כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון גורמי סיכון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב עליון – גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטה שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וכוללים גם גורמי סיכון שאינם בשליטה שלנו כמו למשל גיל, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים בעמוד השדרה ,רקע בריאותי ועוד. עם זאת חשוב לזכור כאבים בגב העליון על רקע פגיעה משמעותית בעמוד השדרה הגבי (Thoracic spine) אינם שכיחים. תסמונות כמו פריצת דיסק או היצרות תעלת השדרה בגב העליון אינן שכיחות וזאת לעומת שכיחותן בעמוד השדרה הצווארי ובעמוד השדרה המותני.

הסיבה העיקרית להבדלים אלו נעוצה בשוני המבני ובשוני הביו מכני הקיים בין האזורים השונים בעמוד השדרה. בעוד שעמוד השדרה הגבי תוכנן להקנות יציבות והגנה לאיברים פנימיים, עמוד השדרה המותני והצווארי תוכננו גם לתנועה. פחות תנועה משמעותה פחות שחיקה ופחות סיכון לפציעות. כאן המקום לציין שהיציבות הזאת של עמוד השדרה הגבי אינה מעניקה לו חסינות מפני פציעות של שרירים. כאבים בגב העליון ובשכמות על רקע נזק שרירי (Myofascial pain) נחשבים לשכיחים ביותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב עליון גורמי סיכון – רקע

כאבים בגב העליון מוגדרים ככאבים שאנו חשים באזור שתחום בין חוליית הגב הראשונה (T1) לחוליית הגב האחרונה (T12). מגוון רחב של גורמים אפשריים לכאבים בגב העליון. בין יתר הגורמים נמנה עומס יתר על עמוד השדרה העליון ועל הרקמות התומכות והמניעות אותו, נזקי חבלה לרקמות המוזכרות כולל חוליות, גידים, שרירים, רצועות, דיסקים בין חולייתיים, סחוסים ועוד ומגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות כולל בין היתר דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים מקשחת (Ankylosing spondylitis), מחלת שוירמן, גידולים סרטניים, פיברומיאלגיה ועוד.

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבים בגב העליון עלולים להתפתח גם בגלל נזקים מרוחקים אנטומית המקרינים כאב לגב העליון כולל בין היתר ממחלות פנימיות כולל מחלת לב, דלקת ריאות ועוד וכלה בהקרנות כאב לגב העליון בגלל פגיעה בדיסק בין חולייתי צווארי או מותני.

גורמי סיכון להתפתחות כאבים בחלק העליון של הגב

מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להעלות את הסיכון שלנו לסבול ממגוון סימנים ותסמינים בחלק העליון של הגב ובכלל זה כאבי גב עליון. חלק מגורמי הסיכון הללו נתון לשליטתנו ולגבי חלק אחר מגורמי הסיכון אין לנו שליטה ולכן לא נוכל לנטרלם. להלן גורמי הסיכון השונים להתפתחות כאבי גב עליון:

גורמי סיכון הנתונים לשליטתנו

חוסר איזון שרירי

במצב אופטימלי השרירים הפועלים על עמוד השדרה וגם אלה המשפיעים באופן עקיף על עמוד השדרה מתפקדים באופן תקין. חוסר איזון בין החוזק והגמישות של שרירי הליבה התומכים בגב העליון עלול לגרום לחוסר יציבות יחסית לחוליות הגב העליון ולגרום לביצוע אפשרי של “תנועות לא נכונות” נזקים וכאב.

אורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית

חוסר פעילות גופנית ואורח חיים יושבני גורמים לניוון וחולשה של השרירים בגב העליון. שרירים חלשים בגב מותירים את הגב חשוף להתפתחות נזקים וכאבים. החלמה אטית יותר מפציעות היא עוד דבר שמאפיין אנשים המנהלים אורח חיים יושבני נטול מאמצים גופניים.

פעילות גופנית לקויה

גם פעילות ספורט חושפת את הגב העליון לפציעות ספורט על רקע טראומתי או לחלופין על רקע של תנועות חוזרניות, אימון לקוי, עומסי יתר ונזקים מצטברים. בעיקר נכונים הדברים לגבי ספורטאים שעיסוקם כרוך במגע אגרסיבי (אומנויות לחימה) בעומסים חריגים (הרמת משקולות) או בביצוע תנועות חוזרניות (שחייה).

יציבה לקויה

יציבה לקויה היא גורם שכיח להתפתחות כאבי גב עליון. ישיבה שפופה מייצרת עומס גדול יותר על החוליות הגב העליון ועל הרקמות התומכות ומניעות אותן. כאשר שעות הישיבה הארוכות הללו נמשכות לאורך ימים, חודשים ושנים הרי שהנזק והבלאי לגב העליון או לכל חלק אחר נושא משקל בגופנו הוא בלתי נימנע. דוגמאות ליציבה לקויה שעלולה לגרום בין היתר לפגיעות בגב העליון נמנה ישיבה שפופה מול מחשב ומקלדת, נהיגה עם ישיבה כפופה, עמידה כפופה בעת ביצוע מטלות כמו למשל בעבודת קופאי, ספר, מתכנתים העובדים בעמת עבודה בעמידה ועוד

ארגונומיה לקויה

ליקויים ארגונומיים בעמדת העבודה, באופן ביצוע העבודה ובבית בזמן הפנוי שלכם חושפים את הגב העליון לעומסי יתר לפציעות וכאבים. שימוש בציוד שאינו מותאם (כלי עבודה, כיסא, שולחן, מסך מחשב, מזרן, כרית, נעליים) עמדות עבודה שאינן מתוכננות (מיקום לקוי של הכיסא, מיקום לקוי של חפצים כמו עכבר ומקלדת על שולחן העבודה, מיקום לקוי של המסך) וביצוע ארגונומי לקוי (הרמת משאות באופן לקוי, ישיבה לא נכונה, ישיבה או עמידה ממושכים, תנוחת עבודה קבוע, תנוחת שינה לקויה, מאמצים נשנים, תנועות חוזרניות), ילקוט בית ספר כבד ולא נוח ועוד.

פציעות ממאמץ נשנה או תנועות חוזרניות הן המגיפה של העידן המודרני. בעוד שבטבע המטלות והתנועות שנדרשנו להן היו מגוונת, שבעידן המודרני אנו נדרשים למגוון מצומצם של תנועות שחוזרות על עצמן. דוגמאות לכך כוללות הקלדה, שהות במנח קבוע מול מסך מחשב או טלוויזיה, פעילות בקו ייצור ועוד. כול אלה יוצרים עומס מצטבר בגב העליון על כל רקמותיו, גורמים לנזקים וכאבים.

מתח נפשי

למתח נפשי יש ההשפעה מכריע על בריאותו של הגב העליון. כמעט כולם מודעים לכך ששרירי השכמות והגב העליון מתכווצים בזמנים של מצוקה נפשית. מתח נפשי כרוני גורם לכיווץ בלתי רצוני כרוני של שרירים בגב העליון ובשכמות ומוביל בהדרגה להתפתחות דלקות בשרירים הללו וכאבים בגב העליון. כל ניסיון להפחית מהלחצים שאתם מצויים בהם חייב להתחיל בזיהוי מקורם. חוסר סיפוק בעבודה, לוח זמנים צפוף, רמת צפיות בלתי ראלית, קונפליקטים עם הסובבים אותך וכיוצא בזה.

משקל עודף והשמנה

מתברר שהשמנה ועודף משקל מעלים גם את הסיכון להתפתחות כאבי גב עליון. הסבר אפשרי נוסף מלבד העובדה שהשמנה מגדילה את העומסים על המפרקים והשרירים נמצא בביומכניקה ובאופן שבו אנשים שמנים זזים וגם בעובדה שאנשים שמנים נמנעים לרוב מפעילות גופנית על כול ההשלכות של זה על בריאות הגב העליון.

עישון

אנשים שמעשנים נמצאים בקבוצת סיכון למגוון עצום של הפרעות בריאותיות ותסמונות כאב כולל בין היתר התפתחות כאבי גב עליון. הסברים אפשריים לקשר שבין עישון לפגיעה בגב טמונים בהשפעה שיש לעישון על אספקת דם לרקמות השונות ואולי גם לשיעול החוזרני המאפיין אנשים מעשנים.

גורמי סיכון שאינם נתונים לשליטתנו

גיל
כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון גורמי סיכון

עם התבגרותנו בעקבות תהליכים ניווניים שעובר הגוף על רקמותיו השונות הסיכון שלנו להיפצע גדל. היכולת של הרקמות שנחלשו ואבדו מגמישותן לעמוד בעומסים מבלי להיפגע קטן. המשמעות היא שלאחר גיל 40 בגלל הליך הזדקנות הרקמות עולה הסיכון להתפתחות מחלות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית, היצרות תעלת השדרה, מחלות ניווניות של הדיסק הבין חולייתי ועוד.

רקע בריאותי

חולי במחלות שונות ובכלל זה בדלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים מקשחת ודלקות זיהומיות עלולים לעלות את הסיכון שלכם להתפתחות נזקים וכאבים גם בחלק העליון של הגב. גם מחלת דלדול העצם חושפת את החוליות (גם) באזור זה להתפתחות שברים ולכאבים בגב העליון.

ליקויים מבניים מולדים או נרכשים

ליקויים מבניים בעמוד השדרה בכלל ובעמוד השדרה החזי בפרט עלולים לגרום להתפתחות כאבים גם בגב העליון. כך למשל עקמת, קמר גבי מוגבר – עקשת (Postural thoracic Kyphosis), קמר גבי מופחת וליקויים בקיעורים והקימורים של עמוד השדרה המותני גורמים לשיבוש תפקודי של חוליות הגב העליון ולשיבוש באופן העברת העומסים. שיבושים אלו יגבירו את העומסים על החוליות ועל הרקמות סביבן ויובילו בהכרח להתפתחות נזקים ברקמות אלה ולכאבים.

גנטיקה

ישנם הוכחות ממחקרים רבים שלבעיות עמוד שדרה רבות יש רכיב גנטי. כך למשל נמצא שקיימת נטייה גנטית להתפתחות מחלות ניוון של הדיסקים הבין חולייתיים וכך גם לגבי מגוון רחב של דלקות פרקים אוטואימוניות כמו דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת המרבה לפגוע גם בגב העליון ועוד.

הריון

במהלך ההיריון חלים מספר שינויים בגוף האישה ואלה מעלים את הסיכון להתפתחות בין היתר כאבי גב עליון. השינויים שיש ביכולתם להוביל להשפעה זאת על הגב כוללים שינוי ביציבה (ככול שהבטן גדלה משתנים הקימורים הטבעיים של עמוד השדרה) ושינויים הורמונאליים הגורמים להתרככות של רקמות החיבור בגוף ובכך מחלישות את ההגנה של הגוף מעומסים ופציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן