כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל
כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ברכיים – הרזיה עשויה להועיל! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד מועילים כדי להפחית את הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת מפרקים ניוונית בברכיים. השילוב של השניים הללו יאפשרו שיפור גדול יותר במצב הברכיים.

השילוב של אימוני הכושר יחד עם הפחתה במשקל השיגו שיפור משמעותי בחומרת הדלקת בברך ועקב כך בחומרת הסימנים והתסמינים כולל הפחתת הכאבים, הפחתת הנפיחות ושיפור ביכולת התנועה. על פי החוקרים משקל יתר עלול להכפיל את הסיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית של המפרקים נושאי המשקל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל – רקע

דלקת פרקים ניוונית היא גורם מרכזי לנזקים במפרקים ונכויות בקרב אנשים מעל גיל 50. מעל 100 מיליוני אמריקאים הסובלים מהשמנה ועודף משקל נמצאים בסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית באחד או יותר מהמפרקים נושאי המשקל בגוף. בין המפרקים נושאי המשקל החשופים לדלקת פרקים ניוונית נמנה כולל הברכיים כפות הרגליים, קרסוליים, ברכיים ומפרקי ירך. דלקת פרקים ניוונית בברכיים היא דלקת הפרקים הניוונית השכיחה ביותר. לרוב נלווים לדלקת זאת גם פגיעה תפקודית, תלות ופגיעה קשה באיכות החיים.

חוסר פעילות גופנית פוגעת בין היתר בבריאות של המפרקים ומהווה למעשה גורם סיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית ממש כמו יותר מידי פעילות גופנית. גם עודף משקל והשמנה מהווים גורמי סיכון משמעותיים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל בגוף ובכלל זה בברכיים, במפרקי ירך ובמפרקי עמוד השדרה.

נכון להיות הטיפולים בדלקת פרקים ניוונית אינם מספקים. בקרב החולים המטופלים באמצעות תרופות רק 30% מדווחים על שיפור בכאב, לרוב, ללא שיפור תפקודי. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה החיובית שיש לפעילות גופנית על בריאות המפרקים ומחקרים אחרים הצביעו על ההורדה במשקל כאמצעי לשפר את מצב המפרקים הדלוקים. המחקר הנוכחי טוען ששילוב של שני האמצעים למשך שנה וחצי הללו נתנו תוצאה טובה יותר בכול הנוגע לבריאות של המפרקים בהשוואה להשפעה של כול גורם בנפרד.

המחקר

החוקרים במחקר הזה בדקו כיצד תשפיע ירידה בלבד של 10% או יותר במשקל על רמת העומסים הנוצרים על המפרקים ועקב כך על דלקת הפרקים הניוונית והאפשרויות הטיפוליות במחלה, כיצד תשפיע על רמת עומסים על המפרקים ועל בריאות המפרקים ירידה זו במשקל שאליה נלווית גם פעילות גופנית וכיצד פעילות גופנית לבדה על בריאות המפרקים.

כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל
כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

המחקר הרנדומלי הזה התנהל החל מחודש יולי 2006 ועד חודש אפריל 2011 וכלל 454 חולים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים עם כאבים וסימנים של מחלה זאת שנראו בצילומי רנטגן. גיל חברי הקבוצה היה 55 שנים ומעלה. מדד מסת הגוף שלהם נע בין 27-41. קבוצת המחקר עברה דיאטה אינטנסיבית להפחתה במשקל וגם פעילות גופנית. מתוך חברי הקבוצה 399 חולים (88%) סיימו את המחקר וחזרו לבדיקה מעקב לאחר 18 חודשים.

ממצאי המחקר

הירידה במשקל בממוצע הייתה גבוהה יותר בקרב הקבוצה שעשתה דיאטת הרזיה משולבת עם פעילות גופנית או דיאטה בלבד בהשוואה לקבוצה שעשתה פעילות גופנית בלבד. בהשוואה לקבוצת הפעילות הגופנית בלבד קבוצת הדיאטה בלבד וקבוצת הדיאטה המשולבת עם פעילות גופנית נהנתה מפחות כאבים בברכיים שיפור תפקודי גדול יותר בברכיים, הליכה מהירה יותר, ובריאות כללית טובה יותר.

משתתפים מהקבוצה ששילבה דיאטה עם פעילות גופנית ומשתתפים שהיו בדיאטה בלבד הראו שיפור גדול יותר ברמת אינטרלוקין (Interleukin 6) המהווה מדד לדלקת בהשוואה לקבוצה שעשתה רק פעילות גופנית. הברכיים של חברי הקבוצה שהיו בדיאטה בלבד היו נתונים לפחות כוחות דחיסה (compressive force) בהשוואה לקבוצות שביצעו גם פעילות גופנית או רק פעילות גופנית.

מסקנות החוקרים

לחולים בעלי עודף משקל או שמנים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים  עדיף לשלב אימונים כושר גופני עם דיאטה לירידה במשקל. השילוב של שני אלה מעניק את השיפור הגדול ביותר לברכיים בהשוואה לשימוש רק באחד מהאמצעים הללו.  השיפור כולל ירידה ממשית ברמת הדלקתיות של הברכיים, שיפור ברמות הכאב ושיפורי ברמה התפקודית. עם זאת, הברכיים של חברי הקבוצה שהיו בדיאטה בלבד נחשפו לפחות עומסים.

Jama, September 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח…

 • כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

  כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג! המחקר המסוקר כאן עקב אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג במצב שבו…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • כאבי ברכיים טאי צ'י יכול לעזור

  טאי צ'י לכאבי ברכיים? מתברר שזה עוזר. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפוגעת ברוב בני האדם. פעילות גופנית ובכלל זה…

 • כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

  כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן