דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק
דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק

דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק! עד כמה שזה נשמע מוזר המחקר הנוכחי טוען שחיזוק של שרירי התאומים בשוקיים יכול לעזור לכם עם התופעה הטורדנית הזאת הקרוי דורבן. כאבים בכף הרגל בגלל דורבן או בשמה העברי דלקת בחיתולית הכפית מהווים הפרעה שכיחה וטורדנית. הכאבים יכולים להופיע בכול נקודה בכף הרגל אך לרוב יתפתחו באזור העקב.

לעיתים מתפתח זיז בעקב המכונה “דורבן”. גלי הלם מהווה טיפול מועדף ועכשיו גם תרגילי חיזוק. חיתולית הכפית היא למעשה רקמת חיבור שמתחילה בחלק התחתון של עצם העקב נמתחת לאורך קרקעית כף הרגל ומתחברת לחמשת הבהונות. תפקידה של חיתולית הכפית הוא להעניק תמיכה ובלימת זעזועים לקשת האורכית של כף הרגל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק – רקע

עומס יתר הנובעים ממשקל עודף ו/או פעילות כגון עמידה, הליכה וריצה הכרוכים בעומס על כפות הרגליים מהווים גורמי סיכון להתפתחות פגיעה בחיתולית הכפית והתפתחות דלקת מקומית הקרויה לעתים גם דורבן. גורמי סיכון נוספים להתפתחות ההפרעה כוללים תהליכים ניווניים, טראומה וכמובן שינויים מבניים בכף הרגל (קשת גבוהה, קשת שטוחה ועוד) או בגפה (רגל קצרה, מנח לא תקין של מפרק הירך ועוד) שיבושים תפקודיים בגין שרירי גפה תחתונה קצרים או חלשים, גיד אכילס קצר ועוד. מה ניתן לעשות כדי לרפא דורבן? ישנם מספר אמצעים יעילים לטיפול בדורבן ובעיקר שימוש בגלי הלם. מחקר חדש מציע לנו להוסיף לכך גם תרגילי חיזוק.

המחקר

דורבן בעקב חזקו את שרירי השוק
דורבן בעקב חזקו את שרירי השוק

החוקרים בדקו את היעילות של הטיפול בדלקת בחיתולית הכפית (דורבן) באמצעות מדרס ומתיחה מיוחדת של חיתולית הכפית לעומת מדרס ותרגילי חיזוק. לצורך המחקר נלקחו 48 חולים אשר חולקו באופן רנדומלי לשתי קבוצות. לחברי הקבוצה הראשונה (הקבוצה המותחת) הותאם מדרס והיא נדרשה לבצע תרגילי מתיחה מיוחדת עבוד חיתולית הכפית ושרירי השוק. לחברי הקבוצה שנייה הותאם מדרס והיא נדרשה לבצע תרגילי חיזוק (ראה פירוט למטה). חברי שתי הקבוצות נבדקו לאחר חודש, לאחר 3 חודשים, לאחר 6 חודשים ולאחר 12 חודשים.

ממצאי המחקר

לאחר 3 חודשים נמצא שהחולים שביצעו תרגילי חיזוק של שרירי התאומים יום כן יום לא שיפרו את מצבם משמעותית יותר מחברי הקבוצה שבצעו תרגילי מתיחה. בטווח היותר רחוק לאחר 9 חודשים נוספים לא היו הבדלים בין הקבוצה המותחת לקבוצה המחזקת. שתי הקבוצות נהנו מהקלה בכאבים ותפקוד משופר של כף הרגל.

מסקנות החוקרים

דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק! תרגילי חיזוק לגפה התחתונה עשויים להועיל מהר יותר מתרגילי מתיחה לגפה התחתונה על מנת לשפר את התפקוד של כף הרגל ולהפחית את הכאב הנובע מפציעה של חיתולית הכפית.

דורבן בעקב – תרגיל החיזוק

מנח מוצא: עמידה יחפה על מדרגה עם הכף הרגל הפצועה כאשר העקב נמצא מחוץ למדרגה. מגבת מגולגלת מונחת מתחת לאצבעות כף הרגל. הרגל הבריאה תלויה באוויר עם כפיפה קלה של הברך.

התרגיל: הרימו לאט את עקב כף הרגל, שהו 3 שניות במנח, הורידו את העקב, שהו 3 שניות וחוזר חלילה. יש לחזור על התרגיל 12 פעמים.

הערות: במחקר בוצעו תרגילי החיזוק עם הפוגות של יום בין אימון לאימון. במידה והתרגיל אינו קשה מידי תוכלו להוסיף משקל (למשל תרמיל גב ממולא בספרים). להימנע מהגעה למצב של כאב.

Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports Volume 25Issue 3,pages e292–e300, 21 August 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דורבן חכו עם הניתוח

  דורבן? חכו עם הניתוח ועברו לטיפול שמרני רצוי עם גלי הלם. דורבן או דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא מהבעיות…

 • שרירי ובריא בגיל המבוגר

  שרירי ובריא בגיל המבוגר הוא עניין אפשרי בהחלט. ההשפעות הידועות של הפעילות גופנית על הבריאות של כול אחד מאיתנו שולחת…

 • שין ספלינט בגלל חולשה בירך

  שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • מדרסים יקרים לדורבן? אין צורך

  מדרסים יקרים לדורבן? לא חובה! חולים הסובלים מכאבים בכף הרגל ובעיקר בעקב בגלל תופעה הקרויה דורבן פונים כדי להקל על…

 • נעלי עקב פוצעות אתכן

  נעלי עקב פוצעות! אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות חטובות יותר ומרשימות יותר. אך האם נשים מודעות…