כאבים בזרוע מה גורם להם
כאבים בזרוע מה גורם להם

כאבים בזרוע מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בזרוע מה גורם להם? כאבי זרוע עלולים להיגרם בגלל נזק מקומי לרקמות השונות, בגלל נזק בחלק גוף מרוחק עם השלכת כאב לזרוע או בגלל מחלות. כך למשל פציעות במפרק הכתף או פציעות במרפק יכולים להקרין כאב לזרוע. יש לקחת בחשבון שגם מחלות עלולות לבוא לידי ביטוי באמצעות כאבים בזרוע. כך למשל ליקויים קרדיולוגיים ודלקות כלי דם יכולים להקרין כאב לזרוע כמו גם מחלות נוירולוגיות ומחלות ניוון שרירים. כאמור כאבים מקומיים בזרוע נובעים לרוב מנזקים מקומיים לעצבים, שרירים גידים או עצמות. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בזרוע מה גורם להם?

להלן גורמים שכיחים להתפתחות כאבים בזרוע:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בזרוע מה גורם להם – פירוט

כאב בזרוע מה גורם להם – פגיעה ברקמות מקומיות

הרקמות השונות בגפה העליונה בכלל זה גידים, שרירים, סחוסים, מפרקים, עצמות, רצועות ועוד חשופים לנזקים בגין השימוש האינטנסיבי בהם. שימוש יתר זה גורם לכך שמתיחה או קרע של שרירי היד או בגידים או דלקות לאורך הגידים אינם נדירים. עבודת פס יצור ופעילות ספורט הכרוכה בהפעלת חוזרת של השרירים והגידים הם דוגמאות לעומס עם פוטנציאל לנזק. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בפעילות, כאבים בשינה. פגיעה בגיד או בשריר התלת ראשי הם גורמים שכיחים לכאבים בחלק האחורי של הזרוע.

פציעות של מסובבי הכתף

מסובבי הכתף או השרוול המסובב (Rotator cuff) הם קבוצת שרירים שתפקידם להניע ולייצב את הכתף. עקב תפקידם המרכזי נתונים שרירים אלו לעומסים חריגים הנובעים בעיקר ממאמצים חוזרניים (ספורט שכרוך בהטלות, הנחתות וזריקות) אך גם מנפילות וחבלות. מגוון הנזקים עקב פעילות זאת כולל מתיחה (Strains) ודלקת בגיד (Tendinitis) או קרע חלקי או מלא במסובבי הכתף (Rotator cuff tear). בין התסמינים האופייניים נמנה כאבים בכתף והקורנים במורד הזרוע, מגבלות תנועה ועוד.

מרפק טניס

פציעה של הגיד מותח כף יד משותף (Lateral epicondylitis) והתפתחות תסמונת הקרויה מרפק טניס (Tennis elbow) היא פציעת גיד שכיחה. הגיד המותח המשותף נאחז בזיז המצוי בצד החיצוני של המרפק ונתון לעומסים בגין ביצוע תנועות חוזרניות (טניס, הברגה, הכאה בפטיש ועוד). תסמינים שכיחים: כאב במרפקי במרפק שמחמיר במתיחת כף היד לאחור ובאחיזה. השלכות כאב במעלה הזרוע ובמורד האמה.

מרפק גולף

פציעה של הגיד המכופף המשותף (Medial epicondylitis) והתפתחות תסמונת הקרויה מרפק גולף (Golfer’s elbow) היא תופעה דלקתית שכיחה אם כי פחות שכיחה ממרפק טניס. הגיד המכופף המשותף נאחז בזיז המצוי בצד הפנימי של המרפק ונתון לעומסי יתר עקב תנועות חוזרניות (גולף, נגרות ועוד). תסמינים שכיחים כוללים: כאב במרפק שמחמיר בכיפוף כף היד לפנים ובאחיזה. השלכות של כאב במעלה הזרוע ו/או במורד האמה.

דלקת בגיד הדו ראשי

גם הפציעה של הגיד של השריר הדו ראשי (Biceps) בנקודת החיבור שלו בחלקו הקדמי של המרפק נגרמת בגלל עומסי יתר על רקע ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים. העומסים האדירים המוטלים על הגיד הזה במהלך פעילות גופנית כדוגמת משחק טניס או הרמות משקולות חורגות לפעמים מהיכולת שלו לספוג והתוצאה מתיחה והתפתחות דלקת בגיד (Biceps tendinitis), קרע חלקי או קרע מלא. תסמינים שכיחים כוללים: כאב במרפק שמחמיר בכיפוף האמה מול התנגדות. השלכות כאב מטה לאמה ומעלה לזרוע.

פגיעות טראומטיות בזרוע

כאבים בזרוע עלולים להופיע בעקבות נזקים טראומטיים. נפילה או פציעת ספורט עלולה לגרום למגוון רחב של פציעות כולל שברים (Elbow Fractures), פריקות (Elbow Dislocation) ועוד עלולים לגרום בין היתר לכאבים בזרוע.

מרפק האומנת

כאבים בזרוע בקרב ילדים צעירים עלול להיות תוצאה של מרפק האומנת (Nursemaid’s elbow) הקרוי גם מרפק משוך (Pulled elbow). למעשה מדובר בתופעה קלינית שבא ראש עצם הרדיוס מחליק מתוך הרצועה הטבעתית (Annular ligament) העוטפת ואוחזת בו. היות ובקרב ילדים הרצועה האנולרית לא לופתת את ראש הרדיוס באופן הדוק משיכה של היד עלולה לגרום לפריקה. משיכת המרפק של הילד נגרמת לרוב על ידי גורם חיצוני (האימא, האבא או אולי האומנת).  הסימנים והתסמינים בגין פריקת ראש הרדיוס כוללים: כאב מקומי באזור המרפק, כאב מחמיר בעת ניסיון לכופף את המרפק, סירוב של הילד להשתמש במרפק ועוד.

צליפת שוט

נזקים בעמוד השדרה הצווארי ובגב העליון עלולים להיגרם בגלל צליפת שוט (Whiplash). צליפת שוט מתאר למעשה מנגנון שבו מושלך הצוואר על רקמותיו השונות באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים ונחשף אגב כך למגוון נזקים כולל מתיחה וקריעה של רקמות ופריקות ושברים של חוליות. הגורם השכיח לצליפת שוט הוא תאונת דרכים אך גם נפילות ופציעות ספורט עלולות לגרום לתופעה דומה. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים בין היתר כאבי צוואר  עם השלכות כאב לגפיים ועוד.

כאבים בזרוע מה גורם להם – נזק עצבי בעמוד השדרה הצווארי

העצבים בעמוד השדרה הצווארי יחד עם יתר הרקמות הפועלות בעמוד השדרה הצווארי נתונים לעומסים קיצוניים וחשופים לנזקים ודלקות. דלקות אלו עלולות להוביל למצב שבו תחושו כאבים גם בזרוע.

דלקת בשורש עצב צווארי

דלקת בשורש עצב צווארי (Cervical radiculopathy) נגרם לרוב על ידי בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק. כול אחד מהנזקים הללו בדיסקים הבין חולייתיים עלולים להוביל לשינוי במיקום האנטומי של הדיסק וכתוצאה מכך להיצרות המרווח בין הדיסק לבין שורש העצב הצווארי הסמוך ובשלב הבא צביטה וגירוי של שורש העצב. גירוי של שורש עצב צווארי יוביל להתפתחות מגוון סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאב בצוואר המושלך אל הזרוע.

היצרות של תעלת השדרה הצווארית

היצרות של תעלת השדרה הצווארית עלולה לגרום ללחץ על חוט השדרה במקום ובכך להוביל להתפתחות דלקת ומגוון סימנים ותסמינים. בין יתר הסימנים ותסמינים החולה עלול להתלונן (תלוי בחומרת הבעיה) על כאבים מקומיים בצוואר המושלכים לאורך הגפיים העליונות והתחתונות, תחושה של נימול והרדמות בגפיים, פגיעה בקואורדינציה ושיווי משקל ועוד. כאבים בזרוע עלול להיות אחד התסמינים עליהם מדווח החולה.

כאב בזרוע מה גורם לו – פגיעות עצביות פריפריות

העצבוב של הגפה התחתונה ובכלל זה הזרוע שלנו מגיע משורשי העצבים C5 – T7 שבוקעים מהצמה הברכיאלית. סיבי העצבים מפלסים דרכם במורד היד ובמהלך מסלולם בסמיכות לכתף, לזרוע ולמרפק עלולים להיגרם להם נזקים. הגורמים העיקריים לנזקים בעצבים הפריפריים הוא עומס יתר ולחץ מכני או חבלה. סימנים ותסמינים אופייניים עלולים לכלול בין היתר כאבים בזרוע.

נזק לעצב האקסילרי

כך למשל פציעה של העצב האקסילירי (Axillary Nerve Injury) כתוצאה מחבלה ישירה או כתוצאה מפריקת כתף קדמית (הכי שכיחה) עלולה לגרום לנזק לעצב. נזק בעצב יכול להסתכם במתיחה קלה ודלקת זמנית בעצב שתוביל להתפתחות בין היתר כאבים בחלק האחורי של הזרוע, נימול באזור הכתף וחולשה של שריר הדלתא (Deltoid). קרע חלקי או מלא של העצב עלול לגרום לשיתוק שריר הדלתא.

תסמונת התעלה הקוביטלית

פגיעה בעצב הגומד (Ulnar) בעודו עובר בתעלת קוביטל הממוקמת בחלק האחורי פנימי של המרפק תוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome). תסמונת זאת נגרמת לרוב בגין גירויים חוזרים ונשנים של העצב האולנרי בתוך התעלה אך גם בגלל חבלה ישירה. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים: כאבים מקומיים שיכולים להקרין גם מעלה לזרוע ושינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

תסמונת התעלה הרדיאלית

מקורם של כאבים בזרוע עלול להיות גם גירוי דלקתי של אחד מענפי עצב החישור (Radial) החולף בסמיכות למפרק המרפק והתפתחות תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). הגירוי הדלקתי בעצב החישור נוצר לרוב עקב לחצים חוזרים ונשנים המוטלים עליו באמצעות שריר או רצועה הסמוכים למרפק. סימנים ותסמינים אופייניים עקב תופעה זאת דומים לאלו של מרפק טניס מלבד תוספת של חולשה אפשרית בשרירי האמה.

תסמונת מוצא בית החזה

מקור הכאבים בזרוע עלול להיות גם תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת היא מקבץ של סימנים ותסמינים המתפתחים בגלל גירוי חוזר ונשנה שנוצר על סיבי העצבים וכלי דם בעת עוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. גירוי זה של עצבים וכלי דם יכול להתרחש במיקומים שונים והסימנים והתסמינים משתנים בהתאם. תסמינים שכיחים כוללים: כאבים בצוואר, כאבים לאורך הזרוע, חסר נוירולוגי, שינוי טמפרטורה ביד. שינוי גוון של העור.

כאבים בזרוע מה גורם להם – מחלות

מגוון רחב של גורמים נוספים עלול לגרום לכאבים בזרוע. בין יתר הגורמים נמנה גידולים סרטניים בריאות (Lung Cancer), טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות לב וכלי דם (Angina), דלקות זיהומיות בעצם, סרטן עצמות ועוד .

אוטם שריר הלב

כאבים בזרוע ובאמה עלולים להופיע גם בגלל אוטם שריר הלב (Myocardial infarction). אוטם שריר הלב או “התקף לב” יתרחש במידה ואחד מכלי הדם המספקים דם לשריר הלב נחסם לרוב על ידי קריש דם. חשוב לאבחן ולטפל מהר באוטם שריר הלב כדי למנוע נזק בלתי הפיך משריר הלב. תסמינים אופייניים: כאב חד המופיע פתאום בבית החזה והסרעפת. לרוב  (לא תמיד) יקרין הכאב לזרוע השמאלית או לצוואר וללסת. כמו כן יופיעו חלק או כול התסמינים הבאים: חולשה, הזעה, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה, הקאות, דפיקות לב וחרדה. מזהים? סעו לחדר מיון. במיוחד עם יש לכם רקע של  יתר לחץ דם, עישון, משקל יתר, יתר שומנים בדם ועוד.

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים בכתף ו/או במרפק עלולים להיות הגורם לכאבים שאתם חשים בזרוע. ישנם סוגים רבים של דלקות פרקים אך דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא הדלקת השכיחה ביותר. עם התבגרותם, רוב בני האדם צפויים לסבול ממנה. דלקת פרקים ניוונית גורם לשחיקת הסחוסים, לניוון תוך מפרקי ולשיבוש עבודת המפרק. התוצאה הסופית עלולה לכלול בין היתר כאבים מקומיים אשר מושלכים לעבר הזרוע.

דלקת פרקים אוטואימונית

דלקות מפרקים נוספות שיש ביכולתם להזיק למפרק הכתף ו/או המרפק ולגרום כאבים בזרוע כוללות דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), כגון דלקת חוליות מקשחת ( Ankylosing spondylitis), שיגדון (Gout) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן - מכתב תודה

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…

 • כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות החיים של חולים רבים. כאבים כרוניים מהווים גם בעיה כלכלית אישית…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים ניוונית. כאבי מפרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של…

 • כאבי צוואר עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה המחקר שהמתנתם לו. מתברר שבין יתר המעללים של העישון הוא…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב וטלפון חכם והכול נעשה בישיבה. הנזקים הבריאותיים הנובעים מרבים להיחקר…

 • אור בוהק מהמסכים גורם נדודי שינה

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה במכשירים פולטי אור כמו טלפונים חכמים, טבלטים ומחשבים.  לחוסר שינה…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני מכולם הוא עישון. במחקר ארוך טווח שאת תוצאותיו אנו מביאים כאן…