תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה? תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק הוא עניין שכיח יחסית. תסמונת הצביטה במרפק נגרמת כאשר רקמות רכות בשקע המצוי בחלק האחורי של הפרק הזה נלחצות במהלך יישור ונעילה חוזרניים. התסמונת הזאת היא פציעת ספורט קלסית השכיחה בסוגי ספורט הכוללות מאמצים חוזרניים כגון טניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה. בתסמונת זאת מלבד כאב במרפק החולה התלונן גם על מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד ועוד.

כאב במרפק היא תופעה שכיחה למדי. למעשה בממוצע כרבע מפציעות הספורט כוללות את המפרק הזה. כך למשל נמצא שמעל מחצית משחקני הטניס סובלים מסימנים ותסמינים במפרק הזה בגין מרפק טניס. בכול הנוגע לתסמונת הצביטה השכיחות נמוכה יותר אך עדיין משמעותית. מכתב תודה על טיפול בכאבים שהחלו בגלל משחק כדורסל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה – רקע

במחקר שנערך ביפן בקרב שחקני בייסבול צעירים נמצא ש- 13.2% מקרב אותם שחקנים סבלו מתסמונת הצביטה במרפק ומסימנים ותסמינים נלווים. שחקנים אלו נאלצו להימנע מאימונים ומשחקים במשך 47 – 77 ימים עד לריפוי. במחקר אחר נמצא שגם מתאגרפים נמצאים בסיכון גבוה לסבול מתסמונת הצביטה במרפק עקב ריבוי החבטות הכרוכות בנעילות מרפק.

התעלמות מהתפתחות כאב במרפק הנובע מתסמונת הצביטה במרפק (Elbow impingement) תוביל לכך שהבעיה תהפוך לכרונית וקשה יותר לריפוי. תופעה זו הקרויה גם תסמונת הצביטה האחורית במרפק (Posterior Impingement of the Elbow) שכיחה בקרב ספורטאים שענף הספורט העיקרי שלהם כולל נעילות חוזרות ונשנות של המרפק. מגוון רחב של גורמים עלול להיות האחראי למיחושים שאתם חשים במרפק. אבחון זהיר שיכלול אבחנה מבדלת יועיל בהגעה לאבחון הנכון ולפיכך גם לטיפול היעיל ביותר.

אנטומיה בסיסית של המרפק

מפרק המרפק מורכב למעשה משלושה מפרקים סינוביאלים. מפרק אחד בין עצם הזרוע (Humerus) לבין לזיז המרפק (Olecranon) המצוי בצד המקורב של עצם הגומד (Ulna), מפרק שני בין עצם הזרוע (Humerus) לעצם החישור (Radialis) ומפרק שלישי בין עצם החישור (Radialis) לעצם הגומד (Ulna). קופסית אחת עוטפת את שלושת המפרקים. הקופסית נתמכת משני צדדיה על ידי רצועות כולל שתי רצועות עקיפות, הגומדית והחישורית וכן על ידי רצועה טבעתונית הממוקמת סביב ראש עצם החישור.

מפרק המרפק מונע על ידי מגוון שרירים הכוללים בין היתר (רשימה חלקית) את שריר הזרוע (Brachialis) ואת השרירי הדו ראשי (biceps) לצורך כפיפה, את שריר הגבן (Supinator) לצורך סיבוב מעלה של האמה ואת שרירי הכפן המרובע (Pronator quadratus) לצורך סיבוב מטה של האמה. בנקודת המפגש של עצם הזרוע (Humerus) וזיז המרפק (Olecranon) המתקיימת בשקע זיז המרפק (Olecranon fossa) מצויה שכבת סחוס המונעת מגע של עצם בעצם ותפקידה לספוג זעזועים ועומסים המתקיימים בעת יישור המרפק. בעת יישור המרפק הסחוס המצוי בתוף השקע הזה נלחץ.

גורמים לתסמונת הצביטה במרפק

תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק
תסמונת הצביטה במרפק וכאב במרפק

הגורם העיקרי להתפתחות כאב במרפק בגלל תסמונת הצביטה במרפק הוא יישור ונעילה כוחנית של המרפק באופן שחוזר על עצמו אם או בלי כיווני תנועה נוספים. פעילות זאת גורמת לזיז המרפק (Olecranon) המצוי בצד המקורב של עצם הגומד (Ulna) להכות שוב ושוב ברקמות המצויות בשקע זיז המרפק המצוי בחלק האחורי של המרפק. כאשר העומסים הללו חורגים מיכולת הרקמה לספוג מתרחשת פציעה ודלקת של הרקמות בשקע הזה כולל רקמה סינוביאלית, סחוס ועצם. לפעמים זיז המרפק חד במיוחד או שחודים גרמיים שנוצרו בשוליו הופכים את האפשרות להתפתחות פציעה זאת לגבוהים יותר. גורם אפשרי נוסף כולל חבלה טראומטית במרפק.

גורמי סיכון

כאמור כאב במרפק עקב התפתחות תסמונת הצביטה במרפק מתרחשת בגלל ביצוע חוזרני של יישור וכפיפת מרפק. בעיקר נכונים הדברים כאשר היישור של המרפק נעשה באופן כוחני ומגיע עד לנעילה חזקה של המרפק. מה הם גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה במרפק? ובכן כול אותם אנשים שבמסגרת עבודתם או במסגרת ביצוע פעילות גופנית מועדפת נאלץ לבצע את התנועות החוזרניות הללו של יישור מלא וכפיפה של המרפק חשוף לפציעה הזאת.

בין היתר נמנה שחקנים בענפי ספורט הכרוכים בזריקה או מסירה, מתאמני כוח בתרגילים לחיזוק השריר התלת ראשי, דחיקת חזה, שכיבות שמיכה ועוד.  כמובן שגם בעלי מקצוע שחייבים לבצע תנועות יישור וכפיפה חוזרניים נמצאים ברמת סיכון גבוהה. גם אנשים שסובלים מליקוי מבני מולד או נרכש בעצמות המרפק או ברקמות התומכות, מדפנות ומניעות אותו נמצאים בקבוצת הסיכון המדוברת.

סימנים ותסמינים נלווים

התסמין העיקרי בתסמונת הצביטה במרפק הוא התפתחות כאבים הדרגתית כאב במרפק (בחלק האחורי) המחמירים בעת יישור ונעילה של המפרק ובעיקר יישור ונעילה מהירים וכוחניים. גם מגע ולחץ המופעל על החלק האחורי של המרפק יגרום לכאב. במצבים מתקדמים הכאב עלול להיות חריף, להופיע גם במצב של מנוחה ובמצב של עומס על המרפק ולאו דווקא בהיותו מיושר. כמו כן עלולה תסמונת זאת לגרום להשלכת כאב לזרוע ולאמה. תסמינים אפשריים נוספים כוללים מגבלת תנועה, קושי ליישר את המרפק, מצב של נעילה של המרפק וקושי לשחרר אותו, נפיחות, קושי לישר את המרפק, נוקשות במפרק בעיקר בבוקר ועוד.

תסמונת הצביטה במרפק – אבחון

היסטוריה רפואית

אבחון של תסמונת הצביטה במרפק מתחיל בלמידה קפדנית של האופן שבו התפתחות הסימנים והתסמינים. בין היתר נלמד מה הם הסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה, מתי החלו, כיצד החלו, מה משפיע עליהם, מהי חומרתם, מה מיקומם המדויק, מה משך הזמן והתדירות של הופעתם. נלמד גם על הרקע הבריאותי של החולה על מקצועו ועל תחביביו. כולל האם סבל מבעיה דומה בעבר, כיצד טיפל בבעיה, האם אושפז, האם נוטל תרופות. בשלב הזה גם ננסה לברר האם מקצועו או תחביביו של החולה קשורים באיזה אופן להתפתחות תסמונת הצביטה במרפק. בתום השלב הזה נדע בין היתר מתי הופיע לראשונה כאב במרפק ומה גרם לו.

בדיקה גופנית

בדיקה גופנית של המרפק תכלול תצפית על המרפק כדי לאתר סימנים של פציעה או דלקות כגון נפיחות, אדמומיות, פגיעה עורית, צלקת, חוסר סימטריה, ניוון שרירי, עיוות גרמי. נמשש את החלקים הגרמיים ואת הרקמות הרכות של המרפק במטרה לאתר אזורים כואבים, נפוחים או חסרי סימטריה מבנית. נבדוק את יכולת התנועה של המרפק באופן פסיבי ובאופן אקטיבי וכמובן מול התנגדות. האם ישנה פגיעה ביכולת הכפיפה של המרפק, האם פשיטה של המרפק עד לנעילת המרפק גורמת לכאב, האם סיבוב מטה ומעלה של האמה כרוכה בחוסר נוחות. כדי לשלול מעורבות ישירה או השפעה של חלקי הגוף האחרים המהווים חלק מהשרשרת הקינטית של המרפק נבחן גם אותם. לכן, נערוך בדיקות גם לכתף, לצוואר ולכף היד.

הדמיה

באמצעות טכניקות בדיקה ידניות נעריך גם האם ישנה פגיעה ביציבות של המרפק. במקרים שבהם יש ספק לגבי האבחון נוכל להיעזר בבדיקות מתקדמות כגון צילום רנטגן, ובמקרים קשים יותר גם בדיקת אולטרה סאונד ובדיקת MRI.

תסמונת הצביטה במרפק – טיפול ושיקום

הטיפול המועדף בתסמונת צביטה במרפק הוא טיפול שמרני. מרכיב עיקרי בטיפול הוא הימנעות מפעילות כגון יישור ונעילת המרפק הגורמים לפציעה חוזרת של המרפק. הטיפול במרפאתנו בתסמונת הצביטה במרפק יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות פסיביות ואקטיביות. עוד נעזר באמצעים לריפוי דלקת כגון לייזר רך. בהמשך נעודד את החולה לבצע פעולות עם המרפק שאינן כרוכות בכאב ובשלבים מתקדמים גם פעולות מחזקות ומייצבות. במקרים שטיפול שמרני לא הועיל נשקול הפניה לצורך הזרקת מקומי, של סטרואידים ובמקרים קשים יותר ובעיקר עם ישנם גופים משוחררים בתוך המפרק גם כירורגיה מינימלית.

עם שוך הדלקת נתחיל בתכנית שיקומית שמטרתה שיפור טווחי התנועה של המרפק והחזרת האיזון השרירי בכול הנוגע לגמישות וכוח של השרירים שפועלים על המרפק. מועד החזרה לפעילות יקבע על סמך היכולת של המרפק לעמוד בעומסים. לצורך מניעת התפתחות חוזרת של הצביטה במרפק חשוב במידת הצורך לשנות את אופן השימוש במרפק. כך למשל רצוי במידת הצורך לשנות טכניקות משחק, אופן הרמה ונשיאה (תינוקות?) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים