כאבי ראש אבחון וטיפול
כאבי ראש אבחון וטיפול

כאבי ראש אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ראש – אבחון וטיפול מהירים יצמצמו את הסיכון לנזק בלתי הפיך, כאבים כרוניים ואולי גם חמור מכך. כאבים המתפתחים באזור הראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמחלות מסכנות חיים.

כאבי ראש מהווים בעיה קשה גם בגלל ההיבט הכלכלי. העלויות הישירות והעקיפות של בעיה זאת בארצות הברית נאמדות בעשרות מיליארדי דולרים כול שנה. בכלל זה נמנה בין היתר את עלות הטיפולים בכאב הראש, את אובדן ימי עבודה הנגרם בעטיו ועוד. בכול מקרה של כאבי ראש אבחון וטיפול עשויים לשרת את מיטב האינטרסים שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי ראש אבחון וטיפול – רקע

כדי לטפל ביעילות בכאבים הללו בראש יש תחילה לאבחן אותו ולסווגו באופן מדויק. יש דרכים רבות לקטלג ולסווג את כאבי ראש. הארגון הבין לאומי לכאבי ראש מסווג אותם לסוג ראשוני ולסוג משני על פי הגורם להם:

כאב מהסוג הראשוני

דוגמאות לכאבים בראש מהסוג הראשוני כוללות מיגרנה, כאבי ראש מקבציים וכמובן כאב בראש הנגרם על רקע מתחי (Tension headache) המהווה את הכאב הראשוני השכיח ביותר בראש. סוג זה של כאב המתפתח בראש לא נגרם בגלל מחלת רקע ועל כן מוגדר כראשוני.

כאב מהסוג המשני

כאבי ראש מהסוג המשני מהווים למעשה תסמין למחלת רקע אחרת. בין יתר הגורמים לסוג זה של כאב בראש נמנה, דלקת בסינוסים, דלקת בקרום המוח, דימום תוך גולגולתי, מפרצת בכלי דם מוחי, גידול סרטני במוח, שימוש יתר בתרופות נגד כאב או תרופות אחרות, כאב המופיע בראש בעקבות חבלה בראש וכמובן כאב המופיע בראש בגלל ליקויים צוואריים חולייתיים או שריריים הגורמים לגירוי רקמות רגישות לכאב.

ניהול יומן כאב

כאבי ראש אבחון וטיפול
כאבי ראש אבחון וטיפול

על מנת להקל על האבחון המדויק של הכאב בראש אני ממליץ לכל אדם שסובל מהם למלא יומן כאבי ראש. יומן מדויק יכול להועיל באבחון סוג התסמינים שלכם שלכם ובכך לקצר את פרק הזמן עד לריפוי או להקלה. היומן צריך לכלול את המידע הבא:

מיקום הכאב, מתי החל, אופיו, סימנים ותסמינים מקדימים להופעתו, חשיפה אפשרית לאור חזק או ריח חריף, תדירות כאבי ראש, כמה זמן הם נמשכים והאם כאבי הראש זהים בכל התקף. עוד תנסו לזהות האם יש קשר אפשרי בין הכאב בראש לבין שיבושים הורמונליים או לבין מחזור חודשי או לאוכל מסוים או לפעילויות מסוימות או למתח נפשי או לעישון או לשוני בהרגלי שינה.

כאבי ראש – אבחון

כרבע מהסובלים כאב בראש סובלים ממנו באופן כרוני יום יומי או כמעט יום יומי. מניסיוני בהגיעם למרפאתי רוב הסובלים מכאבים בראש סקפטיים ואף מדוכאים לאחר שהתנסו במגוון אדיר של תרופות ואמצעים שלא הועילו. ההצלחות הגדולות ביותר בטיפול בכאבים בראש מושגות רק לאחר מיון קפדני ושיוך החולה לסוג כאב הראש הנכון. לעיתים כאב הראש מורכב מיותר מסוג אחד ועל כן יש צורך “לתפור” טיפול מיוחד. כך למשל יכולה אישה לסבול ממיחושים בראש הנובעים משיבוש הורמונלי וגם מתפקוד צווארי לקוי. במקרה זה יש תחילה לאזנה הורמונלית ואז לשפר את תפקוד הצוואר שלה.

המשימה העיקרית של המאבחן היא שלילת האפשרות שכאב הראש הזה הוא משני למחלה מסכנת חיים כזו או אחרת. בגלל הגורמים הרבים שחלקם מסכני חיים יש חשיבות עליונה לבצע אבחון מדויק של כאבי הראש. “הכלים” שאנו משתמשים בהם לצורך ביצוע האבחון כוללים לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובשעת הצורך ביצוע בדיקות מתקדמות.

היסטוריה רפואית

בלקיחת ההיסטוריה הרפואית תידרשו לספר על הרקע הבריאותי הכללי שלכם ושל משפחתכם. נברר על קיומם של מחלות עם נטייה גנטית שעלולות לגרום בין היתר להתפתחות הכאבים הללו בראש, האם יש רקע משפחתי של כאבים בראש. נלמד אם סבלתם בעבר מכאבים בראש, האם עברתם לאחרונה טיפולי שיניים או טיפול כלשהו אחר בפנים (מפרק הלסת?) האם נחבלתם בצוואר (צליפת שוט?) בראש או בפנים?.

כמו כן נברר האם זה הכאב הראש הראשון שלכם? האם אתם סובלים מכאבים דומים לעיתים קרובות?, האם כאבי ראש אלו זהים לאלו שהיו לכם בעבר?, האם ישנם סימנים ותסמינים אחרים המקדימים את הכאב בראש?, מתי החל הכאב (בעקבות טראומה?, בעקבות משבר נפשי?), איך התחיל הכאב (באופן הדרגתי או באופן חד) מאפיינים של הכאב (כאב פועם?, כאב לוחץ?, כאב דוקר?), עוצמת הכאב (בין 1-10), מה המיקום המדויק של הכאב בראש, מה מחמיר אותו ומה מפחית אותן, האם יש היסטוריה משפחתית של כאבים בראש.

נלמד האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים הנלווים לתלונות שלכם על כאבי ראש? נלמד על צריכת תרופות אפשרית. ישנן תרופות נוגדות כאב שעלולות לגרום לכאב ראש חוזר (Drug-rebound headaches).

בדיקה גופנית

בשלב הבא נערוך את הבדיקה הגופנית. גם פה המטרה העיקרית של הבדיקה היא שלילת האפשרות שמחלה מסכנת חיים הובילה להתפתחות כאבי ראש. פיזית אשר תכלול בין היתר בדיקת לחץ דם, מישוש עורקי הרקה ובדיקה מקיפה של עמוד השדרה הצווארי ושל מפרקי הלסת. במקרה הצורך נעזר בבדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה לאשרור האבחון או לשלילה של פתולוגיות אחרות.

חשוב לערוך בדיקה נוירולוגית מקיפה הכוללת את עצבי הגולגולת, החזרי גידים, תחושתיות, החזרים פתולוגיים, תפקודים מוטוריים ותפקודים מנטליים. בדיקות אלו עשויות להועיל בזיהוי פתולוגיות בתוך הגולגולת כולל סימנים אופייניים לגירוי דלקתי בקרום המוח (Kernig’s and Brudzinski’s signs) הנוצרים בדלקת בקרום המוח.

בדיקות מתקדמות

המידע שמופק מהיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית תספיק ברוב המקרים כדי לאבחן ולסווג כאבי ראש אלו. באמצעות ההיסטוריה הרפואית תספיק ברוב המקרים לאבחן ולסווג אתו. כאשר יש חשד שהאבחנה אינה נכונה נפנה את החולה למספר בדיקות כדי לשלול פתולוגיות אחרות. בין היתר נשקול ביצוע בדיקות דם, דיקור מותני לבדיקת הנוזל המוחי-שדרתי, צילום רנטגן, מיפוי מוח, CT ו/או MRI.

דגלים אדומים וצהובים

דגלים אדומים מתנוססים מעל סימנים ותסמינים אשר מעלים את הסבירות שהכאבים הללו בראש הם משניים לפתולוגיה מסכנת חיים או שאינם מצויים בתחום ההתמחות שלנו. סימנים ותסמינים אלו הכוללים  בין היתר כאבי ראש שהחלו לראשונה אחרי גיל 50 (גידול סרטני?, דלקת עורק הצדע? ועוד), כאבי ראש שהחלו באופן חד (דימום תוך גולגולתי?, דלקת בקרום המוח? ועוד), כאבים בראש שאליהם נלווים חסרים נוירולוגיים מוטוריים, תחושתיים ואו קוגניטיביים (גידול סרטני?, דימום מוחי? ועוד), כאבים בראש שהם חזקים במיוחד (דימום?, זיהום בתוך הגולגולת? ועוד), כאבים המתפתחים בראש יחד עם חום (דלקת בקרום המוח?, דלקת ברקמת המוח?, מחלה זיהומית אחרת? ועוד), כאב המתפתח בראש בקרב אנשים עם רקע של מחלות סרטן, דיכאון, שימוש ממושך בתרופות ועוד מחייבים הפניה מידית להמשך בירור רפואי.

הקשר ההדוק שיש בין כאבי ראש המופיעים בראש לבין מצבנו הנפשי (כאב הראש השכיח ביותר נגרם על רקע לחץ נפשי) מחייב מודעות גם לסימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד. סימנים ותסמינים אלו הכוללים דיכאון, חרדות, קשיים חברתיים ועוד מהווים דגל צהוב וקיומם מעלה את הסיכוי להחלמה אטית מכאבי הראש.

אבחנה מבדלת

המאפיינים של כאבי ראש ראשוניים אינם משתנים. החולים יודעים לרוב אלו גירויים מפעילים אותם, מה מפחית אותם ולא פחות חשוב הם נהנים מתקופות של רוגע בין ההתקפים. כאבים בראש מהסוג המשני יכולים להופיע באופנים שונים. יש לחפש סימנים ותסמינים שמצביעים על האפשרות שכאב הראש הוא משני למחלה, או פתולוגיה אחרת. נחשוד שישנה אפשרות כזאת כאשר יש רקע היסטורי של סרטן או כאשר יש סימנים ותסמינים מערכתיים. סימנים ותסמינים מערכתיים כאלה כוללים חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, בדיקות דם לא תקינות ועוד שעלולים להצביע על נוכחות של דלקת זיהומית או גידול סרטני. נחשוד במחלה כגורם לכאב ראש כאשר ישנם ממצאים לא תקינים בבדיקה נוירולוגית כגון דיבור לקוי, הליכה משובשת, בלבול, אובדן שיווי משקל, סחרחורת ועוד שעלולים להצביע על גידול מוחי או פגיעה מוחית על רקע פתולוגיה של כלי דם.

כאבי ראש חריפים המתחילים לראשונה באופן חד ומהיר עלולים להצביע על מפרצת במוח או על דימום בתוך הגולגולת. גם כאבי ראש שמתחילים לפני גיל 5 או אחרי גיל 50 צריכים לעורר את חשדנו שמדובר בכאבים משניים למחלת רקע. כך גם לגבי כאב ראש שנעשה חריף יותר ויותר באופן עקבי.

טיפול בכאבים בראש

מספר צעדים פשוטים עשויים לעזור לכם להפחית את עוצמת כאבי הראש ואת התכיפות שלהם. בין ההמלצות נכלול: הפסקת עישון, הפחתה או אפילו הפסקה של שתיית אלכוהול, הפסקה או אפילו הפחתה של קפאין, הקפידו על זמני אכילה ושינה קבועים, הקפידו לבצע פעילות גופנית מספר פעמים בשבוע.

מתי לבקש עזרה מקצועית?

במקרים של כאבי ראש קלים אשר תכיפותם אינה פוגעת בשגרת חייכם ניתן לנסות ולטפל בזה באופן עצמאי. במקרים הבאים מומלץ להשיג עזרה מקצועית:

 • כאשר תכיפות כאבי הראש היא גבוהה מאוד (יום יומי או אפילו שבועי).
 • כאשר עוצמת כאבי הראש גבוהה והכאבים אינם מאפשרים לכם לחיות את חייכם.
 • כאשר רק כמות גדולה של משככי כאב מצליחים להקל על כאבי הראש שלכם.
 • כאשר כאבי ראש מלווים בחום, בחילות, הקאות, אובדן משקל.
 • כאשר כאבי ראש החלו בעקבות טראומה
 • כאשר לכאבים בראש מתלווים סימנים ותסמינים נוירולוגיים

טיפול כירופרקטי

מחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות מראים שיש ביכולתה של הכירופרקטיקה להביא הקלה ואף מזור לחלק גדול מן הסובלים. כאבי ראש על רקע של לחץ נפשי (Tension headache) וכך גם כאבי ראש צוואריים (Cervicogenic headache) הנגרם על רקע נזקים ותפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי בעיקר של חוליות הצוואר הראשונות (C1, C2, C3), מגיבים היטב לטיפול כירופרקטי.

גם חולי כאבי ראש מסוג מיגרנה נמצאו נשכרים מהטיפול הכירופרקטי. במחקר שנערך בארצות הברית נחלקו 127 חולי מיגרנה (לפחות התקף אחד כל חודש) לשתי קבוצות. קבוצה אחת טופלה על ידי כירופרקט שבהתאם לממצאים ולבדיקות שערך ביצע מניפולציה בעמוד השדרה הצווארי ואילו הקבוצה השנייה קבלה טיפול סרק. חולי הקבוצה הראשונה דיווחה על שיפור משמעותי בתכיפות ההתקפים, באורך ההתקף וכן ירידה במוגבלות האופיינית להתקפי מיגרנה.

שיפור ביומכני של חוליות הצוואר
כאבי ראש אבחון וטיפול
כאבי ראש אבחון וטיפול

טיפול כירופרקטי בכאב הראש מתחיל בהבנה ואשרור של הגורם להם והדרכה כיצד להימנע מחשיפה לגורמים הללו. כך למשל כאשר יציבה לקויה והעומס שהיא מטילה על הצוואר גורמת להתפתחות כאבי ראש נדריך את החולה כיצד לשפר את יציבתו. נטפל ברקמות הרכות ונניע את חוליות עמוד השדרה הצווארי. הנעת החוליות – אותו “כוונון” מכני של עמוד השדרה הצווארי המבוצע על ידי הכירופרקט נמצאו לא פחות יעילים ובמקרים רבים אף יותר יעילים מתרופות להורדת העצמה והתכיפות של כאבי ראש.

מחקרים רבים מצביעים על השיפור בתפקודו המכני של הצוואר בעקבות הטיפול הכירופרקטי כגורם לירידה בכאב הראש. עד לפני שנים ספורות התפיסה שכאבים יכולים להתפתח בראש בגלל פציעה ותפקוד לקוי של חוליות צוואר הייתה זרה לרפואה. לפני שנים אחדות ד”ר פטר רוטברט רופא מרדים מקנדה הגיע למסקנה שכאבים שאנו חשים בראש על רקע פגיעות צוואר הוא מציאות. ד”ר רוטברט פרסם מאמר בטורונטו סטאר – מן העיתונים הנפוצים ביותר בקנדה – תחת הכותרת “A Pain in the Neck,” ובהמשכה ציין: “הכירופרקטורים צדקו!” מסקנת המאמר הייתה שאכן כאבי ראש רבים נגרמים על ידי נזקים לעמוד השדרה הצווארי.

ד”ר רוטברט הזכיר במאמרו את פרופ’ ניקולאי בוגדוק – רופא ומרצה לאנטומיה מאוסטרליה – ופרופסור מיין הצרפתי שהיו מהראשונים שחשפו את הקשר שבין ליקויים בעמוד השדרה הצווארי וכאבי ראש וסבלו מלעגם של הקולגות. נכון להיום רופאים וכמובן גם כירופרקטים רבים הוכיחו וממשיכים להוכיח קשר זה. עם זאת לצערנו גם היום מידע זה אינו נחלת כל הרופאים.

טיפול תרופתי

הטיפול הנפוץ ביותר לכאבי ראש על כל סוגיו הנו הטיפול התרופתי ואולם לעיתים קרובות טיפול זה אינו יעיל ואף עלול להחמיר את הסימפטומים. לכאורה, באופן פרדוקסלי, חולים רבים חווים החזר והנצחה של כאבי ראש מהם הם סובלים בעקבות שימוש בתרופות. תופעה זו מוגדרת כ”analgesic rebound headaches”. תופעה זו שהיא תוצאה של שימוש אינטנסיבי בתרופות לשיכוך כאבים (אספירין, קודאין, ארגוטמין ועוד) גורמת למעשה להופעתם ואף הגברתם של אותם כאבי ראש שמהם אנו מנסים להיפטר. מובן שכאבים אלה הנגרמים משמוש ממושך ואינטנסיבי של תרופות מצריך הפסקת נטילתם לשם החלמה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן