כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון גורמי סיכון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב עליון – גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטה שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים וגם גורמי סיכון שאינם בשליטה שלנו כמו למשל הגיל והמגדר שלנו. ברוב המקרים כאבים בגב העליון על רקע פגיעה משמעותית בעמוד השדרה הגבי (Thoracic spine) אינם שכיחים. תסמונות כמו פריצת דיסק או היצרות תעלת השדרה בגב העליון אינן שכיחות וזאת לעומת שכיחותן בעמוד השדרה הצווארי ובעמוד השדרה המותני.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הסיבה העיקרית להבדלים אלו נעוצה בשוני המבני ובשוני הביו מכני הקיים בין האזורים השונים בעמוד השדרה. בעוד שעמוד השדרה הגבי תוכנן להקנות יציבות והגנה לאיברים פנימיים, עמוד השדרה המותני והצווארי תוכננו גם לתנועה. פחות תנועה משמעותה פחות שחיקה ופחות סיכון לפציעות. כאן המקום לציין שהיציבות הזאת של עמוד השדרה הגבי אינה מעניקה לו חסינות מפני פציעות של שרירים. כאבים בגב העליון ובשכמות על רקע נזק שרירי (Myofascial pain) נחשבים לשכיחים ביותר. הכרת גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב עליון מהווים נדבך חשוב בדרך לאבחון מקור הכאב ולטיפול יעיל בו.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב עליון גורמי סיכון – רקע

  כאבים בגב העליון מוגדרים ככאבים שאנו חשים באזור שתחום בין חוליית הגב הראשונה (T1) לחוליית הגב האחרונה (T12). מגוון רחב של גורמים אפשריים לכאבים בגב העליון. בין יתר הגורמים נמנה עומס יתר על עמוד השדרה העליון ועל הרקמות התומכות והמניעות אותו, נזקי חבלה לרקמות המוזכרות כולל חוליות, גידים, שרירים, רצועות, דיסקים בין חולייתיים, סחוסים ועוד ומגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות כולל בין היתר דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים מקשחת (Ankylosing spondylitis), מחלת שוירמן, גידולים סרטניים, פיברומיאלגיה ועוד.

  כאבי גב עליון גורמי סיכון
  כאבי גב עליון גורמי סיכון

  כאבים בגב העליון עלולים להתפתח גם בגלל נזקים מרוחקים אנטומית המקרינים כאב לגב העליון כולל בין היתר ממחלות פנימיות כולל מחלת לב, דלקת ריאות ועוד וכלה בהקרנות כאב לגב העליון בגלל פגיעה בדיסק בין חולייתי צווארי או מותני.

  גורמים המעלים את הסבירות להתפתחות כאב

  מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להעלות את הסיכון שלנו לסבול ממגוון סימנים ותסמינים בחלק העליון של הגב ובכלל זה כאבי גב עליון. חלק מגורמי הסיכון הללו נתון לשליטתנו ולגבי חלק אחר מגורמי הסיכון אין לנו שליטה ולכן לא נוכל לנטרלם. להלן גורמי הסיכון השונים להתפתחות כאבי גב עליון:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גורמי סיכון הנתונים לשליטתנו

   חוסר איזון שרירי

   במצב אופטימלי השרירים הפועלים על עמוד השדרה וגם אלה המשפיעים באופן עקיף על עמוד השדרה מתפקדים באופן תקין. חוסר איזון בין החוזק והגמישות של שרירי הליבה התומכים בגב העליון עלול לגרום לחוסר יציבות יחסית לחוליות הגב העליון ולגרום לביצוע אפשרי של "תנועות לא נכונות" נזקים וכאב.

   אורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית

   חוסר פעילות גופנית ואורח חיים יושבני גורמים לניוון וחולשה של השרירים בגב העליון. שרירים חלשים בגב מותירים את הגב חשוף להתפתחות נזקים וכאבים. החלמה אטית יותר מפציעות היא עוד דבר שמאפיין אנשים המנהלים אורח חיים יושבני נטול מאמצים גופניים.

   פעילות גופנית לקויה

   גם פעילות ספורט חושפת את הגב העליון לפציעות ספורט על רקע טראומתי או לחלופין על רקע של תנועות חוזרניות, אימון לקוי, עומסי יתר ונזקים מצטברים. בעיקר נכונים הדברים לגבי ספורטאים שעיסוקם כרוך במגע אגרסיבי (אומנויות לחימה) בעומסים חריגים (הרמת משקולות) או בביצוע תנועות חוזרניות (שחייה).

   יציבה לקויה

   יציבה לקויה היא גורם שכיח להתפתחות כאבי גב עליון. ישיבה שפופה מייצרת עומס גדול יותר על החוליות הגב העליון ועל הרקמות התומכות ומניעות אותן. כאשר שעות הישיבה הארוכות הללו נמשכות לאורך ימים, חודשים ושנים הרי שהנזק והבלאי לגב העליון או לכל חלק אחר נושא משקל בגופנו הוא בלתי נימנע. דוגמאות ליציבה לקויה שעלולה לגרום בין היתר לפגיעות בגב העליון נמנה ישיבה שפופה מול מחשב ומקלדת, נהיגה עם ישיבה כפופה, עמידה כפופה בעת ביצוע מטלות כמו למשל בעבודת קופאי, ספר, מתכנתים העובדים בעמת עבודה בעמידה ועוד

   ארגונומיה לקויה

   ליקויים ארגונומיים בעמדת העבודה, באופן ביצוע העבודה ובבית בזמן הפנוי שלכם חושפים את הגב העליון לעומסי יתר לפציעות וכאבים. שימוש בציוד שאינו מותאם (כלי עבודה, כיסא, שולחן, מסך מחשב, מזרן, כרית, נעליים) עמדות עבודה שאינן מתוכננות (מיקום לקוי של הכיסא, מיקום לקוי של חפצים כמו עכבר ומקלדת על שולחן העבודה, מיקום לקוי של המסך) וביצוע ארגונומי לקוי (הרמת משאות באופן לקוי, ישיבה לא נכונה, ישיבה או עמידה ממושכים, תנוחת עבודה קבוע, תנוחת שינה לקויה, מאמצים נשנים, תנועות חוזרניות), ילקוט בית ספר כבד ולא נוח ועוד.

   פציעות ממאמץ נשנה או תנועות חוזרניות הן המגיפה של העידן המודרני. בעוד שבטבע המטלות והתנועות שנדרשנו להן היו מגוונת, שבעידן המודרני אנו נדרשים למגוון מצומצם של תנועות שחוזרות על עצמן. דוגמאות לכך כוללות הקלדה, שהות במנח קבוע מול מסך מחשב או טלוויזיה, פעילות בקו ייצור ועוד. כול אלה יוצרים עומס מצטבר בגב העליון על כל רקמותיו, גורמים לנזקים וכאבים.

   מתח נפשי

   למתח נפשי יש ההשפעה מכריע על בריאותו של הגב העליון. כמעט כולם מודעים לכך ששרירי השכמות והגב העליון מתכווצים בזמנים של מצוקה נפשית. מתח נפשי כרוני גורם לכיווץ בלתי רצוני כרוני של שרירים בגב העליון ובשכמות ומוביל בהדרגה להתפתחות דלקות בשרירים הללו וכאבים בגב העליון. כל ניסיון להפחית מהלחצים שאתם מצויים בהם חייב להתחיל בזיהוי מקורם. חוסר סיפוק בעבודה, לוח זמנים צפוף, רמת צפיות בלתי ראלית, קונפליקטים עם הסובבים אותך וכיוצא בזה.

   משקל עודף והשמנה

   מתברר שהשמנה ועודף משקל מעלים גם את הסיכון להתפתחות כאבי גב עליון. הסבר אפשרי נוסף מלבד העובדה שהשמנה מגדילה את העומסים על המפרקים והשרירים נמצא בביומכניקה. השמנה משנה את האופן שבו אנשים שמנים זזים. עוד נמצא אנשים שמנים נמנעים לרוב מפעילות גופנית על כול ההשלכות של זה על בריאות הגב העליון.

   עישון

   אנשים שמעשנים נמצאים בקבוצת סיכון למגוון עצום של הפרעות בריאותיות ותסמונות כאב כולל בין היתר התפתחות כאבי גב עליון. הסברים אפשריים לקשר שבין עישון לפגיעה בגב טמונים בהשפעה שיש לעישון על אספקת דם לרקמות השונות ואולי גם לשיעול החוזרני המאפיין אנשים מעשנים.

   גורמי סיכון שאינם נתונים לשליטתנו

   גיל

   עם התבגרותנו בעקבות תהליכים ניווניים שעובר הגוף על רקמותיו השונות הסיכון שלנו להיפצע גדל. היכולת של הרקמות שנחלשו ואבדו מגמישותן לעמוד בעומסים מבלי להיפגע קטן. המשמעות היא שלאחר גיל 40 בגלל הליך הזדקנות הרקמות עולה הסיכון להתפתחות מחלות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית, היצרות תעלת השדרה, מחלות ניווניות של הדיסק הבין חולייתי ועוד.

   רקע בריאותי

   חולי במחלות שונות ובכלל זה בדלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים מקשחת ודלקות זיהומיות עלולים לעלות את הסיכון שלכם להתפתחות נזקים וכאבים גם בחלק העליון של הגב. גם מחלת דלדול העצם חושפת את החוליות (גם) באזור זה להתפתחות שברים ולכאבים בגב העליון.

   ליקויים מבניים מולדים או נרכשים

   ליקויים מבניים בעמוד השדרה בכלל ובעמוד השדרה החזי בפרט עלולים לגרום להתפתחות כאבים גם בגב העליון. כך למשל עקמת, קמור גבי מוגבר – קיפוזיס (Postural thoracic Kyphosis), קמר גבי מופחת וליקויים בקעורים והקימורים של עמוד השדרה המותני גורמים לשיבוש תפקודי של חוליות הגב העליון ולשיבוש באופן העברת העומסים. שיבושים אלו יגבירו את העומסים על החוליות ועל הרקמות סביבן ויובילו בהכרח להתפתחות נזקים ברקמות אלה ולכאבים.

   גנטיקה

   ישנם הוכחות ממחקרים רבים שלבעיות עמוד שדרה רבות יש רכיב גנטי. כך למשל נמצא שקיימת נטייה גנטית להתפתחות מחלות ניוון של הדיסקים הבין חולייתיים וכך גם לגבי מגוון רחב של דלקות פרקים אוטואימוניות כמו דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת המרבה לפגוע גם בגב העליון ועוד.

   הריון

   במהלך ההיריון חלים מספר שינויים בגוף האישה ואלה מעלים את הסיכון להתפתחות בין היתר כאבי גב עליון. השינויים שיש ביכולתם להוביל להשפעה זאת על הגב כוללים שינוי ביציבה (ככול שהבטן גדלה משתנים הקימורים הטבעיים של עמוד השדרה) ושינויים הורמונליים הגורמים להתרככות של רקמות החיבור בגוף ובכך מחלישות את ההגנה של הגוף מעומסים ופציעות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,