כאבים בזרוע מה גורם להם

כאבים בזרוע מה גורם להם

כאבים בזרוע מה גורם להם? כאב בגפה העליונה מהווה תופעה שכיחה ביותר. הכאב בזרוע מתפתח לרוב בגלל נזק מקומי לרקמות השונות. רקמות בזרוע שעלולות להיפגע ולגרום כאב כוללות בין היתר עצבים, שרירים גידים ועצמות. נזק כזה לרקמות עלול להתפתח בגלל עומס חוזרני, בגלל טראומה או בגלל מחלה. כך למשל ליקויים קרדיולוגיים ודלקות כלי דם יכולים להקרין כאב לזרוע כמו גם מחלות נוירולוגיות ומחלות ניוון שרירים.

יש לעתים שהכאב שהופיע בזרוע נובע מהשלכת כאב מנזק ברקמה מרוחקת. כך למשל פציעות צוואר, כתף או מרפק יכולים להשליך כאב לזרוע. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בזרוע מה גורם להם? להלן גורמים שכיחים להתפתחות כאבים בזרוע:

כאבים בזרוע מה גורם להם – פירוט

כאבים בזרוע יכולים להתפתח מסיבות שונות, החל מפציעות מקומיות ועד למחלות וכאב מופנה. האבחון והטיפול בכאב בזרוע משתנים על פי הרקמה שניזוקה וחומרת הפגיעה. להלן פירוט גורמים אפשרי:

כאב בין הכתף למרפק בגלל פגיעה ברקמות מקומיות

הרקמות השונות בגפה העליונה חשופים לנזקים בגין השימוש האינטנסיבי בהם. בין יתר הרקמות נמנה:

 • גידים
 • שרירים
 • סיבי עצב
 • סחוסים
 • מפרקים
 • עצמות
 • רצועות ועוד

שימוש יתר בזרוע מעלה את הסבירות למתיחה או קרע של גידים ושרירים. כך למשל:

 • פגיעה בגיד או בשריר התלת ראשי הם גורמים שכיחים לכאבים בחלק האחורי של הזרוע.
 • פגיעה בשריר הדו ראשי מהווה גורם שכיח לפגיעה בקדמת הזרוע

שימוש יתר בזרוע נלווה לעבודת פס יצור, לפעילות ספורט הכרוכה בהפעלת חוזרנית של הגפה העליונה ועוד. הסימפטומים האופייניים לפגיעה ברקמות מקומיות כוללים:

 • כאב מקומי בזרוע שמחמיר בפעילות
 • כאבים בשינה

פציעות של מסובבי הכתף

מסובבי הכתף או השרוול המסובב (Rotator cuff) הם קבוצת שרירים שתפקידם להניע ולייצב את הכתף. תפקידם המרכזי חושף את השרירים לעומסים חריגים. עומסים אלו נובעים בעיקר ממאמצים חוזרניים (ספורט שכרוך בהטלות, הנחתות וזריקות) אך גם מנפילות וחבלות. פגיעות בשרירי השרוול המסובב עלולים לכלול:

בין הסימנים והתסמינים האופייניים נמנה:

 • כאבים בכתף שעלולים להשליך במורד הזרוע
 • מגבלות תנועה ועוד

מרפק טניס

פציעה של הגיד מותח כף יד משותף (Lateral epicondylitis) והתפתחות תסמונת הקרויה מרפק טניס (Tennis elbow) היא פציעת גיד שכיחה. הגיד המותח המשותף נאחז בזיז המצוי בצד החיצוני של המרפק ונתון לעומסים בגין ביצוע תנועות חוזרניות (טניס, הברגה, הכאה בפטיש ועוד). תסמינים שכיחים כוללים:

 • כאב במרפק שמחמיר במתיחת כף היד לאחור ובאחיזה
 • השלכות כאב במעלה הזרוע ובמורד האמה

מרפק גולף

פציעה של הגיד המכופף המשותף (Medial epicondylitis) והתפתחות תסמונת הקרויה מרפק גולף (Golfer's elbow) היא תופעה דלקתית שכיחה אם כי פחות שכיחה ממרפק טניס. הגיד המכופף המשותף נאחז בזיז המצוי בצד הפנימי של המרפק ונתון לעומסי יתר עקב תנועות חוזרניות (גולף, נגרות ועוד). תסמינים שכיחים כוללים:

 • כאב במרפק שמחמיר בכיפוף כף היד לפנים ובאחיזה
 • השלכות של כאב במעלה הזרוע ו/או במורד האמה

דלקת בגיד הדו ראשי

כאבים בזרוע עלולים להיגרם בגלל פציעה של גיד השריר הדו ראשי (Biceps). פציעה זאת מתרחשת לרוב בנקודת החיבור של הגיד אל העצם בקדמת המרפק. הגורם העיקרי לפציעה של הגיד הדו ראשי הם עומסי יתר על רקע ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים. העומסים המוטלים על הגיד במהלך פעילות גופנית חורגים לעתים מיכולתו לספוג וגורמים לפציעתו. פציעת גיד השריר הדו ראשי תוביל להתפתחות דלקת בגיד (Biceps tendinitis). יש לעתים שהעומס הנגרם מהרמת משקולות או נפילה יגרמו לקרע חלקי או מלא של הגיד. תסמינים שכיחים כוללים:

 • כאב במרפק שמחמיר בכיפוף האמה מול התנגדות
 • השלכות כאב מטה לאמה ומעלה לזרוע

פגיעות טראומטיות בזרוע

כאבים בזרוע עלולים להופיע בעקבות נזקים טראומטיים. נפילה או פציעת ספורט עלולה לגרום למגוון רחב של פציעות כולל בין היתר:

 • שברים (Elbow Fractures)
 • פריקות (Elbow Dislocation)
 • קרעים של רקמות ועוד

מרפק האומנת

כאבים בזרוע בקרב ילדים צעירים עלול להיגרם בגלל פריקה במרפק. מדובר בפריקה של ראש עצם הרדיוס המחליק מתוך הרצועה הטבעתית (Annular ligament) העוטפת ואוחזת בו. הפרעה זאת נקראת מרפק האומנת (Nursemaid's elbow) וגם מרפק משוך (Pulled elbow).

בקרב ילדים הרצועה האנולרית לא לופתת את ראש הרדיוס באופן הדוק ולכן משיכת היד עלולה לגרום לפריקת ראש הרדיוס. משיכת המרפק של הילד נגרמת לרוב על ידי גורם חיצוני (האימא, האבא או אולי האומנת). הסימנים והתסמינים בגין פריקת ראש הרדיוס כוללים:

 • כאב מקומי באזור המרפק
 • כאב מחמיר בעת ניסיון לכופף את המרפק
 • סירוב של הילד להשתמש במרפק ועוד

צליפת שוט

נזקים בעמוד השדרה הצווארי ובגב העליון עלולים להיגרם בגלל צליפת שוט (Whiplash). צליפת שוט מתאר למעשה מנגנון שבו מושלך הצוואר על רקמותיו השונות באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים ונחשף אגב כך למגוון נזקים כולל מתיחה וקריעה של רקמות ופריקות ושברים של חוליות. הגורם השכיח לצליפת שוט הוא תאונת דרכים אך גם נפילות ופציעות ספורט עלולות לגרום לתופעה דומה. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים:

 • בין היתר כאבי צוואר עם השלכות כאב לגפיים ועוד.

כאבים בזרוע מה גורם להם – נזק עצבי בעמוד השדרה הצווארי

העצבים בעמוד השדרה הצווארי יחד עם יתר הרקמות הפועלות בעמוד השדרה הצווארי נתונים לעומסים קיצוניים וחשופים לנזקים ודלקות. דלקות אלו עלולות להוביל למצב שבו תחושו כאבים גם בזרוע.

דלקת בשורש עצב צווארי

דלקת בשורש עצב צווארי (Cervical radiculopathy) נגרם לרוב על ידי בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק. כול אחד מהנזקים הללו בדיסקים הבין חולייתיים עלולים להוביל לשינוי במיקום האנטומי של הדיסק. שינוי במיקום עלול לגרום להיצרות המרווח בין הדיסק לבין שורש העצב הצווארי הסמוך עד כדי צביטת העצב. צביטה וגירוי של שורש עצב צווארי יוביל להתפתחות מגוון תסמינים ובכלל זה כאב בצוואר המושלך אל הזרוע.

היצרות של תעלת השדרה הצווארית

היצרות של תעלת השדרה הצווארית עלולה לגרום ללחץ על חוט השדרה במקום ובכך להוביל להתפתחות דלקת ומגוון סימנים ותסמינים. בין יתר הסימנים ותסמינים החולה עלול להתלונן (תלוי בחומרת הבעיה) על כאבים מקומיים בצוואר המושלכים לאורך הגפיים העליונות והתחתונות, תחושה של נימול והרדמות בגפיים, פגיעה בקואורדינציה ושיווי משקל ועוד. כאבים בזרוע עלול להיות אחד התסמינים שעליהם מדווח החולה.

כאב בזרוע מה גורם לו – פגיעות עצביות פריפריות

העיצבוב של הגפה התחתונה ובכלל זה הזרוע שלנו מגיע משורשי העצבים C5 – T7 שבוקעים מהצמה הברכיאלית. סיבי העצבים מפלסים דרכם במורד היד ובמהלך מסלולם בסמיכות לכתף, לזרוע ולמרפק עלולים להיגרם להם נזקים. הגורמים העיקריים לנזקים בעצבים הפריפריים הוא עומס יתר ולחץ מכני או חבלה. סימנים ותסמינים אופייניים עלולים לכלול בין היתר כאבים בזרוע.

נזק לעצב האקסילרי

כך למשל פציעה של העצב האקסילירי (Axillary Nerve Injury) בשל חבלה ישירה או בשל פריקת כתף קדמית (הכי שכיחה) עלולה לגרום לנזק לעצב. נזק בעצב יכול להסתכם במתיחה קלה ודלקת זמנית בעצב שתוביל להתפתחות בין היתר כאבים בחלק האחורי של הזרוע, נימול באזור הכתף וחולשה של שריר הדלתא (Deltoid). קרע חלקי או מלא של העצב עלול לגרום לשיתוק שריר הדלתא.

תסמונת התעלה הקוביטלית

פגיעה בעצב הגומד (Ulnar) בעודו עובר בתעלת קוביטל הממוקמת בחלק האחורי פנימי של המרפק תוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome). תסמונת זאת נגרמת לרוב בגין גירויים חוזרים ונשנים של העצב האולנרי בתוך התעלה אך גם בגלל חבלה ישירה. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים: כאבים מקומיים שיכולים להקרין גם מעלה לזרוע ושינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

תסמונת התעלה הרדיאלית

מקורם של כאבים בזרוע עלול להיות גם גירוי דלקתי של אחד מענפי עצב החישור (Radial) החולף בסמיכות למפרק המרפק והתפתחות תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). הגירוי הדלקתי בעצב החישור נוצר לרוב עקב לחצים חוזרים ונשנים המוטלים עליו באמצעות שריר או רצועה הסמוכים למרפק. סימנים ותסמינים אופייניים עקב תופעה זאת דומים לאלו של מרפק טניס מלבד תוספת של חולשה אפשרית בשרירי האמה.

תסמונת מוצא בית החזה

מקור הכאבים בזרוע עלול להיות גם תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת היא מקבץ של סימנים ותסמינים המתפתחים בגלל גירוי חוזר ונשנה שנוצר על סיבי העצבים וכלי דם בעת עוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. גירוי זה של עצבים וכלי דם יכול להתרחש במיקומים שונים והסימנים והתסמינים משתנים בהתאם. תסמינים שכיחים כוללים: כאבים בצוואר, כאבים לאורך הזרוע, חסר נוירולוגי, שינוי טמפרטורה ביד. שינוי גוון של העור.

כאבים בין הכתף למרפק בגלל מחלות

מגוון רחב של גורמים נוספים עלול לגרום לכאבים בזרוע. בין יתר הגורמים נמנה גידולים סרטניים בריאות (Lung Cancer), טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות לב וכלי דם (Angina), דלקות זיהומיות בעצם, סרטן עצמות ועוד.

אוטם שריר הלב

כאבים בזרוע ובאמה עלולים להופיע גם בגלל אוטם שריר הלב (Myocardial infarction). אוטם שריר הלב או "התקף לב" יתרחש אם אחד מכלי הדם המספקים דם לשריר הלב נחסם לרוב על ידי קריש דם. חשוב לאבחן ולטפל מהר באוטם שריר הלב כדי למנוע נזק בלתי הפיך משריר הלב. תסמינים אופייניים: כאב חד המופיע פתאום בבית החזה והסרעפת. לרוב (לא תמיד) יקרין הכאב לזרוע השמאלית או לצוואר וללסת. כמו כן יופיעו חלק או כול התסמינים הבאים: חולשה, הזעה, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה, הקאות, דפיקות לב וחרדה. מזהים? סעו לחדר מיון. במיוחד אם יש לכם רקע של יתר לחץ דם, עישון, משקל יתר, יתר שומנים בדם ועוד.

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים בכתף ו/או במרפק עלולים להיות הגורם לכאבים שאתם חשים בזרוע. ישנם סוגים רבים של דלקות פרקים אך דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא הדלקת השכיחה ביותר. עם התבגרותם, רוב בני האדם צפויים לסבול ממנה. דלקת פרקים ניוונית גורם לשחיקת הסחוסים, לניוון תוך מפרקי ולשיבוש עבודת המפרק. סימפטומים של דלקת פרקים עלולה לכלול כאבים מקומיים אשר מושלכים לעבר הזרוע.

דלקת פרקים אוטואימונית

דלקות מפרקים נוספות שיש ביכולתם להזיק למפרק הכתף ו/או המרפק ולגרום כאבים בזרוע כוללות דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), כגון דלקת חוליות מקשחת ( Ankylosing spondylitis), שיגדון (Gout) ועוד.

References:

Stjernbrandt A, Pettersson H, Wahlström V, Wahlström J, Lewis C. Occupational cold exposure is associated with upper extremity pain. Front Pain Res (Lausanne). 2023 May 31;4:1063599.

Al-Shihabi L., An H.S., Differential Diagnosis of Upper Extremity Disorders (Neck and Arm Pain), Musculoskeletal Key (2018), https://musculoskeletalkey.com/differential-diagnosis-of-upper-extremity-disorders-neck-and-arm-pain/

Arm pain Causes – Mayo Clinic (2023), https://www.mayoclinic.org/symptoms/arm-pain/basics/causes/sym-20050870

Moradi A, Ebrahimzadeh MH, Ring D. Nonspecific arm pain. Arch Bone Jt Surg. 2013 Dec;1(2):53-8. Epub 2013 Dec 15. PMID: 25207288; PMCID: PMC4151410.

Upper Arm Pain: Causes, Diagnosis & Treatment – Shoulder Pain Explained (n.d.), https://www.shoulder-pain-explained.com/upper-arm-pain.html

Arm pain – Mayo Clinic (2023), https://www.mayoclinic.org/symptoms/arm-pain/basics/definition/sym-20050870

LaDou J., et al., Shoulder, elbow & hand injuries. In: Diagnosis & Treatment: Occupational & Environmental Medicine (2021), https://www.clinicalkey.com

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אפקט פלצבו משכך גם כאבי גב

אפקט פלצבו משכך כאבי גב

פלצבו לכאבי גב? כן גם במקרה הזה זה עובד. רוב אוכלוסיית העולם סובלת או תסבול מכאבי גב. לחולים מוצע אופני ריפוי והקלה רבים הנחקרים ונבדקים ללא הרף. מתברר שגם טיפול באמצעות תרופת דמה עשוי להיות יעיל, אפילו אם החולים מודעים לכך. 

אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם

אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם

אימון כוח טוב ללב ולכלי הדם! על פי מחקר שנערך באוניברסיטת איווה בארצות הברית אימוני כוח פעם בשבוע הנמשכים פחות משעה מפחיתים את הסיכון לאוטם שריר הלב או שבץ מוחי ב- 40 – 70%. לא נמצא יתרון לאימונים ממושכים יותר.