מחוך וטיפול שמרני בעקמת

מחוך וטיפול שמרני בעקמת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מחוך וטיפול שמרני בעקמת הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ולבעיות נוספות. מחקר חדש שב ומאשר את היעילות של מחוך בנסיבות אלה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  במקרים קלים של עקמת ניתן להסתפק במעקב. כאשר העקמת חמורה יותר וכאשר הנער או הנערה ממשיכים לגדול יש לשקול שימוש במחוך וזאת כדי למנוע סיבוכים. מחוך נמצא יעיל במניעת החמרה ומניעת צורך בניתוחים לתיקון עקמת אידיופטית (ללא סיבה ברורה) בקרב מתבגרים.

  {loadposition inside-page}

  מחוך וטיפול שמרני בעקמת – רקע

  עקמת היא עיקום צדי של עמוד השדרה הנגרמת לרוב במהלך תקופת הגדילה לפני הבגרות המינית. כ3% מכלל הילדים ובני הנוער סובלים מהתופעה הזאת. ברוב המקרים העקמת היא קלה או בינונית בחומרתה. בחלק קטן מהמקרים היא חמורה מספיק כדי לשבש את התפקוד של הריאות למשל. במקרים שבהם אנו מזהים שהעקמת ממשיכה להחמיר נמליץ על שימוש במחוך ייעודי. במקרים חמורים במיוחד נדרשת התערבות כירורגית כדי לטפל בעקמת. הגורם לעקמת בעמוד השדרה אינו ברור. בחלק קטן מהמקרים ניתן להצביע על הגורם. גורמים ידועים כוללים שיתוק מוחי, מחלת ניוון שרירים ועוד.

  ישנם שלוש שיטות יעילות לטיפול וניהול עקמת: פיקוח ומעקב, מחוך וכאשר אין ברירה אחרת ניתוח. בכול מקרה ובכול שיטה שבה נבחר העקמת אינה הולכת להתיישר לחלוטין. מחוך עשוי לעצור את התקדמות העקמת וניתוח עשוי ליישר את עמוד השדרה עד למצב סביר אבל לא מושלם. השיטה שבה נבחר לפעול תלויה בחומרת העקמת ובגילו של הילד. נתונים אלה יעזרו לנו לנבא כמה עלולה העקמת להחמיר במהלך שנות צמיחתו של הילד. נמליץ לפקח ולבדוק כול שישה חודשים ילד בתקופת ההתבגרות שהעקמת שלו היא פחות מ20 מעלות. כמובן שמרגע שהילד הזה יגיע לבגרות מינית מלאה העקמת אינה צפויה לגדול ולא יהיה צורך יותר במעקב. אנו נתחיל להיות מוטרדים כאשר העקמת גדולה יותר מ20 מעלות ולילד נותרו עוד שנות צמיחה.

  טיפול בעקמת

  מחוך

  מומלץ להיעזר במחוך במקרים של עקמת בת 20 – 40 מעלות, במקרים שבהם העקמת מוסיפה להחמיר וגדלה ביותר מ5 מעלות וכאשר העקמת היא מעל 30 מעלות כאשר היא מאובחנת לראשונה.  מטרת המחוך היא בעיקר למנוע החמרה. מחקרים שונים אכן מראים שמחוך יעיל במניעת ההחמרה של העקמת שעלולה להוביל לצורך בניתוח. יש חשיבות לזמן שאנו שוהים עם המחוך ככול שאנו נעזרים בו יותר זמן כך הוא יהיה יעיל יותר. לבישה של המחוך למשל 6 שעות ביום היא קרוב לוודאי חסרת משמעות לעומת זאת לבישה של המחוך 16- 23 שעות ביום עתידה לשאת פרי ולמנוע החמרה בעקמת ולכן גם למנוע ניתוח. עם זאת חשוב לזכור שישנם מקרים שבהם העקמת ממשיכה להתקדם גם עם מחוך ובמקרים אלו אין מנוס מלפנות לניתוח.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   יש להמשיך ללבוש את המחוך עד לעצירה מוחלטת של הגדילה. עד אז העקמת יכולה לחזור. במהלך התקופה הזאת יערך פיקוח  ויוחלט האם אתם עדיין צומחים ולכן עדיין צריכים ללבוש את המחוך. טכנאי מיוחד מתכנן את המחוך בהתאם למיקום העקמת, רמת הגמישות של העקמת, מכמה קשתות מורכבת העקמת שלכם, כמה ואילו חוליות נמצאות במצב מסובב ועוד. ניתוח יוצע לעקמת שהיא מעל 50 מעלות. הניתוח עשוי לתרום ליישור של עמוד השדרה אך גם במקרה הזה עם כול המורכבות ותופעות הלוואי האפשריות עמוד השדרה לא יהיה ישר לגמרי אלא רק התיישר באופן משמעותי.

   טיפול כירופרקטי בעקמת

   טיפול כגון כירופרקטי בפני עצמו אינו יכול לעצור את התפתחות העקמת. טיפול כירופרקטי הניתן יחד עם מחוך עשוי לשפר את תוצאות הטיפול. טיפול כזה יכלול שיפור המוביליות של חוליות עמוד השדרה, שיפור האיזון השרירי בעמוד השדרה, שיפור היציבה ועוד.

   מחוך וטיפול שמרני בעקמת
   מחוך וטיפול שמרני בעקמת

   אלה יושגו בטיפול ידני, בטיפול שניעזר באמצעים חשמליים כגון לייזר רך והנחיות בנושא ארגונומיה, יציבה, פעילות גופנית מתאימה ועוד. כמובן שאם העקמת גורמת לכאבים בגב אזי התרומה הכירופרקטית עשויה להיות גדולה יותר.

   מחקר

   התפקיד של מחוך בטיפול בעקמת בקרב ילדים ובני נוער הוא עניין שנוי במחלוקת. החוקרים החליטו לבדוק את הנושא. לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר 242 ילדים ובני נוער עם עקמת 116 ילדים ובני נוער חולקו באופן אקראי בין קבוצה שטופלה עם מחוך לבין הקבוצה שהושמה תחת פיקוח בלבד. 126 ילדים ובני נוער בחרו בעצמם לאיזה קבוצה להשתייך לזו שקיבלת מחוך או לזו שנמצאה תחת פיקוח. הקבוצה שטופלה עם מחוך התבקשה ללבוש את המחוך למשך 18 שעות ביום.

   ממצאי המחקר

   המחקר נעצר בשל היעילות של המחוך בעצירת העקמת. שיעור ההצלחה עמד על 72% בהשוואה ל42% שהושגו עם פיקוח. נמצא גם יחס ישר בין היעילות של המחוך לבין מספר השעות שנלבש. ככול שנלבש לאורך יותר שעות כך גדלה יעילותו.

   מסקנות החוקרים

   מחוך עוצר באופן יעיל את התפתחות העקמת ובכך עשוי למנוע ניתוחים מורכבים. היתרונות של המחוך גדלים כאשר הוא נלבש במשך שעות ארוכות יותר.

   New England journal of medicine 2013; 369:1512-1521

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,