פעילות גופנית שומרת על מוח צעיר

מוח צעיר בעשר שנים זה אפשרי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פעילות גופנית שומרת על מוח צעיר! אחת מבעיות הזקנה הקשות ביותר הם הליקויים בתפקוד המוח. המוח שלנו כמו חלקי הגוף האחרים הולכים ומתנוונים. מבוגרים המוכנים להשלים עם הפגיעה ביכולות התנועה מתקשים ומזדעזעים מהמחשבה לאבד את חדות שכלם. מוח צעיר שאינו מזדקן היא על כן שאיפה של כולם. ובכן, מוח צעיר בעשר שנים זה אפשרי! הפתרון נמצא כאן מתחת לאף: פעילות גופנית עשויה להקנות לכם עוד 10 שנים של מוח תקין.

  במהלך תהליך ההתבגרות והזקנה פוחתים מספר תאי העצב במוח. עשרות אלפי תאי עצב מתים מדי יום. חוסר זה בתאי עצב והליכי ניוון אחרים גורמים בין היתר לאובדן זיכרון, פגיעה בכושר החשיבה, פגיעה בריכוז ועוד. האם ניתן לבלום או לכול הפחות לבלום את התהליך? התשובה היא כן ניתן לצמצם מאוד את התהליך הניווני של רקמות הגוף השונות ובכלל זה של המוח על ידי שמירה על תזונה ראויה, המשך למידה וכפי שמעיד המחקר הנוכחי גם על ידי פעילות גופנית והימנעות מאורח חיים יושבני.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פעילות גופנית שומרת על מוח צעיר – רקע

   המוח של כולנו מתבגר, מתנוון והתפקודים שלו משתנים בהתאם. עם זאת, באמצעות הקפדה על התנהלות נכונה ניתן לשמור על התפקודים הקוגניטיביים של המוח. כדי לשמר את חדות המוח ממליצים החוקרים ראשית על … שימוש אינטנסיבי במוח. שימוש אינטנסיבי במוח יאפשר למוח לשמר את הקשרים השונים בין העצבים השונים במוח ואפילו יאפשר יצירת קשרים חדשים. בין היתר מומלץ להרכיב פזלים, לפתור בעיות מתמטיות, למידה של חומרים חדשים, שימוש בצד היצירתי של המוח כדי לצייר, לפסל ועוד.

   מוח צעיר בעשר שנים זה אפשרי
   מוח צעיר בעשר שנים זה אפשרי

   עוד ממליצים החוקרים להקפיד על דיאטה ים תיכונית הכוללת ירקות, פירות, אגוזים, שמן לא רווי, דגים ועוד. גם הימנעות מלחץ דם גבוה, מרמה גבוהה של כולסטרול או של סוכר בדם, הימנעות מעישון וצמצום שתיית אלכוהול עשויים להועיל בהשגת מטה זאת. החוקרים מתייחסים גם לצד הנפשי וממליצים לשמור על רמת מתחים נמוכה, הימנעות מדאגות, חרדות ודיכאון ולוודא שיש לכם רשימה ארוכה של חברים. המחקר הנוכחי ממליץ כמובן גם על פעילות גופנית כדרך לשמור על המוח שלנו צעיר ב10 שנים. פעילות גופנית דואגת לאספקת דם טובה יותר למוח ומאפשרת התפתחות תאי עצב חדשים ויצירת קשרים טובים יותר ביניהם.

   המחקר

   במטרה לקבוע האם מוח צעיר בעשר שנים זה אפשרי ערכו החוקרים ל900 מבוגרים בגיל 71 בממוצע מבחנים שונים כולל בין היתר מבחני זיכרון וריכוז וכן סריקת MRI של המוח. לאחר 5 שנים חזרו החוקרים ובצעו שוב את אותה סדרת בדיקות ובחינות עם אותה קבוצת מבוגרים מקורית. 10% מחברי הקבוצה התאמנו באופן שגרתי ברמת בינונית או גבוהה בפעילות כמו ריצה ופעילות אירובית אחרת וכן אימוני כוח עם משקל גוף (Calisthenics).

   ממצאי המחקר

   קבוצת המבוגרים שהתאמנה שמרה לאחר 5 שנים על יותר כישורים שכליים בהשוואה למבוגרים שהתאמנו בסוג קל יותר של פעילות כמו הליכה קלילה או לא התאמנו כלל. המבוגרים שלא התאמנו או התאמנו מעט הראו מוח מבוגר ב10 שנים בהשוואה לחברה שהתאמנו ברמת מאמץ גבוהה יותר.

   מסקנות החוקרים

   יתכן וישנם גורמים נוספים המשפיעים על התוצאות כמו למשל מצב בריאותי ורמת השכלה אך לדעת החוקרים אין ספק לגבי ההשפעה של הפעילות הגופנית. ההסבר לדעתם של החוקרים טמון באספקת הדם העשירה יותר למוח של המתאמנים שעשויה להאיץ את החיבור בין התאים במוח לעומת הלא מתאמנים. פעילות גופנית מפחיתה את הגורמים השליליים שעלולים לפגוע באספקת הדם למוח כמו סוכרת, לחץ דם גבוה וכולסטרול. פעילות גופנית גורמת למבוגר ללמוד דברים חדשים, להתרכז ולשמור על כישורים חברתיים. פעילות קלילה אינה מספיקה כדי ליהנות ממוח צעיר כאשר אנו מתבגרים.

   March 23, 2016, Neurology

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר