אלה אינם מספיקים ונדרש גיבוס הילד. במקרים נדירים אף יותר נדרשת התערבות כירורגית. איחור בהענקת טיפול עלול לגרום למגוון סיבוכים. בין יתר הסיבוכים האפשריים נמנה אורך רגליים לא שווה, נמק העצם, עקמת, מגבלות תנועה, מגבלות תפקודיות, דלקת פרקים ניוונית וכאבים כרוניים. סיבוכים אלה יובילו בסבירות גבוהה להחלפת מפרק כירורגית על כול המשתמע מכך. אין להתעלם גם מהסיבוכים המנטליים של ילד ובוגר הגדלים עם בעיה מסוג זה.

   האקדמיה האמריקאית לאורתופדים, יולי 2009

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם