כאבי גב חכו עם ניתוח קיבוע
כאבי גב חכו עם ניתוח לקיבוע החוליות

כאבי גב חכו עם ניתוח קיבוע

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב – חכו עם ניתוח קיבוע החוליות! ניתוח לקיבוע חוליות עמוד השדרה הוא ניתוח שכיח יחסית בקרב חולים הסובלים מכאבי גב על רקע פציעה וניוון של חוליות. על פי המחקרים הנוכחיים ניתן בחלק מהמקרים להסתפק בהליך כירורגי פשוט יותר ולהשיג תוצאה דומה.

כאבי גב מהווים תלונה שכיחה ביותר. בחלק ניכר מהמקרים הכאבים הם תוצר של ניוון ובלאי של המפרקים והרקמות המניעים ותומכים בעמוד השדרה ובכלל זה השרירים, הסחוסים, הדיסקים הבין חולייתיים ועוד. שינויים ניווניים בחלקים אנטומיים אלו עלולים לגרום לליקויים ביומכניים בתפקוד של עמוד השדרה ולפעמים גם ללחץ על שורש עצב (סיאטיקה) או על חוט השדרה (היצרות תעלת השדרה). יש לעתים שמוצע לחולה לעבור הליך כירורגי מורכב לקיבוע החוליות כדי לשפר את מצבו. על פי המחקר הנוכחי בחלק ניכר מהמקרים אין צורך אמיתי בסוג הזה של הניתוח ובשל מורכבותו עדיף לבחור אופציות אחרות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב חכו עם ניתוח קיבוע – רקע

כאבי גב חכו עם ניתוח לקיבוע החוליות
כאבי גב חכו עם ניתוח לקיבוע החוליות

בפני החולה הסובל מתסמינים הכוללים כאבי גב יש אפשרויות ריפוי רבות, בין היתר כירורגיות. במהלך ניתוח יסירו את קשת החוליה (laminectomy) או יבצעו כריתת דיסק (Discectomy) הגורמים לחץ על שורש העצב או על חוט השדרה. אך לעיתים יעדיפו הכירורגים להוסיף לניתוח הזה גם קיבוע קבוע של החוליות המעורבות תוך שימוש בברגים, מוטות, משטחי מתכם ושתלי עצם במטרה לבלום את תנועתן ולצמצם את הסיכון לנזק עתידי וניתוח חוזר.

המחקרים שלפנינו שנערכו בשבדיה ובארצות הברית ממליצים במקרים מסוימים שבהם יש כאבי גב חכו עם ניתוח לקיבוע החוליות! במקרה של לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה ללא תזוזה של חוליה יש להעדיף ניתוח שאינו קיבוע אבל כאשר הלחץ על שורש עצב או על חוט השדרה נוצר בגלל שבר מאמץ בעמוד השדרה עם תזוזה של חולייה (ספונדילוליסטזיס) ניתוח קיבוע ישיג תוצאות הרבה יותר טובות.

המחקרים

המחקר השבדי

עקב אחר 247 חולים בגילאים 50-80 עם כאבי גב בגלל היצרות תעלת השדרה. מחצית הקבוצה סבלה גם מספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis). ספונדילוליסטזיס הוא מצב שבו החוליה גולשת ממקומה ועלולה לגרום ללחץ על שורש עצב או על חוט השדרה. הקבוצה חולקה באופן אקראי כאשר מחציתה עברה ניתוח להסרת הלחץ בלבד (Decompression surgery) ומחציתם עברה ניתוח להסרת הלחץ וקיבוע של החוליות (Decompression surgery with fusion).

ממצאי המחקר השבדי

החוקרים לא מצאו הבדלים בין שתי הקבוצות בכול הנוגע לאיכות חיים ויכולת תנועה. גם בדיקה שנערכה לאחר 5 שנים לא מצאה הבדלים משמעותיים בין הקבוצות. גם מספר הניתוחים החוזרים שנדרשו מקרב כול אחת מהקבוצות היה דומה: 22 ניתוחים חוזרים בקרב הקבוצה שעברה ניתוח להסרת הלחץ ובנוסף גם ניתוח לקיבוע חוליות ו 21 ניתוחים חוזרים בקרב הקבוצה שעברה ניתוח להסרת הלחץ בלבד. הקבוצה שעברה גם ניתוח לקיבוע חוליות הזדקקה ליותר זמן בחדר הניתוחים, איבדה יותר דם, עלתה יותר כסף ושהתה בבית החולים 7.4 ימים לעומת 4.1 ימים בלבד ששהתה הקבוצה שעברה ניתוח להסרת לחץ בלבד.

המחקר האמריקאי

החוקרים האמריקאים חילקו באופן אקראי לשתי קבוצות את 67 החולים שסבלו מסימנים ותסמינים שנגרמו כתוצאה מלחץ על שורש עצב על רקע של ספונדילוליסטזיס. קבוצה אחת עברה ניתוח להסרת הלחץ על שורש העצב והשנייה עברה ניתוח להסרת הלחץ על שורש העצב וגם קיבוע חוליות.

ממצאי המחקר האמריקאי

הקבוצה שעברה ניתוח קיבוע נהנתה מאיכות חיים גבוה יותר במהלך 4 שנים שלאחר הניתוח. רק 14% מהם נזקקו לניתוח חוזר בהשוואה ל34% ניתוחים חוזרים בקרב הקבוצה שעברה ניתוח הסרת לחץ בלבד.

מסקנות שני המחקרים

ניתוח לקיבוע חוליות נמשך זמן ארוך יותר מניתוחים אחרים, כרוך בשהייה ממושכת יותר בבית החולים ובעלויות כלכליות גבוהות יותר. חלק ניכר מהניתוחים לקיבוע אינם מחויבים במציאות וניתוחים חלופיים עשויים להוביל לתוצאה דומה בניתוח קצר יותר, אשפוז קצר יותר ועלויות זולות יותר. יש להעדיף ניתוח שאינו קיבוע במקרה של לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה ללא תזוזה של חוליה. עם זאת ניתוח קיבוע משיג תוצאות הרבה יותר טובות במקרה של ספונדילוליסטזיס עם לחץ על שורש עצב. ניתוח מסוג צריך להתבצע רק כאשר הכירורג מגיע למסקנה ברורה שכאבי הגב שעליהם מתלונן החולה נגרמים בגלל חוסר יציבות של אחת או יותר מהחוליות. חשוב לזהות היטב את המקרים שאינם מחייבים ניתוח קיבוע.בסיכומו של דבר קובעים החוקרים: כאבי גב חכו עם ניתוח לקיבוע החוליות

April 14, 2016, New England Journal of Medicine

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן