כאבים בצלעות אבחון וטיפול

כאבים בצלעות אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בצלעות – אבחון וטיפול מהירים יקצרו את עוגמת הנפש הכרוכה בפציעה זאת. נזקים לצלעות שלנו עלולים להוות מקור לסימנים ותסמינים כולל מיחושים, קושי לנשום וקושי להניע את פלג הגוף העליון. לרוב, הגורמים לנזקים אלו בצלעות יהיו חבלה מקומית בעקבות נפילה, תאונה, פציעת ספורט ועוד. יש לעתים שגם "תנועה לא נכונה" או מאמץ קיצוני עלולים לגרום לנזקים לסחוסי הצלע או לשרירים הבין צלעיים ולסימנים ותסמינים דומים.

  כאבים בחזה או באזור אחר של כלוב הצלעות מחייבים אבחון מדויק של מקור הכאב ובמידת הצורך טיפול מהיר. למרות שלרוב מיחושים אלו יחלפו תוך ימים אחדים חשוב בתהליך האבחוני לשלול את קיומן של פתולוגיות שחלקן מסכנות חיים. הטיפול בסימנים ותסמינים בבית החזה כולל כאבים בצלעות יכול לכלול מנוחה בלבד ו/או קיבוע וטיפול אינטנסיבי. תלוי כמובן בסוג הרקמה שניזוקה ובחומרת הנזק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בצלעות אבחון וטיפול – רקע

   פתולוגיות שונות עלולות לגרום לכאבים וסימנים ותסמינים נוספים הדומים לאלה הנגרמים בגלל סתם מתיחה של שריר בין הצלעות, דלקת בסחוס הצלע או בגלל סדק או שבר טראומטי בצלע. אבחון מהיר נדרש כדי להפנות את החולה כאשר יש חשש לבעיה מסכנת חיים או כדי לטפל באופן יעיל יותר במיחושים שאינם מסכני חיים אך פוגעים באיכות החיים.

   תהליך האבחון של כאב בצלעות

   כדי שאפשר יהיה לטפל ביעילות בכאבים הנובעים מפציעה בצלעות ולמנוע בעיה כרונית יש חשיבות לבצע אבחון מהיר ומדויק. אי מתן טיפול או טיפול לקוי עלולים להוביל להחמרת הבעיה ולקושי גדול יותר לריפויה. כמו בתסמונות כאב אחרות גם את האבחון של כאבים בצלעות נתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של הבעיה נעבור לבדיקה הפיזית ובמידת הצורך ניעזר באמצעי הדמיה ובבדיקות מעבדה.

   היסטוריה רפואית

   אבחון כאבים בצלעות יכלול את לימוד הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו (מחלות גנטיות?) ולימוד היסטוריה הרפואית של החולה ושל הבעיה שעליה הוא מתלונן. במהלך התשאול ננסה ללמוד מה מיקום הכאב, מתי החל וכמובן כיצד החל (נפילה, הרמה, פציעת ספורט, מחלה), מה סוג הכאב (חד, קהה, שורף…), האם הוא מעיר אתכם מהשינה, מה מפחית ומה מחמיר אותו (נשימות, תנועות, שכיבה על הצד), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (נימול, חולשה, אובדן משקל בלתי מוסבר) ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית של החולה.

   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הגופנית ננסה בין היתר להשיג שיחזור של אותם כאבים בצלעות שהחולה מתלונן עליהם. ננסה גם לזהות את הרקמה שנפגעה ולהעריך את חומרת הפגיעה. פציעה של הצלעות והרקמות הסובבות אותן הן תופעה כואבת בעיקר בעת תנועה, תוך כדי ביצוע נשימות עמוקות, שיעול והתעטשות. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן שבו הנבדק נושם עמוקות, מניע את פלג גופו העליון משתעל ומתעטש. בעזרת מישוש נאתר את האזור הרגיש למגע. נבצע בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נבצע בדיקות אורתופדיות, נבצע בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

   אמצעי הדמיה ובדיקות מתקדמות

   כאבים בצלעות אבחון וטיפול
   כאבים בצלעות אבחון וטיפול

   ברוב המקרים זה כול מה שנדרש כדי לקבוע אבחון אמין. במידה ויש ספק נפנה את החולה ליצוע בדיקות מתקדמות כולל דימות כגון שיקוף רנטגן ובדיקות מעבדה.  במקרה של חשד לשבר בצלעות ניעזר בצילומי רנטגן כדי לוודא שאין סיבוכים, שכן אין מגבסים צלעות שבורות. סיבוכים אפשריים כתוצאה משברים בצלעות כוללים: פגיעה באיברים פנימיים או בקרום הריאה מהקצה החד של השבר. הסיבוך השכיח ביותר בגלל פגיעה בצלעות נקרא חזה צנוח (Flail chest). מצב זה מתרחש כאשר שלוש צלעות או יותר נשברות ביותר מנקודה אחת.

   הצלעות שצפות אלה שאינן מחוברות לכלוב בית החזה לא מתנהגות כמו שאר בית החזה. במצב של נשימה נוצר לחץ שלילי והן נשאבות פנימה. עקב כך תיפגם יכולת הריאות לתפקד ותיתכן בעיה של חוסר חמצן לתאי הגוף.

   דגלים אדומים וצהובים

   נוכחות של תסמינים המעלים חשד שהגורם להתפתחות כאבים בצלעות אינו מכאני מהווים אות אזהרה ודגל אדום. תסמינים מסוג זה מחייבים הפנייה לחדר מיון לצורך ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים התסמינים הבאים: שליטה לקויה בסוגרים, חום המתלווה לתלונות על כאבים בצלעות, תחושת שריפה במתן שתן או נוכחות של דם בשתן, ירידה בלתי מוסברת במשקל, שימוש ממושך בתרופות על בסיס סטרואידים. תסמינים נפשיים כגון דיכאון וחרדות מהווים דגלים צהובים וסימן ומורכבות אפשרית של הטיפול.

   כאבים בצלעות טיפול

   אופן הטיפול בתלונות על כאבים בצלעות משתנה בהתאם לגורם לכאבים הללו. טיפול עצמי עשוי להספיק כאשר מדובר בכאב קל הנגרם בגלל מתיחה קלה באחד מהשרירים הבין צלעיים. נזקים משמעותיים יותר וקושי בנשימה מחייב אבחון ובמידת הצורך טיפול מקצועי יותר.

   טיפול עצמי

   רוב המקרים של כאבים בצלעות נגרמים מסיבות מכניות כלומר מתנועות, עומסים וחבלות. פציעות מסוג זה ראוי לטפל בהן לפחות בהתחלה באופן שמרני. לעיתים גם ניתן להסתפק בטיפול עצמי שמרני. התנהגות נכונה כאשר הכאבים מתחילים הכאבים היא קריטית לרפוי עצמי מהיר וללא סיבוכים. לא מומלץ לנוח מנוחה ממושכת במיטה. מנוחה כזאת גורמת לניוון ולהאטה של תהליך ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא מקסימום פעילות עם אפס כאב. המשיכו לבצע כל פעילות שתוכלו להמשיך לבצע ללא כאב.

   נסו לאתר תנוחת שינה שאינה מכאיבה. נשמו רדוד או נשמו נשימות עמוקות באופן אטי והימנעו מתנועות בית החזה שאינן נדרשות. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שיפור בתנוחה שלכם. ניתן להשתמש בחגורה מיוחדת לצורך תמיכה בצלעות ולהקלה נוספת בכאב. זכרו גם כאשר הכאב נעלם אתם עדין צריכים לנהוג באופן זהיר עוד שבועות ספורים כדי לאפשר לפציעה להחלים באופן יסודי.

   חזרה לשגרה

   חיזרו לפעילות שגרתית באופן הדרגתי וללא כאב. צמצמו במהלך התקופה הראשונית את התפוקה שלכם בעבודה. את החזרה לפעילות הגופנית התחילו עם הליכה ורק לאחר מכן נסו לשחות, לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון תאיץ את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מסימנים ותסמינים בבית החזה ובכלל זה כאבים בצלעות נסו להימנע מפעילויות הכרוכות בריצה, משחקי כדור או כל פעילות המחייבת שינוי כיוון מהירים של פלג הגוף העליון.

   טיפול כירופרקטי בכאבי צלעות

   כאבים בצלעות שמוסיפים להטריד או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה יכולה לתת מענה ברוב המקרים של כאבים בצלעות. הכירופרקט ומרפאתו מצוידים במיטב הידע והמכשור כדי לאבחן, לטפל ולשקם פציעות של הצלעות ו/או של הרקמות הרכות הסובבות ומניעות אותן. לאחר התשאול, הבדיקה הגופנית, ההבנה הביומכנית של הפציעה ואבחונה יתחיל השלב הטיפולי. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב, עם זאת תיתכן לעיתים תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שתימשך זמן קצר.

   הטיפול במיחושים שנובעים מפגיעה בצלעות נעשה במרפאה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל אולטרה סאונד וגם לייזר רך. לאחר השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את בית החזה והצלעות לעמוד בעומס פעילות מלא. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות. האופציה הכירורגית קיימת אך עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי