ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים
ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים! ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

השמנה הנובעת בין היתר מהרגלי תזונה לקויים מהווה גורם סיכון מרכזי למחלות רבות כולל בין היתר סוכרת סוג 2, מחלות לב וכלי דם, עומסי יתר על המפרקים וכתוצאה מכך כאבי גב, כאבי ברכיים ועוד. על פי המחקר הנוכחי ארוחות משפחתיות מעודדות ילדים לאכול יותר ירקות ופירות ובכך מאפשרת להם לפתח הרגלי אכילה בריאים יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים – רקע

תופעת ההשמנה בגיל הילדות נמצאת במגמת עלייה ומוגדרת כמגפה ברוב המדינות בעולם המערבי. למעשה קיימת עלייה מתמדת בשכיחות ההשמנה בקרב כול הגילים ובכלל זה בקרב ילדים, בני נוער ובמבוגרים. מספר הסובלים מהשמנה ומעודף משקל מייצג עלייה של 45% בשכיחות ההשמנה ביחס לתחילת שנות התשעים. על פי הערכות שונות בארץ סובלים מהשמנה ועודף משקל כ-20% מהמתבגרים בעוד שבארצות הברית המספרים גדולים אף יותר. ילדים שמנים סובלים מבריאות לקויה, מקושי לקיים אורח חיים פעיל, מאי מקובלות חברתי, מדימוי עצמי נמוך, מבעיות פסיכולוגיות רבות ועוד. אך בזה לא ייסוריו של הילד. הסיכוי של ילד שמן להיות מבוגר שמן גדולים מאוד. המשמעות של להיות מבוגר שמן היא חולי רב, קטלני בחלקו בגיל המבוגר ועקב כך גם אובדן שנות חיים.

חשוב לזכור שהשמנת יתר אינה גזרה משמיים. טיפול יעיל בהשמנה צריך להתבסס על שני עקרונות: שינוי הרגלי תזונה ואורח חיים והקפדה על פעילות גופנית מרובה. השינויים שצריך לבצע באורח החיים ובהרגלי התזונה כוללים מתן  דוגמה אישית לילד בכול הנוגע לסוג המזון שנאכל ואופן האכילה. כפי שהמחקר הזה מוכיח הורים שאוכלים אוכל לקוי יגרמו לילדם לאכול אוכל כזה. יש להקפיד על הרגלי אכילה נכונים כמו למשל לעיסה איטית, לא לגדוש את הפה עם כמות גדולה של אוכל, להקפיד לאכול רק כשרעבים ולהפסיק לאכול כאשר שבעים. יש להקפיד לאכול רק על שולחן האוכל ולא לחטוף מזון בסיטואציות אחרות. כמובן שאין לשכוח את החלק של פעילות גופנית בהפחתת המשקל ובשמירה על המשקל החדש.

המחקר

ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים
ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים

בעולם המערבי השבע מגפת ההשמנה בקרב ילדים. להשמנה זאת השפעה עצומה על הבריאות הפיזית והנפשית של הילד. השמנה זאת מעלה את הסיכויים של הילד לגדול ולהיות מבוגר שמן על כול המשמעות הבריאותית של זה.

מטרת המחקר הייתה לזהות מהי ההשפעה שיש לארוחות משפחתיות ולדינמיקה ההורית על כמות הירקות והפירות שצורכים הילדים. לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר 2,383 ילדים בגיל ממוצע של 8.3 שנים שלומדים ב- 53 בתי ספר יסודיים בלונדון.

ממצאי המחקר

המחקר מצא שילדים צורכים בממוצע 293 גרם של ירקות ופירות כול יום. ילדים שבמשפחה שלהם נהוג לאכול ארוחות משפחתיות לעתים קרובות אכלו 125 גרם פירות וירקות יותר מאשר ילדים שאינם נוהגים לסעוד עם המשפחות שלהם בארוחת משותפות.

הורים שניזונים מירקות ופירות מעלים את הסיכוי של ילדיהם לעשות זאת גם בהשוואה להורים שאינם ניזונים או ניזונים ממעט ירקות ופירות. חיתוך של הירקות והפירות עבור הילדים עודד אותם לצרוך מהם יותר. ילדים שההורים של חתכו עבורם ירקות ופירות אכלו 44גרם יותר פירות וירקות בהשוואה לילדים שהוריהם לא חתכו עבורם ירקות ופירות.

מסקנות החוקרים

ארוחות משפחתיות כמו גם חיתוך של פירות וירקות מהוויים גורמים המעודדים ילדים לצרוך יותר ירקות ופירות ולהשיג את המינימום המומלץ.

J Epidemiol Community Health 2013; 67:332-338.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • נדודי שינה בגלל אכילה לילית

  אכילה לילית ובעיות שינה מהוות צמד חמד שהרבה אנשים לא מודעים להם. חלק גדול מאתנו סובלים מהפרעות שינה ומצוי בסיכון גבוה…

 • הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים

  הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים הם קריטיים לשמירה על בריאותם, על התפתחותם ועל יכולתם ללמוד ולהגיע להישגים. ילדים נוטים, במהלך…

 • למסת שריר טובה חלבון בכול ארוחה

  חלבונים בכול ארוחה למסת השריר! לשרירי הגוף תפקידים רבים ובכללם תנועה, ייצוב מפרקים, הגנה על איברים, שמירה על יציבה ועוד.…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…