ילדים שולחים מסרונים במקום לישון

מסרונים במקום לישון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ילדים שולחים מסרונים במקום לישון? לחוסר בשינה ישנה משמעות אדירה על הבריאות הפיזית והרגשית והמנטלית של כולנו ובעיקר של הילדים שלנו. מחקרים רבים מצביעים על קשר ישיר שקיים בין חוסר שינה בקרב ילדים לבין התפתחות הפרעות התנהגותיות וקשיים קוגנטיביים. כל למשל נמצא שילדים אלו הופכים להיות היפראקטיביים, סובלים מהפרעות קשב, סובלים מעייפות ביום, פגיעה בזיכרון, קשיים בלימודים, קשיים חברתיים, התנהגות רשלנית ונטולת זהירות בדרכים ובמגרשי הספורט, סיכוי גבוה יותר להתחיל לשתות אלכוהול ולעשן בשלב מוקדם בחיים ועוד. חוסר שינה גם חושף את הילד שלכם להתפתחות מחלות כגון השמנה, מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 ועוד.

גורמים רבים, בעידן המודרני מתחרים על זמנו של הילד ועלולים לגזול ממנו את שעות השינה הנדרשות. בין יתר גזלני השינה נמנה משחקי מחשב, צפייה ממושכת בטלוויזיה, משחקים בטלפון החכם וכמו שהמחקר הזה מציין גם מסרונים שנשלחים בלילה במיטה. ילדים השולחים הודעות SMS על חשבון שעות שינה משלמים מחיר בריאותי. על ההורים ועל הנהלת בית הספר וצוות המורים לתת את הדעת לתופעה הזאת אשר גורמת לחוסר בשעות שינה על כול המשתמע מכך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןילדים שולחים מסרונים במקום לישון – רקע

כול ייצור עם נשמה באפו זקוק לשינה. התהליך מנוהל בין היתר על ידי המעגל הצירקדי – מעגל שינה ערות הנמנוהל על ידי אור וחושך. המעגל מתפתח אצל תינוקות בערך בגיל 6 שבועות ולאחר 3-6 חודשים הם ישנים באופן מסודר ומתואם על פי המעגל הזה. עד גיל שנתיים רוב התינוקות מבלים את רוב זמנם בשינה יותר ובאופן כללי ילדים מבלים כ40% מזמנם בשינה. שינה משפיעה על ההתפתחות המנטלית והפיזית של הילד. בין היתרונות המוכחים של שינה ארוכה מספיק ואיכותית מספיק נמנה תהליך גדילה אופטימאלי (הורמון גדילה מופרש בשינה עמוקה), הפחתה בסיכון ללקות בהשמנה, סוכרת, ומחלות לב וכלי הדם, שיפור וחיזוק של המערכת החיסונית ולכן גם פחות מחלות זיהומיות והצטננויות, ריכוז גבוה וסיכון מופחת להיות מעורב בתאונות, נפילות ועוד עקב עייפות וחוסר ריכוז, שיפור בתהליך הלמידה ועוד.

מסרונים במקום לישון
מסרונים במקום לישון

מספר רב של גורמים לוטשים עיניים לזמן השינה היקר של הילדים שלנו. בין גוזלי השינה הראשיים נמנה כמובן את כול המכשירים האלקטרוניים ובכלל זה את הטלוויזיה, מחשב, מחשב לוח, משחקי מחשב למיניהם, וכמובן הטלפון החכם. גם על פי מחקר זה נמצא שהילדים שלנו שולחים מסרונים במקום לישון.

המחקר

החוקרים עקבו אחר הרגלי השימוש בטלפונים חכמים של 3,200 תלמידים בבית ספר יסודי ובתיכון.

ממצאי המחקר

62% מהתלמידים משתמשים בטלפונים החכמים ברמה כזאת או אחרת על חשבון שעות השינה, 57% מהילדים שולחים הודעות SMS או ציוצים בטויטר ו21% מתעוררים משנתם בגלל הודעות SMS. הפעילות האינטנסיבית הזאת עם הטלפונים החכמים שעלולה להימשך שעות ארוכות גורמת לחוסר שינה מספקת וכתוצאה מכך לפגיעה בערנות של הילדים ולביצועים דלים בבית הספר למחרת היום. עוד מוכיח המחקר שחילופי ההודעות בטלפון החכם מחמירות את הנטייה של בני הנוער ללכת לישון מאוחר ולקום מאוחר.

המלצות החוקרים

מסרונים במקום לישון זה לא טוב ולא בריא! המחקר מוכיח שילדים בגילי בית ספר שולחים מסרונים מהטלפון החכם עמוק לתוך הלילה על חשבון שעות השינה. הממצאים משמעותיים יותר בגיל בית ספר תיכון ובקרב בנות. ערנות היתר הזאת בלילה הנובעת בין היתר מהאור המוקרן מהמכשירים מדכאים את ההפרשה של המלטונין ההורמון שמקדם שינה. על בסיס הנתונים הללו החוקרים ממליצים להורים להגביל את השעות של השימוש בטלפונים החכמים.

Journal of Adolescence, Oct. 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור