פעילות גופנית שומרת על מוח צעיר

מוח צעיר בעשר שנים זה אפשרי

פעילות גופנית שומרת על מוח צעיר! אחת מבעיות הזקנה הקשות ביותר הם הליקויים בתפקוד המוח. המוח שלנו כמו חלקי הגוף האחרים הולכים ומתנוונים. מבוגרים המוכנים להשלים עם הפגיעה ביכולות התנועה מתקשים ומזדעזעים מהמחשבה לאבד את חדות שכלם. מוח צעיר שאינו מזדקן היא על כן שאיפה של כולם. ובכן, מוח צעיר בעשר שנים זה אפשרי! הפתרון נמצא כאן מתחת לאף:

 • פעילות גופנית עשויה להקנות לכם עוד 10 שנים של מוח תקין.

בתהליך ההתבגרות והזקנה פוחתים מספר תאי העצב במוח. עשרות אלפי תאי עצב מתים מדי יום. חוסר זה בתאי עצב והליכי ניוון אחרים גורמים בין היתר:

 • לאובדן זיכרון
 • פגיעה בכושר החשיבה
 • ירידה ביכולת הריכוז ועוד

האם ניתן לבלום או לכול הפחות לבלום את התהליך? התשובה היא כן ניתן לצמצם הניוון של רקמות הגוף השונות ובכלל זה של המוח. כול שדרוש לשם כך הם:

פעילות גופנית שומרת על מוח צעיר – רקע

המוח של כולנו מתבגר, מתנוון והתפקודים שלו משתנים בהתאם. עם זאת, באמצעות הקפדה על התנהלות נכונה ניתן לשמור על התפקודים הקוגניטיביים של המוח. כדי לשמר את חדות המוח ממליצים החוקרים:

ראשית על … שימוש אינטנסיבי במוח. שימוש אינטנסיבי במוח יאפשר למוח לשמר את הקשרים השונים בין העצבים השונים במוח ואפילו יאפשר יצירת קשרים חדשים. בין היתר מומלץ להרכיב פזלים, לפתור בעיות מתמטיות, למידה של חומרים חדשים, שימוש בצד היצירתי של המוח כדי לצייר, לפסל ועוד.

 • דיאטה ים תיכונית הכוללת בין היתר ירקות, פירות, אגוזים, שמן לא רווי, דגים ועוד.
 • הימנעות מלחץ דם גבוה. לטפל בהפרעה זאת מיד עם התפתחותה
 • טיפול או מניעת רמה גבוהה של כולסטרול בדם
 • הימנעות מרמה גבוהה של סוכר בדם. לטפל בהפרעה זאת מיד עם התפתחותה
 • לא לעשן
 • צמצום שתיית אלכוהול

החוקרים מתייחסים גם לצד הנפשי וממליצים:

 • לשמור על רמת מתחים נמוכה
 • הימנעות מדאגות, חרדות ודיכאון
 • לוודא שיש לכם רשימה ארוכה של חברים

המחקר הנוכחי ממליץ כמובן גם על פעילות גופנית כדרך לשמור על המוח שלנו צעיר ב- 10 שנים. פעילות גופנית דואגת לאספקת דם טובה יותר למוח ומאפשרת התפתחות תאי עצב חדשים ויצירת קשרים טובים יותר ביניהם.

המחקר

במטרה לקבוע האם מוח צעיר בעשר שנים זה אפשרי ערכו החוקרים ל- 900 מבוגרים בגיל 71 בממוצע מבחנים שונים כולל בין היתר מבחני זיכרון וריכוז וכן סריקת MRI של המוח. לאחר 5 שנים חזרו החוקרים ובצעו שוב את אותה סדרת בדיקות ובחינות עם אותה קבוצת מבוגרים מקורית. 10% מחברי הקבוצה התאמנו באופן שגרתי ברמת בינונית או גבוהה בפעילות כמו ריצה ופעילות אירובית אחרת וכן אימוני כוח עם משקל גוף (Calisthenics).

ממצאי המחקר

פעילות גופנית שומרת על מוח צעיר
פעילות גופנית שומרת על מוח צעיר

קבוצת המבוגרים שהתאמנה שמרה לאחר 5 שנים על יותר כישורים שכליים בהשוואה למבוגרים שהתאמנו בסוג קל יותר של פעילות כמו הליכה קלילה או לא התאמנו כלל. המבוגרים שלא התאמנו או התאמנו מעט הראו מוח מבוגר ב10 שנים בהשוואה לחברה שהתאמנו ברמת מאמץ גבוהה יותר.

מסקנות החוקרים

יתכן שישנם גורמים נוספים המשפיעים על התוצאות כמו מצב בריאותי ורמת השכלה אך לדעת החוקרים אין ספק לגבי ההשפעה של הפעילות הגופנית. ההסבר לדעתם של החוקרים טמון באספקת הדם העשירה יותר למוח של המתאמנים שעשויה להאיץ את החיבור בין התאים במוח לעומת הלא מתאמנים.

פעילות גופנית מפחיתה את גורמי הסיכון לפגיעה באספקת הדם למוח ובכלל זה:

 • סוכרת
 • לחץ דם גבוה
 • וכולסטרול גבוה

פעילות גופנית גורמת למבוגר ללמוד דברים חדשים, להתרכז ולשמור על כישורים חברתיים. פעילות קלילה אינה מספיקה כדי ליהנות ממוח צעיר כאשר אנו מתבגרים.

March 23, 2016, Neurology

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

תנו לעובד ללכת ולעמוד ופחות לשבת

שבו פחות לכו ועמדו יותר

ישיבה מזיקה, קומו על הרגליים! ישיבה היא מנח מזיק. ישיבה ממושכת היא מנח מזיק מאוד ואפילו קטלני. חוקרים ברחבי העולם הגיעו למסקנה שעבודה בישיבה רצופה וממושכת גורמת בין היתר לפריצות דיסק בגב התחתון ובצוואר ומעלה את הסיכון לחלות במחלות קטלניות.

מחשב עלול להזיק

זהירות מחשב לפניכם

זהירות מחשב! רבים הם הנפגעים בריאותית בגלל חוסר ההתאמה שבין האדם למחשב. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה את תסמונת התעלה הקרפלית, פריצת דיסק בין חולייתי ועוד. שעות העבודה הארוכות מול המחשב מעלות עוד יותר את הסיכון לפגיעות אלו.

ריצה יחפה זה בטבע שלנו

ריצה יחפה זה בטבע שלנו

ריצה יחפה? זה בטבע שלנו! הספר "נולדנו לרוץ" שנכתב על ידי כריסטופר מקדוגל (בהוצאת אחוזת בית) מחזק מגמה הולכת וגדלה לרוץ יחף או לרוץ עם נעלי ריצה מינימאליות. תסכוליו של הסופר ש"אסף" עוד ועוד פציעות ריצה, הם שהובילו אותו לכתיבת הספר.