מגפת ההשמנה קוטלת חיים

מגפת ההשמנה קוטלת חיים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מגפת ההשמנה קוטלת חיים! ההשמנה ברחבי העולם הגיעה כבר לממדי מגפה. בישראל סובלים מהשמנה כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת ומעל עשירית מהילדים ובני הנוער. השכיחות של השמנה בארצות הברית גדולה הרבה יותר אך לצערנו על פי המגמה בארץ אנו סוגרים בהדרגה את הפערים מולם. בין יתר גורמי הסיכון להשמנה נמנה גנטיקה, גיל, מגדר נשי, מעמד סוציואקונומי נמוך ועוד. על פי מחקר מסוים נמצא שאימא הסובלת מעודף משקל או השמנה מעלה את הסיכון שבנה יסבול מאותה בעיה. ככל שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון. השמנה שכיחה מעט יותר בקרב נשים. השמנה היא מחלה כרונית ומהווה גורם סיכון להתפתחות מגוון רחב של מחלות ופגיעות במערכות עצב, שריר ושלד וגם מחלות לב וכלי דם, סרטן ואף מוות מוקדם.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  חלק מהמחלות וההפרעות הבריאותיות כמו אסטמה, דלקת פרקים ניוונית, שחיקת סחוסים, כאבי גב, כאבי ברכיים וכאבים במפרקי הירך "סתם" פוגעים באיכות החיים. חלק אחר ממהפרעות הבריאותיות הנקשרות בהשמנה כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם וסוגים מסוימים של מחלות סרטן נושאים פוטנציאל קטלני. בסיכום ניתן לומר שהשמנה צפויה לקצר את תוחלת החיים של האנשים הסובלים מכך ב- 10 שנים. מחקר ישראלי חדש מוצא שגברים ונשים צעירים יחסית מצויים ברמות סיכון גבוהות למות מוות מוקדם בגלל שהיו שמנים בגיל העשרה. אין חולק על כך שיש לעשות כול מאמץ למגר את ההשמנה אך מחקרים עדכניים טוענים שלשם כך אין די בשינוי אורח חיים בלבד. כדי למגר את ההשמנה נדרש יותר מסתם הפחתה קלורית ומעט פעילות גופנית. הסתפקות בצעדים אלו תגרום לרוב האנשים לחזור חזרה למשקלם המקורי ואף מעבר לזה.

  {loadposition inside-page}

  מגפת ההשמנה קוטלת חיים – רקע

  מגפת ההשמנה קוטלת חיים
  מגפת ההשמנה קוטלת חיים

  השמנה מהווה מגפה עם השלכות נרחבות על הבריאות, על הכלכלה ועל איכות החיים. השמנה אינה הולכת לשום מקום. מחקרים שונים צופים את התגברות המגפה הזאת בשנים הבאות. נערים בגיל העשרה, הסובלים מעודף משקל או מהשמנה מצויים בסיכון מוגבר למוות מוקדם עד הגיעם לגיל העמידה בגלל שורה של מחלות קטלניות ובכלל זה:

  • שבץ מוחי
  • מחלות לב וכלי דם
  • סוכרת
  • מחלות סרטן

  השמנה ועודף משקל מהווים גורמי סיכון ידועים להתפתחות פתולוגיות אלה. החדשות הרעות כאן הן שגם עם ההשמנה או עודף המשקל היו בשלבים מוקדמים של חייכם אתם עדיין נמצאים בקבוצת הסיכון לחולי קטלני. בישראל מתים כול שנה מעל 4,000 בני אדם בגלל עודף משקל והשמנה. רובם מתים בגלל מחלות לב וכלי דם והיתר בגלל מחלות סרטן וסיבוכים של מחלת הסוכרת.

  על פי המחקר הנוכחי מגפת ההשמנה קוטלת חיים! נערים שהיו שמנים או בעלי עודף משקל נמצאו ברמת סיכון גבוהה עד פי שלוש למוות מוקדם ממחלות לב וכלי אדם בהשוואה לנערים שהיו רזים. תופעת ההשמנה בעולם המערבי הולכת ומחריפה ומכאן שהנתונים הללו נותרים בעייתיים. העלות הכלכלית של ההשמנה בישראל נאמדת בשבעה מיליארד שקלים בשנה.הוצאה עצומה זאת נגרמת בשל הטיפולים בחולי לב ולכלי דם, בסוכרת ובסיבוכים שלה, ביתר לחץ דם, במחלות סרטן שונות ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מגפת ההשמנה – המחקר

   כדי לקבוע האם מגפת ההשמנה קוטלת חיים עקבו החוקרים אחר 2.3 מיליון בחורים צעירים בגילים 16 – 19 שעברו בדיקות גופניות טרם גיוסם לצבא הישראלי בין השנים 1967 – 2010. הגיל הממוצע של הצעירים הללו עמד על 17.3 שנים. 85% מהם נולדו בישראל ו- 75% סיימו בית ספר תיכון. תופעות של תת משקל, השמנה ועודף משקל היו שכיחים יותר בקרב השכבות הסוציו-אקונומית החלשות. בין יתר הבדיקות שנערכו לנערים הללו נמנה משקל גוף, גובה, לחץ דם ועוד.

   ממצאי המחקר

   עד שנת 2011 לאחר מעקב שנמשך עשרות שנים מתו 32,127 מקבוצת המעקב כאשר 9.1% מתוכם מתו ממחלות לב וכלי דם. הפירוט כולל: 1,497מתו מחולי של כלי הדם ללב, 528 מתו משבץ מוחי ו893 מתו מוות פתאומי מגורם לא ברור. הגיל הממוצע בזמן המוות היה 47.4 שנים בגלל חולי בכלי הדם ללב, 46 שנים בגלל שבץ מוחי ו41.3 שנים בגלל מוות פתאומי. חברי הקבוצה שבצעירותם היו שמנים נמצאו בסיכון גבוה פי 5 לפתח מחלות לב וכלי דם קטלניות ואילו אלה שהיו "רק" בעלי עודף משקל נמצאו בסיכון גבוה פי 2-3 לפתח מחלות לב וכל דם קטלניות.

   מסקנות החוקרים

   תוצאות המחקר מתבססות על קבוצת אנשים שהיו שמנים בתקופה שהשמנה לא הייתה שכיחה. מסיבה זאת המחקר מדאיג כיוון שהנטייה להשמנה ברחבי העולם המתועש רק הולכת וגדלה ועל כן יותר ויותר אנשים צפויים למות בגילים צעירים יחסית ממחלות לב ושבץ מוחי כיוון שלא שמרו על משקלם בהיותם נערים. המחקר מלמד אותנו שהשמירה על המשקל של הילדים ובני הנוער עלולה להיות עניין של חיים ומוות.

   לצורך שמירה על משקל מאוזן יש להקפיד על שילוב של תזונה מאוזנת ואורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית וצמצום הישיבה מול המחשב, הטלפון החכם, המשחקים האלקטרוניים ועוד. עוד ממליצים החוקרים להימנע מעישון, לשמור על לחץ דם תקין וערכי כולסטרול תקינים. חשוב לזכור, לא מדובר כאן במשהו זניח, מגפת ההשמנה קוטלת חיים.

   April 13 in the New England Journal of Medicine

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה