פעילות גופנית לטיפול בדיכאון

פעילות גופנית לטיפול בדיכאון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פעילות גופנית לטיפול בדיכאון היא שיטה שעובדת! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את איכות החיים והיכולת התפקודית של מאות אלפי בני אדם בישראל. פעילות גופנית יעילה לשיפור תסמיני המחלה. מגוון הדרכים לטפל בדיכאון אינם מרפאים את המחלה אלה מפחיתים, ברמת יעילות שונה, את הסימנים והתסמינים שלה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  המחקר הנוכחי מראה שגם פעילות גופנית עשויה להוות דרך טיפול יעילה בתסמינים של דיכאון וחרדות. יעילות זאת חשוב לזכור אינה כרוכה בתופעות לוואי בדומה לטיפולים תרופתיים ובעלויות עצומות הנלוות לעתים לטיפולים אחרים. אז זכרו פעילות גופנית לטיפול בדיכאון היא שיטה שעובדת.

  פעילות גופנית לטיפול בדיכאון – רקע

  לפעילות גופנית יתרונות בריאותיים רבים. התפיסה המקובלת שההיתרונות הללו הם גופניים בלבד שגויה. נכון, פעילות גופנית מחזקת את רקמות הגוף השונות ומונעת מגוון רחב של מחלות קטלניות בחלקן. אך פעילות גופנית גם משפרת את הביטחון העצמי, את ההשתלבות החברתית ועל פי המחקר הנוכחי גם מטפלת בצורה יעילה בדיכאון. דיכאון היא מחלה קשה ושכיחה. על פי מחקר שנערך בישראל אחד מכל ששה בוגרים (17.6%) בישראל סבל מדיכאון או חרדה במהלך חייו. השכיחות של מחלות אלה בארצנו דומה לזו של מדינות העולם. על פי ארגון הבריאות העולמי מאות מיליוני בני אדם בעולם ומאות אלפי בני אדם בישראל סובלים מדיכאון וחרדה. החולי בדיכאון וחרדה שכיח יותר בקרב נשים מעל גיל 50 ובשכיחות קטנה יותר בקרב ילדים ובני נוער מתחת לגיל 15. דיכאונות וחרדות גורמות לעומס כלכלי אישי ולאומי עצום. על פי הערכות של ארגון הבריאות העולמי העלות הכלכלית הכוללת של מחלות נפש ברחבי העולם נאמדת ביותר מטריליון דולרים כול שנה.

  טיפול בדיכאון וחרדה

  חשוב ביותר לטפל במצבי דיכאון וחרדה. ללא טיפול יעיל ומהיר הדיכאון והחרדה עלולים להיות להימשך לפרקי זמן ארוכים וכך גם ההשפעה המזיקה שיש לתופעות אלה על איכות החיים והיכולת התפקודית. במקרים קשים חוסר טיפול עלול להוביל גם לשיעור התאבדות גבוה. מגוון הטיפולים הקיים היום כולל טיפולים תרופתיים נוגדי דיכאון, טיפולים אנליטיים, טיפולים דינמיים, טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים, היפנוזה, טיפולים משולבים ועוד.

  ישנם מחקרים סותרים לגבי היעילות של שיטות טיפול אלה. כך למשל באחד המחקרים נמצא שטיפול בדיכאון באמצעות תרופות נוגדות דיכאון או באמצעות תרופות פלסבו (אינבו) מניבים בערך את אותה תוצאה (Br J Psychiatry. 2014 Dec;205(6):443-9). ישנה חשיבות למציאת גורם מקצועי שיאבחן את מצבכם ויפנה אתכם לסוג הטיפול המתאים ביותר עבורכם.

  ומה לגבי פעילות גופנית?

  פעילות גופנית לטיפול בדיכאון
  פעילות גופנית לטיפול בדיכאון

  המחקר הנוכחי מצא שפעילות גופנית עשויה להועיל בהפחתת הסימנים והתסמינים של דיכאון וחרדה. חשוב לדעת שבמקרים קלים פעילות גופנית סדירה לבדה עשויה להסדיר את מצב הרוח ובמקרים קשים יותר ניתן לשלב אותה עם טיפולים תרופתיים או פסיכולוגיים. לא ברור למה למרות שהפעילות הגופנית אינה כרוכה בתופעות לוואי, זמינה לביצוע בכול עת ואינה תלויה בהוצאות כספיות היא אינה מצוינת כדרך טיפול מידית בדיכאון וחרדות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון    המחקר

   על פי המחקר הנוכחי פעילות גופנית שיפרה באופן עקבי את הבריאות הפיזית, את רמת הסיפוק מהחיים, את היכולת הקוגניטיבית והפסיכולוגית. לעומת זאת חוסר בפעילות גופנית נקשרה להתפתחות בעיות נפשיות. החוקרים מציינים שישנם מחקרים שונים תומכים בשימוש בפעילות גופנית כדרך לטפל בדיכאון.

   במקרים מסוימים נמצא שטיפול בדיכאון קל על בינוני באמצעות פעילות גופנית יעיל אף יותר מהטיפול באמצעות תרופות. גם הטיפול בדיכאון באמצעות תרופות עשוי להיות יעיל יותר במידה ומשולב בו גם פעילות גופנית.

   Int J Psychiatry Med. 2011;41(1):15-28

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,