האם שרירי הליבה שלכם חלשים
האם שרירי הליבה שלכם חלשים

האם שרירי הליבה שלכם חלשים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


האם שרירי הליבה שלכם חלשים? ישנם מספר דרכים שבהם תכלו להעריך את החוזק של שרירי הליבה. במאמר זה אתייחס לאופן שבו הגוף שלכם מתנהל כדי לפצות על שרירי ליבה חלשים. אם אתם מזהים את ההתנהלות הזאת כדאי שתתחילו לאמן את שרירי הליבה שלכם. שרירי ליבה חזקים שעבודתם מסונכרנת יעניקו לכם תמיכה טובה יותר למרכז הגוף ובעיקר לעמוד השדרה ובכך תורמים את חלקם למניעת כאבי גב. שרירי ליבה חזקים יותר מייצבים את מרכז הגוף ואת עמוד השדרה ומאפשרים תנועה נכונה יותר. אין לשכוח ששרירי ליבה חזקים גם תורמים להגנה על האיברים הפנימיים בחלל הבטן ועוזרים גם בתהליך הנשימה.

האם שרירי הליבה שלכם חלשים? רקע

עמוד השדרה נתון למגוון רחב של עומסים וכוחות ובכלל זה עומסי דחיסה, מתיחה וגזירה. פיתול וכפיפה חוזרנית של עמוד השדרה מדגימים היטב את הכוחות הללו. כיצד מגן עמוד השדרה על עצמו בפני כוחות אלה? חלק משמעותי מההגנה הזאת מוטלים על שרירי הליבה. על חשיבות שרירי הליבה נכתב כאן רבות. מדובר בקבוצת שרירים גדולה הלופתת, מייצבת, תומכת, מגינה ומניעה את חלקי הגוף השונים ובעיקר את עמוד השדרה. מטופלים רבים שלי שסבלו שנים רבות מכאבי גב דיווחו שהכאבים הללו נעלמו או פחתו דרמטית תוך מספר זעיר של אימוני כוח שהתמקדו בקבוצת שרירים זאת המצויה במרכז הגוף וסביבו. אז מה אנחנו יודעים על קבוצת השרירים המסתורית הזאת ואלו שרירים נכללים בה? ישנה הסכמה די רחבה לגבי אילו שרירים כלולים בתוך ההגדרה של שרירי ליבה. להלן רשימה שמית של שרירי הליבה.

פירוט שרירי ליבה:

 • שרירי הבטן – הישר בטני (rectus abdominis), שרירי הבטן האלכסונים (internal and external obliques), השריר הרחב בטני (Transversus Abdominis)
 • זוקפי עמוד השדרה (erector spinae)
 • הסרעפת (Diaphragm)
 • שריר המותניים המרובע (quadratus Lumborum)
 • קבוצת שרירי טרנסוורסוספינליס (Transversospinales) הכוללת את קבוצת סמיפינליס (semispinalis), השריר המסודק (Multifidus), קבוצת השרירים מסובבי עמוד השדרה (rotatores), השרירים האינטרספינליס (interspinales), השרירים הבין-רוחביים (Intertransversarii).
 • שריר הגב הרחיב הגדול (Latissimus dorsi)
 • שרירי רצפת האגן
 • השרירים המניעים את הירך כולל שרירי מיתר הירך (Hamstrings)
 • שרירי העכוז

האם שרירי הליבה שלכם חלשים? איך יודעים

האם שרירי הליבה שלכם חלשים
האם שרירי הליבה שלכם חלשים

ישנם מספר תרגילים שבאמצעותם ניתן לזהות חולשה של שרירי הליבה. שני התרגילים הבאים הם פשוטים לביצוע ורגישים ומדויקים יחסית לצורך מטרה זאת:

ביצוע תרגיל הולו (Hollow) למשך 10 שניות

התרגיל מתבצע על הגב ואמור להביא אתכם למצב “בננה” שבו רק הבטן והישבן מכווצים ומונחים על הרצפה. רגליים וידיים מתוחים, מוחזקים באוויר ומורמים מהקרקע.

ביצוע תרגיל בטן סטטי למשך 50 שניות

תרגיל בטן סטטי הקרוי גם פלאנק (Plank) המודגם בתמונה הגדולה בראש המאמר הנוכחי, כרוך בשהייה במנח של שכיבת סמיכה שבה הגוף נישען מאחור על קצות אצבעות הרגליים ומלפנים על המרפקים.

אז מה מצביע על שרירי ליבה חלשים?

ישיבה לקויה

יציבה טובה היא גורם חשוב בשמירה על הבריאות של מערכת שריר ושלד. אי הקפדה על יציבה נכונה בעיקר כאשר אתם יושבים תוביל לבלאי מואץ של המפרקים ושאר חלקי הגוף המרכיבים את מערכת שריר ושלד. אדם שיושב באופן “מרוח” על הכיסא למשך שעות ארכות מידי יום צפוי לגרום לעומסי יתר ובלאי בין היתר של הדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה המותני. הבעיה היא שישיבה טובה ובמיוחד כזאת הנמשכת לאורך שעות ארוכות מחייבת שרירי ליבה חזקים. שרירי ליבה חלשים מקשים מאוד על היכולת לשבת נכון גם כאשר אתם יודעים כיצד צריך לשבת ומודעים לחשיבות של ישיבה נכונה.

יציבה לקויה

אין חולק על כך שיציבה תקינה מחייבת שרירי ליבה מאוזנים בחוזקם ובגמישותם ובמיוחד מאוזנים ביחד לשרירים האחרים הפועלים על היציבה. שרירי ליבה חזקים מייצבים את עמוד השדרה והאגן במצבים השונים ושומרים על הגוף מאוזן בכול מצב. יציבה לקויה יכולה על כן להוות רמז גדול לבעיה בשרירי הליבה. בין ליקויי היציבה השכיחים ששיפור במצב שרירי הליבה עשוי לתקן או לשפר נמנה: נמנה יציבת “הגב העצל” (Sway back posture), ראש מושט לפנים (Forward Head), כתפיים מעוגלות (Rounded shoulders), שכמה מרחפת (Winging Scapula), עקשת -גיבנת (Postural thoracic Kyphosis), היפר לורדוזיס מותני (Lumbar hyperlordosis), יישור הלורדוזיס המותני (Lumbar hyporlordosis) ועוד. כאן נפרט מעט אודות שני ליקויי יציבה אך העיקרון נכון גם לגבי הליקויים האחרים.

גב עצל

אלו השינויים העיקריים ביציבה שפופה זאת: האגן שלו מוסט קדימה אל מעבר למרכז הכובד, האגן מסובב לאחור הלורדוזיס המותני נעשה שטוח יותר, גב עליון מתעגל ומוסט לאחור אל מעבר למרכז הכובד, הכתפיים מתעגלות לפנים, הראש מושט לפנים ועוד. בין הגורמים לתופעה הזאת נמנה חולשה של שרירי ליבה כולל בין היתר שרירי הבטן ושרירי העכוז ונוקשות של שרירי מיתר הברך (hamstrings) הגורמת לסיבוב האגן לאחור. גורמים נוספים כוללים מלבד חוסר מודעות ליציבה לקויה גם גמישות יתר כללית של רקמות חיבור בגוף ובעיקר של הרצועות והקפסולות של המפרקים.

כרס

שרירי הבטן מהווים חלק מרכזי וחשוב בקבוצת שרירי הליבה. בטן רופסת ושרירי בטן חלשים מסירים את ההגנה ששרירי ליבה אמורים להעניק לנו וחושפים את האדם למגוון בעיות כולל נזקים בעמוד השדרה ובעקבותיהם כאבי גב תחתון, התפתחות כאבי בטן על רקע נזקים לשרירי הבטן ועוד.

קשת מותנית לקויה

במצב מיטבי העקומות הטבעיות של עמוד השדרה צריכים להישמר לאורך כול שגרת היום שלנו. קשת מותנית עמוקה מידי או רדודה מידי, בעיקר כאשר אנו הולכים, עלולה להעיד גם היא על בעיה עם שרירי הליבה. קשת עמוקה מידי או אגן מסובב לפנים (pelvic tilt) עלולה להעיד על שרירי בטן חלשים דבר שמתרחש לעתים קרובות בקרב נשים לאחר לידה. שרירי בטן חלשים גורמים בין היתר למכופפי ירך (Hip flexors) ובעיקר שריר הכסל והמותניים (iliopsoas) להפוך לדומיננטיים. התופעה מעלה את הסיכון להתפתחות נזקים בגב התחתון ולאורך השרשרת הקינטית.

כאבי גב

כפי שכבר הבנתם התוצאה של חוסר איזון בשרירי הליבה היא עומסי יתר על חלקיה השונים של מערכת שרירי ושלד. בעיקר נחשפים לעומסי יתר אלו עמוד השדרה והרקמות הרכות שתומכות. התוצאה השכיחה בגין עומסי יתר אלו היא לעתים קרובות כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון וכאבי צוואר. לכן במידה ואתם סובלים מכאבים תכופים ובלי סיבה נראית לעין באזורים אלה ראוי שתבחנו את שרירי הליבה שלכם. אולי הם חלשים מכדי לתמוך בעמוד השדרה שלכם כאשר אתם מתכופפים כדי לשרוך נעליים או לגרוב גרביים. יתכן שבהם טמון הפתרון לכאבים שלכם.

ביצועים גופניים ירודים

האם אתם שמים לב לכך שבשנים האחרונות הביצועים הגופניים שלכם דועכים? נוח לכם להאשים את השנים שעוברות ואת הגיל אבל לא תמיד זו הבעיה. לפעמים הקושי לכם באימוני כוח בחדר הכושר או בטכניקת מסירת כדור על המגרש כדור הסל נובעים מהתנוונות של שרירי הליבה. אורח החיים היושבני וחוסר פעילות גופנית גובים מגופנו מחיר יקר ואת התשלום רואים מהר, מהר מאוד. תוך מספר חודשים של אי עשייה גופנית שרירי הליבה שהם המסד של היכולת הגופנית מאבדים אחוז ניכר מיכולתם הדבר נכון גם עם אתם צעירים.

גיוס שרירים בלתי רצוני

האם אתם משתייכים למתאמני חדר הכושר שבאופן בלתי רצוני נוטים כבר בתחילת התרגיל לגייס קבוצות שרירים נוספות מלבד השרירים שאותם אתם מאמנים? האם כאשר אתם מאמצים את השריר הדו ראשי באימון משקולות אתם במקביל כבר בחזרה הראשונה או השנייה גם מאמצים את שרירי הצוואר? האם כאשר אתם מאמצים את שרירי החזה בדחיקת משקולות אתם במקביל כבר בחזרה הראשונה או השנייה מגייסים גם את שרירי הגב. אם התשובות לשאלות אלה הן חיוביות יתכן והגורם לזה הוא שרירי ליבה חלשים.

עייפות וכאב בגלל עמידה ממושכת

אם לאחר דקות ספורות של עמידה אתם כבר מרגישים מותחים ומתחילים לסבול מכאבים בגב יתכן וגם במקרה הזה הגורם הוא שרירי ליבה חלשים. תפקידם של שרירי ליבה חזקים הוא לייצב את מרכז הגוף ולאפשר למפרקים ולשרירים בגוף להתמודד עם עומסים סבירים המוטלים עליהם בזוויות תקינות. שרירי ליבה חלשים גורמים בשעת עמידה למוקדי עומס לעייפות שרירית וכאבים.

התרוממות מישיבה לעמידה קשה לכם

קימה חלקה מישיבה לעמידה ולכאורה נטולת מאמצים מחייבת שרירי ליבה חזקים. הצורך לקום מישיבה תוך הישענות על הברכיים שלכם או תוך כדי היעזרות בנקודות אחיזה שונות (כיסא אקראי, קיר, ארון, חבר ועוד) עלולים להעיד על שרירי ליבה חלשים.

איך מחזקים שרירי ליבה

כדי שתוכלו לטפל בבעיה יש ראשית לזהות אותה. לאחר שהבנתם את הרמזים שהגוף שלכם שידר אליכם והבנתם ששרירי הליבה שלכם חלשים נותר לבצע את הדבר הפשוט יותר וזה לאמנם. מגוון רחב של תרגילים ופעילות גופנית מתמקדת בקבוצת שרירים חשובה זאת. ניתן לאתר באינטרנט מקורות מעולים רבים שידריכו אתכם מה לבצע ואיך לבצע. עוד חשוב לזכור שלפחות בכול הנוגע לישיבה לקויה או יציבה לקויה ישנה חשיבות עליונה גם למודעות. תרגלו ישיבה נכונה עם כיווץ של שרירי הבטן ומשיכה קלה של הכתפיים לאחור. בהליכה הקפידו שהאגן יהיה מתחת למרכז הכובד שלכם, כתפיים משוכות לאחור.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • שרירי ובריא בגיל המבוגר

  שרירי ובריא בגיל המבוגר הוא עניין אפשרי בהחלט. ההשפעות הידועות של הפעילות גופנית על הבריאות של כול אחד מאיתנו שולחת…

 • שין ספלינט בגלל חולשה בירך

  שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

  האם השימוש במחשב פוגע בבריאות? סקר שנערך באתרנו ושאל את השאלה הזאת העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש…

 • תודה שפנית אלינו. אנו ניצור איתך קשר בהקדם האפשרי. בנתיים, אנו מזמינים אותך להמשיך לגלוש באתר שלנו וליהנות מתכניו המגוונים. בברכה…

 • הבהרה משפטית

  הבהרה משפטית המפורטת מטה מגדירה את התוקף ואת הזכויות על החומר הכתוב באתר. המידע המופיע באתר מיועד רק לצרכי לימוד…

 • הגעה למרפאה

  הגעה למרפאה לכירופרקטיקה פציעות ספורט ושיקום אפשרית באמצעות רכב פרטי, מונית או אוטובוס. המרפאה שלנו ממוקמת במתחם הכניסה של מועדון…

 • נגישות

  מסמך נגישות זה מפרט את בסיס החזון שלנו שבו עומדת התפיסה שלכול אדם בלי קשר למינו, גזעו דתו או רמת…

 • למי כירופרקט יכול לעזור

  למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן