סקרואילאיטיס מניעה

סקרואילאיטיס מניעה

סקרואילאיטיס – מניעה היא השיטה הטובה ביותר להתמודד עם הפרעה זאת. דלקת במפרקי הסקרואיליאק (בעברית: העצה והכסל) מהווה גורם שכיח לכאבים. לעתים קרובות, כאבים שמקורם במפרקים הללו מאובחנים באופן שגוי ככאבים שנובעים מעמוד השדרה המותני. הקושי נובע מהדמיון בין הסימפטומים הנובעים ממפרקי הסקרואיליאק לאלו הנובעים מעמוד השדרה המותני. הכאבים שמקורם במפרקי הסקרואיליאק יכולים להופיע בגב תחתון, באגן או באזור המפשעה. כאב שבמקורו במפרקי הסקרואיליאק יכול גם להיות מושלך במורד הרגליים.

הסימפטומים הללו עלולים לנבוע גם בגלל פגיעה בעמוד השדרה המותני, פגיעה במפרק הירך ועוד. הדמיון הזה עלול לבלבל גם רופאים טובים שבאים לאבחן את מקור הכאב. הטיפול בדלקת במפרקי העצה והכסל או סקרואילאיטיס עלול להיות ממושך. מסיבה זאת אין לוותר על האבחון המדויק. עם זאת בדומה להפרעות בריאותיות אחרות תמיד עדיף למנוע אותן ולא לטפל בהן. במאמר הנוכחי "סקרואילאיטיס מניעה" נדון בנושא בהרחבה.

סקרואילאיטיס מניעה – רקע

מפרקי העצה והכסל מהווים את המפגש בין עצם העצה (Sacrum) לעצמות האגן. המפרקים הללו מעבירים את העומסים המגיעים מהקרקע לפלג הגוף העליון ואת המשקל ועומסים מפלג הגוף העליון אל הגפיים התחתונות. מדובר במפרקים נוקשים יחסית בעלי יכולת תנועה מוגבלת.

גורמים לסקרואילאיטיס

בין יתר הגורמים שעלולים לגרום נזק למפרקי העצה והכסל ולהתפתחות סקרואילאיטיס נמנה:

 • נזקי חבלה
 • עומסי יתר על רקע שימוש חוזרני במפרק
 • מגוון מחלות מפרקים ועוד

גורמי סיכון לסקרואילאיטיס

בין גורמי הסיכון להתפתחות סקרואילאיטיס נמנה:

 • גמישות יתר של רקמות החיבור התומכות
 • חולשה של השרירים המניעים את המפרקים הללו
 • יציבה לקויה
 • מקצועות או ענפי ספורט היוצרים עומסים חריגים על הגב התחתון והאגן ועוד

מפרקי העצה והכסל נסמכים על מגוון רקמות תומכות ומניעות כדי לייצב את תנועתן. בין הרקמות נמנה רצועות, שרירי רצפת האגן ושרירי הליבה ובעיקר שרירי העכוז ושרירי הבטן. חולשה של קבוצות שרירים אלה או רפיון על רקע הורמונלי או אחר של הרקמות הפסיביות התומכות במפרק עלול לגרום לתנועת יתר במפרקי העצה והכסל. נוקשות גדולה מידי של המפרק או יותר מידי תנועה במפרק שנועד להיות מוגבל תנועתית גורמים לעומסי יתר מקומיים, פציעה וכאבים. סימנים ותסמינים נוספים בגלל פגיעה במפרקי העצה והכסל כוללים מלבד כאבים מקומיים שעלולים להיות מושלכים מטה גם מגבלות תנועה של האגן. לא אמורים להיות סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

אבחון סקרואילאיטיס

לאבחון מדויק של סקרואילאיטיס חשוב לבצע הליך מסודר של אבחנה מבדלת. בהליך זה יש לקחת בחשבון כל פתולוגיה אפשרית שיכולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו של סקרואילאיטיס. כך למשל:

 • סיאטיקה על רקע פריצת דיסק מותני עלולה להקרין אל האגן וליצור תמונה קלינית דומה לסקרואילאיטיס
 • דלקת בעצם הזנב עלולה לגרום לסימפטומים דומים לאלו של סקרואילאיטיס ועוד

עם זאת בסקרואילאיטיס אין סימנים ותסמינים נוירולוגיים, לא אמורות להיות מגבלות תנועה או כאב מקומי בעמוד השדרה המותני ועוד.

מניעה של כאבים במפרק העצה וכסל

לכאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל יש נטייה לחזור. אחת הסיבות לכך היא השיקום הלקוי שהתבצע בפעם הראשונה שהתפתחה בעיה במפרקים הללו. מלבד העקרונות הכלליים של מניעת פציעות ספורט חשובה במיוחד השמירה התמידית על חוזקם של שרירי הליבה בגלל הקשר שלהם עם התפקוד של מפרקי העצה והכסל. להן מספר כללים שיעזרו לכם להימנע מכאבים במפרקים הללו:

לא להתעלם מכאב

על מנת להוריד את הסיכון להתפתחות סקרואילאיטיס או דלקת במפרקי העצה והכסל עליכם להקפיד על מספר כללים. ראשית אל תתעלמו מכאב. עצרו כול פעילות עם הופעת סימן ראשון לכאב. אם מספר ימים של הימנעות מגירוי הכאב לא פותרת את הבעיה בררו באופן מקצועי מה קרה.

שפרו את היציבה

אין חולק על הקשר שבין יציבה נכונה לבריאות של מערכת שריר ושלד. בעניין הזה מפרקי העצה והכסל ועמוד השדרה אינם חריגים. שמירה על קשתות עמוד השדרה מפחיתה את העומסים השליליים המוטלים על חלקי הגוף השונים. הפחתת העומסים מעל האגן ומפרקי העצה והכסל מצמצמת הסיכון להתפתחות סקרואילאיטיס. יציבה טובה, שומרת על מרכז הכובד ומקנה לגופנו את החוזק, היציבות והגמישות הנדרשים לתפקוד נכון.

הקפידו על ארגונומיה תקינה

גם לארגונומיה תפקיד קריטי במניעת כאבים ובכלל זה במפרק העצה והכסל. הקפידו לעשות שימוש רק בציוד ובריהוט מותאמים אליכם באופן אישי. עבדו רק על עמדת עבודה ארגונומית. הקפידו על ישיבה נכונה שבה עצמות האגן נושאות ברוב העומס. צמצמו את הישיבה ו/או את הנהיגה למינימום אפשרי. אל תשבו רצוף. קטעו את הישיבה מספר רב של פעמים שבהם תהלכו. התכופפו נכון. הימנעו מהרמת משא או לחלופין עשו זאת נכון. אל תעמדו ממושכות. הימנעו מנעילת נעלי עקב. אל תישנו על הבטן.

פעילות גופנית

סקרואילאיטיס מניעה
סקרואילאיטיס מניעה

פעילות גופנית חשובה ביותר לצורך שיפור התפקוד של הגוף ובכלל זה של מפרקי העצה והכסל. פעילות גופנית חשובה גם כדי למנוע הישנות כאבים ודלקות במפרקים אלו. עם זאת פעילות גופנית לקויה תיתן תוצאה הפוכה. התחילו את הפעילות הגופנית באופן הדרגתי. הפעילות הגופנית המונעת חייבת לכלול:

 • פעילות אירובית (עם עדיפות להליכה, ריצה ו/או שחייה)
 • תרגילים לחיזוק שרירי הליבה (חדר כושר)
 • פעילות לשיפור הקואורדינציה
 • תרגילים לשיווי המשקל
 • תרגול של חוש החישה העצמית
 • פעילות לאיזון הכוח והגמישות של השרירים הפועלים לאורך השרשרת הקינמטית
 • במיוחד חשוב לחזק את שרירי העכוז ואת שרירי הבטן. הסיבה לכך היא הקשר של שרירים אלו לתפקוד של מפרקי העצה והכסל.

הפחיתו משקל

עודף משקל והשמנה מהווים גורם סיכון לפגיעה במפרקים נושאי המשקל ובכלל זה מפרקי העצה והכסל. על פי נתונים שמתפרסמים כשליש מתושבי ארצות הברית ומספר דומה של ישראלים סובלים מהשמנה. המשמעות הישירה של נתון זה הוא סיכון גבוה יותר לפגיעה ברקמות הגב התחתון.

הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

כאבים במפרק העצה והכסל נובעים לפעמים גם מחבלות, נפילות ותאונות הגורמות לנזקים במפרק. לכן מידה מסוימת של זהירות לא תזיק. חוץ מזהירות הקפידו לאמן את היכולות שלכם למנוע את הנפילות הללו. שיפור היכולת להימנע מנפילות ניתנת להשגה באמצעות פעילות גופנית. פעילות גופנית מומלצת לצורך הזה כוללים:

 • אימוני שיווי משקל
 • אימוני חוש החישה העצמית (פרופריוצפטיבית)

הימנעו מעישון

הקשר שבין עישון לכאבי גב ובכלל זה סקרואילאיטיס הוכח באופן חד משמעי. למה זה קשור לא ברור לגמרי. השערות בכל הנוגע למנגנון לכך כוללות את:

 • הפגיעה באספקת הדם הנגרמת על ידי עישון
 • השיעולים החוזרניים המאפיינים את המעשנים

הפחיתו את מתחים הנפשיים

למצב הנפשי יש השפעה דרמטית על הבריאות ובכלל זה על הבריאות של הגב התחתון והאגן. מתח נפשי ודיכאון מהווים גורם סיכון להתפתחות מחלות רבות שחלקן כרוכות בכאבים בגב התחתון. עוד נוסיף שמתחים נפשיים כרוניים גם מאטים את קצב ההחלמה מהמחלות הללו.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פעילות גופנית שומרת על מוח חד

פעילות גופנית שומרת על מוח חד

פעילות גופנית שומרת על המוח! פעילות גופנית שכוללת הליכה, תרגילי שיווי משקל והרמת משקולות שומרת על היכולות הקוגניטיביות ובכלל זה על חדות הזיכרון ומפחיתה את הסיכון לפתח אלצהיימר בקרב מבוגרים. אין מרשם לגבי סוג הפעילות הרצוי העיקר להמשיך ולהתעמל.

מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה

מבנה הרגל אנטומיה וביומכניקה

מבנה הרגל? אנטומיה וביומכניקה של הרגל באים לעזרת הקלינאי לצורך אבחון מקור הסימנים והתסמינים. אחת הבעיות השכיחות בקרב בני אדם היא מיחושים בגפה התחתונה. קלינאי איכותי יערוך אבחנה מבדלת שמתבססת בין היתר על האנטומיה והביומכניקה.

כאבים בכתף אבחון

כאבים בכתף אבחון

כאבים בכתף? אבחון מדויק של תסמין זה יאפשר טיפול מהיר ויעיל יותר ובכך עשוי להימנע נזק כרוני. מקור הסימנים והתסמינים במפרק הזה יכול להיות רקמה מקומית פצועה או הקרנה מנזק או מחלה ברקמה מרוחקת כמו למשל פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי. 

מצבנו הגופני תלוי גנטיקה או אימונים

מצבנו הגופני תלוי בעיקר באימונים

זה הכול גנטיקה או אימון? המצב הגופני שלנו תלוי גם בגנטיקה וגם בגורמים סביבתיים כמו פעילות גופנית, אבל מה יותר חשוב? על השאלה הזאת ששבה ועולה בין ספורטאים לאלה שמעדיפים לשבת מול מסך הטלוויזיה עונה באופן ברור המחקר המסוקר כאן.