גב עליון מבנה אנטומי ותנועה

גב עליון מבנה אנטומי ותנועה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  גב עליון – מבנה אנטומי ותנועה של עמוד השדרה באזור הזה מהווים אבן דרך בהבנת אופן התפתחות הפרעות בריאותיות. המבנה האנטומי ותנועות עמוד השדרה מאפשרים לגב שלנו את יכולות התפקוד המרשימות שלו. כאבי גב מהווים את הגורם העיקרי למוגבלות בגיל צעיר. למעשה כמעט כל אדם סובל מהם לפחות פעם אחת בחייו. בהסתברות סטטיסטית 100% מהאנשים יסבלו מיחושים בחלק זה או אחר של הגב לפחות פעם אחת בחייהם ובהרבה מקרים הרבה יותר מכך. כאבי גב כוללים כאבים בצוואר, כאבים בגב עליון או כאב בגב התחתון. ההכרה של המבנה האנטומי של הגב ושל יכולות התנועה שלו מהווים בסיס לביצוע אבחון מושכל של פגיעה בעמוד השדרה.

  ברוב המקרים, טיפול ושיקום יסודיים ירפאו כאבים אלו ויחזירו את הכשירות התפקודית של הגב. כול פגיעה בעמוד השדרה חייבת להסתיים בהחזרת הכשירות התפקודית שלו ושל הרקמות התומכות והפועלות סביבו. ידיעת המבנה האנטומי ותנועות עמוד השדרה האנטומיה של הגב ורקמותיו השונות והבנת הביומכניקה שלו מהווים כלי חשוב לצורך ביצוע הליך מסודר של אבחנה מבדלת ולטיפול יעיל בחולה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גב עליון מבנה אנטומי ותנועה – רקע

   הגב באופן כללי, עמוד השדרה ואגן מוסיפים לתפקד ולהתאושש למרות היותם נתונים לזעזועים והצטברות עומסים בלתי פוסקים. התמודדות עם עומסים הכרוכים מחד באורח החיים היושבני ומאידך בחוסר פעילות גופנית מנוונת היא אכן מרשימה. אלא שגם ליכולות כבירות אלה יש גבול אותו אנו חוצים שוב ושוב ובכך גורמים לנזקים בלתי הפיכים, דלקות וכאבים.

   הגורמים העיקריים לפגיעה בגב כוללים: פציעות, עומסי יתר, ארגונומיה לקויה מחלות ועוד. כאבי גב יכולים להתפתח גם כתוצאה מהקרנת כאב שמקורה חולי של אברים מרוחקים כולל מחלה כלייתית, מחלה בדרכי השתן, מחלה ברחם ובשחלות ועוד. כך למשל מפרצת באבי העורקים הבטני עלולה לגרום לכאבים בגב התחתון ואילו תסמונת מפרק הלסת או דלקת בקרום המוח עלולים לגרום בין היתר לכאבים בצוואר.

   מלבד עוגמת הנפש והעלות הכלכלית האישית והלאומית הכרוכות בכאבי גב ובטיפול בהם נוספת גם הידיעה שברוב המקרים מדובר בכאבים לחיים! במילים אחרות גם אם הם חולפים, הם עוד ישובו למרר את חייך!. האם אכן התופעה היא בלתי נמנעת? התשובה היא לא. ידיעת האנטומיה והביומכניקה של הגב אמורה לעזור לנו בכך.

   אנטומיה של האגן

   כל אחת מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה ואת האגן וכן הרקמות התומכות, המניעות ו/או פועלות בסמיכות עלולה להיפגע ולגרום למיחושים, מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוספים. בין היתר הרקמות שנפגעות נמנה שרירים, גידים, חוליות, רצועות ויתר הרקמות המצויות בין האגן, לאורך עמוד השדרה ועד לבסיס הגולגולת. המקורות השכיחים ביותר לכאבי גב מהווים השרירים בגב, הדיסקים הבין חולייתיים, מפרקים השטחה שבין החוליות, חוט השדרה, העצבים היוצאים מחוט השדרה והרצועות התומכות בעמוד השדרה.

   מפרקים

   גב עליון מבנה אנטומי ותנועה
   גב עליון מבנה אנטומי ותנועה

   מפרקי האגן (Sacroiliac joints) או בשמם העברי מפרקי עצה וכסל מהווים את החלק המרכזי בחגורת האגן (Pelvic girdle). מפרקים אלו הם למעשה החיבור שנוצר בין עצמות האגן או הכסל (Ilium) לעצם העצה (Sacrum). מפרקים אלו חשופים, מסיבות שונות להתפתחות דלקת (סקרואילאיטיס) ולכאבים בגב התחתון. עצמות האגן מתחברות לפנים ויוצרות את מפרק מאחה עצמות החיק (Pubic symphysis). גם מפרק זה חשוף בעיקר בקרב נשים לאחר לידה ובקרב ספורטאים להתפתחות דלקתית וכאבים במפשעה ובקדמת האגן. מפרקי הירך (Hip joints) נוצרים מהחיבור שבין הקצה העליון של עצם הירך (Femoral head) לבין שקעים אנטומיים (Acetabulum) המצויים בחלק החיצוני של עצמות האגן. מפרקי הירך מהווים מקור שכיח להתפתחות דלקות וכאבים.

   רצועות

   מפרק האגן מיוצב על ידי מארג של רצועות אשר עוטפות את מפרקי האגן מכל עבר ומונעות בעדו מלבצע תנועות חריגות בגודלן או בכיוונן. בין הרצועות ניתן למנות את הרצועות הבין גרמיות, את רצועות העצה והכסל הקדמיות, את רצועות העצה והכסל האחוריות, רצועת הכסל והמותן ועוד.

   שרירים ועצבוב

   מגוון שרירים משפיעים על תפקודם ויציבותם של מפרקי האגן. בין השרירים ניתן למנות את שרירי העכוז השונים, את הדו ראשי, את הקרומי למחצה, את הגידי למחצה, את האגסי, את המותן כסל ואת השריר המרובע. העצבוב של מפרקי האגן והרקמות הפועלות סביבו מגיע מהצמה הלומבו-סקרלית (lumbosacral plexus).

   אנטומיה של עמוד השדרה

   חוליות עמוד השדרה

   צינור גמיש המצויד ב 3 קשתות, מהווה מרכיב חשוב בשלד שלנו. הוא מתחיל בחלקו התחתון מעצם העצה ועצם הזנב ונמשך מעלה עד לבסיס הגולגולת. בהגיענו לבגרות נותרות 24 חוליות פעילות המרכיבות את עמוד השדרה. 7 חוליות מהוות את החלק הצווארי (Cervical) של עמוד השדרה, 12 חוליות מהוות את החלק החזי (Thoracic) של עמוד השדרה ו 5 חוליות המותן (Lumbar) מהוות את החלק המותני של עמוד השדרה. חולית המותן האחרונה יוצרת מפרק עם החלק העליון של עצם העצה (Sacrum). עצם הזנב (Coccyx) מצוי בחלקו התחתון של עצם העצה. עצמות האגן (Ilium) יושבות משני צדי עצם העצה כדי ליצור את מפרקי האגן (עצה וכסל).

   הדיסק הבין חולייתי

   דיסק בין חולייתי
   דיסק בין חולייתי

   בין כל זוג חוליות בעמוד השדרה ישנו חומר סחוסי חזק – הדיסק הבין חולייתי. תפקידו של הדיסק הבין חולייתי הוא לבלום את הזעזועים הנספגים בעמוד השדרה ולהקנות גמישות ותנועה לעמוד השדרה. הדיסק מורכב מטבעות סיביות היקפיות (Annulus fibrosus) ומליבת ג'ל צמיגה (Nucleus pulposus) במרכז. במצב של לחץ על הדיסק החומר הצמיגי נדחף אל הטבעות הסחוסיות ובולם בכך את העומס. עם השנים מאבדת ליבת הג'ל את תכולת המים שלה והופכת נוקשה יותר.

   הדיסק הבין חולייתי ממוקם בין חוליות עמוד השדרה ומהווה מהווה בן 20-30% מאורכו של עמוד השדרה. עוביו של הדיסק נע בין 3 מ"מ בין חוליות הצוואר, 5 מ"מ בין חוליות החזה ו9מ"מ בין חוליות המותן. היחס שבין גובה החוליה לבין גובה הדיסק הבין חולייתי יקבע את כמות התנועה בין אותן חוליות. העובי היחסי הגדול של הדיסק באזור הצוואר מקנה לעמוד השדרה הצווארי יכולת תנועה גדולה יותר מזו של עמוד השדרה החזי.

   פרקי שטחה

   שני פרקי שטחה (Facets) והדיסק הבין חולייתי מהווים את שלושת המפרקים של חוליות עמוד השדרה אשר מקנים לו את יכולת התנועה הנרחבת. פרקי השטחה מצוידים בסחוס לדיפון מעטפת מפרקית ורקמה סינוביאלית לסיכוך. ביו החוליות ישנן דיסקים סחוסיים בין חולייתיים אשר פועלים לבלימת זעזועים ומקנים גמישות לעמוד השדרה.

   שרירי עמוד השדרה

   שרירים הפועלים על חוליות עמוד השדרה, תומכים ומייצבים את עמוד השדרה בתנועה ובעמידה. השרירים נאחזים בעיקר בזיזים הרוחביים (Transverse processes) ובגופי החוליה. בין קבוצות השרירים ניתן למנות את זוקפי עמוד השדרה (Erector spine), השרירים הבין צלעיים (Intercostal Muscles), שרירי הבטן: הישר של הבטן ( Rectus Abdominis), האלכסוני פנימי של הבטן (Internal Abdominal Oblique), האלכסוני חיצוני של הבטן (External Abdominal Oblique) והרחב של הבטן (Transversus Abdominis) וכן קבוצת השרירים הרדודה: המעוין (Rhomboids), הרחב הגבי (Latissimus dorsi), החזה (Pectoralis) והטרפז (Trapezius).

   רצועות

   הרצועות בעמוד השדרה
   הרצועות בעמוד השדרה

   הרצועות (Ligaments) הן רקמות אלסטיות פסיביות אשר מגבילות את תנועתן של החוליות ושל עמוד השדרה ומונעות חריגה לטווחי תנועה אשר עלולים לגרום לנזקים. העומס והמיקום של כול רצועה משליך ומשפיעה על השינויים האנטומיים האינדיבידואלים במבנה של של כל רצועה. לאורך עמוד השדרה מתפקדות שבע רצועות שונות. הרצועות נאחזות במגוון מקומות על עמוד השדרה: על גופי החוליות על הזיזים האחוריים, על הזיזים הרוחביים ובתוך תעלת חוט השדרה.

   עצבוב

   העצבים היוצאים מחוט השדרה, מבעד לפתחים ייעודיים משני צדי עמוד השדרה מוליכים ומחזירים את המידע הנדרש לתפקודם התקין של האיברים השונים בגופנו. המידע עושה את דרכו מהמוח אל ארבעת הגפיים ואיברי הגוף ומהם וחזרה אל המוח. במצב נורמלי מתאפשר מעבר אותות מיטבי בין המוח לחלקי הגוף השונים ותפקוד תקין. מחלה, גידול סרטני, טראומה, חבלה או נזק מצטבר לאחד הדיסקים עלול לגרום ללחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים הללו ולפגוע בתפקודם.

   ביומכניקה של עמוד השדרה והאגן

   הבנת הביומכניקה הבסיסית של עמוד השדרה ואגן מקנה לנו את הבנת הנדרש למניעת נזקים ופציעות. יכולת התנועה של עמוד השדרה מגוונת ונרחבת. המבנה של עמוד השדרה מאפשר לו מחד להגן באופן מרשים על חוט השדרה ומאידך להיות מסוגל לנוע לשישה כיווני תנועה שונים: כפיפה לפנים ולאחור, כפיפה לימין וכפיפה לשמאל וסיבוב ימינה וסיבוב שמאלה. מלבד תנועות אלו יש ביכולתו של עמוד השדרה לנוע גם בכיווני ביניים.

   התנועה של עמוד השדרה מתבצעת באמצעות מפרקי השטחה הסינוביאליים. התנועה בין כול שתי חוליות מוגבלת בין היתר על ידי עוביו של הדיסק. הדיסקים הבין חולייתיים מתאימים עצמם לתנועה בזכות הגמישות שלהם. סך התנועה המצטברת של כול החוליות יוצרת את התנועה הגדולה הנדרשת. יכולת התנועה של האגן היא מינימלית וזאת למרות היות חגורת האגן מבנה רב מפרקי. לעצם העצה יש יכולת תנועה מזערית הכוללת כפיפה ומתיחה ותנועה סיבובית. גודלן של תנועות אלו אף מוסיף להצטמצם עם השנים בגין שינויים ניווניים ושוני היסטולוגי. היריון מצד שני מגדיל את טווח התנועה.

   מבחינה ביו מכנית עמוד השדרה והאגן אמורים לאפשר תנועה ולאפשר חלוקה של העומסים הנוצרים בראש ובגפיים אל האגן והרגליים תוך הגנה על עמוד השדרה, חוט השדרה והעצבים הבוקעים ממנו. הרקמות הפועלות סביב האגן ועמוד השדרה (שרירים, רצועות, עצמות ומפרקי עמוד השדרה) מקנות לנו את היציבות ואת היכולת הדינמית הנדרשת למשימות הללו. מנחים שונים ותנועות שונות מייצרות מנופי כוח ורמות עומס ושחיקה שונים על עמוד השדרה ומפרקי האגן.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע