מים בברך מה הם הגורמים לכך

מים בברך גורמים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מים בברך מה הם הגורמים לכך? מים בברך מתייחס למצב שבו הברך מתנפחת ומצטברים בה נוזלים עודפים. מים או בשפה מקצועית בצקת עלולה להתפתח בכול מפרק אך שכיחה בעיקר במפרק הזה. התפתחות בצקת היא חלק מהסימנים והתסמינים של דלקת הכוללים גם כאבים בברך, אדמומיות חום מקומי ועוד.

  כאבים ולעתים גם נפיחות בברכיים מהווים בעיה שכיחה ביותר. למעשה לאחר כאבי גב תחתון אלו הם הכאבים השכיחים ביותר לאדם. הפגיעות הגבוהה יחסית של המפרק הזה אינה צריכה להפתיע אותנו וזאת לנוכח העומסים האדירים המוטלים עליו. מסיבה זאת כמחציתם של המבוגרים מעל גיל 50 סובלים מהפרעות ופגיעות בריאותיות במפרק הזה. במאמר "מים בברך מה הם הגורמים לכך" נדון בגורמים לתופעה הזאת.

  מים בברך מה הם הגורמים לכך – רקע

  מגוון רחב של סיבות עלול להוביל להתפתחות דלקת בברך והופעת "מים" או גודש בצקתי. הגורמים העיקריים לכך כוללים דלקת פרקים, דלקת זיהומית וכמובן פציעה של אחת או יותר מהרקמות בברך. דלקת בברך תגרום מלבד הבצקת גם לכאבים בברך, מגבלות תנועה ונוקשות. בעוד שהסימנים והתסמינים הבסיסיים הללו מתפתחים בלי קשר למה שגרם להם לא כך פני הדברים בכל הנוגע לאופי וחומרת הסימנים והתסמינים. אלה יכולים להיות שונים בתכלית. בחלק מהמקרים הנפיחות הזאת בברך תבוא לידי ביטוי באמצעות ציסטה (ציסטת בייקר) בחלק האחורי של הברך.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הגורמים למים בברך ותסמינים נוספים

   הפרעות בריאותיות עלולות לגרום בין היתר לנפיחות ולסימנים ותסמינים נוספים בברך ובכלל זה נוקשות, כאבים בברך ומגבלות תנועה. כמובן שאופיים של הסימנים והתסמינים הללו וחריפותם יעניקו יותר מרמז לגבי הפתולוגיה שעומדת בבסיס הנפיחות.

   פציעות חבלה כגורם

   פציעת ספורט היא גורם שכיח להופעת "מים" בברך. גם נפילה, תאונת דרכים או כול טראומה אחרת לאחת מהרקמות בברך עלולה להוביל להופעת נוזל עודף בברך. כל הרקמות בברך נתונות בסיכון להיפצע. בין הפציעות השכיחות שעלול להתלוות להן גם מים בברך נמנה קרע רצועות, קרע מיניסקוס, קרע גידים, בורסות, שחיקת סחוסים, פציעה של שכבת השומן, פציעה של רקמות החיבור, מתיחה או קרע של שרירים, שברים בעצמות, פריקה של אחד מהמפרקים בברך ועוד. הסימנים והתסמינים שיופיעו במקרה הזה יכללו כאב, נפיחות, נוקשות, ומגבלות תנועה. הסימנים והתסמינים השתנו בחריפותם בהתאם לסוג הרקמה שנפגעה וחומרת הפגיעה. כך למשל לנפיחות בברך הנגרמת בגלל קרע מיניסקוס על רקע של פציעת ספורט או חבלה אחרת התלוו כאבים עזים, שטפי דם, קושי עז לנוע עם משקל הגוף על הברך, צליעה קשה ועוד

   פציעות ממאמץ חוזרני כגורם

   נזקים לרקמות ותחושת נפיחות בברך יכולים להתפתח גם בגלל עומסי יתר חוזרניים כמו למשל בגלל ריצות, משחקי כדור, אומנויות לחימה, קפיצות, כריעות ברכיים חוזרניות ועוד. מנגנון פציעה זה גורם לרוב פגיעה בגידים, שרוולי הגידים ובשקי הבורסה. הסימנים והתסמינים בפגיעה הזאת מתפתחים באופן הדרגתי.

   דלקות פרקים כגורם

   גורם אפשרי נוסף להתפתחות בצקת בברך היא כמובן דלקת פרקים. מספר רב של דלקות פרקים "אוהב" לפגוע בברכיים. בין דלקות הפרקים השכיחים ביותר נציין כמובן את דלקת הפרקים הניוונית. דלקת פרקים ניוונית היא הביטוי של הבלאי הטבעי ברקמות הגוף השונות. לנפיחות הנגרמת בגלל דלקת פרקים ניוונית התלוו גם כאב בעיקר במצב של מאמץ נושא משקל. הכאב במקרה הזה שוכך במצב של מנוחה. החולה הזה התלונן גם על מגבלות תנועה בעיקר בקצוות של טווחי התנועה. ברוב המקרים נפיחות בברך בגלל דלקת פרקים ניוונית מעידה על פגיעה קשה ברקמות הברך השונות. בברך הזאת אנו לא צפויים למצוא שטפי דם או פגיעות חיצוניות.

   דלקות פרקים אוטואימוניות כגורם

   דלקות פרקים אוטואימוניות כגון דלקת פרקים שגרונית, גאוט, דלקת פרקים פסוריאטית ועוד עלולות להיות האחראיות לנוזלים העודפים בברך. במצבים של התקפים דלקתיים חריפים החולה התלונן על כאבים קשים, נפיחות קשה ומגבלות תנועה חריפות. המפרק יהיה חם למגע. תתפתח בו נוקשות קיצונית בעיקר בבקרים ועוד.

   דלקת פרקים זיהומית כגורם

   כמובן שגם דלקת פרקים זיהומית עלולה להיות הגורם לנפיחות והצטברות מים בברך. דלקת פרקים זיהומית (Septic Arthritis) בברך נגרמת לרוב בגלל זיהום חיידקי שהגיע למפרק דרך זרם הדם או מפציעה חיצונית. הסימנים והתסמינים במקרה הזה יהיו אינטנסיביים, התפתחו במהירות רבה ויכללו נפיחות גדולה, כאבים חריפים, מפרק חם למגע ומגבלות תנועה קשות. גורמי סיכון להתפתחות דלקת פרקים זיהומית בברך כוללים גיל מבוגר, חולה בסוכרת, ניתוח שנעשה לאחרונה, פגיעה במערכת החיסונית ועוד.

   אבחון המקור למים בברכיים

   מים בברך גורמים אבחון וטיפול
   מים בברך גורמים אבחון וטיפול

   אבחון המקור למים בברך כולל למידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות, בדיקות מעבדה ודימות. ההיסטוריה הרפואית תכלול פרטים אודות הסימנים והתסמינים בברך, מתי החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם, רקע בריאותי ומקצועי ועוד. הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות בברך, מישוש של הברך הנעה של הברך, בדיקות מיוחדות לבחון את שלמות הרקמות בברך ועוד. במידת הצורך נערוך בדיקות מעבדה של הנוזל בברך (מראה, תאי דם לבנים, חומצה אורית ועוד) ובדיקות דימות כמו אולטרה סאונד, צילום רנטגן, MRI ועוד.

   טיפול במים בברכיים

   הטיפולים להפחתת הנוזלים בברך זהים למעשה לטיפולים שמטרתם ריפוי הדלקת בברך. טרם נתחיל את הטיפול בדלקת בברך אנו צריכים לאבחן מה גרם לה. הטיפול בבצקת הנגרמת בגלל קרע במיניסקוס אינו זהה לטיפול בבצקת בברך הנגרמת בגלל דלקת פרקים שגרונית או דלקת פרקים זיהומית. הנפיחות בברך נגרמת לרוב בגלל נזק מינורי לאחת הרקמות ויכולה, ברוב המקרים, להתרפא בקלות.

   טיפול עצמי

   במקרים קלים וללא נוכחות של סימנים ותסמינים משמעותיים כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, רקע ניתוחי או טראומטי ועוד ניתן לטפל בדלקת למשך מספר ימים באופן עצמי. הרכיב העיקרי בטיפול עצמי צריך להיות הימנעות מכול פעילות שגורמת לכאב, שינוי של הפעילות הגופנית כך שאינה מציקה לברך. יש המוסיפים תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים ו/או קומפרסים של קרח. כותב שורות אלה מעדיף להימנע מצעדים אלו.

   טיפול כירופרקטי

   במידה והטיפול העצמי לא הניב הקלה או במידה והכאבים והסימנים והתסמינים האחרים ממשכים להחריף יש לפנות לגורם מקצועי. לאחר שאבחן את מהות וחומרת הנזק שהוביל להצטברות נוזלים עודפים בברך יחל הכירופרקט בטיפול. ההכשרה של הכירופרקט מאפשרת לו לטפל בהצלחה בהפרעות ופציעות מכניות במערכת שריר ושלד. הטיפול הכירופרקטי בברך עם נוזלים יכלול שימוש בטכניקות ריפוי ידניות יחד עם אמצעי עזר מודרניים לריפוי דלקות כמו לייזר רך.

   טיפול רפואי

   במידה והמקור לבצקת בברך היא דלקת פרקים אוטואימונית, דלקת פרקים זיהומית או מחלה מערכתית אחרת יופנה החולה לטיפול רפואי. הטיפול הרפואי בבצקת בברך כולל בעיקר שימוש בתרופות. בין יתר התרופות ימליץ הרופא (תלוי בגורם) על:

   • תרופות נוגדות דלקת ובכלל זה זריקות סטרואידים. חשוב לציין שעל פי מחקרים שונים זריקות סטרואידים אינם יעילים לטיפול במים בברך הנוצרים בגלל דלקת פרקים ניוונית
   • אלופורינול שמפחית את ייצור החומצה האורית ופרובנסיד שמגביר את קצב הפרשת החומצה האורית (עבור גאוט)
   • תרופות ביולוגיות שמשפיעות על המערכת החיסונית (עבור מחלות אוטואימוניות)
   • תרופות אנטיביוטיות לדלקת הזיהומית ועוד.

   מניעת מים בברכיים

   כדי למנוע בצקת בברך אנו צריכים למנוע פציעות והתפתחות דלקות במפרק הזה. יש לזהות את כול גורמי הסיכון להתפתחות דלקת בברך ולנסות לנטרל אותם. בין גורמי הסיכון שיש לתת את הדעת עליהם נמנה:

   פעילות גופנית

   סוג הפעילות הגופנית והאופן שבו אנו מבצעים אותה קובעים את רמות העומסים וסוג העומסים המוטלים על הברך. סוגי ספורט כמו משחקי כדור, אומנויות לחימה, טניס ועוד כרוכים בעומסים קשים ושינויי כיוון מהירים ועל כן מעלים את הסיכון לפציעות והתפתחות בצקת בברך. במידה ואתם בקבוצת סיכון להתפתחות דלקת בברך הימנעו מספורט כמו כדורגל, סקווש, כדורעף, כדורסל, טניס ועוד והעדיפו פעילות מתונה כמו הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים וכיוצא באלו.

   משקל גוף

   אחד מגורמי הסיכון להתפתחות דלקת פרקים בברך ובעקבותיה בצקת היא השמנת יתר. הלחץ הנוסף הנוצר על מפרק הברך מאיץ את הבלאי האופייני כול כך לדלקת פרקים ניוונית. הפחתה במשקל תפחית הסיכון להתפתחות בצקת בברך.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי