ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים! ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

  השמנה הנובעת בין היתר מהרגלי תזונה לקויים מהווה גורם סיכון מרכזי למחלות רבות כולל בין היתר סוכרת סוג 2, מחלות לב וכלי דם, עומסי יתר על המפרקים וכתוצאה מכך כאבי גב, כאבי ברכיים ועוד. על פי המחקר הנוכחי ארוחות משפחתיות מעודדות ילדים לאכול יותר ירקות ופירות ובכך מאפשרת להם לפתח הרגלי אכילה בריאים יותר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים – רקע

   תופעת ההשמנה בגיל הילדות נמצאת במגמת עלייה ומוגדרת כמגפה ברוב המדינות בעולם המערבי. למעשה קיימת עלייה מתמדת בשכיחות ההשמנה בקרב כול הגילים ובכלל זה בקרב ילדים, בני נוער ובמבוגרים. מספר הסובלים מהשמנה ומעודף משקל מייצג עלייה של 45% בשכיחות ההשמנה ביחס לתחילת שנות התשעים. על פי הערכות שונות בארץ סובלים מהשמנה ועודף משקל כ-20% מהמתבגרים בעוד שבארצות הברית המספרים גדולים אף יותר. ילדים שמנים סובלים מבריאות לקויה, מקושי לקיים אורח חיים פעיל, מאי מקובלות חברתי, מדימוי עצמי נמוך, מבעיות פסיכולוגיות רבות ועוד. אך בזה לא ייסוריו של הילד. הסיכוי של ילד שמן להיות מבוגר שמן גדולים מאוד. המשמעות של להיות מבוגר שמן היא חולי רב, קטלני בחלקו בגיל המבוגר ועקב כך גם אובדן שנות חיים.

   חשוב לזכור שהשמנת יתר אינה גזרה משמיים. טיפול יעיל בהשמנה צריך להתבסס על שני עקרונות: שינוי הרגלי תזונה ואורח חיים והקפדה על פעילות גופנית מרובה. השינויים שצריך לבצע באורח החיים ובהרגלי התזונה כוללים מתן  דוגמה אישית לילד בכול הנוגע לסוג המזון שנאכל ואופן האכילה. כפי שהמחקר הזה מוכיח הורים שאוכלים "אוכל זבל"יגרמו לילדם לאכול אוכל כזה. יש להקפיד על הרגלי אכילה נכונים כמו למשל לעיסה איטית, לא לגדוש את הפה עם כמות גדולה של אוכל, להקפיד לאכול רק כשרעבים ולהפסיק לאכול כאשר שבעים. יש להקפיד לאכול רק על שולחן האוכל ולא לחטוף מזון בסיטואציות אחרות. כמובן שאין לשכוח את החלק של פעילות גופנית בהפחתת המשקל ובשמירה על המשקל החדש. כמובן שיש לנצל את זמן הארוחה עם הילדים גם לצורך עדכונים ואפילו סתם כדי לצחוק ביחד. גם זה חשוב לבריאות.

   המחקר

   ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים
   ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים

   בעולם המערבי השבע מגפת ההשמנה בקרב ילדים. להשמנה זאת השפעה עצומה על הבריאות הפיזית והנפשית של הילד. השמנה זאת מעלה את הסיכויים של הילד לגדול ולהיות מבוגר שמן על כול המשמעות הבריאותית של זה.

   מטרת המחקר הייתה לזהות מהי ההשפעה שיש לארוחות משפחתיות ולדינמיקה ההורית על כמות הירקות והפירות שצורכים הילדים. לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר 2,383 ילדים בגיל ממוצע של 8.3 שנים שלומדים ב- 53 בתי ספר יסודיים בלונדון.

   ממצאי המחקר

   המחקר מצא שילדים צורכים בממוצע 293 גרם של ירקות ופירות כול יום. ילדים שבמשפחה שלהם נהוג לאכול ארוחות משפחתיות לעתים קרובות אכלו 125 גרם פירות וירקות יותר מאשר ילדים שאינם נוהגים לסעוד עם המשפחות שלהם בארוחת משותפות.

   הורים שניזונים מירקות ופירות מעלים את הסיכוי של ילדיהם לעשות זאת גם בהשוואה להורים שאינם ניזונים או ניזונים ממעט ירקות ופירות. חיתוך של הירקות והפירות עבור הילדים עודד אותם לצרוך מהם יותר. ילדים שההורים של חתכו עבורם ירקות ופירות אכלו 44גרם יותר פירות וירקות בהשוואה לילדים שהוריהם לא חתכו עבורם ירקות ופירות.

   מסקנות החוקרים

   ארוחות משפחתיות כמו גם חיתוך של פירות וירקות מהוויים גורמים המעודדים ילדים לצרוך יותר ירקות ופירות ולהשיג את המינימום המומלץ.

   J Epidemiol Community Health 2013; 67:332-338.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב