הטלפון החכם גורם להשמנה

הטלפון החכם גורם לנו להשמין
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


הטלפון החכם גורם להשמנה! הטלפונים החכמים הם כבר חלק בלתי נפרד מחיינו וכך גם לגבי עודף משקל והשמנה. עודף משקל והשמנה גורמים באופן ברור לחולי במחלות קטלניות בחלקן ולפיכך מקצרות חיים. עודף משקל והשמנה מהווים גם גורם סיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים היושבני הפסיבי וזאת למרות שלא צריך לשבת כדי להשתמש בו. הטלפון החכם גורם להשמנה!

שימוש אינטנסיבי בטלפון החכם נכרך בעודף משקל והשמנה. אנשים שמשתמשים בטלפון חכם לעתים קרובות (ומי לא?) נוטים גם לשבת ממושכות, נוטים לא להיות פעילים גופנית ונוטים לאכול יתר על המידה. גם השמנה לכשעצמה אינה מעודדת פעילות גופנית ומעודדת על כן את השימוש האינטנסיבי בטלפון החכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהטלפון החכם גורם להשמנה – רקע

הטלפונים החכמים הפכו להיות חלק מחיינו. שימוש אינטנסיבי בטלפון חכם הפך למעשה לנורמה. הטלפונים החכמים הפכו כזה מכבר להיות מרכזי בידור, אנו לא מסתפקים במכשירים הללו כדי להתקשר או לשלוח הודעות אלא גם כדי להתחבר לרשתות החברתיות, לשחק וסתם כדי לגלוש באינטרנט. לאן שלא תביטו תראו אנשים רכונים מעל המסך הקטן. חלקם עושים זאת תוך כדי בהליכה, חלקם תוך כדי נהיגה אבל הרוב בוהים במסך הטלפון החכם במצב ישיבה.

לטלפונים החכמים יכולת אדירה לשנות את אורח החיים שלנו. למרות היות הטלפון החכם מכשיר נייד שניתן לעשות בו שימוש תוך כדי תנועה רוב האנשים, בעודם משתמשים בו מתכנסים לאורח חיים יושבני. ישנם חוקרים הטוענים שמאז המהפכה התעשייתית טכנולוגיה לא שינתה את אורח החיים של האדם כפי שעושה זאת הטלפון החכם. הוא משפיע על האופן שבו אנו אוכלים (תוך שיטוטים בטלפון), הוא משפיע על האופן שבו אנו נעים (ללא יציבות ועם יציבה שמוטה), הוא משפיע על האופן שבו אנו ישנים (או לא מצליחים לישון בגלל האור שנפלט מהמסך), הוא גורם לתאונות ונפילות (בגלל שאנו לא ערים לסביבה) ועוד.

הטלפון החכם מזיק
הטלפון החכם מזיק

את המבט הביקורתי על אנשים שרובצים שעות מול הטלוויזיה אנו צריכים עכשיו להפנות אל האנשים שרובצים מול המסך הקטן. מחקר שלמד את ההרגלים של סטודנטים מצא ששימוש בטלפון חכם ממש כמו צפייה פסיבית בטלוויזיה עלולים להפחית את הפעילות הגופנית ואת הכושר הגופני. המחקר המסוקר מצא שסטודנטים יושבים בממוצע 5 שעות ביום מול מסך הטלפון שלהם ושלחים מאות הודעות ביום, אך היו גם סטודנטים שישבו 14 שעות ביום מול המסך הקטן.

המחקר

למד באמצעות שאלונים שחולקו ל- 300 סטודנטים בקולג'ים אמריקאים על הרגלי השימוש בטלפונים החכמים, על פעילות גופנית ועל פעילות בזמן החופשי שלהם. לאחר מכן 49 סטודנטים עשו התבקשו לרוץ על הליכון כדי לבחון את הסיבולת לב ריאה שלהם.

ממצאי המחקר

אלה שעשו שימוש אינטנסיבי וממושך בטלפון החכם עד 14 שעות ביום נמצאו בכושר רע יותר מאלה שעשו שימוש מצומצם בטלפון החכם של עד 1.5 שעות ביום. אלה שעשו שימוש אינטנסיבי גם ניהלו אורח חיים יושבני ביחס לסטודנטים שעשו שימוש מצומצם יותר עם הטלפונים החכמים. התוצאות הללו שקללו משתנים שונים בעלי השפעה אפשרית על התוצאות כולל: מין, אחוז שומן בגוף, הערכה עצמית לגבי יכולות ביצוע ועוד.

מסקנות החוקרים

שימוש מרובה בטלפון חכם קשור בהכרח עם אורח חיים יושבני. הנזקים של טלפון חכם דומים לאלו הנגרמים עקב צפייה ממושכת בטלוויזיה, משחקי מחשב, צפייה ממושכת בסרטים או סדרות או בגלל עבודה ממושכת עם מחשבים. החוקרים ממליצים להורים לפקח על השימוש שעושים ילדיהם עם טלפונים חכמים. עליהם לצמצם את זמן השימוש, את תדירות השימוש ואת העיתוי של השימוש בטלפונים חכמים.

Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, July 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים