כאבים בזרוע מה גורם להם
כאבים בזרוע מה גורם להם

כאבים בזרוע מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בזרוע מה גורם להם? כאבי זרוע עלולים להיגרם בגלל נזק מקומי לרקמות השונות, בגלל נזק בחלק גוף מרוחק עם השלכת כאב לזרוע או בגלל מחלות. כך למשל פציעות במפרק הכתף או פציעות במרפק יכולים להקרין כאב לזרוע. יש לקחת בחשבון שגם מחלות עלולות לבוא לידי ביטוי באמצעות כאבים בזרוע. כך למשל ליקויים קרדיולוגיים ודלקות כלי דם יכולים להקרין כאב לזרוע כמו גם מחלות נוירולוגיות ומחלות ניוון שרירים. כאמור כאבים מקומיים בזרוע נובעים לרוב מנזקים מקומיים לעצבים, שרירים גידים או עצמות. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בזרוע מה גורם להם?

להלן גורמים שכיחים להתפתחות כאבים בזרוע:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בזרוע מה גורם להם – פירוט גורמים שכיחים

כאב בזרוע מה גורם לו – פגיעה ברקמות בגפה העליונה

הרקמות השונות בגפה העליונה בכלל זה גידים, שרירים, סחוסים, מפרקים, עצמות, רצועות ועוד חשופים לנזקים בגין השימוש האינטנסיבי בהם. שימוש יתר זה גורם לכך שמתיחה או קרע של שרירי היד או בגידים או דלקות לאורך הגידים אינם נדירים. עבודת פס יצור ופעילות ספורט הכרוכה בהפעלת חוזרת של השרירים והגידים הם דוגמאות לעומס עם פוטנציאל לנזק. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בפעילות, כאבים בשינה. פגיעה בגיד או בשריר התלת ראשי הם גורמים שכיחים לכאבים בחלק האחורי של הזרוע.

פציעות של מסובבי הכתף

מסובבי הכתף או השרוול המסובב (Rotator cuff) הם קבוצת שרירים שתפקידם להניע ולייצב את הכתף. עקב תפקידם המרכזי נתונים שרירים אלו לעומסים חריגים הנובעים בעיקר ממאמצים חוזרניים (ספורט שכרוך בהטלות, הנחתות וזריקות) אך גם מנפילות וחבלות. מגוון הנזקים עקב פעילות זאת כולל מתיחה (Strains) ודלקת בגיד (Tendinitis) או קרע חלקי או מלא במסובבי הכתף (Rotator cuff tear). בין התסמינים האופייניים נמנה כאבים בכתף והקורנים במורד הזרוע, מגבלות תנועה ועוד.

מרפק טניס

פציעה של הגיד מותח כף יד משותף (Lateral epicondylitis) והתפתחות תסמונת הקרויה מרפק טניס (Tennis elbow) היא פציעת גיד שכיחה. הגיד המותח המשותף נאחז בזיז המצוי בצד החיצוני של המרפק ונתון לעומסים בגין ביצוע תנועות חוזרניות (טניס, הברגה, הכאה בפטיש ועוד). תסמינים שכיחים: כאב במרפקי במרפק שמחמיר במתיחת כף היד לאחור ובאחיזה. השלכות כאב במעלה הזרוע ובמורד האמה.

מרפק גולף

פציעה של הגיד המכופף המשותף (Medial epicondylitis) והתפתחות תסמונת הקרויה מרפק גולף (Golfer’selbow) היא תופעה דלקתית שכיחה אם כי פחות שכיחה ממרפק טניס. הגיד המכופף המשותף נאחז בזיז המצוי בצד הפנימי של המרפק ונתון לעומסי יתר עקב תנועות חוזרניות (גולף, נגרות ועוד). תסמינים שכיחים כוללים: כאב במרפק שמחמיר בכיפוף כף היד לפנים ובאחיזה. השלכות של כאב במעלה הזרוע ו/או במורד האמה.

דלקת בגיד הדו ראשי

גם הפציעה של הגיד של השריר הדו ראשי (Biceps) בנקודת החיבור שלו בחלקו הקדמי של המרפק נגרמת בגלל עומסי יתר על רקע ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים. העומסים האדירים המוטלים על הגיד הזה במהלך פעילות גופנית כדוגמת משחק טניס או הרמות משקולות חורגות לפעמים מהיכולת שלו לספוג והתוצאה מתיחה והתפתחות דלקת בגיד (Biceps tendonitis), קרע חלקי או קרע מלא. תסמינים שכיחים כוללים: כאב במרפק שמחמיר בכיפוף האמה מול התנגדות. השלכות כאב מטה לאמה ומעלה לזרוע.

פגיעות טראומטיות בזרוע

כאבים בזרוע עלולים להופיע בעקבות נזקים טראומטיים. נפילה או פציעת ספורט עלולה לגרום למגוון רחב של פציעות כולל שברים (Elbow Fractures), פריקות (Elbow Dislocation) ועוד עלולים לגרום בין היתר לכאבים בזרוע.

מרפק האומנת

כאבים בזרוע בקרב ילדים צעירים עלול להיות תוצאה של מרפק האומנת (Nursemaid’s elbow) הקרוי גם מרפק משוך (Pulled elbow). למעשה מדובר בתופעה קלינית שבא ראש עצם הרדיוס מחליק מתוך הרצועה הטבעתית (Annular ligament) העוטפת ואוחזת בו. היות ובקרב ילדים הרצועה האנולרית לא לופתת את ראש הרדיוס באופן הדוק משיכה של היד עלולה לגרום לפריקה. משיכת המרפק של הילד נגרמת לרוב על ידי גורם חיצוני (האימא, האבא או אולי האומנת).  הסימנים והתסמינים בגין פריקת ראש הרדיוס כוללים: כאב מקומי באזור המרפק, כאב מחמיר בעת ניסיון לכופף את המרפק, סירוב של הילד להשתמש במרפק ועוד.

צליפת שוט

נזקים בעמוד השדרה הצווארי ובגב העליון עלולים להיגרם בגלל צליפת שוט (Whiplash). צליפת שוט מתאר למעשה מנגנון שבו מושלך הצוואר על רקמותיו השונות באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים ונחשף אגב כך למגוון נזקים כולל מתיחה וקריעה של רקמות ופריקות ושברים של חוליות. הגורם השכיח לצליפת שוט הוא תאונת דרכים אך גם נפילות ופציעות ספורט עלולות לגרום לתופעה דומה. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים בין היתר כאבי צוואר  עם השלכות כאב לגפיים ועוד.

כאבים בזרוע מה גורם להם – נזק עצבי בעמוד השדרה הצווארי

העצבים בעמוד השדרה הצווארי יחד עם יתר הרקמות הפועלות בעמוד השדרה הצווארי נתונים לעומסים קיצוניים וחשופים לנזקים ודלקות. דלקות אלו עלולות להוביל למצב שבו תחושו כאבים גם בזרוע.

דלקת בשורש עצב צווארי

דלקת בשורש עצב צווארי (Cervical radiculopathy) נגרם לרוב על ידי בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק. כול אחד מהנזקים הללו בדיסקים הבין חולייתיים עלולים להוביל לשינוי במיקום האנטומי של הדיסק וכתוצאה מכך להיצרות המרווח בין הדיסק לבין שורש העצב הצווארי הסמוך ובשלב הבא צביטה וגירוי של שורש העצב. גירוי של שורש עצב צווארי יוביל להתפתחות מגוון סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאב בצוואר המושלך אל הזרוע.

היצרות של תעלת השדרה הצווארית

היצרות של תעלת השדרה הצווארית עלולה לגרום ללחץ על חוט השדרה במקום ובכך להוביל להתפתחות דלקת ומגוון סימנים ותסמינים. בין יתר הסימנים ותסמינים החולה עלול להתלונן (תלוי בחומרת הבעיה) על כאבים מקומיים בצוואר המושלכים לאורך הגפיים העליונות והתחתונות, תחושה של נימול והרדמות בגפיים, פגיעה בקואורדינציה ושיווי משקל ועוד. כאבים בזרוע עלול להיות אחד התסמינים עליהם מדווח החולה.

כאב בזרוע מה גורם לו – פגיעות עצביות פריפריות

העצבוב של הגפה התחתונה ובכלל זה הזרוע שלנו מגיע משורשי העצבים C5-T7 שבוקעים מהצמה הברכיאלית. סיבי העצבים מפלסים דרכם במורד היד ובמהלך מסלולם בסמיכות לכתף, לזרוע ולמרפק עלולים להיגרם להם נזקים. הגורמים העיקריים לנזקים בעצבים הפריפריים הוא עומס יתר ולחץ מכני או חבלה. סימנים ותסמינים אופייניים עלולים לכלול בין היתר כאבים בזרוע.

נזק לעצב האקסילרי

כך למשל פציעה של העצב האקסילירי (Axillary Nerve Injury) כתוצאה מחבלה ישירה או כתוצאה מפריקת כתף קדמית (הכי שכיחה) עלולה לגרום לנזק לעצב. נזק בעצב יכול להסתכם במתיחה קלה ודלקת זמנית בעצב שתוביל להתפתחות בין היתר כאבים בחלק האחורי של הזרוע, נימול באזור הכתף וחולשה של שריר הדלתא (Deltoid). קרע חלקי או מלא של העצב עלול לגרום לשיתוק שריר הדלתא.

תסמונת התעלה הקוביטלית

פגיעה בעצב האולנר (Ulnar) בעודו עובר בתעלת קוביטל הממוקמת בחלק האחורי פנימי של המרפק תוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome). תסמונת זאת נגרמת לרוב בגין גירויים חוזרים ונשנים של העצב האולנרי בתוך התעלה אך גם בגלל חבלה ישירה. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים: כאבים מקומיים שיכולים להקרין גם מעלה לזרוע ושינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

תסמונת התעלה הרדיאלית

מקורם של כאבים בזרוע עלול להיות גם גירוי דלקתי של אחד מענפי עצב הרדיאל (Radial) החולף בסמיכות למפרק המרפק והתפתחות תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). הגירוי הדלקתי בעצב הרדיאל נוצר לרוב עקב לחצים חוזרים ונשנים המוטלים עליו באמצעות שריר או רצועה הסמוכים למרפק. סימנים ותסמינים אופייניים עקב תופעה זאת דומים לאלו של מרפק טניס מלבד תוספת של חולשה אפשרית בשרירי האמה.

תסמונת מוצא בית החזה

מקור הכאבים בזרוע עלול להיות גם תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת היא מקבץ של סימנים ותסמינים המתפתחים בגלל גירוי חוזר ונשנה שנוצר על סיבי העצבים וכלי דם בעת עוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. גירוי זה של עצבים וכלי דם יכול להתרחש במיקומים שונים והסימנים והתסמינים משתנים בהתאם. תסמינים שכיחים כוללים: כאבים בצוואר, כאבים לאורך הזרוע, חסר נוירולוגי, שינוי טמפרטורה ביד. שינוי גוון של העור.

כאבים בזרוע מה גורם להם – מחלות

מגוון רחב של גורמים נוספים עלול לגרום לכאבים בזרוע. בין יתר הגורמים נמנה גידולים סרטניים בריאות (Lung Cancer), טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות לב וכלי דם (Angina), דלקות זיהומיות בעצם, סרטן עצמות ועוד .

אוטם שריר הלב

כאבים בזרוע ובאמה עלולים להופיע גם בגלל אוטם שריר הלב (Myocardial infarction). אוטם שריר הלב או “התקף לב” יתרחש במידה ואחד מכלי הדם המספקים דם לשריר הלב נחסם לרוב על ידי קריש דם. חשוב לאבחן ולטפל מהר באוטם שריר הלב כדי למנוע נזק בלתי הפיך משריר הלב. תסמינים אופייניים: כאב חד המופיע פתאום בבית החזה והסרעפת. לרוב  (לא תמיד) יקרין הכאב לזרוע השמאלית או לצוואר וללסת. כמו כן יופיעו חלק או כול התסמינים הבאים: חולשה, הזעה, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה, הקאות, דפיקות לב וחרדה. מזהים? סעו לחדר מיון. במיוחד עם יש לכם רקע של  יתר לחץ דם, עישון, משקל יתר, יתר שומנים בדם ועוד.

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים בכתף ו/או במרפק עלולים להיות הגורם לכאבים שאתם חשים בזרוע. ישנם סוגים רבים של דלקות פרקים אך דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא הדלקת השכיחה ביותר. עם התבגרותם, רוב בני האדם צפויים לסבול ממנה. דלקת פרקים ניוונית גורם לשחיקת הסחוסים, לניוון תוך מפרקי ולשיבוש עבודת המפרק. התוצאה הסופית עלולה לכלול בין היתר כאבים מקומיים אשר מושלכים לעבר הזרוע.

דלקת פרקים אוטואימונית

דלקות מפרקים נוספות שיש ביכולתם להזיק למפרק הכתף ו/או המרפק ולגרום כאבים בזרוע כוללות דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), כגון דלקת חוליות מקשחת ( Ankylosing spondylitis), שיגדון (Gout) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן