דורבן בעקב וחיזוק שרירי השוק

דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק

דורבן בעקב וחיזוק שרירי השוק האם יש קשר? המחקר הנוכחי טוען שחיזוק של שרירי השוקיים יכול לעזור עם ההפרעה הטורדנית הזאת הקראת "דורבן". דורבן הוא הכינוי שניתן לפציעה של חיתולית הכפית או בלעז פלנטר פאשיה.  כאבים בכף הרגל הנובעים מדורבן מהווים הפרעה שכיחה ביותר. הכאב עלול להתפתח בכול נקודה בכף הרגל אך לרוב יופיע באזור העקב. חולים הסובלים מדורבן מתלוננים בעיקר על כאבים בעקב בבוקר.

לעיתים ניתן לזהות באמצעות צילום רנטגן זיז בעקב ומכאן הכינוי "דורבן". גלי הלם מהווה קו ראשון לטיפול בהפרעה זאת. על פי המחקר הנוכחי גם תרגילי חיזוק עשויים להועיל. חיתולית הכפית היא רקמת חיבור שנמתחת בין:

 • עצם העקב לאורך קרקעית כף הרגל ומתחברת לחמשת עצמות המטטרסל

תפקידה של חיתולית הכפית הוא להעניק תמיכה ובלימת זעזועים לקשת האורכית של כף הרגל.

דורבן בעקב וחיזוק שרירי השוק – רקע

עומס יתר על כפות הרגליים עלול לפצוע את חיתולית הכפית ולגרום לדלקת מקומית (Plantar Fasciitis). דלקת זאת בכף הרגל המופיע לרוב בעקב מכונה לעתים גם דורבן (Heel Spur). גורמים אפשריים לעומס יתר על כפות הרגליים כוללים בין היתר:

 • עמידה ממושכת
 • הליכה
 • ממושכת
 • ריצה ועוד

חיתולית הכפית הממוקמת בקרקעית כף הרגל ותפקידה לתמוך בקשת כף הרגל עשויה מרקמת חיבור קשיחה. בארצות הברית מטופלים כול שנה כשני מיליון בני אדם בגלל התפתחות דורבן בעקב. למעשה, מדובר בגורם השכיח ביותר לכאבים בעקב.

גורמי סיכון להתפתחות דורבן בעקב כוללים בין היתר:

 • השמנה ועודף משקל
 • סוגי מקצוע ופעילות גופנית
 • כמובן שינויים מבניים בכף הרגל (קשת גבוהה, קשת שטוחה ועוד) או בגפה (רגל קצרה, מנח לא תקין של מפרק הירך ועוד)
 • שיבושים תפקודיים של הגפה התחתונה בגין שרירים קצרים או חלשים, גיד אכילס קצר ועוד

דורבן בעקב יכול להתפתח גם בעקבות נזק טראומטי לעקב. מה ניתן לעשות כדי לרפא דורבן? ישנם מספר אמצעים יעילים לטיפול בדורבן ובעיקר שימוש בגלי הלם. מחקר חדש מציע לנו להוסיף לכך גם תרגילי חיזוק.

המחקר

דורבן בעקב חזקו את שרירי השוק
דורבן בעקב חזקו את שרירי השוק

החוקרים בדקו את היעילות של הטיפול בדלקת בחיתולית הכפית (דורבן) באמצעות:

 • מדרס ומתיחה מיוחדת של חיתולית הכפית
 • לעומת מדרס ותרגילי חיזוק

לצורך המחקר נלקחו 48 חולים אשר חולקו באופן רנדומלי לשתי קבוצות:

 • לחברי הקבוצה הראשונה (הקבוצה המותחת) הותאם מדרס והיא נדרשה לבצע תרגילי מתיחה מיוחדת עבוד חיתולית הכפית ושרירי השוק
 • לחברי הקבוצה שנייה הותאם מדרס והיא נדרשה לבצע תרגילי חיזוק (ראה פירוט למטה)

חברי שתי הקבוצות נבדקו לאחר:

 • חודש
 • 3 חודשים
 • 6 חודשים
 • 12 חודשים

ממצאי המחקר

לאחר 3 חודשים נמצא שהחולים שביצעו תרגילי חיזוק של שרירי התאומים יום כן יום לא שיפרו את מצבם משמעותית יותר מחברי הקבוצה שבצעו תרגילי מתיחה. בטווח היותר רחוק לאחר 9 חודשים נוספים לא היו הבדלים בין הקבוצה המותחת לקבוצה המחזקת. שתי הקבוצות נהנו מהקלה בכאבים ותפקוד משופר של כף הרגל.

מסקנות החוקרים

דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק! תרגילי חיזוק לגפה התחתונה עשויים להועיל מהר יותר מתרגילי מתיחה לגפה התחתונה על מנת לשפר את התפקוד של כף הרגל ולהפחית את הכאב הנובע מפציעה של חיתולית הכפית.

דורבן בעקב – תרגיל החיזוק

מנח מוצא: עמידה יחפה על מדרגה עם הכף הרגל הפצועה כאשר העקב נמצא מחוץ למדרגה. מגבת מגולגלת מונחת מתחת לאצבעות כף הרגל. הרגל הבריאה תלויה באוויר עם כפיפה קלה של הברך.

התרגיל: הרימו לאט את עקב כף הרגל, שהו 3 שניות במנח, הורידו את העקב, שהו 3 שניות וחוזר חלילה. יש לחזור על התרגיל 12 פעמים.

הערות: במחקר בוצעו תרגילי החיזוק עם הפוגות של יום בין אימון לאימון. אם התרגיל אינו קשה מידי תוכלו להוסיף משקל (למשל תרמיל גב ממולא בספרים). להימנע מהגעה למצב של כאב.

Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports Volume 25Issue 3, pages e292–e300, 21 August 2014

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אוסטאוכונדרוזיס אבחון וטיפול

אוסטאוכונדרוזיס אבחון וטיפול

אוסטאוכונדרוזיס היא קבוצת מחלות המתאפיינות בין היתר בפגיעות בסחוס התוך מפרקי. מחלות אלה מתפתחות בעיקר בקרב ילדים ומתבגרים שעצמותיהם עדיין בשלבי התפתחות אך לעיתים, רחוקות אמנם, גם מבוגרים עלולים לסבול מהן.

קרינה מסרטנת בגלל בדיקת סיטי

בדיקת סיטי עלולה לסרטן

קרינה מסרטנת מסריקת CT הופכת את הבדיקה הזאת לבעייתית. למרות המודעות לחסרונות המשמעותיים של הבדיקה הזאת ובעיקר לקרינות הנלוות לו, חולים רבים מידי מופנים לביצוע CT וזאת בגלל העליות הנמוכות יחסית של הליך זה לעומת בדיקת MRI. 

לכידה של עצב פריפרי

לכידה של עצב פריפרי

נזק לעצב פריפרי היא תופעה שכיחה. סיבי העצבים הבוקעים מחוט השדרה עושים דרכם עד לקצות האצבעות בידיים וברגליים כדי למלא את תפקידם – לעצבב. סיבי עצב אלו עלולים להיפגע בין היתר על יד מגוון מחלות או בגלל החשיפה שלהם במהלך המסלול המפותל לעומסים וחבלות.