עמוד השדרה מבנה ותנועה
עמוד השדרה

עמוד השדרה מבנה ותנועה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


עמוד השדרה – מבנה ותנועה תקינים מהווים נדבכים מרכזיים בבריאות של האיבר החיוני הזה. עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע את הגפיים והראש. מרכזיותו בתמיכה ובתנועתיות חושפים אותו לעומסי יתר, נזקים, כאבים ודלקות ובכלל זה פריצת דיסק וכאבי גב תחתון.

אורח החיים המודרני אשר כרוך בישיבה אין סופית וחוסר פעילות גופנית גורם לניוון השרירים והרקמות האחרות אשר היו אמורות לתמוך בעמוד השדרה בביצוע מטלותיו. ללא הסיוע או עם סיוע מופחת או לקוי של הרקמות הללו מואץ הנזק לעמוד השדרה.

לעיתים קרובות מידי הנזקים הללו גורמים לכאבי גב. כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון או כאבי צוואר, כמעט כולנו נסבול במהלך החיים מכאבים באזור כלשהו בעמוד השדרה. בין 80%-90% מהאנשים בעולם המערבי סובלים בכאבי גב תחתון. בין 30%-35 מהאנשים מתלוננים על כאבי צוואר. חלק ניכר מהאוכלוסייה סובל מכאבי עמוד שדרה כרוניים. עוגמת הנפש היא עצומה כמו גם ההוצאות והפסדים האישיים והלאומיים. כירופרקטיקה נותנת מענה יעיל לבעיות אלה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןעמוד השדרה מבנה ותנועה – מבנה אנטומי

עמוד השדרה מבנה ותנועה
עמוד השדרה מבנה ותנועה

לעמוד השדרה שלנו יש מבנה ייחודי הנובע מהצורך להוות עמוד תומך ליציבה, מאחז לשרירים, להגן על חוט השדרה ולאפשר תנועתיות מקסימלית. מן המוסכמות שהמוח וחוט השדרה המהווה המשכו של המוח הנם קריטיים לקיומנו. להגן עליהם אם כך הוא צורך ברור מאליו. המוח אכן מוגן בתוך גולגולת קשיחה. ומה לגבי חוט השדרה? כיסוי נוקשה מלא לא בא בחשבון. כיסוי נוקשה לא יאפשר את יכולת התנועה המדהימה של עמוד השדרה ושורשי העצבים לא יוכלו לצאת החוצה מבעד לחרירים הייעודיים ולנוע לכיוון הגפיים ואברי הגוף השונים. מבנה עמוד השדרה הוא לכן הפתרון האופטימלי. גמיש במידה הדרושה לתנועה ועם זאת קשוח מספיק על מנת להגן על חוט השדרה.

עמוד השדרה הנמשך מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת הנו למעשה תעלה המורכבת בצעירותינו מ33 חוליות ושלוש קשתות. בהתבגרותנו, חמשת החוליות מתמזגות ויוצרות את עצם העצה (סקרום) וארבעת החוליות תחתן מתגבשות להיות עצם הזנב (קוקסיס). לאחר שחמשת חוליות עצם העצה וארבעת חוליות עצם הזנב מתמזגות בהתבגרותנו נותרות בעמוד השדרה רק 24 חוליות פעילות: שבע חוליות צוואר, שתיים עשרה חוליות חזה וחמש חוליות מותן.

עמוד שדרה צווארי (Cervical), המכיל שבע חוליות. עמוד שדרה חזי (Thoracic), הכולל 12 חוליות המחוברות לצלעות מימין ומשמאל. ועמוד שידרה מותני (Lumbar), המורכב מחמש חוליות. חוליות המותן יושבות על עצם העצה (הסקרום) המורכבת מחמש חוליות. בקצהו התחתון של עצם העצה נמצא את עצם הזנב (קוקסיס) המורכב משלוש עד ארבע חוליות- משתנה מאדם לאדם.

קימורים וקיעורים בעמוד השדרה

עמוד השדרה מבנה ותנועה
עמוד השדרה מבנה ותנועה

בהתבוננות מאחור על גבו של אדם נגלה שעמוד שדרה הוא לרוב ישר. במבט מהצד נזהה את העקומות הפיזיולוגיות או את הקשתות של עמוד השדרה. במצב מיטבי מצויד עמוד השדרה בשלוש קשתות: קשת (קיעור – Lordosis) של החוליות הצוואריות, קשת (קימור – kyphosis) של החוליות הגביות וקשת (קיעור – Lordosis) של החוליות המותניות.

המבנה הקשתות הזה מקנה חוזק, יציבות וגמישות לעמוד השדרה ומשמש בסיס ליציבה נכונה ובריאה. שוני מולד או התפתחותי של הקשתות עלול לתרום להתפתחות בעיות בעמוד השדרה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה במהלך שגרת חיינו מפחיתה מאוד את העומסים השליליים שנוצרים עליהן ועל רקמות ואברים נוספים בגופנו. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל.

עמוד השדרה, עקמת ועוד

ישנם מספר מצבים קליניים בהם לעמוד השדרה אין קשתות אופטימליות. עקמת (Scoliosis), היא דוגמה לעיוות בצורת האות S של קשתות עמוד השדרה. עקמת יכולה להשפיע באופן שלילי על היציבה לגרום לאזורים של עומס יתר ואזורים אחרים של תת עומס. כמו כן היא יכולה לגרום לחוסר סימטריה בגובה הכתפיים והמותניים להוביל לבלאי מוקדם וכאבי גב ופרקים.

הדבר נכון גם לגבי קימור חסר או קימור יתר (Hypo/hyper kyphosis), מצב בו הקימור של הגב העליון אינו אופטימלי או קיעור חסר או קיעור יתר (Hypo/hyper lordosis), מצב בו הקעור המותני או הצווארי אינו במידה אופטימלית. בשני המצבים הללו עלול להיווצר שיבוש בכוחות הפועלים על עמוד השדרה, שינוי ביציבה, השפעת גומלין שלילית על הקשתות האחרות וכמובן כתוצאה מזה, בלאי נזקים וכאבי גב ופרקים אחרים.

מפרקים

התנועתיות והגמישות המדהימה של עמוד השדרה מתאפשר בזכות שלושת הפרקים הקיימים בין כל זוג חוליות לאורך עמוד השדרה. שני פרקי שטחה (Facets) המצויים בחלק האחורי של החוליות והדיסק הבין חולייתי. המבנה של פרק השטחה דומה בעיקרון למבנה של פרקים אחרים בגופנו אשר כולל סחוס לדיפון תוך מפרקי, רקמה סינוביאלית ומעטפת המפרק.

שלושת המפרקים בעמוד השדרה המותני עובדים יחד בכדי לייצב את עמוד השדרה ולאפשר בו תנועה. התוצאה היא לעיתים קרובות פגיעה בדיסק הבין חולייתי, שחיקת הסחוס המדפן את פרקי השטחה, פגיעה ברקמה הסינוביאלית, פגיעה במעטפת המפרק וכאבי גב. בצילומי רנטגן של עמוד השדרה אנו מוצאים לעיתים קרובות שינויים ניווניים בפרקי השטחה. שינויים אלו עלולים להוביל להיצרות תעלה עמוד השדרה (spinal stenosis) וללחץ על חוט השדרה.

שלא כמו בעמוד השדרה המותני, בעמוד השדרה החזי בנוסף לשני פרקי השטחה והדיסק הבין חולייתי יש גם את המפרקים שמחברים את הצלעות עם הזיזים הצדדיים של החוליות ועם גופי החוליות. מפרקים נוספים אלו מייצבים את עמוד השדרה באזור זה ומפחיתים את הנזקים המתרחשים בו. לכן רק כאחוז אחד מפריצות הדיסק מתרחשות בעמוד השדרה החזי לעומת שכיחות התופעה בעמוד השדרה המותני או הצווארי. בנוסף לשני פרקי שטחה ולדיסק הבין חולייתי יש בעמוד השדרה הצווארי שני פרקים נוספים – פרקי לושקה.

הדיסק הבין חולייתי

הדיסק בין חולייתי
הדיסק בין חולייתי

בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה מפריד דיסק שעשוי מחומר סחוסי חזק. הדיסק משמש כבולם זעזועים ומאפשר את הגמישות והתנועה של עמוד השדרה. הדיסק הבין חולייתי מורכב משני חלקים עיקריים: הטבעות הסיביות ההיקפיות (annular fibrosus) והליבה הצמיגה (nucleus pulposus). הטבעות הסיביות תומכות בליבה הצמיגה בעת עומס.

הדיסק הבין חולייתי כמוהו ככל רקמה אחרת בגופינו המגיבה ללחצים ועומסים ועל כן חשופה לפגיעה. אורח החיים המודרני הכרוך בישיבות ארוכות וחוסר פעילות גופנית הם האחראים העיקריים לנזקים השכיחים לדיסק הבין חולייתי. דיסק בין חולייתי שניזוק יכול ליצור כשל מבני (בלט דיסק, פריצת דיסק) ולהפעיל לחץ מכני על חוט השדרה או על שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה. לחץ כזה עלול לשבש את ההולכה העצבית ולגרום לכאבים ואף לשיתוק חלקי ואובדן שליטה על הסוגרים.

שרירים, רצועות, עצבים, כלי דם

שרירים

השרירים העמוקים של הגב
השרירים העמוקים של הגב

לשרירים אשר פועלים על עמוד השדרה ואו בסמיכות לו ישנה חשיבות ראשונה במעלה בכול הנוגע לתפקודו הדינמי של עמוד השדרה ולייצובו במנחים סטטיים ודינמיים. סביר להניח שחשיבותם של השרירים בתפקודו של הגב היא זו שחושפת אותם לעומסים ולפגיעות, ואכן ברוב המקרים, כאבי הגב מקורם במתיחה או קרע זעיר של שריר. חוליות עמוד השדרה מהוות נקודות אחיזה לרבים מהשרירים. נקודות האחיזה של השרירים נמצאים בעיקר בצמוד לזיזים הרוחביים (transverse processes) ולגופי החוליה.

מקרב קבוצות השרירים הפועלים על עמוד השדרה ודואגים לתפקודו התקין קבוצת זוקפי עמוד בשדרה (erector spinae) נחשבת לאינטימית ביותר. קבוצת שרירים זאת מהווה את הקיר השרירי האחורי (Posterior Wall Musculature) של עמוד בשדרה ומוגדרת כאחת מקבוצות השרירים העיקריות הפועלות על עמוד השדרה. קבוצת שרירים נוספת היא שרירי הנשימה והשרירים הבין צלעיים (Respiratory or Intercostal Muscles).

קבוצת שרירי הבטן הכוללים את השרירים הבאים: השריר הישר של הבטן ( Rectus Abdominis), השריר האלכסוני פנימי של הבטן (Internal Abdominal Oblique), השריר האלכסוני חיצוני של הבטן (External Abdominal Oblique) והשריר הרחב של הבטן (Transversus Abdominis) מהווה את קיר שרירי הבטן (Abdominal Wall Muscles).  שרירים נוספים שתפקודם חשוב לגב משתייכים לקבוצת השרירים הרדודה יותר. ביניהם ניתן למנות את השריר המעוין (Rhomboids), השריר הרחב הגבי (Latissimus dorsi), שרירי החזה (pectoralis) ושרירי הטרפז (Trapezius).

רצועות

חוליות עמוד השדרה מהוות נקודות אחיזה גם לרצועות התומכות ומייצבות את עמוד השדרה במנחים סטטיים. הרצועות בולמות את החוליות ועמוד השדרה מלבצע תנועות יתר בקצה טווח התנועה ובכך מונעות נזקים אפשריים. הרצועות (Ligaments) הנן רקמות פסיביות התוחמות את מפרקי עמוד השדרה ומגבילות את טווחי התנועה שלהם לטווח תנועה אנטומי.

השוני במבנה ההיסטולוגי של כל רצועה נקבע בהתאם למיקומה ולרמת העומסים המוטלת עליה. בין חוליית הצוואר הראשונה ועד לעצם העצה (Sacrum) יש לנו 7 סוגים שונים של רצועות. חיבורי הרצועות נמצאים מלפנים ומאחור על גוף החוליה (Longitudinal ligament), על הזיזים האחוריים של החוליות (Supraspinus ligament), בתוך התעלה של חוט השדרה (Ligamentum flavum) בין הזיזים הרוחביים (Intertransverse ligament) ועוד.

כאבי גב בגין פגיעות בשרירים ו/או ברצועות התומכים בעמוד השדרה הנן שכיחות. לרוב אין מדובר בפגיעות הנמשכות לאורך זמן. מאידך פגיעה כרונית ברקמות המייצבות הללו עלול לגרום לתפקוד לקוי של החוליות ועמוד השדרה ועקב כך למגבלות תנועה וכאבים טורדניים שיפסקו רק לאחר ייצוב עמוד השדרה.

עצבים

מקלעת המותן והעצה
מקלעת המותן והעצה

מערכות העצבים מנהלים ומוליכים את המידע הנדרש לתפקודו התקין של הגוף. המידע מועבר מהמוח אל הגפיים ואל איברי הגוף השונים וחזרה למוח דרך חוט השדרה והעצבים הפריפריים. חוט השדרה, אשר מהווה המשך של המוח יורד במורד עמוד השדרה בתוך תעלה ייעודית. בין כול שתי חוליות בוקעים מבעד לפתחים אנטומיים זוג שורשי עצבים אחד לכל צד וממשיכים משם לאיברי הגוף השונים מעבירים את המידע הנדרש מהמוח ואל המוח.

כאשר החוליות מצויות במקומן ומתפקדות באופן סביר ומעברי העצבים בין החוליות פנויים מכל מחסום (זיזים, דיסקים פגועים ועוד) מתאפשר מעבר אותות מיטבי בין מהמוח ומערכת העצבים ויתר חלקי הגוף. חבלה, נפילה או בלאי באחת מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה עלולים לגרום לשינויים מבניים וללחץ על שורש עצב או על חוט השדרה. לחצים פיזיים או פגיעה טראומטית ברקמה עצבים עלולים להוביל לכאבים וחסרים נוירולוגיים.

אחת הסיבות העיקריות לכאבי גם תחתון הקורנים לרגל ומלווים במגוון תסמינים נוספים היא תופעה קלינית הקרויה סכיאטיקה. סכיאטיקה נגרמת ברוב המקרים על ידי בלט או פריצה של דיסק בין חולייתי מותני היוצר לחץ על אחד משורשי העצבים הבוקעים מעמוד השדרה המותני.

כלי דם

כמו כול רקמה בגופנו גם הרקמות העצביות זקוקות לאספקה קבועה של דם עשיר בחמצן. חוליות עמוד השדרה, חוט השדרה ושורשי העצבים מוזנים על ידי עורקים המסתעפים מאבי העורקים (אאורטה). פגיעה באחד העורקים הללו עלולה להוביל לחוסר חמצן חריף לכאבים, לחסרים נוירולוגיים ואף לשיתוק. כמובן שחומרת הסימפטומים תלויה במידת הנזק ומיקומו המדויק. פגיעה כזו יכולה להתרחש בגין מחלה, טראומה, ניתוח וגידולים סרטניים.

שלושה רבעים מאספקת הדם לחלק הקדמי של חוט השדרה מגיעים ממספר זעום של כלי דם שמסתעפים מאב העורקים. פגיעה בכלי דם בגין ניתוח, מחלה דלקתית (vasculitis) או חסימה מסיבות שונות של אב העורקים יכולים לגרום אפילו לשיתוק. הסימפטומים יכללו כאבי גב עם הקרנות, חולשת שרירים וחוסר תחושה של קור, חום וכאב מתחת לאזור שנפגע. תחושות כגון מגע, ויברציה ומיקום המועברות על ידי החלק האחורי של חוט השדרה עדין יורגשו. החלק של עמוד השדרה שבין חוליית החזה הרביעית והחוליה התשיעית מוגדר כאזור קריטי שכן באזור הזה קיימת אספקת דם דלילה לחוט השדרה. החשש הוא שכול פגיעה באחד מכלי הדם עלולה לגרום לשיתוק מלא.

עמוד השדרה, קינמטיקה וביו מכניקה

עמוד השדרה מבנה ותנועה
עמוד השדרה מבנה ותנועה

לעמוד השדרה יכולת תנועה מרשימה הכוללת שש דרגות חופש: כפיפה לפנים ופשיטה לאחור, כפיפה לימין וכפיפה לשמאל סיבוב לימין וסיבוב לשמאל. מלבד תנועות עיקריות אלו יש לעמוד השדרה דרגות חופש ודינמיות נוספת המוכתבת מהמבנה האנטומי הייחודי של כול אזור בעמוד השדרה והמיקום של החוליות. כך למשל כפיפה של עמוד השדרה הצווארי הצידה תלווה ברוטציה קלה וכיפוף לפנים.

התנועה בעמוד השדרה מתאפשרת בזכות שלושת הפרקים הקיימים בין כול שתי חוליות הכוללים את הדיסק הבין חולייתי ואת זוג מפרקי השטחה הסינוביאליים. גודלה של התנועה בין כול צמד חוליות מוכתבת על פי עוביו וגמישותו של הדיסק הבין חולייתי. צבר התנועות בין כול החוליות מקנה לעמוד השדרה את יכולת התנועה המרשימה שלו. מבחינה ביו מכנית תפקידו של עמוד השדרה הוא לשאת ולהעביר את משקל הראש והגוף לגפיים ולאגן, לאפשר לנו להתנועע וכמובן להגן על חוט השדרה והעצבים העוברים דרכו. לשם ביצוע מטלות אלו בהצלחה עמוד השדרה זקוק ליציבות ביו מכנית. הרקמות הפועלות סביב עמוד השדרה ומפרקי עמוד השדרה מעניקים לו את היציבות הנדרשת.

מנחי גוף שונים ותנועות שונות יוצרים רמות עומס ואתגרים שונים לעמוד השדרה, יציבות תקינה משמעותה שיש ביכולתו של עמוד השדרה לשמור על המבנה והמיקום התקין של הפרקים והחוליות בכול מנח ובכול סוג של עומס פיזי ומנוע נזקים ושחיקה. הרוב המכריע של נזקי וכאבי הגוף שאינם על רקע טראומטי, אלא נובעים מעומס יתר ונזק מצטבר, נגרמים בגלל שינויים ניווניים מוקדמים אשר מוליכים לפגיעה ביכולת של הפרקים או החוליות לשמר התנהגות ביו מכנית אופטימלית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו…

 • נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה בעקבות פציעה עלול להתרחש באופן מהיר יותר ממה שסברו המומחים עד היום. פציעה של חוט…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח…

 • כירופרקטיקה לקט עובדות

  כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב…

 • כירופרקטיקה, עקרונות יסוד

  כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה…

 • כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?

  כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם…

 • כירופרקטים וכירופרקטיקה

  כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים - האם המושגים הללו נשמעים לכם מוכרים? בשנים האחרונות במקביל לפופולריות הגואה שלה ואולי בגלל זה כירופרקטיקה…

 • כירופרקטיקה שאלות ותשובות

  כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה…

 • כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

  כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן