כאבי בטן אבחון וטיפול

כאבי בטן אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי בטן – אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למזער את הסיכון לחולי קשה. נכון לא כול מיחוש בבטן כרוך בסכנת חיים. בחלק מהמקרים מדובר בסך הכול במיחושים בשרירי הבטן או "קלקול קיבה" אך לפעמים בלי אבחון וטיפול מהירים מרחפת סכנה לחייו של החולה.

  כאבי בטן מהווים תלונה שכיחה ביותר. כמעט כולנו או רובנו סובלים או נסבול ממיחושים כאלה ואחרים באזור האנטומי הזה במהלך החיים. ברוב המקרים תסמינים אלו אינם נובעים מבעיה משמעותית וצפויים לחלוף במהרה. קלקול קיבה קל הגורם לתחושת נפיחות וגזים או מתיחת שריר קלה בבטן. לעתים מיחושים בבטן מצביעים על בעיה משמעותית יותר. בחלק מהמקרים הכאבים הללו בטן הם עניין כרוני. אבחון מקור התסמינים בבטן הוא על כן שלב קריטי שבו נקבע כיצד אנו ממשיכים מכאן.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי בטן אבחון וטיפול – רקע

   כאשר מגיע אלינו חולה עם כאבי בטן, יש על כן חשיבות לביצוע מדוקדק של אבחנה מבדלת. היסטוריה רפואית טובה תבהיר מתי החל הכאב, מה המיקום שלו, מהו אופיו, מהי עצמתו, כמה זמן הוא נמשך, מה הם הגורמים המשפיעים עליו (אוכל, תנועות כאלה ואחרות ועוד), מה הם התסמינים והסימנים הנלווים. בדיקה גופנית יסודית תאתר את האזור הכואב, תבדוק אם ניתן לחוש בדבר חריג בדופן הבטן או במישוש עמוק של חלל הבטן.

   כאבי הבטן עשויים להתפתח מגורמים שאינם מסכני חיים כמו נקודות הדק מקומיות בשרירי הבטן או לחלופין מפתולוגיות מסכני חיים כמו דלקת בתוספתן הדורשות התערבות כירורגית דחופה ולכן אסור לפספס אותן. חשוב לזהות את הגורם לכאבים בבטן גם כדי למנוע סיבוכים, עוגמת נפש והוצאות עצומות על בדיקות חוזרות ונשנות הנובעות מאי ידיעה. במאמר "כאבי בטן אבחון וטיפול" נפרט אודות בעיה זאת.

   חיפוש דגלים אדומים וצהובים

   כאבי בטן אבחון וטיפול
   כאבי בטן אבחון וטיפול

   ראשית ננסה להתרשם כמה חמור מצבו של החולה. כול שינוי בסימני החיים החיוניים כולל קצב לב מהיר עלולים להצביע על בעיה חמורה המחייבת הפנייה דחופה. כאבי בטן אצל אישה בגיל הפוריות מחייב שלילה של היריון מחוץ לרחם.

   דגל אדום יונף מעל חולים שמלבד כאבי הבטן יתאפיינו בנתונים ובסימנים המחייבים התייחסות זהירה והפנייה לחדר מיון. בין הנתונים והסימנים הללו ניתן למנות: ירידה לא מוסברת במשקל או התפתחות לא תקינה של ילד, היסטוריה משפחתית של סרטן במערכת העיכול או הגינקולוגית, היסטוריה משפחתית המעלה סבירות לדימום במערכת העיכול, גילו של החולה יותר משישים, אנמיה.

   יש חשיבות גדולה בניסיון להבין האם דגל צהוב מונף מעל כאבי בטן אלו. דגל צהוב יונף מעל מקרים שבהם ברור לחלוטין שהחולה שלפנינו סובל מדיכאון או מלחצים נפשיים שעלולים להיות הגורם לבעייתו או לחלופין לעכב את ההחלמה. יש לוודא שאנו לא עושים שימוש לקוי בדגל צהוב ואיננו מניפים אותו על חולה שמצבו הנפשי התדרדר עקב הכאבים הבלתי מאובחנים שלו.

   כאבי בטן – אבחון

   האבחון של כאבי בטן מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית, בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה. רוב הבדיקות יעשו על מנת לוודא שהכאבים הללו בבטן אינם נובעים מפגיעה באחת ממערכות הגוף המתפקדות מתחת לקיר הבטן או בסמיכות לה כגון מערכת העיכול, המערכת הלב, הריאות, דרכי השתן , המערכת הגינקולוגית ועוד.

   היסטוריה

   במהלך לקיחת ההיסטוריה נלמד מהחולה באיזה אזור בדיוק התפתחו כאבי בטן? מתי החלו? (כאבים בדופן הבטן יהיו לרוב כרוניים) כמה זמן הם נמשכים? מה המאפיינים שלהם (פועמים, שורפים, עוויתיים ועוד)? כאבים בדופן הבטן יהיו לרוב רציפים ולא פועמים, כאבים עוויתיים מעלים את הסיכוי לבעיה פנימית. מהי תדירות התקפי הכאב. מה מחמיר ומה מפחית את התסמינים (כאבים בדופן הבטן או מדלקת במפרק פוביס סימפיזיס יושפעו ממנחים ותנועות לא מפעולות הקשורות למערכת העיכול ולמערכת הרבייה) ?

   האם מלבד כאבי הבטן יש גם בחילות, הקאות, אובדן משקל, שלשולים או עצירות או כול שינוי אחר בהרגלי המעי? האם יש גם דימום גינקולוגי או דימום מהרקטום? האם אכילה או הפרשת צואה גורמים לשינוי לרעה או לטובה בכאבי הבטן? האם יחסי מין גורמים להחמרת הכאב? במידה והתשובות לשאלות הללו הן שליליות ובדיקות מעבדה שוללים צהבת, תפקוד לקוי של הכבד, אנמיה, חום, ספירה גבוהה של תאי דם לבנים, שקיעת דם גבוהה או רמה גבוהה של החלבון CRP צריך לחשוד בדופן הבטן כמקור לסימנים ותסמינים.

   בדיקה גופנית

   בבדיקה גופנית נוודא שהכאב מושפע מיציבה, מנח או תנועה ואינו נובע מאיבר פנימי. ניקח בחשבון בין היתר את העובדה שכול איבר מייצר דפוס שונה של כאבי בטן וכאבים אחרים. נחפש נוכחות של צלקות, בליטות או אדמומיות על פני עור הבטן. נמשש את חלקי הבטן השונים ובכלל זה את אזור הפוביס סימפיזיס וננסה לאתר אזורים רגישים ואזורים בולטים. נבקש את החולה לשכב על גבו באופן שישאיר את בטנו רפויה. נלחץ בעדינות על אזורי הבטן השונים עד לאיתור מקור הכאב.

   בשלב הזה נבקש מהחולה השוכב על גבו לאמץ את שרירי הבטן על ידי הרמת הראש והכתפיים. נפעיל שוב את אותו לחץ על האזור הכואב, במידה והכאב נעלם נחשוד בליקוי תוך בטני, במידה והכאב מחמיר או נותר ללא שינוי יהיה זה סימן חיובי על שם קרנט (Positive Carnett's sign) שמחזק את הסברה שפגיעה היא באחד או יותר מהחלקים הבונים את דופן הבטן: העור, השומן תת עורי, השרירים ורקמת החיבור.

   נחפש נוכחות של נקודות ההדק על קיר הבטן. נוודא שנקודות אלה מוגדרות היטב ואינן עולות בגודלן על סנטימטרים בודדים. ברוב המקרים נקודות ההדק הללו יהיו ממוקמות לאורך השוליים החיצוניים של השריר הישר של הבטן או בנקודות החיבור של השריר. נגרה את הנקודות ההדק ונבדוק האם הן יוצרות כאב המוקרן לשטח גדול יותר. כך למשל לחיצה על נקודת הדק בחצי העליון ימני של הבטן המעוצבב באמצעות שורש עצב חזי מספר 7 (T7) עשויה להקרין כאב מעלה, לחוד של עצם השכמה.

   כאבי בטן אבחנה מבדלת

   מגוון רב של מחלות ופתולוגיות כולל מחלות זיהומיות, פגיעות טראומטיות, מחלות אוטואימוניות וגידולים סרטניים עלולים לגרום לכאבי בטן. חשוב לערוך אבחנה מבדלת על מנת להגיע לאבחון מדויק יותר. המחלות והפתולוגיות שעלולות לגרום לכאבי בטן עלולות לנבוע ממערכות שונות בגוף. במהלך ההיסטוריה הרפואית ובבדיקה הגופנית ננסה לזהות את המערכת המעורבת על סמך הסימנים והתסמינים.

   מערכות גוף שצריך להיות מודע להן

   כאבי בטן עלולים להתפתח עקב פגיעה במערכת העיכול (למשל: דלקת בתוספתן, כיבים, מחלות מעי דלקתיות, תסמונת מעי רגיז), מערכת השתן והכליות (למשל: זיהום בדרכי השתן, דלקת בערמונית, אבנים בכליות, אבנים בדרכי השתן), מערכת גינקולוגית (למשל: דלקת בחצוצרה, היריון מחוץ לרחם, פתולוגיות בשחלה), פגיעה בדופן הבטן (למשל: מתיחת שריר בבטן, בקע) הקרנות כאב (למשל: דלקת ריאות, סחיף דם בריאות פתולוגיות לבביות) ועוד.

   כך למשל כאב שנובע מהוושט ייצור תחושת צריבה בגרון ויחמיר לרוב לאחר אכילה או בעת התעוררות משינה באמצע הלילה. כאב שמקורו בוושט יוקל עם שתיית חלב ונטילת תרופות נוגדות חומצה. גם כאבי בטן הנובעים מקיבה מושפעים מחומציות ומתפתחים לפני אכילה או כמו בכאבי וושט בעת התעוררות משינה באמצע הלילה. גם כאבים אלו יוקלו עם שתיית חלב ונטילת תרופות נוגדות חומצה.

   גם כאבים הנובעים מהמעי הדק מושפעים מאכילה. הכאבים יחלו בעת כניסתו לפעולה כשעה לאחר האוכל ואינם מופעים בין הארוחות. כאבים במעי הגס מתרחשים כאשר מתרחשת תנועה של צואה בתוכו. הפרשת הצואה גורמת להקלה מידית. הכאבים שנובעים מכיס המרה עלולים להיות חריפים מאוד ולהמשך מספר שעות. בין התקף להתקף תהיינה הפסקות של שבועות וחודשים. גם כאבים הנובעים מהלבלב עלולים להיות חריפים מאוד ולהמשך מספר ימים. בין התקף להתקף תהיינה הפסקות של שבועות. כאבים הנובעים מהכליות יופיעו לרוב בגב. כאבים בשלפוחית השתן מחמירים לפני מתן שתן ומוקלים מיד עם נתינת השתן. לכאבים על בסיס גינקולוגי יתלוו תסמינים דימומים וגינליים והפרשות אחרות.

   טיפול וניהול

   כאשר נזהה במרפאה שלנו שהתלונה על כאבי בטן מקורה בפתולוגיה באחד מהאיברים הפנימיים נפנה את החולה לחד מיון. האפשרויות הטיפוליות במקרה הזה תכלולנה טיפולים תרופתיים ו/או כירורגיה. עם ההגעה למסקנה שכאבי הבטן מקורם בפגיעה בדופן הבטן יש חשיבות להבהיר אותה לחולה ואולי אף להדגים כיצד התקבלה. עצם האבחנה שכאבי הבטן הנם על רקע של פגיעה בדופן הבטן עשויה ברוב המקרים להרגיע את החולה. הטיפול בכאב משתנה בהתאם לחומרתו. במצבים קלים כמו למשל בכאב בטן הנובע ממתיחת שריר מינורית יקבל החולה ההמלצה לנוח ולהימנע מתנועות הגורמות להחמרה בתסמינים. לעתים זה יספיק כדי לרפא את הבעיה.

   הטיפול, כאשר מדובר בכאבים שמקורם בנזק משמעותי ישתנה בהתאם למקורו. בעיקרון נחלק הטיפול לשני חלקים, שימוש בציוד לריפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד ושימוש בטכניקות טיפול ידניות הכוללות הנעות, מתיחות, תרגילי חיזוק וטכניקות טיפול אחרות. במידה וכאבי הבטן אינם מגיבים לטיפול נפנה את החולה לטיפולים רפואיים הכוללים הזרקה של חומרים מאלחשים, תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAIDS) והזרקה של סטרואידים. במצבים של דיכאון ולחץ פסיכולוגי שעלולים לגרום לעיכוב בריפוי יש לשקול טיפול אנטי דכאוני.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר