בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול תקין ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימונים עשויה להועיל.

פעילות גופנית נכונה נושאת בקרבה יתרונות לרוב. מעבר לכך שהיא מאריכה את חיינו משפרת את איכותם היא מונעת ההשמנה על כול סיכוניה, משפרת את תגובת הרקמות לאינסולין, מורידה לחץ דם, מורידה את השומנים בדם והסיכונים הנלווים לכך, מפחיתה את הסיכון לחלות בסוגי סרטן מסוימים ומחזקת את העצמות וגם מצמצמת הסיכון להתפתחות פציעות ספורט. בקיצור לבדיקה כזאת יש פוטנציאל להאריך ולשפר את איכות חיינו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבדיקה לפני פעילות גופנית – רקע

בגלל יתרונותיה הרבים השבחים של הפעילות הגופנית נישאים בפי כול וההמלצות נשמעות מכול עבר: מחברינו, משכנינו, מילדינו מהרופאים שלנו וגם ממשרדי הממשלה השונים. אך לצער כולם ספורט נושא גם סיכונים. לצערנו בכול הנוגע לפעילות גופנית לא הכול ורוד. פעילות גופנית עלולה לגרום או להחמיר בעיות רפואיות שונות ולפגוע באיכות חיינו באופן בלתי הפיך. במקרים נדירים עלולה פעילות גופנית לגרום אף למוות. הפופולריות הגואה של הספורט והספורטאים והזמן הפנוי שעומד היום לרשותם של רבים מעודדים יותר ויותר אנשים להתעמל.

תופעה זו גורמת לשכיחות הגבוהה של פציעות הספורט בעולם. האם אנשים אלו קבלו הדרכה מתאימה לגבי סוג הספורט שבו החליטו לעסוק? לרוב לא! האם אנשים אלו נבדקו למידת כשירותם הגופנית טרם החלו בפעילות גופנית? לרוב לא! האם אנשים אלו תודרכו לגבי הכללים הנכונים של האימון הגופני הספציפי שאותו הם בחרו? גם כאן התשובה היא לרוב לא!.

הגורמים לפציעות ספורט

הגורמים לפציעות ספורט הם רבים ומגוונים. על חלק מהגורמים אין לנו שליטה (גיל, שינויים גנטיים ופציעות קודמות), ועל חלקם האחר ניתן לשלוט ולהקטין את הנזק (התאמת הציוד, סוג משטח המשחק, טכניקת משחק לקויה, חוסר חימום לפני הפעילות, כושר גופני ירוד, פעילות לא הדרגתית ומתח נפשי הפוגם ביכולתנו).

בעוד שהגפים שלנו מעבירות כוח ותנועה למרחק הן גם יוצרות עומס החוזר ומתגבר על מערכות העצב, השריר והשלד. אצנים גומעים מרחקים גדולים כל שבוע ושחיינים מתאמנים שעות כל יום. החשיבות של הביו מכניקה תקינה היא קריטית לבריאותם ולביצועיהם. אפשרי מצב שבו ספורטאי סובל מבעיה ביו מכנית באחד המפרקים מבלי שיהיה מודע לכך. במקרה כזה עם תוספת מאמץ חריגה הוא מגביר את סיכוייו להיפצע, ובנוסף גם ביצועיו כספורטאי אינם מיטביים.

בדיקה מקדימה לפני התחלת פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית
בדיקה לפני פעילות גופנית

המעבר מבילוי החיים שלנו מישיבה מול המחשב בעבודה והישיבה מול הטלוויזיה בבית לפעילות גופנית עלולה להיות מסוכנת. יש לזכור שגם אם אתם נחושים להפוך את עצמכם לספורטאים לגוף שלכם נדרש זמן הסתגלות. בתקופת ההסתגלות הגוף על חלקיו השונים בונה את עצמו ומתאים את עצמו לדרישות החדשות שמוצבות בפניו.

התייעצות עם מומחים בתחום כולל כירופרקטים המתמחים בפציעות ספורט, רופאי ספורט ומדריכי כושר יאפשרו לכם לברר מה אתם רוצים להשיג ומה אתם צריכים ויכולים להשיג. התאמה זאת של הרצון למציאות תתרחש תוך מענה על מספר שאלות: מה המטרות שלכם, הורדת משקל, הרצון להיראות טוב, הורדת הסיכון למחלות או עצם ההשתתפות בריצת מרתון? מה המצב הבריאותי הנוכחי שלכם, האם הכול תקין? האם אתם מוכנים לבצע את המעבר מבטטת כורסה לאימוני כושר סדרתיים? האם אתם מתאמנים כרגע? האם התאמנתם בעבר? האם תכנית האימונים שלכם מציאותית ומתאימה למצבכם הגופני הנוכחי?

בדיקה של רופא

בדיקה רפואית מומלצת בכול מקרה שבו לא התאמנתם מעל שלושה חודשים וכמובן עם אתם סובלים מבעיות בריאותיות או יש לכם היסטוריה משפחתית בעיות לב. ראוי שגם אנשים שמעשנים או עישנו ובעיקר אם הגיל שלהם הוא יותר מ40 יבדקו. גם נשים בהריון שרוצות להתחיל להתאמן כדאי להתייעץ עם הרופא שלהן. במהלך הבדיקה יתעניין הרופא ברקע הבריאותי שלכם. האם אתם סובלים או סבלתם בעבר ממחלות לב (סבלתם או סובלים משינויים בקצב הלב ו/או מכאבים בחזה, בזרוע ובלסת בעת מאמץ גופני?), ריאות (האם אתם קצרי נשימה במצבים שונים?), סוכרת, מחלות כבד, מחלות כליה. האם אתם סובלים מדלקת פרקים כזו או אחרת (האם המפרקים כואבים ו /או מתנפחים במצבים שונים)?

הנחיות אפשריות של הרופא

מלבד מקרים קיצוניים של בריאות לקויה מאוד, ברוב המקרים, בעיות בריאותיות לא אמורות למנוע אתכם מלהתחיל בפעילות גופנית. יחד עם זאת יתכן ונדרש שיקול דעת לגבי מה לעשות ואיך לעשות. כך למשל מלבד הנחיות התרופתיות עדיף לחולי אסתמה להתחיל את הקריירה הספורטיבית שלהם עם אופניים או שחייה ולא עם ריצה או עם ריצה אטית. לחולי לב יומלץ על תרופות מתאימות ועל סרגל מאמצים זהיר וכיוצא בזה.

לחולי סוכרת יומלץ על השילוב הנדרש בין תזונה, תרופות ורמות המאמץ השונות של הפעילות הגופנית. גם ההנחיות לחולי פרקים תהיינה סביב סרגל מאמצים זהיר. פעילות מתונה עוזרת לחולי פרקים בעוד שפעילות מוגזמת תזיק לפרקים. גם אנשים שסובלים מהשמנה ורוצים להתחיל להתאמן חייבים זהירות כפולה ומכופלת בכול הנוגע לסרגל המאמצים וזאת בגלל היות ההשמנה גורם סיכון למחלות כגון דלקת פרקים ניוונית ואוטם שריר הלב ועוד.

בדיקה של כירופרקט המתמחה בפציעות ספורט

התקינות הביו מכנית של הגוף היא אחד הגורמים העיקריים למניעת פציעות ספורט. התפתחות כאבי גב, שחיקות סחוסים ובעיות מפרקים אחרות בעקבות פעילות גופנית נגרמות בין היתר עקב ליקויים תפקודיים. כירופרקט המתמחה בפציעות ספורט יבדוק את תקינות המפרקים בגפיים ובעמוד השדרה, ימדוד את טווחי התנועה והיציבות של המפרקים הללו ויכוון לגבי סוג האימון הנכון ביותר כדי להשיג את המטרות שהצבתם תוך הפחתה של הסיכון להיפגע. יתכן והכירופרקט יציע לכם מספר תכניות ויפרט מהם היתרונות ומה הם החסרונות בכול אחת מהן.

הגישה הביו מכנית של מקצוע הכירופרקטיקה מועילים במניעת פציעות ספורט, בטיפול ובשיקום פציעות ספורט וכן בשיפור הביצועים הגופניים של אתלטים מכול רחבי העולם. מסיבה זו הכירופרקטים נכללים בקבוצות ובנבחרות הלאומיות של חלק גדול ממדינות המערב כולל ארצות הברית, בריטניה, קנדה, ניו-זילנד ואוסטרליה. הכירופרקט המתמחה במניעת כאבי גב פציעות ספורט ובשיקום ינחה את הנבדק ו/או את מדריך הכושר לגבי תכנית האימונים הבטוחה והיעילה ביותר עבורם וכן לגבי האופן הנכון ליישומה. הכירופרקט יחד עם מדריך הכושר יתפרו את תכנית האמונים המתאימה לצרכים של הנבדק.

התייעצות עם מדריכי הכושר

מדריך הכושר יעריך את כושרו של הנבדק מבלי לגרום להתפתחות בעיות בריאותיות ומבלי להחמיר בעיות קיימות. לאחר מכן יחד עם הכירופרקט יתפור מדריך הכושר תכנית אימונים יעילה ומותאמת אישית ויפקח על הביצוע שלה. מדריך הכושר יבחן ויעדכן את הכירופרקט לגבי השלבים השונים בהתפתחות הכושר של המתאמן החדש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור