דורבן בעקב וחיזוק שרירי השוק

דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דורבן בעקב וחיזוק שרירי השוק האם יש קשר? עד כמה שזה נשמע מוזר המחקר הנוכחי טוען שחיזוק של שרירי התאומים בשוקיים יכול לעזור לכם עם התופעה הטורדנית הזאת הקרוי דורבן. כאבים בכף הרגל בגלל דורבן או בשמה העברי דלקת בחיתולית הכפית מהווים הפרעה שכיחה וטורדנית. הכאבים יכולים להופיע בכול נקודה בכף הרגל אך לרוב יתפתחו באזור העקב.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לעיתים מתפתח זיז בעקב המכונה "דורבן". גלי הלם מהווה טיפול מועדף ועכשיו גם תרגילי חיזוק. חיתולית הכפית היא למעשה רקמת חיבור שמתחילה בחלק התחתון של עצם העקב נמתחת לאורך קרקעית כף הרגל ומתחברת לחמשת הבהונות. תפקידה של חיתולית הכפית הוא להעניק תמיכה ובלימת זעזועים לקשת האורכית של כף הרגל.

  {loadposition inside-page}

  דורבן בעקב וחיזוק שרירי השוק – רקע

  עומס יתר על כפות הרגליים הנובעים לרוב מעמידה, הליכה וריצה עלולים לגרום להתפתחות דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) באזור העקב הקרויה לעתים גם דורבן (Heel Spur). חיתולית הכפית הממוקמת בקרקעית כף הרגל ותפקידה לתמוך בקשת כף הרגל עשויה מרקמת חיבור קשיחה. בארצות הברית מטופלים כול שנה כשני מיליון בני אדם בגין דלקת ברקמת חיבור זאת והתפתחות דורבן בעקב. למעשה, מדובר בגורם השכיח ביותר לכאבים בעקב.

  גורמי סיכון להתפתחות דורבן בעקב כוללים בין היתר השמנה ועודף משקל, סוגי מקצוע ופעילות גופנית וכמובן שינויים מבניים בכף הרגל (קשת גבוהה, קשת שטוחה ועוד) או בגפה (רגל קצרה, מנח לא תקין של מפרק הירך ועוד). גם שיבושים תפקודיים של הגפה התחתונה בגין שרירים קצרים או חלשים, גיד אכילס קצר ועוד מעלים את הסבירות להתפתחות דורבן בעקב. דורבן בעקב יכול להתפתח גם כתוצאה מנזק טראומטי לעקב. מה ניתן לעשות כדי לרפא דורבן? ישנם מספר אמצעים יעילים לטיפול בדורבן ובעיקר שימוש בגלי הלם. מחקר חדש מציע לנו להוסיף לכך גם תרגילי חיזוק.

  המחקר

  דורבן בעקב חזקו את שרירי השוק
  דורבן בעקב חזקו את שרירי השוק

  החוקרים בדקו את היעילות של הטיפול בדלקת בחיתולית הכפית (דורבן) באמצעות מדרס ומתיחה מיוחדת של חיתולית הכפית לעומת מדרס ותרגילי חיזוק. לצורך המחקר נלקחו 48 חולים אשר חולקו באופן רנדומלי לשתי קבוצות. לחברי הקבוצה הראשונה (הקבוצה המותחת) הותאם מדרס והיא נדרשה לבצע תרגילי מתיחה מיוחדת עבוד חיתולית הכפית ושרירי השוק. לחברי הקבוצה שנייה הותאם מדרס והיא נדרשה לבצע תרגילי חיזוק (ראה פירוט למטה). חברי שתי הקבוצות נבדקו לאחר חודש, לאחר 3 חודשים, לאחר 6 חודשים ולאחר 12 חודשים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   לאחר 3 חודשים נמצא שהחולים שביצעו תרגילי חיזוק של שרירי התאומים יום כן יום לא שיפרו את מצבם משמעותית יותר מחברי הקבוצה שבצעו תרגילי מתיחה. בטווח היותר רחוק לאחר 9 חודשים נוספים לא היו הבדלים בין הקבוצה המותחת לקבוצה המחזקת. שתי הקבוצות נהנו מהקלה בכאבים ותפקוד משופר של כף הרגל.

   מסקנות החוקרים

   דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק! תרגילי חיזוק לגפה התחתונה עשויים להועיל מהר יותר מתרגילי מתיחה לגפה התחתונה על מנת לשפר את התפקוד של כף הרגל ולהפחית את הכאב הנובע מפציעה של חיתולית הכפית.

   דורבן בעקב – תרגיל החיזוק

   מנח מוצא: עמידה יחפה על מדרגה עם הכף הרגל הפצועה כאשר העקב נמצא מחוץ למדרגה. מגבת מגולגלת מונחת מתחת לאצבעות כף הרגל. הרגל הבריאה תלויה באוויר עם כפיפה קלה של הברך.

   התרגיל: הרימו לאט את עקב כף הרגל, שהו 3 שניות במנח, הורידו את העקב, שהו 3 שניות וחוזר חלילה. יש לחזור על התרגיל 12 פעמים.

   הערות: במחקר בוצעו תרגילי החיזוק עם הפוגות של יום בין אימון לאימון. במידה והתרגיל אינו קשה מידי תוכלו להוסיף משקל (למשל תרמיל גב ממולא בספרים). להימנע מהגעה למצב של כאב.

   Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports Volume 25Issue 3, pages e292–e300, 21 August 2014

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה