סקרואילאיטיס מניעה

סקרואילאיטיס מניעה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  סקרואילאיטיס – מניעה היא השיטה הטובה ביותר להתמודד עם הבעיה הזאת. בכול מקרה של כאבים באזור האגן או המפשעה יש לשלול מעורבות של מפרקי סקרואיליאק או בשמם העברי העצה והכסל. לעתים סימנים ותסמינים שמקורם במפרקים הללו מאובחנים באופן שגוי ככאלה המגיעים מעמוד השדרה המותני. חשוב לזכור אבחון שגוי מוביל לטיפול לקוי. הסיבה לקושי באבחון כאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל טמונה בסימנים ובתסמינים של דלקת זאת הכוללים כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל, מגבלות תנועה, כאבים במפשעה ועוד.

  סימנים ותסמינים אלו הדומים לאלו המתפתחים בגלל תסמונות שכיחות אחרות כמו למשל הפרעות בריאותיות בעמוד השדרה המותני או הפרעות בריאותיות במפרק הירך עלולים לבלבל גם רופאים טובים. הטיפול בהתפתחות סקרואילאיטיס או בדלקת במפרקי העצה והכסל עלול להיות ממושך וזאת בין היתר בגלל אורח החיים המודרני היושבני. מסיבה זאת חשוב לזכור: כאשר יש לכם נטייה חוזרנית לסבול מהתפתחות סקרואילאיטיס – מניעה היא שם המשחק. עשו כול מאמץ למנוע גירוי של המפרק הזה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סקרואילאיטיס מניעה – רקע

   מפרקי העצה והכסל הנוצרים מהחיבור של עצם העצה (Sacrum) לעצמות האגן מהווים צומת בין פלג הגוף העליון לתחתון. הם מעבירים את העומסים המגיעים מהקרקע לפלג הגוף העליון ואת המשקל ועומסים מפלג הגוף העליון אל הגפיים התחתונות. מדובר במפרקים נוקשים יחסית בעלי יכולת תנועה מוגבלת. גורמים שונים עלולים להוביל להתפתחות נזקים במפרקים וכאבים. בין יתר הגורמים נמנה נזקי חבלה, שימוש חוזרני במפרק, מגוון מחלות מפרקים ועוד. גורמי הסיכון להתפתחות סקרואילאיטיס כוללים בין היתר גמישות יתר של רקמות החיבור התומכות  וחולשה של השרירים המניעים את המפרקים הללו.

   מפרקי העצה והכסל נסמכים על מגוון רקמות תומכות כגון רצועות ועל שרירי רצפת האגן ושרירי הליבה ובעיקר שרירי העכוז ושרירי הבטן כדי לייצב את תנועתן. חולשה של קבוצות שרירים אלה או רפיון על רקע הורמונלי או אחר של הרקמות הפסיביות התומכות במפרק עלול לגרום לתנועת יתר במפרקי העצה והכסל. נוקשות גדולה מידי של המפרק או יותר מידי תנועה במפרק שנועד להיות מוגבל תנועתית גורמים לעומסי יתר מקומיים, פציעה וכאבים. סימנים ותסמינים נוספים בגלל פגיעה במפרקי העצה והכסל כוללים מלבד כאבים מקומיים שעלולים להיות מושלכים מטה גם מגבלות תנועה של האגן. לא אמורים להיות סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

   לאבחון מדויק של סקרואילאיטיס חשוב לבצע הליך מסודר של אבחנה מבדלת. בהליך זה יש לקחת בחשבון כול פתולוגיה אפשרית שיכולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו של סקרואילאיטיס. כך למשל כאבים במפרקי העצה והכסל עלולים להקרין מטה במורד הרגל וליצור תמונה קלינית לזו של סיאטיקה. עם זאת בסקרואילאיטיס אין סימנים ותסמינים נוירולוגיים, לא אמורות להיות מגבלות תנועה או כאב מקומי בעמוד השדרה המותני ועוד.

   מניעה של כאבים במפרק העצה וכסל

   סקרואילאיטיס מניעה
   סקרואילאיטיס מניעה

   לכאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל יש נטייה לחזור. אחת הסיבות לכך היא השיקום הלקוי שהתבצע בפעם הראשונה שהתפתחה בעיה במפרקים הללו. מלבד העקרונות הכלליים של מניעת פציעות ספורט חשובה במיוחד השמירה התמידית על חוזקם של שרירי הליבה בגלל הקשר שלהם עם התפקוד של מפרקי העצה והכסל. להן מספר כללים שיעזרו לכם להימנע מכאבים במפרקים הללו:

   לא להתעלם מכאב

   על מנת להוריד את הסיכון להתפתחות סקרואילאיטיס או דלקת במפרקי העצה והכסל עליכם להקפיד על מספר כללים. ראשית אל תתעלמו מכאב. עצרו כול פעילות עם הופעת סימן ראשון לכאב. במידה ומספר ימים של הימנעות מגירוי הכאב לא פותרת את הבעיה בררו באופן מקצועי מה קרה.

   שפרו את היציבה

   אין חולק על הקשר שבין יציבה נכונה לבריאות המפרקים ובכלל זה מפרקי העצה והכסל ועמוד השדרה. שמירה  על קשתות עמוד השדרה לאורך כול הפעילות היומית מפחיתה מאוד את העומסים השליליים המוטלים על האגן ועל יתר חלקי הגוף ומצמצמת הסיכון להתפתחות סקרואילאיטיס. כאשר היציבה טובה, נשמר מרכז הכובד של גופנו ובכך מוקנה לגופנו החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד נכון של השלד בפרט ושל הגוף בכלל.

   הקפידו על ארגונומיה תקינה

   גם לארגונומיה תפקיד קריטי במניעת כאבים ובכלל זה במפרק העצה והכסל. הקפידו לעשות שימוש רק בציוד ובריהוט מותאמים אליכם באופן אישי. עבדו רק על עמדת עבודה ארגונומית. הקפידו על ישיבה נכונה שבה עצמות האגן נושאות ברוב העומס. צמצמו את הישיבה ו/או את הנהיגה למינימום אפשרי. אל תשבו רצוף. קטעו את הישיבה מספר רב של פעמים שבהם תהלכו. התכופפו נכון. הימנעו מהרמת משא או לחלופין עשו זאת נכון. אל תעמדו ממושכות. הימנעו מנעילת נעלי עקב. אל תישנו על הבטן.

   פעילות גופנית

   סקרואילאיטיס מניעה
   סקרואילאיטיס מניעה

   פעילות גופנית חשובה מאין כמוה לצורך שיפור התפקוד של הגוף ובכלל זה של מפרקי העצה והכסל וכן מניעת הישנות כאבים ודלקות במפרקים אלו. עם זאת פעילות גופנית לקויה תיתן תוצאה הפוכה. הקפידו להתחיל את הפעילות הגופנית באופן הדרגתי. הפעילות הגופנית המונעת חייבת לכלול פעילות אירובית (עם עדיפות להליכה, ריצה ו/או שחייה), פעילות לחיזוק שרירי הליבה (חדר כושר) פעילות לשיפור הקואורדינציה, שיווי המשקל וחוש החישה העצמית ופעילות לאיזון הכוח והגמישות של השרירים הפועלים לאורך השרשרת הקינמטית. במיוחד יש לתת את הדעת לחיזוק שרירי העכוז ושרירי הבטן בגלל הקשר שלהם לתפקוד של מפרקי העצה והכסל.

   הפחיתו משקל

   עודף משקל והשמנה מהווים גורם מרכזי לפגיעה במפרקים נושאי המשקל בגוף ובכלל זה מפרקי העצה והכסל. על פי נתונים שמתפרסמים המפרקים של כשליש מתושבי ארצות הברית נפגעים על הרקע הזה.

   הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

   כאבים במפרק העצה והכסל נובעים לפעמים גם מחבלות, נפילות ותאונות הגורמות לנזקים במפרק. לכן מידה מסוימת של זהירות לא תזיק. חוץ מזהירות הקפידו לאמן את היכולות שלכם למנוע את הנפילות הללו. יכולות אלו מושגות על ידי פעילות גופנית בכלל ועל אימוני שיווי משקל ואימוני חוש החישה העצמית בפרט.

   הימנעו מעישון

   הקשר שבין עישון לכאבי גב ובכלל זה סקרואילאיטיס הוכח באופן חד משמעי. למה זה קשור לא ברור לגמרי. השערות  בנושא כוללות את הפגיעה באספקת הדם הנגרמת על ידי עישון ואחרת טוענת שהאשמה מוטלת על השיעולים המאפיינים את המעשנים.

   הפחיתו את מתחים הנפשיים

   למצב הנפשי יש השפעה דרמטית על הבריאות שלנו ובכלל זה על הבריאות של הגב התחתון והאגן. מתח נפשי ודיכאון משפיעים באופן משמעותי על התפתחותם של מחלות רבות וכן על קצב ההחלמה מבעיות אלו.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.