סקרואילאיטיס מניעה
סקרואילאיטיס מניעה

סקרואילאיטיס מניעה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סקרואילאיטיס – מניעה היא הדרך הנכונה ללכת בה. בכול מקרה של מיחושים באזור האגן או המפשעה יש לשלול מעורבות של מפרקי העצה והכסל. לעתים סימנים ותסמינים במפרקים הללו מאובחנים באופן שגוי ככאלה המגיעים מעמוד השדרה המותני. חשוב לזכור אבחון שגוי מוביל לטיפול לקוי. הסיבה לקושי באבחון כאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל טמונה בסימנים ובתסמינים של דלקת זאת הכוללים כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל, מגבלות תנועה, כאבים במפשעה ועוד.

סימנים ותסמינים אלו הדומים לאלו של פתולוגיות שכיחות אחרות כמו למשל סיאטיקה עלולים לבלבל גם רופאים טובים. סיאטיקה היא דלקת בעצב הסיאטי היורד מהגב התחתון ולאורך הרגל. דלקת בעצב הסיאטי מתפתחת לרוב על רקע פריצת דיסק מותני. עקב אורח החיים המודרני הכרוך בשעות ארוכות של ישיבה יומית והעומסים הכרוכים בכך הטיפול בדלקת המתפתחת במפרקי העצה והכסל עשוי להימשך מספר שבועות. מסיבה זאת חשוב לזכור: כאשר יש לכם נטייה חוזרנית לסבול מהתופעה הזאת הקרויה סקרואילאיטיס מניעה היא שם המשחק. עשו כול מאמץ למנוע גירוי של המפרק הזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסקרואילאיטיס מניעה – רקע

מפרקי העצה והכסל הנוצרים מהחיבור של עצם העצה (Sacrum) לעצמות האגן מהווים צומת בין פלג הגוף העליון לתחתון. הם מעבירים את העומסים המגיעים מהקרקע לפלג הגוף העליון ואת המשקל ועומסים מפלג הגוף העליון אל הגפיים התחתונות. מדובר במפרקים נוקשים יחסית בעלי יכולת תנועה מוגבלת. גורמים שונים עלולים להוביל להתפתחות נזקים במפרקים וכאבים. בין יתר הגורמים נמנה נזקי חבלה, שימוש חוזרני במפרק, מגוון מחלות ועוד. גמישות יתר היא גורם שכיח לכאבים שמקורם במפרק הזה.

מפרקי העצה והכסל נסמכים על מגוון רקמות תומכות כגון רצועות ועל שרירי רצפת האגן ושרירי הליבה ובעיקר שרירי העכוז ושרירי הבטן כדי לייצב את תנועתן. חולשה של קבוצות שרירים אלה או רפיון על רקע הורמונלי או אחר של הרקמות הפסיביות התומכות במפרק עלול לגרום לתנועת יתר במפרקי העצה והכסל. נוקשות גדולה מידי של המפרק או יותר מידי תנועה במפרק שנועד להיות מוגבל תנועתית גורמים לעומסי יתר מקומיים, פציעה וכאבים.

סקרואילאיטיס מניעה
סקרואילאיטיס מניעה

סימנים ותסמינים נוספים בגלל פגיעה במפרקי העצה והכסל כוללים מלבד כאבים, מגבלות תנועה של האגן. לא אמורים להיות סימנים ותסמינים נוירולוגיים. כאבים במפרקי העצה והכסל עלולים להקרין מטה וליצור תמונה קלינית לזו של סיאטיקה.

מניעה של כאבים במפרק העצה וכסל

לכאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל יש נטייה לחזור. אחת הסיבות לכך היא השיקום הלקוי שהתבצע בפעם הראשונה שהתפתחה בעיה במפרקים הללו. מלבד העקרונות הכלליים של מניעת פציעות ספורט חשובה במיוחד השמירה התמידית על חוזקם של שרירי הליבה בגלל הקשר שלהם עם התפקוד של מפרקי העצה והכסל. להן מספר כללים שיעזרו לכם להימנע מכאבים במפרקים הללו:

לא להתעלם מכאב

על מנת להוריד את הסיכון להתפתחות סקרואילאיטיס או דלקת במפרקי העצה והכסל עליכם להקפיד על מספר כללים. ראשית אל תתעלמו מכאב. עצרו כול פעילות עם הופעת סימן ראשון לכאב. במידה ומספר ימים של הימנעות מגירוי הכאב לא פותרת את הבעיה בררו באופן מקצועי מה קרה.

שפרו את היציבה

אין חולק על הקשר שבין יציבה נכונה לבריאות המפרקים ובכלל זה מפרקי העצה והכסל ועמוד השדרה. שמירה  על קשתות עמוד השדרה לאורך כול הפעילות היומית מפחיתה מאוד את העומסים השלילים המוטלים על האגן ועל יתר חלקי הגוף ומצמצמת הסיכון להתפתחות סקרואילאיטיס. כאשר היציבה טובה, נשמר מרכז הכובד של גופנו ובכך מוקנה לגופנו החוזק, היציבות והגמישות הדורושים לתפקוד נכון של השלד בפרט ושל הגוף בכלל.

הקפידו על ארגונומיה תקינה

גם לארגונומיה תפקיד קריטי במניעת כאבים ובכלל זה במפרק העצה והכסל. הקפידו לעשות שימוש רק בציוד ובריהוט מותאמים אליכם באופן אישי. עבדו רק על עמדת עבודה ארגונומית. הקפידו על ישיבה נכונה שבה עצמות האגן נושאות ברוב העומס. צמצמו את הישיבה ו/או את הנהיגה למינימום אפשרי. אל תשבו רצוף. קטעו את הישיבה מספר רב של פעמים שבהם תהלכו. התכופפו נכון. הימנעו מהרמת משא או לחילופין עשו זאת נכון. אל תעמדו ממושכות. הימנעו מנעילת נעלי עקב. אל תישנו על הבטן.

פעילות גופנית

סקרואילאיטיס מניעה
סקרואילאיטיס מניעה

פעילות גופנית חשובה מאין כמוה לצורך שיפור התפקוד של הגוף ובכלל זה של מפרקי העצה והכסל וכן מניעת הישנות כאבים ודלקות במפרקים אלו. עם זאת פעילות גופנית לקויה תיתן תוצאה הפוכה. הקפידו להתחיל את הפעילות הגופנית באופן הדרגתי. הפעילות הגופנית המונעת חייבת לכלול פעילות אירובית (עם עדיפות להליכה, ריצה ו/או שחייה), פעילות לחיזוק שרירי הליבה (חדר כושר) פעילות לשיפור הקואורדינציה, שיווי המשקל וחוש החישה העצמית ופעילות לאיזון הכוח והגמישות של השרירים הפועלים לאורך השרשרת הקינמטית. במיוחד יש לתת את הדעת לחיזוק שרירי העכוז ושרירי הבטן בגלל הקשר שלהם לתפקוד של מפראקי העצה והכסל.

הפחיתו משקל

עודף משקל והשמנה מהווים גורם מרכזי לפגיעה במפרקים נושאי המשקל בגוף ובכלל זה מפרקי העצה והכסל. על פי נתונים שמתפרסמים המפרקים של כשליש מתושבי ארצות הברית נפגעים על הרקע הזה.

הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

כאבים במפרק העצה והכסל נובעים לפעמים גם מחבלות, נפילות ותאונות הגורמות לנזקים במפרק. לכן מידה מסוימת של זהירות לא תזיק. חוץ מזהירות הקפידו לאמן את היכולות שלכם למנוע את הנפילות הללו. יכולות אלו מושגות על ידי פעילות גופנית בכלל ועל אימוני שיווי משקל ואימוני חוש החישה העצמית בפרט.

הימנעו מעישון

הקשר שבין עישון לכאבי גב ובכלל זה סקרואילאיטיס הוכח באופן חד משמעי. למה זה קשור לא ברור לגמרי. השערות  בנושא כוללות את הפגיעה באספקת הדם הנגרמת על ידי עישון ואחרת טוענת שהאשמה מוטלת על השיעולים המאפיינים את המעשנים.

הפחיתו את מתחים הנפשיים

למצב הנפשי יש השפעה דרמטית על הבריאות שלנו ובכלל זה על הבריאות של הגב התחתון והאגן. מתח נפשי ודיכאון משפיעים באופן משמעותי על התפתחותם של מחלות רבות וכן על קצב ההחלמה מבעיות אלו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן