תסמונת פרונטור אבחון וטיפול

תסמונת פרונטור אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונת פרונטור – אבחון וטיפול יעילים יאפשרו חזרה מהירה לשגרה. תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נלכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). התופעה הזאת שכיחה יותר בקרב נשים בעשור החמישי לחייהן, בקרב מרימי משקולות או אנשים שעיסוקם גורם לשרירי אמה מפותחים במיוחד. התסמינים הנובעים מכך כוללים כאבים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכת כאב במורד האמה לכוון כף היד, חולשת שרירים, נימול והירדמות חלקים מהיד.

  לפני תחילת הטיפול יש לאבחן שאכן מדובר בתסמונת הזאת אחרת הטיפול במקרה הטוב לא יהיה יעיל. הבעיה היא שכאבים באזור המרפק נחשבים לאחד מסוגי הכאב השכיחים ביותר. בעיקר סובלים מכאבים אלו ספורטאים ועובדי כפיים לצורך עיסוקם צריכים לבצע תנועות ומטלות חוזרניות. הקלינאי שבפניו מתייצב החולה צריך להחליט מי מבין שלל הגורמים האפשריים להתפתחות כאבים במרפק הוא האחראי לסימנים ולתסמינים של החולה. בכל מקרה של תסמונת פרונטור אבחון וטיפול מהירים משרתים את מיטב האינטרסים שלכם. קלינאי טוב צריך לקחת בחשבון את תסמונת פרונטור בכל מקרה של כאבים באזור המרפק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תסמונת פרונטור אבחון וטיפול – רקע אנטומי

   מקורו של עצב התווך הוא במקלעת הזרוע (Brachial plexus). העצב יורד במורד הזרוע בצמוד לעורק הזרוע, נכנס למרפק, חולף בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres), ממשיך במורד האמה ונכנס לתוך שורש כף היד דרך התעלה הקרפלית. תפקידו של העצב התווך לשלוט על תנועות שרירי הזרוע הקדמית וכף היד והעברת תחושות מהחלק הרדיאלי – האגודל ושתיים וחצי האצבעות הסמוכות – של כף היד.

   שריר הכפן העגול עובר מעל מפרק המרפק ותפקידו לבצע פרונציה של האמה והמרפק תוך כפיפה. השריר הזה כמו רוב שרירי המדור הקדמי של האמה מעוצבב על ידי עצב התווך. הלכידה של העצב מתרחשת לרוב בנקודת המעבר של עצב התווך בין ראשי שריר הכפן העגול. נקודות לכידה אפשריות נוספות כוללות:  מתחת לזיז המצוי בעצם הזרוע ובסמיכות למרפק (supracondylar process), מתחת לרצועה על שם סטרוטר (Struthers) או באזור המרוחק של עצם הזרוע מתחת לאלל הדו ראשי (Bisipital Aponeorosis) שתפקידו לחבר את שני הראשית של השריר הדו ראשי בנקודת החיבור שלהם למרפק.

   הגורם העיקרי לתופעה הוא שינוי שעובר השריר (Hypertrophy) אשר תוצאתו היצרות המעבר של העצב. היצרות זאת לוחצת על העצב ויוצרת גירוי דלקתי מקומי. יש לציין שעצב התווך יכול לפתח דלקת במרפק גם בגלל לחץ שנוצר עליו מרקמות אחרות.

   תסמונת פרונטור גורמים

   הגורם העיקרי להתפתחות תסמונת פרונטור הוא עומס היתר שנוצר על האמה, בעיקר עקב תנועות סיבוביות של האמה וכף היד או מאמצים חוזרים מסוג אחר. דוגמאות של פעילות גופנית הגורמת לעומסים מסוג זה כוללות גולף, הרמת משקולות, טניס, סקווש ועוד. דוגמאות של סוגי עבודה שעלולים לגרום לעומסים מסוג כוללים עבודת הרכבה, הברגה, עבודה עם פטיש, עבודה עם מקלדת, עבודה עם עכבר ועוד.

   כמובן שגם נזקי חבלה לאזור המרפק על רקע נפילה, פציעת ספורט או תאונה כזאת או אחרת עלולה להוביל לשינויים מבניים ותפקודיים ולגרום להתפתחות תסמונות פרונטור. מחלות שונות ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית עלולה להוביל להתפתחות שינויים מבניים ותפקודיים ולגרום להתפתחות תסמונת פרונטור.

   גורמי סיכון

   מגון גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות תסמונת פרונטור. הכרת גורמי סיכון אלה עשויה להועיל במניעת התסמונת. להלן פירוט גורמי סיכון אפשריים:

   גיל

   תסמונת פרונטור אינה מתרחשת בקרב ילדים. כמו בהרבה תסמונות כאב אחרות גם במקרה הזה ישנו מרכיב של שינויים ניווניים המגיעים עם הגיל.

   מגדר

   נשים נמצאות בקבוצת סיכון להתפחות תסמונת פרונטור. על נתונים המתפרסמים נמצא שבהשוואה לגברים סיכוייהן של נשים לסבול מהתופעה גבוהים פי 5. רוב המקרים הללו בקרב נשים מתרחשים בעשור החמישי לחייהן.

   מקצוע או עיסוק ספורטיבי

   מקצוע או עיסוק ספורטיבי המחייב שימוש חוזרני בידיים עלול להוביל להתפתחות עומסי יתר על המרפק והאמה. עומסים אלו עלולים לגרום היפרטרופיה של שריר הכפן העגול ובכך להוביל להתפתחות הלכידה. דוגמאות לסוג זה של עומסים כוללים גולף או טניס, אימוני משקולות, סקווש, הברגה ממושכת, עבודה עם פטיש, הקלדה ועוד.

   שינויים מבניים או ביומכניים מולדים או נרכשים

   שינויים מבניים מולדים או נרכשים של מפרק המרפק עלולים לגרום לשינוים באופן עבודת המרפק ובכך לעלות את הסיכון להתפתחות תסמונת פרונטור. הדברים נכונים גם לגבי שינוים ביומכניים מולדים או נרכשים.

   אי הקפדה על כללי אימון גופני

   אימון יתר ואי הקפדה על כללי זהב לאימונים גופניים אחרים כגון חימום לפני תחילת אימון, הדרגתיות בסרגל המאמצים ועוד יובילו בין היתר לפציעות שרירי האמה וחוסר איזון שרירי באמה. אלה עלולים להוביל להתפתחות תסמונת פרונטור.

   מחלות מערכתיות

   מחלות מערכתיות כגון סוכרת ותת פעילות של בלוטת התריס מעלות את הסבירות להתפתחות תסמונת פרונטור.

   סיכון גבוה לנפילות

   אנשים שגילם או עיסוקם המקצועי או הספורטיבי מעלה את הסבירות לכך שיפלו נמצאים בסיכון גבוה יותר לנזקי חבלה במרפק כגון שבר. נזקי חבלה עלולים להוביל להתפתחות שינויים מבניים ולהתפתחות לחץ מקומי על העצב במרפק.

   תסמונת פרונטור סימנים ותסמינים

   תסמונת פרונטור אבחון וטיפול
   תסמונת פרונטור אבחון וטיפול

   הפגיעה בעצב התווך עלולה לגרום לכאבים חריפים ולתסמינים נוירולוגיים המופיעים בקדמת האמה ובצד הרדיאלי של כף היד ובכלל זה באגודל ובשתיים וחצי האצבעות הסמוכות לו. התסמינים עלולים להיות חריפים, במיוחד בלילה במהלך השינה. הכאבים המופיעים בקדמת המרפק יכולים להקרין מטה לכוון האמה, שורש כף היד וכף היד ומעלה לכוון הזרוע.

   מגוון הסימנים והתסמינים שעלולים להופיע במרפק ובמורד האמה וכף היד עלולים לכלול: עקצוצים, הירדמות, תחושת שריפה, חולשה עד כדי קושי תפקודי של האגודל להשתתף בפעולת אחיזה או של האמה לבצע פרונציה. כאבים מקומיים במרפק, כאבים ונימול בחלק הפנימי של אמת היד ושל האגודל ושל שתיים וחצי אצבעות הסמוכות לו. תיתכן חולשה ואף שיתוק של כף היד שתתבטא בצורת חולשה באחיזה. התוצאה עלולה להיות: אובדן יכולת כפיפה ופרונציה של השרירים באמה מלבד כמובן של השריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris) והשריר כופף האצבעות העמוק (Flexor digitorum profundus) המעוצבבים על ידי עצב הגומד (Ulnar nerve).

   האמה וכף היד נותרים עם נטייה לסופינציה ובגלל המשיכה של השריר כופף שורש היד הגמדי גם עם נטייה לכפיפה פנימה של כף היד (Adduction). תתרחש פגיעה בכפיפת האגודל ובכפיפה ומתיחה של מפרקי אצבע אינדקס והאצבע המרכזית עם עצמות המסרק.  העור ביד יכול להיראות יבש. בבוקר יתכן ותחושו גם נוקשות. ביצוע חוזר של פרונציה וגם של סופינציה עלול להחמיר את התסמינים ובכך לאשר את האבחון.

   תסמונת פרונטור – אבחון

   אבחון תסמונת זאת או כל תסמונת אחרת מתחיל בלקיחת היסטוריה רפואית קפדנית שבה נתשאל את החולה ונלמד מתי החלו התסמינים, מה מחמיר ומה מקל על הופעתם ועוד. נמשיך בבדיקה פיזית שבה נתבונן על היד וננסה בין היתר לזהות התפתחות יתר (Hypertrophy) של שריר הכפן העגול. במידת הצורך נפנה לביצוע בדיקות מיוחדות כגון EMG. מבחן טינל המבוצע על שריר הכפן העגול עשוי להצביע קיום בעיה בעצב התווך.

   בדיקה נירולוגית עשויה להצביע על ירידה בתחושה באגודל ושתיים וחצי אצבעות סמוכות. ביצוע פרונציה של האמה וכף היד מול התנגדות עלולה להחמיר את הכאב בתסמונת פרונטור. בתסמונת פרונטור נמצא גם קושי עקב חולשה לסמן O.K עם האגודל והאצבע השנייה.

   אבחנה מבדלת

   התסמינים המופיעים בתסמונת פרונטור דומים מאוד לאלו המופיעים בתסמונות לכידה עצביות אחרות כולל תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת לכידה של העצב הבין גרמי הקדמי (Anterior interosseous nerve syndrome), דלקת רדיקולרית מהצוואר, תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet syndrome) ועוד. הדמיון בין תסמונת התעלה הקרפלית לבין תסמונת פרונטור נובע מהעובדה שבשני המקרים העצב הנלכד הוא עצב התווך. יחד עם זאת ישנם מספר הבדלים קליניים הנובעים מהמיקומים השונים שבהם נוצר הלחץ על העצב בכל אחת מהתסמונות. מבחן טינל יהיה חיובי בשורש כף היד במקרה של תסמונת התעלה הקרפלית ושלילי במקרה של תסמונת פרונטור. מבחן טינל יהיה חיובי בקדמת המרפק מעל שריר הכפן במקרה של תסמונת פרונטור ושלילי בתסמונת התעלה הקרפלית. כאבי הלילה נוטים להיות חריפים יותר בתסמונת התעלה הקרפלית.

   הסעיף התחושתי של עצב התווך אינו עובר בתוך התעלה הקרפלית ועל כן בתסמונת זו אין פגיעה תחושתית באזור האגודל (Thenar eminence). לעומת זאת בתסמונת פרונטור התחושה עלולה להיפגע. ביצוע פרונציה של כף היד מול התנגדות יכולה להעצים את הכאב בתסמונת פרונטור ובכך להבדיל את התסמונת הזאת מתסמונת התעלה הקרפלית. בתסמונת פרונטור נמצא גם קושי משני לחולשה לסמן O.K עם האגודל והאצבע השנייה.

   תסמונת פרונטור – טיפול

   הטיפול השמרני בתסמונת פרונטור כולל מנוחה מרבית מעומסים על האמה והדרכה לגבי אופן ביצוע נכון של פעולות. לצורך ריפוי הדלקת נעשה שימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך ואולטרה סאונד להורדת דלקות וכן טכניקות ריפוי ידניות ובכללן שיפור האיזון השרירי. במקרים בהם הטיפול השמרני אינו פותר את הבעיה יופנה החולה לבדיקת האפשרות של שימוש בתרופות, זריקות סטרואידים או כירורגיה על כול המשתמע מכך.

   מניעה

   למניעת תסמונת פרונטור (ותסמונות אחרות) יש להקפיד על חימום ראוי בטרם פעילות גופנית משמעותית. יש להקפיד על זמני התאוששות בין המטלות הפיזיות. יש להקפיד לשמור על הכושר הגופני הכללי ועל היכולות הפיזיות של הידיים ובכלל זה יש לשמר שרירים מאוזנים מבחינת כוח וגמישות. יש להקפיד על התאמה ארגונומית של הציוד שבו אתם משתמשים לצורך פעילות גופנית כגון מחבט, מקל גולף ועוד ו/או בעבודה כגון פטיש, מקלדת, מברג, סכין ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע