כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי ברכיים – הרזיה עשויה להועיל! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד מועילים כדי להפחית את הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת מפרקים ניוונית בברכיים. השילוב של השניים הללו יאפשרו שיפור גדול יותר במצב הברכיים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  השילוב של אימוני הכושר יחד עם הפחתה במשקל השיגו שיפור משמעותי בחומרת הדלקת בברך ועקב כך בחומרת הסימנים והתסמינים כולל הפחתת הכאבים, הפחתת הנפיחות ושיפור ביכולת התנועה. על פי החוקרים משקל יתר עלול להכפיל את הסיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית של המפרקים נושאי המשקל.

  {loadposition inside-page}

  כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל – רקע

  דלקת פרקים ניוונית היא גורם מרכזי לנזקים במפרקים ונכויות בקרב אנשים מעל גיל 50. מעל 100 מיליוני אמריקאים הסובלים מהשמנה ועודף משקל נמצאים בסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית באחד או יותר מהמפרקים נושאי המשקל בגוף. בין המפרקים נושאי המשקל החשופים לדלקת פרקים ניוונית נמנה כולל הברכיים כפות הרגליים, קרסוליים, ברכיים ומפרקי ירך. דלקת פרקים ניוונית בברכיים היא דלקת הפרקים הניוונית השכיחה ביותר. לרוב נלווים לדלקת זאת גם פגיעה תפקודית, תלות ופגיעה קשה באיכות החיים.

  חוסר פעילות גופנית פוגעת בין היתר בבריאות של המפרקים ומהווה למעשה גורם סיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית ממש כמו יותר מידי פעילות גופנית. גם עודף משקל והשמנה מהווים גורמי סיכון משמעותיים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל בגוף ובכלל זה בברכיים, במפרקי ירך ובמפרקי עמוד השדרה.

  נכון להיות הטיפולים בדלקת פרקים ניוונית אינם מספקים. בקרב החולים המטופלים באמצעות תרופות רק 30% מדווחים על שיפור בכאב, לרוב, ללא שיפור תפקודי. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה החיובית שיש לפעילות גופנית על בריאות המפרקים ומחקרים אחרים הצביעו על ההורדה במשקל כאמצעי לשפר את מצב המפרקים הדלוקים. המחקר הנוכחי טוען ששילוב של שני האמצעים למשך שנה וחצי הללו נתנו תוצאה טובה יותר בכול הנוגע לבריאות של המפרקים בהשוואה להשפעה של כול גורם בנפרד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   החוקרים במחקר הזה בדקו כיצד תשפיע ירידה בלבד של 10% או יותר במשקל על רמת העומסים הנוצרים על המפרקים ועקב כך על דלקת הפרקים הניוונית והאפשרויות הטיפוליות במחלה, כיצד תשפיע על רמת עומסים על המפרקים ועל בריאות המפרקים ירידה זו במשקל שאליה נלווית גם פעילות גופנית וכיצד פעילות גופנית לבדה על בריאות המפרקים.

   כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל
   כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

   המחקר הרנדומלי הזה התנהל החל מחודש יולי 2006 ועד חודש אפריל 2011 וכלל 454 חולים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים עם כאבים וסימנים של מחלה זאת שנראו בצילומי רנטגן. גיל חברי הקבוצה היה 55 שנים ומעלה. מדד מסת הגוף שלהם נע בין 27-41. קבוצת המחקר עברה דיאטה אינטנסיבית להפחתה במשקל וגם פעילות גופנית. מתוך חברי הקבוצה 399 חולים (88%) סיימו את המחקר וחזרו לבדיקה מעקב לאחר 18 חודשים.

   ממצאי המחקר

   הירידה במשקל בממוצע הייתה גבוהה יותר בקרב הקבוצה שעשתה דיאטת הרזיה משולבת עם פעילות גופנית או דיאטה בלבד בהשוואה לקבוצה שעשתה פעילות גופנית בלבד. בהשוואה לקבוצת הפעילות הגופנית בלבד קבוצת הדיאטה בלבד וקבוצת הדיאטה המשולבת עם פעילות גופנית נהנתה מפחות כאבים בברכיים שיפור תפקודי גדול יותר בברכיים, הליכה מהירה יותר, ובריאות כללית טובה יותר.

   משתתפים מהקבוצה ששילבה דיאטה עם פעילות גופנית ומשתתפים שהיו בדיאטה בלבד הראו שיפור גדול יותר ברמת אינטרלוקין (Interleukin 6) המהווה מדד לדלקת בהשוואה לקבוצה שעשתה רק פעילות גופנית. הברכיים של חברי הקבוצה שהיו בדיאטה בלבד היו נתונים לפחות כוחות דחיסה (compressive force) בהשוואה לקבוצות שביצעו גם פעילות גופנית או רק פעילות גופנית.

   מסקנות החוקרים

   לחולים בעלי עודף משקל או שמנים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים  עדיף לשלב אימונים כושר גופני עם דיאטה לירידה במשקל. השילוב של שני אלה מעניק את השיפור הגדול ביותר לברכיים בהשוואה לשימוש רק באחד מהאמצעים הללו.  השיפור כולל ירידה ממשית ברמת הדלקתיות של הברכיים, שיפור ברמות הכאב ושיפורי ברמה התפקודית. עם זאת, הברכיים של חברי הקבוצה שהיו בדיאטה בלבד נחשפו לפחות עומסים.

   Jama, September 2013

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,