כאבי גב תחתון: אבחון טיפול ושיקום

כאבי גב תחתון: אבחון טיפול ושיקום
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב תחתון – אבחון טיפול ושיקום הם אבני דרך חשובות לריפוי. כאבים בגב תחתון באזור עמוד השדרה המותני ו/או באגן מהווים בעיה שכיחה ביותר ומעטים הם בני המזל שחומקים מהם. על פי The Lancet, 2011; 378 בכול רגע נתון 540 מליוני בני אדם ברחבי העולם סובלים מהם. באנגליה כאבי גב תחתון הם גורם מוביל בגרימת נכות (Global Burden of Disease 2013) וכך גם ברחבי העולם המתועש. ברוב המקרים הם נובעים מנזק קל לשריר בחלק התחתון של הגב.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בחלק קטן יותר מהמקרים הפתולוגיה שעומדת אחרי הכאב בגב רצינית יותר ועלולה לגרום לפגיעה קשה ביכולת התפקודית ולפעמים אפילו מסכנת חיים. אבחון מדויק של הגורם לכאבים הללו מהווה תנאי לטיפול יעיל. הגורם לכאבים הללו בגב התחתון הוא נתון חשוב שעשוי לקבוע את התפתחות המחלה. כאן במאמר "כאבי גב תחתון: אבחון טיפול ושיקום" נפרט באופן תמציתי אודות הבעיה וכיצד נכון להתנהל אתה.

  כאבי גב תחתון: אבחון טיפול ושיקום – רקע

  קרוב ל- 80% מבני האדם סובלים או יסבלו במהלך חייהם מכאב בגב התחתון. אצל חלק ניכר מהם הכאבים הם כרוניים. החולים הללו ברובם סובל גם ממגבלות תפקודיות לפרקי זמן משתנים. על פי נתונים המתפרסמים ממקורות שונים נמצא שהשכיחות של סימנים ותסמינים אלו בקרב ילדים ובני נוער נמוכה יותר אך עולה דרמטית בגילים 55 – 35. ככול שהאוכלוסייה מתבגרת והרקמות התומכות בעמוד השדרה ובכלל זה הדיסקים הבין חולייתיים מתנוונים שכיחות התסמינים באזור זה עולה. ישיבה לא נכונה, תנועה לא נכונה, מאמץ גדול מידי או מאמצים חוזרניים ועוד יובילו לכך.

  מיחושים קלים אלו יחלפו תוך ימים ספורים גם ללא טיפול. לעתים הסימנים והתסמינים הללו נגרמים בגלל פתולוגיות משמעותיות כולל בין היתר פריצת דיסק מותני או חמור יותר בגלל, דלקות זיהומיות בעמוד השדרה או גידולים סרטניים. אבחון מדויק ומהיר נדרש כדי לזהות את מקור הבעיה ולטפל בה בהקדם. באותם מקרים קיצוניים עיכוב בבירור עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים ומכאובים כרוניים.

   גורמים לכאבים בגב התחתון

  ישנם הרבה גורמים לכאבים באזור עמוד השדרה המותני וסביבתו הקרובה. ידיעת הגורם המדויק לסימנים ולתסמינים הללו עשויה להועיל בטיפול בו ובמניעתו בעתיד. בין הגורמים השכיחים נמנה עומסי יתר חוזרניים הנובעים מישיבה לקויה וממושכת, נזקי חבלה בעקבות תאונות דרכים, פציעות ספורט או נפילה בבית וכמובן מחלות והפרעות בריאותיות כמו דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים ועוד.

  מה עלול להשתבש בגב התחתון

  כאבי גב תחתון עלולים לנבוע מנזקים לחוליות עמוד השדרה המותני, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק), נזקים לסחוסים (שחיקת סחוסים) ולמפרקים הפצטליים בעמוד השדרה המותני, מתיחה או קרע של שרירים ורקמות רכות אחרות, נזקים לחוט השדרה (למשל בגלל היצרות תעלת השדרה המותני), נזקים למפרקי סקרואיליאק (מפרקי עצה וכסל) ועוד. בין תסמונות השכיחות שעלולות לגרום בין היתר למכאובים בעמוד השדרה המותני נמנה סיאטיקה, ספונדילוליסטזיס, עקמת, כאבי גב בהריון ועוד. כאבי גב תחתון עלולים גם להיגרם מכאבים במפרקי הירך ודלקות אחרות באגן שיכולים להשליך כאב אל הגב התחתון.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גורמי סיכון

   גורמי סיכון רבים מעלים את הסיכוי להתפתחות מיחושים בחלק התחתון של הגב. נטרול גורמי הסיכון הללו עשוי להועיל במניעתם. בין גורמי הסיכון נמנה ראשית את הגיל (ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה), מקצועות הגורמים לעוסקים בהם עומסי יתר חוזרניים על עמוד השדרה המותני והרקמות סביבו (סבל, עובדי תעשייה), ספורט או תחביב שבמסגרתם נוצרים עומסי יתר על הגב (מתאמנים בהרמת משקולות), השמנה ומשקל עודף, הריון, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים בעמוד השדרה המותני או בגפיים התחתונות (עקמת, יישור הלורדוזיס), ליקוי ביומכני מולד או נרכש בעמוד השדרה המותני, פציעה או ניתוח קודמים, דיכאון, גובה (לגבוהים סיכון גבוה יותר) ועוד.

   סימנים ותסמינים נלווים

   מלבד כאבים בגב התחתון החולה התלונן לרוב על סימנים ותסמינים נוספים. אלה עשויים להעניק לנו רמזים לגבי הרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה סימנים ותסמינים המושלכים לרגל או לשתי הרגליים, לישבן או לשני הישבנים, למפשעה ולאגן, מגבלות תנועה, נימול, הירדמות וחולשה של חלקים מהרגל, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

   אבחון כאבי גב תחתון

   כאבי גב תחתון: אבחון טיפול ושיקום
   כאבי גב תחתון: אבחון טיפול ושיקום

   אבחון כאבים בגב התחתון מחייב למידת ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית, ולעתים בדיקות מעבדה ודימות. נלמד על הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה כולל נטייה גנטית לחולי כזה או אחר, אשפוזים, ניתוחים, פציעות, טיפולים תרופתיים ועוד. נלמד על התפתחות הסימנים והתסמינים כולל איפה ממוקמים, מתי החלו, כיצד החלו,  מה משפיע עליהם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים כולל נימול, הירדמות, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן, בכם בעת ביצוע מטלות שונות ונחפש סימנים חיצוניים לבעיה. נמשש את האגן, עמוד השדרה והגפיים התחתונות בניסיון לאתר רגישות ולחוש במשהו חריג כמו נפיחות ועוד. נניע את חלקי הגוף הללו המהווים שרשרת קינמטית וננסה לאתר מגבלות תנועה וליקויים בתבנית התנועה.

   נערוך בדיקות מיוחדות שמטרתן זיהוי פתולוגיות ייחודיות. נבצע בדיקה נוירולוגית שתכלול בחינה של החזרי הגידים, כוח גס, חישה ועוד. במידה ויחסר לנו מידע לקביעת אבחון נפנה את החולה לביצוע בדיקות נוספות כולל בדיקות מעבדה (בדיקות דם, הולכה עצבית) ודימות (רנטגן, MRI או CT). בסוף התהליך נבצע תהליך אבחנה מבדלת שבה נסנן את כלל הגורמים שעלולים לגרום לסימנים ותסמינים דומים ונותיר את האבחון הנכון.

   כאבים בגב תחתון טיפול

   הטיפול בכאבי גב תחתון יותאם לחומרת התסמינים ולחומרת המגבלות של החולה. במקרים קלים יתכן ואפשר יהיה להסתפק בטיפול עצמי שיכלול מנוחה, התנהלות זהירה שנמנעת מלעורר תסמינים אך אינה נמנעת מפעילות, קומפרסים חמים, תמיכה לעמוד השדה ועוד. במצבים מורכבים יותר נדרש כירופרקט. הטיפול הכירופרקטי עושה שימוש בשילוב של מכשור מתקדם לריפוי דלקות ובטכניקות טיפול ידניות על מנת להסדיר את הגורם המכני לתסמינים הללו.

   הכירופרקט התמקד בהסדרת התפקוד של עמוד השדרה ושל הרקמות סביבו ויעניק ייעוץ במגוון גורמי סיכון בעלי השפעה על עמוד השדרה והאגן כולל ארגונומיה (עמדת עבודה, הרמה נכונה, ישיבה נכונה ועוד), יציבה, פעילות גופנית (מה נכון לעשות ומה לא וכיצד נכון לבצע) ועוד. במצבים קליניים קשים החולה עלול להזדקק לטיפול תרופתי או כירורגי. עם זאת על פי מחקרים שונים רצוי למצות את הטיפול השמרני ולהימנע או לצמצם ניתוח גב מכול סוג שהוא ובכלל זה צריבת דיסק ועוד.

   שיקום

   עמוד השדרה המותני והאגן שנפצעו חייבים שיקום. ללא שיקום הם יוותרו פגיעים לפציעות חוזרניות. מטרת השיקום היא לאפשר חזרה לשגרת חיים, עבודה וספורט. כדי להשיג מטרות אלו ננקוט בגישות שונות על מנת להכשיר את חלקי הגוף הפגועים לעמוד שוב בעומסים. הכירופרקט יבצע בין היתר הנעות של חלקי הגוף הרלוונטיים וישלב טכניקות ותרגילים לחיזוק שרירי הליבה, לגמישות, לשיפור האיזון בין השרירים הפועלים על עמוד השדרה, שיפור שיווי המשקל, שיפור חוש החישה העצמית ועוד. שיפורים אלה יאפשרו לרקמות סביב עמוד השדרה לתמוך ולהסיר חלק מהעומסים המוטלים עליו ובכך להפחית את הסיכון להישנות הפציעה. כירופרקט ינחה את החולה לגבי אופן השמירה והתחזוקה של כישורים גופניים אלה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת