תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק
תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק

תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק הוא עניין שכיח יחסית. תסמונת הצביטה במרפק נגרמת כאשר רקמות רכות בשקע המצוי בחלק האחורי של הפרק הזה נלחצות במהלך יישור ונעילה חוזרניים. התסמונת שכיחה בסוגי ספורט כגון טניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה. בתסמונת זאת מלבד כאב במרפק החולה התלונן גם על מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד ועוד.

כאב במרפק היא תופעה שכיחה למדי. למעשה בממוצע כרבע מפציעות הספורט כוללות את המפרק הזה. כך למשל נמצא שמעל מחצית משחקני הטניס סובלים מסימנים ותסמינים במפרק הזה בגין מרפק טניס. בכול הנוגע לתסמונת הצביטה השכיחות נמוכה יותר אך עדיין משמעותית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק – רקע

במחקר שנערך ביפן בקרב שחקני בייסבול צעירים ובדק את השכיחות של כאב במרפק ובעיקר בחלק האחורי של המרפק בגין תסמונת הצביטה נמצא 13.2% מהשחקנים סבלו מסימנים ותסמינים באזור זה. שחקנים אלו נאלצו להימנע מאימונים ומשחקים במשך 47 – 77 ימים עד לריפוי. במחקר אחר נמצא שגם מתאגרפים נמצאים בסיכון גבוה לסבול מהתופעה עקב ריבוי החבטות הכרוכות בנעילות מרפק.

התעלמות מהתפתחות כאב במרפק הנובע מתסמונת הצביטה במרפק (Elbow impingement) תוביל לכך שהבעיה תהפוך לכרונית וקשה יותר לריפוי. תופעה זו הקרויה גם תסמונת הצביטה האחורית במרפק (Posterior Impingement of the Elbow) שכיחה בקרב ספורטאים שענף הספורט העיקרי שלהם כולל נעילות חוזרות ונשנות של המרפק. מגוון רחב של גורמים עלול להיות האחראי למיחושים שאתם חשים במרפק. אבחון זהיר שיכלול אבחנה מבדלת יועיל בהגעה לאבחון הנכון ולפיכך גם לטיפול היעיל ביותר.

אנטומיה בסיסית של המרפק

מפרק המרפק מורכב למעשה משלושה מפרקים סינוביאלים. מפרק אחד בין עצם הזרוע (Humerus) לבין לזיז המרפק (Olecranon) המצוי בצד המקורב של עצם הגומד (Ulna), מפרק שני בין עצם הזרוע (Humerus) לעצם החישור (Radialis) ומפרק שלישי בין עצם החישור (Radialis) לעצם הגומד (Ulna). קופסית אחת עוטפת את שלושת המפרקים. הקופסית נתמכת משני צדדיה על ידי רצועות כולל שתי רצועות עקיפות, הגומדית והחישורית וכן על ידי רצועה טבעתונית הממוקמת סביב ראש עצם החישור.

מפרק המרפק מונע על ידי מגוון שרירים הכוללים בין היתר (רשימה חלקית) את שריר הזרוע (Brachialis) ואת השרירי הדו ראשי (biceps) לצורך כפיפה, את שריר הגבן (Supinator) לצורך סיבוב מעלה של האמה ואת שרירי הכפן המרובע (Pronator quadratus) לצורך סיבוב מטה של האמה. בנקודת המפגש של עצם הזרוע (Humerus) וזיז המרפק (Olecranon) המתקיימת בשקע זיז המרפק (Olecranon fossa) מצויה שכבת סחוס המונעת מגע של עצם בעצם ותפקידה לספוג זעזועים ועומסים המתקיימים בעת יישור המרפק. בעת יישור המרפק הסחוס המצוי בתוף השקע הזה נלחץ.

גורמים

תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק
תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק

הגורם העיקרי להתפתחות כאב במרפק בגלל תסמונת הצביטה במרפק הוא יישור ונעילה כוחנית של המרפק באופן שחוזר על עצמו אם או בלי כיווני תנועה נוספים. פעילות זאת גורמת לזיז המרפק (Olecranon) המצוי בצד המקורב של עצם הגומד (Ulna) להכות שוב ושוב ברקמות המצויות בשקע זיז המרפק המצוי בחלק האחורי של המרפק. כאשר העומסים הללו חורגים מיכולת הרקמה לספוג מתרחשת פציעה ודלקת של הרקמות בשקע הזה כולל רקמה סינוביאלית, סחוס ועצם. לפעמים זיז המרפק חד במיוחד או שחודים גרמיים שנוצרו בשוליו הופכים את האפשרות להתפתחות פציעה זאת לגבוהים יותר. גורם אפשרי נוסף כולל חבלה טראומטית במרפק.

גורמי סיכון

כאמור כאב במרפק עקב התפתחות תסמונת הצביטה במרפק מתרחשת בגלל ביצוע חוזרני של יישור וכפיפת מרפק. בעיקר נכונים הדברים כאשר היישור של המרפק נעשה באופן כוחני ומגיע עד לנעילה חזקה של המרפק. מה הם גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה במרפק? ובכן כול אותם אנשים שבמסגרת עבודתם או במסגרת ביצוע פעילות גופנית מועדפת נאלץ לבצע את התנועות החוזרניות הללו של יישור מלא וכפיפה של המרפק חשוף לפציעה הזאת.

בין היתר נמנה שחקנים בענפי ספורט הכרוכים בזריקה או מסירה, מתאמני כוח בתרגילים לחיזוק השריר התלת ראשי, דחיקת חזה, שכיבות שמיכה ועוד.  כמובן שגם בעלי מקצוע שחייבים לבצע תנועות יישור וכפיפה חוזרניים נמצאים ברמת סיכון גבוהה. גם אנשים שסובלים מליקוי מבני מולד או נרכש בעצמות המרפק או ברקמות התומכות, מדפנות ומניעות אותו נמצאים בקבוצת הסיכון המדוברת.

סימנים ותסמינים נלווים

התסמין העיקרי בתסמונת הצביטה במרפק הוא התפתחות כאבים הדרגתית כאב במרפק (בחלק האחורי) המחמירים בעת יישור ונעילה של המפרק ובעיקר יישור ונעילה מהירים וכוחניים. גם מגע ולחץ המופעל על החלק האחורי של המרפק יגרום לכאב. במצבים מתקדמים הכאב עלול להיות חריף, להופיע גם במצב של מנוחה ובמצב של עומס על המרפק ולאו דווקא בהיותו מיושר. כמו כן עלולה תסמונת זאת לגרום להשלכת כאב לזרוע ולאמה. תסמינים אפשריים נוספים כוללים מגבלת תנועה, קושי ליישר את המרפק, מצב של נעילה של המרפק וקושי לשחרר אותו, נפיחות, קושי לישר את המרפק, נוקשות במפרק בעיקר בבוקר ועוד.

תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק – אבחון

אבחון של תסמונת הצביטה במרפק מתחילה בלקיחת היסטוריה רפואית. בין היתר נלמד אודות הסימנים והתסמינים של החולה כולל מתי החלו, כיצד החלו, מה משפיע עליהם, חומרתם, מיקומם, משך הזמן ותדירות הופעתם. נלמד גם על היסטוריה רפואית קודמת כולל האם סבל מבעיה דומה בעבר, כיצד טיפל בבעיה, האם נוטל תרופות. בתום השלב הזה נדע בין היתר מתי הופיע לראשונה כאב במרפק ומה גרם לו.

בדיקה גופנית של המרפק תכלול תצפית על המרפק כדי לאתר סימנים של פציעה או דלקות כגון נפיחות, אדמומיות, פגיעה עורית, צלקת, חוסר סימטריה, ניוון שרירי, עיוות גרמי. נמשש את החלקים הגרמיים ואת הרקמות הרכות של המרפק במטרה לאתר אזורים כואבים, נפוחים או חסרי סימטריה מבנית. נבדוק את יכולת התנועה של המרפק באופן פסיבי ובאופן אקטיבי וכמובן מול התנגדות. האם ישנה פגיעה ביכולת הכפיפה של המרפק, האם פשיטה של המרפק עד לנעילת המרפק גורמת לכאב, האם סיבוב מטה ומעלה של האמה כרוכה בחוסר נוחות.

באמצעות טכניקות בדיקה ידניות נעריך גם האם ישנה פגיעה ביציבות של המרפק. במקרים שבהם יש ספק לגבי האבחון נוכל להיעזר בבדיקות מתקדמות כגון צילום רנטגן, ובמקרים קשים יותר גם בדיקת אולטרה סאונד ובדיקת MRI.

תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק – טיפול ושיקום

הטיפול המועדף בתסמונת צביטה במרפק הוא טיפול שמרני. מרכיב עיקרי בטיפול הוא הימנעות מפעילות כגון יישור ונעילת המרפק הגורמים לפציעה חוזרת של המרפק. במרפאתנו תחילה נעזר באמצעים לריפוי דלקת כגון לייזר רך וטכניקות ידניות פסיביות. בהמשך נעודד את החולה לבצע פעולות עם המרפק שאינן כרוכות בכאב. במקרים שטיפול שמרני לא הועיל נשקול הפניה לצורך הזרקת מקומי, של סטרואידים ובמקרים קשים יותר ובעיקר עם ישנם גופים משוחררים בתוך המפרק גם כירורגיה מינימלית.

עם שוך הדלקת נתחיל בתכנית שיקומית שמטרתה שיפור טווחי התנועה של המרפק והחזרת האיזון השרירי בכול הנוגע לגמישות וכוח של השרירים שפועלים על המרפק. מועד החזרה לפעילות יקבע על סמך היכולת של המרפק לעמוד בעומסים. לצורך מניעת התפתחות חוזרת של הצביטה במרפק חשוב במידת הצורך לשנות את אופן השימוש במרפק. כך למשל רצוי במידת הצורך לשנות טכניקות משחק, אופן הרמה ונשיאה (תינוקות?) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר…

 • מגפת תסמונת התעלה הקרפלית

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף…

 • הילקוט גורם כאבי גב בקרב ילדים

  ילקוט כבד וכאב גב בקרב ילדים? שוב נמצא קשר בין השניים. כול שנה מטופלים בארצות הברית קרוב ל15,000 ילדים בגלל…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן