דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על תופעת לוואי מדאיגה לניתוחים אלו – דלקת פרקים ניוונית. לטענת החוקרים במחקר המסוקר כאן דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא כמעט וודאית. יש לקחת בחשבון גם את העובדה הזאת לפני שמקבלים החלטה לנתח.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לפי מחקרים אלו ניתוחי ברכיים עלולים בסבירות גבוהה להוביל להתפתחות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת. בכלל זה גם ניתוחים זעירים לתיקון קרעים במיניסקוס. במחקר שאנו סוקרים את תוצאותיו נבדקו ברכיהם של חולים שסבלו מקרע במיניסקוס. חלקם טופלו באופן כירורגי וחלקם טופלו באופן שמרני. 100% מהחולים שנותחו בגין קרע מיניסקוס פיתחו תוך שנה דלקת פרקים ניוונית. לעומת זאת דלקת פרקים ניוונית התפתחה רק בקרב 59% מהחולים עם קרע מיניסקוס שלא נותחו.

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח – רקע

  מחלת מפרקים ניוונית (OA/Osteoarthritis) היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר לאדם. המחלה עלולה לפגוע בכול מפרקי הגוף אך פוגעת בעיקר במפרקים נושאי המשקל. או מפרקים אחרים הנתונים לעומסים: כולל ברך, מפרקי עמוד השדרה, מפרק הירך, פרקי האצבעות והאגודלים. מסיבה זאת דלקת ניוונית בברך היא אחת מדלקות הפרקיםהשכיחות ביותר לאדם. בין יתר הנזקים שנגרמים בגלל דלקת פרקים ניוונית נציין:

  • פגיעה בסחוס
  • צמיחת זיזים גרמיים
  • עיוות המפרק
  • יצירת ציסטות סובכונדרליות
  • סקלרוזיס של העצם מסביב
  • פיברוזיס של מעטפת המפרק ועוד

  לאחר גיל 40 דלקת פרקים ניוונית מתפתחת באופן טבעי בקרב רוב האוכלוסייה. אחד מגורמי הסיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית הוא גיל:

  • ככול שאנו מתבגרים כך עולה השכיחות של המחלה

  לאחר גיל 65  כ- 80% מהאנשים יראו סימנים לקיומה של המחלה. במילים אחרות כול מי שחי מספיק שנים יחלה בדלקת פרקים ניוונית. גורמי סיכון נוספים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כוללים:

  • מצב גופני (משקל גוף, מבנה גוף ועוד)
  • עישון
  • ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרק
  • פעילויות ומקצועות היוצרים עומסי יתר על המפרקים ועוד

  הגורמים להתפתחות דלקת פרקים ניווניות לפני גיל 40 כוללים:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • שימוש יתר בברכיים כמו למשל בקרב כדורגלנים
   • נזקי חבלה במפרק (נפילה, פציעת ספורט ועוד)
   • ניתוחים במפרק

   המחקר

   דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח
   דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

   מטרת המחקר הייתה לבדוק האם לאחר ניתוח בברך שמטרתו תיקון או הסרה של מיניסקוס שניזוק מופיעים סימנים של דלקת ניוונית בברך ובכלל זה אובדן סחוס. לצורך זה בדקו החוקרים MRI של מאות ברכיים של חולים שחלו בדלקת פרקים ניוונית במהלך חמש השנים האחרונות ושל קבוצת ביקורת שהייתה דומה בגילה, מינה ומשקלה ובסימנים והתסמינים בברכיים. גילם הממוצע של החולים היה 62 שנים. רובן המכריע היו נשים וחלקן סבל גם ממשקל עודף.

   מכול הברכיים שנבדקו 31 עברו ניתוח מיניסקוס בשנה שחלפה עוד בטרם האבחון של דלקת פרקים ניוונית ו280 חולים סבלו מסימנים של נזק במיניסקוס שהופיעו בMRI אבל לא עברו ניתוח לתיקון הבעיה. החוקרים בדקו האת הסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית במהלך השנה בקרב שתי הקבוצות.

   ממצאי המחקר

   80.8% מהחולים ללא סימנים של דלקת ניוונית בברך שעברו ניתוח לתיקון המיניסקוס הקרוע הראו סימנים של דלקת פרקים ניוונית ובכלל זה אובדן של שכבת סחוס כבר במהלך השנה שלאחר הניתוח וזאת בהשוואה לחולים שלא עברו ניתוח ללא קשר עם המיניסקוס שלהם היה שלם או ניזוק.

   מסקנות החוקרים

   לניתוח מיניסקוס ישנה השפעה מתמשכת על הברך וסיכון מוגבר מאוד להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. ההחלטה האם לנתח את הברך בגלל קרע מיניסקוס צריכה לקחת בחשבון את הסיבוך הכמעט וודאי הזה.

   Radiological Society of North America, 12, 2014

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת