כאב גב תחתון ליריקה לא יעילה

נוגד פרכוסים לא יעיל לכאב גב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב גב תחתון ליריקה לא יעילה! כאבי גב תחתון מהווים גורם שכיח לפגיעה באיכות חיים ולנכות. מדובר בתופעה שהיא לא פחות ממגפה. המחקר הנוכחי מצא שתרופות נוגדי פרכוסים לא מועילים לטיפול בכאבים בגב התחתון ובהקרנות כאב לגפיים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תרופות נוגדי פרכוסים (Anticonvulsants) כפי שמרמז שמן משמשות בעיקר לטיפול בהתקפים אפילפטיים. התרופות אנטי-אפילפטיות הללו כוללות:

  • גאבאפנטין (gabapentin)
  • פריגאבאלין או בשמה האחר ליריקה (pregabalin)
  • טופירמאט (topiramate) ועוד

  בשנים האחרונות החלו לטפל באמצעות תרופות מסוג זה גם לטיפול בכאבי גב תחתון. כאמור על פי המחקר המסוקר כאן תרופות נוגדי פרכוסים:

  • לא יעילים לטיפול בכאב גב
  • אינם יעילים לכאבים מוקרנים לגפיים
  • ואינם יעילים בהפחתת המוגבלות הנלוות לכאבי הגב

  בחלק מהמקרים צריכה של התרופות הללו כרוכה בתופעות לוואי משמעותיות.

  כאב גב תחתון ליריקה לא יעילה – רקע

  כאבי גב תחתון פוגעת באיכות חייהם של רוב בני האדם. ברוב המקרים כאבי הגב הם ממקור לא ספציפי (nonspecific causes). בחלק מהמקרים המקור לתסמינים הללו ברור והוא עלול לכלול:

  סיאטיקה מהווה 5 -10% מהמקרים של כאבי הגב. מלבד כאבי גב החולים מתלוננים גם על:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • הקרנות כאב לאורך הרגל
   • נימול והירדמות בגפה
   • חולשת שרירים ועוד

   היצרות של תעלת השדרה המותנית (Lumbar Spinal Stenosis) היא הפרעה שכיחה פחות. בהפרעה זאת נוצר לחץ על חוט השדרה המותני ועל העצבים (Neurogenic Claudication). בין הסימפטומים האופייניים להפרעה זאת נציין:

   • כאבים בשרירי הרגליים המופיעים בהליכה זקופה. במקרים הללו כפיפה של הגב לזמן קצר עשויה להפחית את הכאבים באופן דרמטי.

   היצע הטיפולים בכאבי גב תחתון הוא רחב ביותר. הרפואה המדיצינית מציעה מגוון רחב של טיפולים תרופתיים לצד גישה כירורגית. שיטות ריפוי חלופיות רבות מציעות גם הן את עזרתן. רובם המכריע של שיטות הריפוי החלופיות ושל התרופות אינו יעיל. מחקרים שונים שבדקו את היעילות של התרופות הללו קבעו:

   עוד נמצא שצריכה ממושכת של תרופות נוגדות דלקת שעשויות להקל מעט על כאבי גב תחתון עלולה להיות כרוכה בתופעות לוואי קשות. לעומת זאת חשוב לזכור שכירופרקטיקה מהווה את אחת השיטות הבודדות שמחקרים אישרו את יעילותן ואת בטיחותן בכול הנוגע לטיפול בכאבי גב תחתון.

   המחקר

   השימוש בתרופות נוגדי פרכוסים ובכלל זה ובכלל זה בגאבאפנטין, בפריגאבאלין ובטופירמאט לטיפול בכאבי גב תחתון ולכאבים הקורנים לרגל (כאבים רדיקולאריים) הפך בשנים האחרונות להיות נפוץ. מחקר זה יצא לדרך לנוכח העובדה שאין מחקרים משמעותיים התומכים בגישה הזאת. מטרת המחקר היא בדיקת היעילות של התרופות הללו בהשוואה לתרופות פלצבו.

   כאב גב תחתון ליריקה לא יעילה
   כאב גב תחתון ליריקה לא יעילה

   שיטת המחקר

   החוקרים אספו מידע רלוונטי מחמישה מרכזי מידע שונים. בסך הכול ניתחו החוקרים תשעה מחקרים שכללו 859 נבדקים עם כאב גב תחתון לא ספציפי או כאב המקרין מהגב התחתון אל הגפה ובכלל זה סיאטיקה וצליעה לסירוגין על רקע פגיעה עצבית (neurogenic claudication). הנבדקים טופלו בנוגדי פרכוסים או פלסבו. תוצאות הטיפול שכללו את רמת הכאב, רמת המוגבלות ותופעות לוואי דווחו על ידי החולים. הדיווחים הללו שוכללו באופן סטטיסטי.

   ממצאי המחקר

   ב- 14 מתוך 15 ההשוואות שנערכו נמצא שטיפולים באמצעות נוגדי פרכוסים לא יעילים לכאבי גב ו/או להפחתת הכאב המוקרן לרגליים. כמו כן נמצא שתרופות אלו לא הועילו גם בהפחתת המוגבלות בקרב חולים הסובלים מכאבי גב תחתון ו/או מכאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לגפה. כאמור, הטיפול בגאבאפנטין לא השפיע כלל על כאבי הגב התחתון או על רמת המוגבלות אך היה כרוך בסיכון גבוה לתופעות לוואי כולל בין היתר סחרחורות ובחילות.

   מאידך הטיפול בטופירמט הפחית את הכאב בשיעור זעיר ובאופן זמני ולא היה כרוך בסיכון לתופעות לוואי בעוד. אף לא אחת מהתרופות לא השפיעה על כאבים המוקרנים לגפה. בהשוואה לפלסבו, נמצא שיעור גבוה יותר של תופעות לוואי בקרב המטופלים בגאבאפנטין.

   מסקנות החוקרים

   יש הוכחות ברמת איכות בינונית עד גבוהה שטיפול עם נוגדי פרכוסים לא יעילים לכאבי גב תחתון או כאבים המוקרנים מהגב התחתון לגפה התחתונה. יש הוכחות ברמת איכות גבוהה שטיפול עם בגאבאפנטין כרוך בסיכון גבוה לתופעות לוואי.

   Canadian Medical Association Journal, July 03, 2018, 190 (26) E786-E793

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת