פעילות גופנית לטיפול בדיכאון

פעילות גופנית לטיפול בדיכאון

פעילות גופנית לטיפול בדיכאון היא שיטה שעובדת! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את איכות החיים והיכולת התפקודית של מאות אלפי בני אדם בישראל. פעילות גופנית יעילה לשיפור תסמיני המחלה. חשוב לזכור, לא ניתן לרפא דיכאון. שיטות הטיפול הרבות בדיכאון נועדו להפחית או לשלוט בסימנים והתסמינים שלה.

המחקר הנוכחי מראה שגם פעילות גופנית עשויה להוות דרך טיפול יעילה בתסמינים של דיכאון וחרדות. בניגוד לטיפולים תרופתיים טיפול מסוג זה, יש לזכור, אינו כרוך בתופעות לוואי. ועוד נזכור בניגוד לעלויות העצומות הנלוות לעתים לטיפולים אחרים פעילות גופנית ניתן לבצע ללא עלות. אז זכרו פעילות גופנית לטיפול בדיכאון היא שיטה שעובדת.

פעילות גופנית לטיפול בדיכאון – רקע

לפעילות גופנית יתרונות בריאותיים רבים. התפיסה המקובלת שהיתרונות הללו הם גופניים בלבד שגויה. נכון, פעילות גופנית מחזקת את רקמות הגוף השונות ומונעת מגוון רחב של מחלות קטלניות בחלקן. אך פעילות גופנית עושה דברים נוספים ובכלל זה:

  • משפרת את הביטחון העצמי
  • מקלה על ההשתלבות החברתית
  • ועל פי המחקר הנוכחי גם מטפלת בצורה יעילה בדיכאון

דיכאון היא מחלה קשה ושכיחה. מחקר שנערך בישראל מצא שאחד מכל ששה בוגרים (17.6%) סבל במהלך חייו מדיכאון או חרדה. השכיחות של מחלות אלה בארצנו דומה לזו של מדינות העולם. לפי ארגון הבריאות העולמי מאות מיליוני בני אדם בעולם ומאות אלפי בני אדם בישראל סובלים מדיכאון וחרדה.

דיכאון וחרדה שכיחים יותר בקרב נשים לאחר גיל 50. שכיחותן של הפרעות אלה נמוכה במעט בקרב ילדים ובני נוער מתחת לגיל 15. דיכאונות וחרדות גורמות לעומס כלכלי אישי ולאומי עצום. ארגון הבריאות העולמי העריך את העלות הכלכלית הכוללת של מחלות נפש ברחבי העולם ביותר מטריליון דולרים כול שנה. עוד חשוב לציין שדיכאון מהווה גורם סיכון להתפתחות כאבי גב תחתון כרוניים.

טיפול בדיכאון וחרדה

חשוב ביותר לטפל במצבי דיכאון וחרדה. ללא טיפול יעיל ומהיר הדיכאון והחרדה עלולים להיות להימשך לפרקי זמן ארוכים. במקרים אלו תימשכנה גם ההשפעות המזיקות שיש להפרעות האלה על איכות החיים והיכולת התפקודית. בחלק מהמקרים הקשים חוסר טיפול עלול להוביל גם לשיעור התאבדות גבוה. מגוון הטיפולים הקיים היום כולל:

  • טיפולים תרופתיים נוגדי דיכאון
  • טיפולים אנליטיים
  • טיפול דינמי
  • טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים
  • היפנוזה
  • טיפולים משולבים ועוד

ישנם מחקרים סותרים לגבי היעילות של שיטות טיפול אלה. כך למשל באחד המחקרים נמצא שטיפול בדיכאון באמצעות תרופות נוגדות דיכאון או באמצעות תרופות פלסבו (אינבו) מניבים בערך את אותה תוצאה (Br J Psychiatry. 2014 Dec;205(6):443-9). ישנה חשיבות למציאת גורם מקצועי שיאבחן את מצב החולים ויפנה אותם לטיפול המתאים ביותר.

ומה לגבי פעילות גופנית?

פעילות גופנית לטיפול בדיכאון
פעילות גופנית לטיפול בדיכאון

המחקר הנוכחי מצא שפעילות גופנית עשויה להועיל בהפחתת הסימנים והתסמינים של דיכאון וחרדה. חשוב לדעת שבמקרים קלים פעילות גופנית סדירה לבדה עשויה להסדיר את מצב הרוח ובמקרים קשים יותר ניתן לשלב אותה עם טיפולים תרופתיים או פסיכולוגיים. לא ברור למה למרות שהפעילות הגופנית אינה כרוכה בתופעות לוואי, זמינה לביצוע בכול עת ואינה תלויה בהוצאות כספיות היא אינה מצוינת כדרך טיפול מידית בדיכאון וחרדות.

 המחקר

על פי המחקר הנוכחי פעילות גופנית שיפרה באופן עקבי את הבריאות הפיזית, את רמת הסיפוק מהחיים, את היכולת הקוגניטיבית והפסיכולוגית. לעומת זאת חוסר בפעילות גופנית נקשרה להתפתחות בעיות נפשיות. החוקרים מציינים שישנם מחקרים שונים תומכים בשימוש בפעילות גופנית כדרך לטפל בדיכאון.

במקרים מסוימים נמצא שטיפול בדיכאון קל על בינוני באמצעות פעילות גופנית יעיל אף יותר מהטיפול באמצעות תרופות. גם הטיפול בדיכאון באמצעות תרופות עשוי להיות יעיל יותר אם משולב בו גם פעילות גופנית.

Int J Psychiatry Med. 2011;41(1):15-28

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

תסמונת ריינו אבחון וטיפול

תסמונת ריינו אבחון וטיפול

תסמונת ריינו? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים משמעותיים בקצות האצבעות והבהונות. אם אתם מתלוננים על תחושת קור, נימול ומיחושים בקצות האצבעות והבהונות יתכן ואתם סובלים ממחלת ריינו. מחלה זאת נגרמת בגלל כיווץ יתר של כלי הדם הפריפריים בעיקר באצבעות ובבהונות. 

כאבים בשכמות

כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.